Piticodromul de Sept - Oct 2005 (217)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Craciun fericit !
Si noi asteptam pe Santa cu cookies si lapte, iar ajutorul mosului s-a plictisit de atata impachetat Am inceput cumparaturile pentru el de mult (chair din aprilie, sa nu radeti, dar daca era 75% reducere?!], dar intre timp si-a dat drumul la gurita si bineinteles ca a inceput sa ceara ce vrea el. Ieri si alaltaieri ne-a innebunit de cap cu "Santa cadou turntable...turntable...Santa aduce turntable" dupa ce acum 1 saptamana cerea Chick Hicks albastru. Asa ca ieri toata ziua am colindat magazinele dupa turntable de la seria de plastic Thomas, iar dupa ce nu l-am gasit nicaieri, i l-am aratat pe cel din seria de lemn si a zis ca-l vrea. Aseara am condus din centrul pana in nordul statului New Jersey pana la un Toys R'Us care il avea in magazin. Scuzati, am uitat traducerea, e roata aceea care selecteaza pe ce linie trece trenul.

Sarbatori fericite si numai bine voua si familiilor voastre !

Diana si Peter (3 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Pe la noi a trecut Mosu', a mancat biscuitii facuti de Victor si Anca (cu ajutor biensur), a baut lapticul, si a lasat cadourile.

Abia asteptam sa se trezeasca, sa le gaseasca.

Craciun Fericit,



Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Craciun Fericit!

Cristina, e frumos ca Victor inca mai crede in Mos Craciun. Maica-mea (e invatatoare) are copii in clasa (tot a 2-a) care deja nu mai cred, si incearca sa ii convinga si pe ceilalti ca nu exista Mosul.
Diana lui Peter, v-a "lucrat" baiatul. Ma bucur ca i-ai gasit jucaria.
Diana lui Mihnea, ce frumos, si noi am asteptat colindatori, dar au fost putini.
Marinela, ce frumos ca va colindati cu prietenii. Noi stim cum e cu copil mic si sintem legati de casa. Te inteleg cu dorinta cu copiii mai mari, asta am simtit si eu - si acum intr-adevar e alta relatie cu Miruna, ne povesteste, inventeaza, ne pacaleste - tot ce mi-am dorit.
Meme, sarbatori fericite! Ne mai citesti?

Aici ninge foarte frumos, asa ca Miruna a plecat afara cu bunicii. Smaranda continua sa fie in faza de separation anxiety, si nu pot dispare nici 1 minut de linga ea ca incepe sa plinga.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Sarbatori fericite tuturor cu multa sanatate!

Ioana urla invidia in mine ca ai slabit atat, sa imi spui si mie cum, ca eu am pus 10kg in ultimul an si nu ma mai opresc din mancat:), ce frumos trebuie sa fie la voi ca ninge si aici a fulguit putin dar nu s-a depus deloc.

Noi am facut bradul pe 24 seara ca Vlad stia ca atunci cand facem brad acasa e craciunul, in plus nu am avut timp deloc anul asta ca niciodata nu am facut nimic pentru craciun decat curatenie, in rest mama sa traiasca ca mia- umplut frigiderul, noi am muncit amandoi ca bezmeticii (asa vor unii sefi) pana pe 24 la 6 cand ne-am adunat pe acasa.
Mosul a fost exagerta de darnic cu Vlad, abia reusisem sa mai strang un sac de jucarii sa il pun bine la "pastrat", acum deja nu mai am loc in casa, a primit numai jucarii si dulciuri , multe frate, prea multe: de la bunica 1 un elicopter, un avion, un pui de plush plus piesa de rezistenta circuitul cars, de la bunica 2 alte jucarii, de la noi o macara de 1,20 m (nu stiu ce am gandit cand am luato de nu m-am orientat la ceva mai mic), o masina cu telec, un joc geomag care il recomand cu caldura, ne jucam toti cu el, plastilina parfumata, motociclete, un alt joc de construit din care faci tu mai multe masini, elicopter, robot, au si motoare, pui baterii si merg (nu prea e de el e prea complicat si multe altele .
Oricum cred ca azinoapte a visat ca i-a luat cineva jucariile ca dimineata cand a deschis ochii a zis :uite macaraua, este macaraua .

Sarbatori fericite si multa liniste in suflet va urez tuturor ceea ce imi doresc si mie.

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Buna dimineata!

Alina, zi-mi te rog care din jocurile Geomag l-ai luat si il recomanzi. Metodele mele de slabit sint: aerobic, scos masa de seara + Miruna & Smaranda.
Cristina, mi-am dat seama ca Victor e in clasa a 3-a, ma scuzi ca l-am crezut mai mic - dar nu stiu cind a trecut un an.

Smaranda imparte varicela cu oricine, vrea cineva? I-am facut vaccinul in 48 de ore de la contaminare, dar tot n-a scapat, am numarat acum 33 de bube cu virf sau fara. Sa vedem miine dimineata cum sta la recensamint, nu stiu daca sa mergem la Bucuresti asa sau sa mai stam 1-2 zile la Botosani. Macar de n-ar face si sotul, ca nici el nu e imun. Cam cit tine varicela? Am gasit doar informatii ca e contagioasa inca 5 zile dupa ultimul val de bube.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Ho, ho, ho!

Ioana, saracii de voi cu varicela asta pacatoasa! Sper sa treaca repede!

Si la noi a venit mosul, le-a adus diverse dar parca n-au fost asa entuziasmati. Cel mai mare succes l-au avut un set cretin de plastilina cu un omulet caruia ii faci freza din plastilina si niste ochleari cu care vezi pe intuneric, au fost lupte greco-romane pe aici ieri dimineata, se certau pe aceeasi jucarie. Ce-am observat eu e ca lor le plac jucariile lor vechi, ieri dupa lupte seculare le-au abandonat pe toate cele noi si s-au jucat cu alea vechi, azi deja alea noi s-au mai invechit si treptat se uita si la ele. Ciudati copiii astia ai mei!
Eu cred ca au prea multe. Daca le aducea mosul doar ciocolata cred ca era OK din partea lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Anto, au ajuns banii donati de tine, multumesc frumos.
Antonia, si eu cred ca ai mei au prea multe jucarii; pai alta data daca ii promiteam Mirunei un joc nou facea orice (adica ma lasa sa ii tai unghiile), acum insa nici nu clipeste, n-o mai intereseaza. Dulciurile rulz.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole74 spune:

Craciun Fericit!

Ioana, imi pare rau ca aveti varicela. Sa va traca repejor si sa nu se scarpine.
Cat despre greutate, chiar te invidiez. Dupa 1 ianuarie am sa tin si eu regim, dar 17 kg...imposibil la mine.

Va pupam si va uram sarbatori fericite in continuare!

Nicole&Ioana Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Ioana, ce aiurea este ca a facut Smara varicela.
Macar sa fie imunizata ptr. toata viata.

Da, trece timpul asta, Victor e in clasa a-3-a.
Dar crede in Mosu", pe 24 l-a urmarit toata ziua pe site-ul:
http://www.noradsanta.org

Pe lg. frumusetea Craciunului, a invatat si ceva geografie.
Cel mai tare a fost cand s-a culcat rapid, ca Mos Craciun ajunsese in Ca, si vroia sa nu ne rateze casa (Mos Craciun vine numai cand copiii dorm).

Si la noi: Victor se joaca cu cadouurile Ancutei, si Anca cu ale lui Victor.

Sarbatori fericite in continuare,

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

La multi ani sarbatoritilor de azi, Sf. Stefan!

Nicole, eu aveam multe kg in exces, de asta s-au dat mai usor jos. Succes cu slabitul.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput