Cauzele opririi din evolutie a embrionului -cap 1

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Bubulina tu ai facut cumva tratamentul cu Pregnyl in sarcina la indicatiile doctorului Tutunaru? Ca stiu ca el indica astfel de tratament si eram curioasa daca il mai recomanda si alti medici.

Pup si sarcina usoara !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui jasmine30

Bubulina tu ai facut cumva tratamentul cu Pregnyl in sarcina la indicatiile doctorului Tutunaru? Ca stiu ca el indica astfel de tratament si eram curioasa daca il mai recomanda si alti medici.

Pup si sarcina usoara !


Da, intr-adevar, sunt pacienta d-rului Tutunaru.

Ingerasul meu
Povestea mea

Bubulina + Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki

Bubulina merci mult de raspuns. Cum ai reusit sa faci rost de pregnyl?

PS Va place semnatura mea?



www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki La anul pun de-un pui .... sau doi




Am avut cateva fiole in casa si am mai luat 2 de la Giulesti, de la Cabinetul de sterilitate. Din cauza ca nu se gasesc, am facut doar 1/saptamana.

Ingerasul meu
Povestea mea

Bubulina + Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lauravoinicu

Miki ma bucur ca esti din nou optimista ..... super tare semnatura
Bubulina , sarcina usoara in continuare , ma bucur ca ai ajuns cu bine pana aici , mai ai putin si ajungi la capat cu bine , timpul trece repede , pana aici a fost mai greu ..

poze


Multumesc de urari! Bafta multa si tie la FIV, sa ramana puiutii 9 luni la mami in burtica.

Ingerasul meu
Povestea mea

Bubulina + Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellenii spune:

Vreau sa va intreb si eu ceva in legatura cu acest Pregnyl. E sigur ca are eficienta, sau sunt doar niste studii experimentale, iar pacientii sunt folositi drept cobai? Se cunosc suficient riscurile acestui medicament?

Sa va spun si povestea mea:
Si mie dr. mi-a facut o injectie cand eram sub amenintare de avort si urma sa mai fac peste 4 zile, numai ca, intre timp pierdusem sarcina. Ce ma intriga pe mine e urmatorul lucru. Am citit in prospectul acestui medicament ca intra in categoria X pentru sarcina - total contraindicat, mai ales pentru ca poate determina grave anomalii fetale. Stiu, de asemenea ca este un stimulator ovarian si ca exista rezerve pentru prescrierea lui in cazul unei paciente cu ovare micropolichistice (cazul meu). Drept urmare la urmatorul control ginecologic, facut la alt medic, (dupa chiuretajul aferent pierderii sarcinii) am descoperit o frumusete de chist ovarian mai mare decat ovarul drept - posibil o consecinta a acestei stimulari ovariene.
Mentionez ca nu sunt pacienta lui Tutunaru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Bubule mie imi tb o caruta de pregnyl Am intrebat dr meu dc ar fi indicat pregnylul in cazul meu si astept raspunsul.

Ellenni uite ce am gasit=
"1. H gonadotrop corionic
- gliciproteina sintetizata la nivelul sincitiotrofoblastului
- ajunge la valoarea maxima in zilele 60-80 dupa care scade si dispare in postpartum
- stimuleaza corpul galben -corpul galben de sarcina , care dureaza pana in S14
- mentine corpul galben - corpul galben normal are durata de viata maxima de 14 zile
- secreta estrogeni si progesteron (corp galben)
- HGC stimuleaza endometrul (modificari deciduale)- prostaglandine , proteine ce leaga IBG
- Blocheaza hipotalamusul la nivelul centrului tonic ce secreta FSH
- Esential in mentinerea estrogenilor placentari dupa S16 cand scade HGC
- Blocheaza reactiile imune materne fata de fat
- In dezv ganadelor , suprarenale
"
Luat de www.preferatele.com/docs/medicina/2/fiziologia-materna-6.php" target="_blank"> aici
In cazul tau pb ca se intamplase ceva deja cu embrionul si degeaba ai mai facut injectia. Acum despre chistul tau , dau cu presupusul . Stiu ca pregnylul matureaza foliculii si ii sparge la 36-48 ore de la injectie .Probabil pregnylul nu e indicat dc ai deja chisturi pt ca ac le ajuta sa creasca. Tu avand ovare micropolichistice e clar aveai mai multe chistulete si unul a fost hranit de pregnyl.



