Durerea unei pierderi de sarcina (79)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Mcrissa imi pare tare rau pt ce ti s-a intamplat, iti inteleg suferinta pt ca si eu am trecut prin asta . Am citit ca cele 2 sarcini ale tale s-au intrerupt din evolutie la 13 sapt, perioada in care placenta incepe sa preia functia de sustinere a sarcinii. Am o informatie pt tine care cred ca iti va fi de ajutor, la sub "CAUZELE OPRIRII DIN EVOLUTIE A EMBRIONULUI" Liliana Fi care si ea are cateva sarcini oprite a scris despre o analiza care a facut-o in Italia , o mutatie genetica la nivel de placenta (o tromboza) si a desc ca asta ar fi cauza opririi din evolutie a sarcinilor ei. Citeste aici : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=131090&Reply_ID=4465241

Fetelor dc descoperiti ca se face ac analiza in Ro va rog sa-mi dati si mie de stire. Multumesc anticipat



www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki Anul asta pun de-un pui ........................ sau doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Miki, http://www.medsana.ro/medsana_rezultate_caut_detalii.php?inv_id=1721&caut2= asta am gasit eu, daca vrei, sun luni sa intreb.

tuturor

Cris,

Edit; am recunoscut ceea ce ai scris Miki, daca vezi prima pagina Arthurana a avut acest diagnostic



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

Andreiuta si mcrissa

mcrissa, ai sa vezi ca o usa inchisa deschide o alta fereastra.Roaga-te la Cel de Sus si o sa-ti aline sufletul.Dupa ingerasul meu dus la 21 de saptamani nu credeam ca voi spera iar si voi visa; la 3 luni jumatate Dumnezeu mi-a dat o noua speranta, noi zambete pe buze si un bebe in burtica sa ma aline; acum nu-mi ramane decat sa ma rog in continuare si pentru mine si pentru tine, pentru toate fetele de aici sa avem bebei sanatosi in brate.
Nu uita sa speri in continuare; acum e dezamagire, durere, dispret, lupte interioare, sageti necumplite in inima si intrebarea DE CE iti inunda zi noapte gandirea, dar mai tarziu va fi bine.Crede-ma, te inteleg.E greu, stiu, draga mea, dar nu imposibil.O sa fii o mamica fericita ai s avezi.Capul sus, TREBUIE sa mergem inainte sa ne demonstram taria caracteristica doar FEMEII.....

Este foarte greu pentru noi mamicile de ingerasi sa mai speram, sa ne facem iluzii, sa ducem sarcinile cu bucurie caci avem mereu griji sa nu se intample ceva, dar trebuie sa ne incredem innoi ca va fi bine si in Cel de Sus.

Va pup cu drag

22 + minune de Maicuta Domnului ne vegheaza si ne protejeaza!
binecuvantarea si minunea noastra
www.calendar-ortodox.ro/luna/noiembrie/noiembrie26.htm" target="_blank"> Sf. Stelian ne vegheaza si El
just "us" si burticutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Mamagiuliei multumesc mult de raspuns , e mare o surpriza sa vad ca se face ac analiza in Ro. Dc o fac cei de la Medsana cred ca o fac si cei de la Genetic Lab. Multumesc mult



www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki Anul asta pun de-un pui ........................ sau doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_alinutza spune:

Asa mult imi doresc o zi in care toate sa veniti cu vesti bune....parca mai mult ma intristez cand citesc mesajele voastre, e prea multa durere in inimutele astea de mamici de ingerasi....

Eu nu am noutati, as avea verde de la medic sa incerc sa raman din nou , dar inca mai analizez subiectul. Cumnata mea care e graviduta in 6 saptamani tocmai a aflat ca are toxoplasmoza. Va repeta analizele luni si apoi vedem ce se mai poate face.... Eu mi-am facut in iulie 2008 analiza pt toxoplasma, si mi-a iesit negativa, nu am avut infectia nici in trecut si nici atunci. Acum,dupa vestile astea ma gandesc sa imi refac iar analizele inainte de a incerca sa concep un alt bebe....

Va Sa aveti grija de voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

miki multumesc mult pentru informatie.am citit si am facut un plan de bataie pentru acest MTHFR.daca esti diagnostic cu el trebuie sa masori in sarcina nivelul homocisteinei si in functie de el, stabilit tratamentul.cum eu nu am incredere in analizele de la medsana,nu imi vine sa fac analiza acolo, dar sper ca se face la geneticlab si voi face analiza asta cand merg sa fac cariotipul genetic.
din ce informatii am strans pana acum imi ramane sa fac:
-Lupus anticoagulant, anticorpi anticardiolipinici o data la 3-4 saptamani(de curand am aflat ca analizele care duc la depistarea sindromului antifosfolipidic trebuie masurate in dinamica, ele pot varia la cateva saptamani);luni fac prima testare
-homocisteina o fac poate si pe ea luni si apoi periodic in sarcina
-valoarea progesteronului in sarcina, dar nu stiu la cat timp sa o repet, ca am inteles ca si un deficit de progesteron poate duce la oprirea in evolutie a sarcinii(eu am luat 6 utrogestan pe zi in stimpul sarcinii)

mamagiulieicunosti pe cineva la medsana?poti afla daca pot avea incredere sa fac aceasta anlaiza acolo?
lauraasi eu sunt plina de speranta, dar imi e atat de frica de ce s-ar putea intampla la urmatoarea sarcina ca nu pot dormi noaptea.sper ca acum sa raman mai repede insarcinata, ca cele doua sarcini pierdute le-am obtinut dupa 2 ani de incercari la fiecare in parte.
alinutza

nu stiu daca v-am spus ca am liber la incercat sa raman insarcinata dupa prima menstruatie.am avut o recuperare fizica foarte buna si asta datorita doctorului meu, care a stiut ce sa faca.e o vorba ca ramai mai repede insarcinata dupa o pierdere, sper sa se adevereasca si la mine, macar sa nu mai intru si in depresia numaratului, calculatului si a nesuferitei de Z1.

