Cauzele opririi din evolutie a embrionului -cap 1

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Da Bubulina, stiam de pregnyl dar nu stiam ca se ia cu aspenter impreuna. Cat aspenter/zi? Pregnyl am citit ca se recomanda o fiola de 5000UI la 4 zile.
Data viitoare o sa fac ecografe sa vad dc corpul galben e bun , mare iar dc nu o sa fac Pregnyl.
Mi-a scris o prietena de pe DC pe mess ca eu sigur nu am avut lipsa de progesteron pt ca dc aveam ,avea loc dezlipirea embrionului si deci tb sa sangerez. Eu nu am sangerat deloc. Dar or fi si exceptii?
Sunt din ce in ce mai convinsa ca totul s-a intamplat din cauza tuseului vaginal facut la 8 sapt si 2 zile. M-a durut burta toata seara dupa el, deci lui bb nu i-a placut. La tuseul din spital de dinainte de chiuretaj nu m-a durut deloc. Clar ca data viitoare nu voi face decat ecografe abdominale iar la ginecolog ma voi duce doar cand voi avea burta mare si nu-l voi lasa sa-mi faca tuseu.




www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Miki , multumesc pt sfat , eco nu stiu daca am unde sa fac acum in prag de sarbatori ,mai ales ca ar trebui sa vin la Bucuresti , dar daca iau L-arginina simpla fara sa stiu cum stau cu endometru are ceva ? Dr. mi-a zis sa fac progesteronul si estrdioul intre craciun si revelion , sa vedem cum creste , dar se pare ca nu prea lucreaza nici un laborator , si mai am o problema progesteron inj nu imi ajunge decat pana in ziua 10- 11 de la ET , oare o sa mi-l inlocuiasca cu utrogestan , oare are ceva , tare ma ingrijoreaza lucrul asta , in mod normal ar trebui sa il fac pana la test , iar testul in fac in ziua 14 (5 ianuarie) fiindca nu se lucreaza .
In legatura cu secretia de progesteron , eu l-am intrebat mai demult pe dr cum o sa supravietuiasca o eventuala sarcina la mine , avand in vedere ca mie nu imi functioneaza ovarele deloc , mi-a spus ca sarcina dicteaza ovarelor sa secrete progesteron , ea le face sa functioneze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

gata , nu mai pot , ma alatur si eu voua ...

eu cred ca si inainte de 2007 toamna am avut asa , doar ca nu ma verificam eu ... am avut in olanda si o patare cu sange in timpul perioadei fertile si acuma ca am citit mai multe , mi-am dat seama ca atunci se implantase un puiutz , CM intarziase 5 zile ..., pana la urma a venit CM

doar ca nu m-am verificat eu cu teste de sarcina cum am facut anul asta

e clar , am trompele cale libera frate, cautat si am atestat pentru asta (GLUMESC)

ovulatie super luna de luna, gigeii cu gigelele mele se intalnesc ... dar tre sa bag utrogestan la greu frate ca sa se lase cu ceva , asta am descoprerit io anul asta

si probabil faza aceea cu corpul galben , l-au vizualizat doctorii , am ovulat si am corp galben, sa vad cum mentin sarcinile care apar , asta este

va urez din suflet sa aveti 9 luni minunate cu bebe in burtica sanatos in Noul An !!! si imi urez si mie la fel

diana74

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .

http://diana74.webs.com/index.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Citat:
citat din mesajul lui lauravoinicu

Miki , multumesc pt sfat , eco nu stiu daca am unde sa fac acum in prag de sarbatori ,mai ales ca ar trebui sa vin la Bucuresti , dar daca iau L-arginina simpla fara sa stiu cum stau cu endometru are ceva ? Dr. mi-a zis sa fac progesteronul si estrdioul intre craciun si revelion , sa vedem cum creste , dar se pare ca nu prea lucreaza nici un laborator , si mai am o problema progesteron inj nu imi ajunge decat pana in ziua 10- 11 de la ET , oare o sa mi-l inlocuiasca cu utrogestan , oare are ceva , tare ma ingrijoreaza lucrul asta , in mod normal ar trebui sa il fac pana la test , iar testul in fac in ziua 14 (5 ianuarie) fiindca nu se lucreaza .
In legatura cu secretia de progesteron , eu l-am intrebat mai demult pe dr cum o sa supravietuiasca o eventuala sarcina la mine , avand in vedere ca mie nu imi functioneaza ovarele deloc , mi-a spus ca sarcina dicteaza ovarelor sa secrete progesteron , ea le face sa functioneze.

poze

Poti sa iei L-arginina simpla (sa nu iei din aia care are si tribulus in ea) dar nu cred ca vei gasi in plafare. Poti suna la Distrifarm sa intrebi cu ce plafare din Slobozia lucreaza ca sa stii unde sa cauti. Cat despre progesteron injectabil, scrie la sub "Gravidute prin FIV" sau "FIV in Ungaria" si intreaba-le dc te pot ajuta. Poate e cineva care se duce in strainatate acum si dc ai reteta poate sa-ti aduca. Succes!!!
EDIT: Atentie !!!! In farmacii exista si Arginina care nu e ac lucru cu L-arginina. Sa nu iei Arginina!!



www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Unductable ar tb sa-ti faci anal progesteronului in zi 21 sa vezi cum stai, dupa ovulatie pana la test poti lua utrogestan vaginal in fct de cum iti iese anal .(cand faci anal sa nu iei utrog)



www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Miki , merci mult de tot , azi ma pun pe cautat , la noi sunt multe plafare , sper sa gasesc , daca nu o sa imi aduca cineva de la Bucuresti ,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki

Unductable ar tb sa-ti faci anal progesteronului in zi 21 sa vezi cum stai, dupa ovulatie pana la test poti lua utrogestan vaginal in fct de cum iti iese anal .(cand faci anal sa nu iei utrog)




multumesc

deja fac asta din luna martie
dupa ovulatie , utrogestan

analiza progesteron facuta , e in limite , dar e bine sa iau si utrogestan

multumesc oricum din suflet pentru sfaturi

te puuup, DIANA
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki



A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .

http://diana74.webs.com/index.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki

Da Bubulina, stiam de pregnyl dar nu stiam ca se ia cu aspenter impreuna. Cat aspenter/zi? Pregnyl am citit ca se recomanda o fiola de 5000UI la 4 zile.
Data viitoare o sa fac ecografe sa vad dc corpul galben e bun , mare iar dc nu o sa fac Pregnyl.
Mi-a scris o prietena de pe DC pe mess ca eu sigur nu am avut lipsa de progesteron pt ca dc aveam ,avea loc dezlipirea embrionului si deci tb sa sangerez. Eu nu am sangerat deloc. Dar or fi si exceptii?
Sunt din ce in ce mai convinsa ca totul s-a intamplat din cauza tuseului vaginal facut la 8 sapt si 2 zile. M-a durut burta toata seara dupa el, deci lui bb nu i-a placut. La tuseul din spital de dinainte de chiuretaj nu m-a durut deloc. Clar ca data viitoare nu voi face decat ecografe abdominale iar la ginecolog ma voi duce doar cand voi avea burta mare si nu-l voi lasa sa-mi faca tuseu.




www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki



Pregnyl o fiola la 4 zile de 5000 UI, Aspenter 1/zi in aceeasi perioada. Eu le-am luat pana in sapt 11 cand am facut niste analize speciale de hematologie si abia dupa ce mi-a zis doctorita ca nu am probleme, le-am oprit. Oricum tratamentul cu pregnyl se opreste cu 2 sapt inainte de triplu test, altfel da rezultate eronate.

Ingerasul meu
Povestea mea

Bubulina + Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Bubulina merci mult de raspuns. Cum ai reusit sa faci rost de pregnyl?

PS Va place semnatura mea?



www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki La anul pun de-un pui .... sau doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Miki ma bucur ca esti din nou optimista ..... super tare semnatura
Bubulina , sarcina usoara in continuare , ma bucur ca ai ajuns cu bine pana aici , mai ai putin si ajungi la capat cu bine , timpul trece repede , pana aici a fost mai greu ..

Mergi la inceput