www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki La anul pun de-un pui .... sau doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happyella spune:

buna fetelor!
va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Pana sa ma apuc de bebe adica in martie 2008 aveam un CM ceas la 25 de zile. Dupa ce am incercat diverse tratam naturiste luate dupa DC am avut Cm intre 25 si 31 de zile. La mine CM dureaza 3-4 zile dar cam 2 zile este abundent si cu cheaguri mari de sange.
Aceeasi problema cu insuficienta luteala cred este si la mine. Adica in vara dupa testele de ovulatie imi iesea ovulatia in z17 si rushii veneau in z25. Am facut niste anal hormonale si progesteron in z21 mi-a iesit cam mic. Luna trecuta am reinceput tratam naturiste cu BU inainte de ovulatie , vitex agnus dupa ovulatie, omega. In z25 am avut doar in firisor de sange si apoi pana in z30 nimic cand au venit rushii cu durerri mari si cheaguri de sange.
Luna aceasta am cel mai ciudat Cm - mi-a venit astazi Z31 cu ceva dureri, dar parca sunt in ziua a treia adica canitate mica si fara cheaguri. Luna aceaasta pe langa BU care stiu ca ajuta corpul galben si vitex am luat din Z20 pana ieri Z30 cate 1 utrogestan inravag. Aseara am vazut o secretie cacao cu lapte si nu am mai pus Utrogestan mai ales ca am facut si un test de sarcina si a iesit doar o umbra la liniuta 2 adica negativ.
scuze pt mesajul lung .... ce credeti ar trebui sa iau mai mult progesteron...oare a fost bebe si nu s-a prins?
sunt disperata ... dupa 9 luni de asteptare credeam ca de Craciun o sa primesc un cadou frumos

asteptand o MINUNE
http://tt.lilypie.com/RBdTp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happyella spune:

apropo tickerul nu e bun... o sa-l modific

asteptand o MINUNE
http://tt.lilypie.com/RBdTp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui happyella

buna fetelor!
va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Pana sa ma apuc de bebe adica in martie 2008 aveam un CM ceas la 25 de zile. Dupa ce am incercat diverse tratam naturiste luate dupa DC am avut Cm intre 25 si 31 de zile. La mine CM dureaza 3-4 zile dar cam 2 zile este abundent si cu cheaguri mari de sange.
Aceeasi problema cu insuficienta luteala cred este si la mine. Adica in vara dupa testele de ovulatie imi iesea ovulatia in z17 si rushii veneau in z25. Am facut niste anal hormonale si progesteron in z21 mi-a iesit cam mic. Luna trecuta am reinceput tratam naturiste cu BU inainte de ovulatie , vitex agnus dupa ovulatie, omega. In z25 am avut doar in firisor de sange si apoi pana in z30 nimic cand au venit rushii cu durerri mari si cheaguri de sange.
Luna aceasta am cel mai ciudat Cm - mi-a venit astazi Z31 cu ceva dureri, dar parca sunt in ziua a treia adica canitate mica si fara cheaguri. Luna aceaasta pe langa BU care stiu ca ajuta corpul galben si vitex am luat din Z20 pana ieri Z30 cate 1 utrogestan inravag. Aseara am vazut o secretie cacao cu lapte si nu am mai pus Utrogestan mai ales ca am facut si un test de sarcina si a iesit doar o umbra la liniuta 2 adica negativ.
scuze pt mesajul lung .... ce credeti ar trebui sa iau mai mult progesteron...oare a fost bebe si nu s-a prins?
sunt disperata ... dupa 9 luni de asteptare credeam ca de Craciun o sa primesc un cadou frumos

asteptand o MINUNE
http://tt.lilypie.com/RBdTp3.png


Analiza de progesteron nu se face in ziua 21 fix, mai ales la CM variabil. La 7 zile dupa ovulatie progesteronul este maxim in organism, atunci trebuie facuta analiza.
Vitex este progesteronic, nu se ia impreuna cu hormoni, utrogestanul desi e progesteron natural, tot hormon. Din ceea ce imi dau seama, ai luat progesteron in exces, de aici si dereglarile.

Ingerasul meu
Povestea mea

Bubulina + Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellenii spune:

Happyella, spui ca am facut si un test de sarcina si a iesit doar o umbra la liniuta 2 adica negativ. Si mie mi-a iesit o umbra si eram cat se poate de insarcinata (asta arata cel de-al trei-lea test dupa alte doua anterioare evident negative - aveau doar o liniuta). Cat despre petele maronii, e posibil sa fie sangerarea de nidatie - cand se implanteaza ovulul fecundat in uter. Fii linistita, ca o sa se clarifice totul. Nu te ajuta nelinistile si grijile deloc in momentele astea. Mai repeta testul peste cateva zile si eventual fa si o analiza a sangelui pt a determina nivelul HCG.

Miki-Miki, multumesc pentru raspuns.

Sa aveti un Craciun fericit si cu multe liniute!

Mergi la inceput