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Mcrissa nu stiam ca se fac in dinamica lupusul si antc anticardiolipidici. Homocisteina asat o fi scumpa?
Mie mi s-a spus sa astept 2-3 luni , tu avand sarcina mai mare decat a mea cred ca nu e bine sa ramas gravi imediat, stiu ca tb sa astepti sa-si revina uterul la dim normale. Plus ca hormonul BHCG tb eliminat definitiv din organism.
Despre progesteron, ecografic dc se vizualizeaza corp galben si ac nu se micsoareaza inseamna ca nu tb sa-ti faci pb . Corpul galben elimina progesteron si este intretinut de HCG. Dc scade inseamna ca se intampla ceva cu sarcina, aceasta nu mai elimina HCG-ul care la randul lui intretine corpul galben. La mine asta s-a intamplat, a scazut de tot corpul galben nemaifiind hranit de HCG ceea ce inseamna ca s-a intamplat ceva cu sarcina. Eu tot 6 utrog luam /zi.
Arthurana dc intri pe aici te rog sa ne spui ce tratam ti s-a dat pe timpul sarcinii si de catre cine.



www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki Anul asta pun de-un pui ........................ sau doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

miki nici eu nu stiam ca se fac in dinamica, poate daca mi-ar fi spus cineva mai demult ar fi fost altceva...acum mi-a spus un dr generalist asta si tot el mi-a dat trimitere sa fac analizele de coagulare(luni dupa ce le fac o sa scriu care sunt), ca nu sunt doar cele 2 si nu stiu nici intervalul la care se repeta,am citit undeva ca trebuie facute de cel putin 3 ori in 12 saptamani, deci minim o data pe luna si trebuie repetate cam de 5 ori ca sa se poata puna diagnostic.
am fost la control si mi-a facut ecografie si a spus ca uterul are dimensiuni normale, ca e gol, s-a curatat foarte bine si dupa control mi-a spus ca pot incerca sa raman, dar 100% natural, fara tratamente cum am ramas la sarcina trecuta si ca daca raman natural inseamna ca organismul si-a revenit si e de bine.eu d'abia astept sa incerc iara, sa ma o speranta, ca acum nu stiu in ce zi suntem, nu-mi trebuie nici mancare, nici somn...nu stiam ca beta hcg-ul asta se elimina asa de greu din organism.dar pana in martie cand voi face eu test sper sa fie un beta hcg de la un bebe sanatos in burtica.
homocisteina vad ca la medsana costa 150, o sa verific luni cat e la synevo ca eu in ei am incredere.
arthurama stiu ca nu mai intra aici deloc, scria cineva ca nu vrea sa-si mai aminteasca.poatae raspunde pe PM.

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

In primul rand imi cer scuze daca va supar ca sunt aici cu voi, insa pana nu pleaca toata trupa la scutece nu ma las
Cris si Miki, cred ca cel mai bine ar fi sa intrebati de la medicii gineco la care mergeti, asta in conditiile in care sunt deschisi la investigatii si pot sa-si dea cu parerea in cunostinta de cauza ! Cred ca analizele sunt foarte importante.
As vrea, daca ma lasati, sa le intreb si pe fetele care fac FIV in Ungaria si merg pe acolo in viitorul apropiat, daca l-ar putea intreba pe medicul de acolo ce parere are; stiti voi, o parere in plus nu strica niciodata; eu am mai discutat cu el tot asa pt o analiza, prin telefon si mi-a raspuns imediat.
Cine ii scrie Arthuranei e-mail sau pm ? Sigur ne ajuta si ea
Eu sunt in Oradea, daca voi sunteti in Bucuresti, poate cercetati impreuna
Musai sa reusiti



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

mamagiuliei eu ma bucur tare mult ca esti aici cu noi si stiu ca pe mine m-ai sustinut inca inainte sa raman prima data insarcinata(acum 3 ani).
daca s-ar putea pune o intrebare la unguri as fi tare incantata.doctorul meu ginecolog spune ca vom discuta mai multe dupa ce raman insarcinata, dar eu vreau deja sa stiu toate necunoscutele ecuatiei pana atunci ca sa nu ma apuc atunci de cautat analize, laboratoare...din ce am inteles daca se depisteaza acel MTHFR, pasul urmator este urmarirea homocistinei si eu as vrea sa sar peste analiza de MTHFR(costul mare si neincrederea in laborator)si sa verific in timpul sarcinii aceasta homocistina, poate un dr de la unguri poate spune daca este neaparat nevoie ca mai intai sa se faca MTHFR si apoi sa se masoare homocistina.ce nu am inteles eu este daca este tot una cu sindrom de hipercoagulabilitate sau daca este o mutatie genetica care se manifesta doar in sarcina si duce la aparitia de tromboze in placenta.uffffffffff, sper ca m-am facut inteleasa ca sunt cam aiurita...

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput