Clinica virtuala a necuvintatoarelor noastre

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Dr. ne-a spus ca este batrana ... Sa nu ne asteptam la o vindecare.
Si, cauza ascitei este insuficienta cardiaca.
Tratamentul il dam din luna octombrie.
Are perioade cand (cred eu...) ca starea ei se degradeaza...
Trec si 48 de ore fara sa stea culcata .
Incepuse sa ii temure capshorul si dr. vet . ne-a spus sa ii injumatatim doza de digoxin.
Multumesc ptr. raspuns!

PERLUTZA sufletzelul meu!


Copilutz'-> viitoare mamica de copilutzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Da, exact cum ma gandeam, varsta inaintata cauzeaza si mai multe probleme . V-a vorbit si despre posibilitatea eutanasierii pentru a nu mai suferi? Din pacate, nu cred ca se mai poate vindeca in situatia asta, poate doar imbunatati, dar daca zici ca din octombrie ii dati tratamentul si nu vedeti nicio ameliorare, probabil ca boala sta pe loc.. banuiesc ca daca nu se poate rezolva cu problema cardiaca nu se poate face nimic nici in privinta lichidului, nu? De operatie nu poate fi vorba pentru ca la varsta ei e periculos sa o anestezieze... Nu stiu ce sa zic, imi pare tare rau, dar cred ca sansele ca ea sa se faca mai bine sunt destul de mici.
pentru tine ca ai grija de ea si ca iti pasa!

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

mama ei de zona! O sa ma duc miine la magazinul de unde ii iau mincare, poate s-o nimeri pe acolo asistenta macar, sa il vada.

copilutzu frumos din partea ta ca ai grija de catea. Pacat ca sufera atit de mult, dar macar stie ca cineva este alaturi de ea, o iubeste si o ingrijeste

*********************************

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde/2008-12-14/05:27:48" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

IL PUTEM SALVA PE BRUNO? ESTE CATELUL LUI KOKIY!

*********************************

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde/2008-12-14/05:27:48" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romanitza spune:

Nu stiu daca pot ajuta pe cineva cu informatia asta, dar macar o sa o postez aici pentru cei care cred ca au nevoie de ea. Motanasul meu de 3 ani a murit saptamana trecuta, dupa ce l-am dus la veterinar. Pana acum 2 luni n-am observat niciodata ca ar avea vreun fel de problema, era castrat si vaccinat, foarte bine ingrijit. De aprox. 2 luni am observat pentru prima oara ca respira mai greu si ca ii bate inimioara mai jos in abdomen dupa ce se juca sau alerga mai mult. Avea si nasul infundat si am crezut ca a racit, asa ca i-am dat niste antibiotice pentru pisici. Nu am observat nici o imbunatatire, dupa vreo saptamana l-am dus la veterinar, care l-a consultat ( i-a luat temperatura si control fizic), urmand sa ii faca X-Ray si analizele la sange. Pisoiul s-a stresat f tare, dupa ce i s-a facut X-ray ne-au chemat sa il ducem la Urgente, ca nu mai respira bine. Cand am ajuns, era cu masca de oxigen, ni s-a parut ca mirosea la botic a o substanta cu care probabil au incercat sa il sedeze pentru a i se face analizele la sange...Ni s-a aratat ecografia si ni s-a spus ca inima lui e de 3 ori marita si ca sigur are probleme cu inima... Pe drum spre urgente pisoiul nostru s-a stins din viata...Cei de la urgente au facut autopsia si ne-au comunicat rezultatul: se pare ca suferea de o cardiomiopatie severa, si ca oricum pisoiul nostru nu avea sanse de supravietuire...
Am intrebat ce puteam face pentru a preveni lucrul asta, ni s-a spus ca motanii, in special, pana in 5-6 ani , dezvolta aceasta cardiomiopatie, ca nu aveam ce face, decat controale periodice la care sa ii fie asculatata inimioara( sa se depisteze un murmur), sa nu consume numai mancare pt pisici din comert, asa cum spune MadameBovary, trebuie incercate si alte marci mai putin cunoscute, dar care contin vitamine special pentru pisici...
Se pare ca pisoiul meu nu a aratat niciodata ca sufera, chiar si inainte de a-l duce la veterinar s-a jucat cu noi, ne-a iubit, a tors... Dar malformatia pe care a avut-o era congenitala, se pare. M-am tot intrebat ce as fi putut face pentru el sa nu moara, poate si faptul ca l-am dus la veterinar si s-a stresat, poate si pentru ca nu mi-a dat prin cap sa cer sa i se asculte inimioara mai des... Nu stiu.
Daca observati ca pisica nu respira bine, gafaie si e letargica, e bine sa cereti sa i se faca si un control la inima.Ele nu stiu sa ne arate ca sufera, noi trebuie sa le facem controala preventive.

Multa sananate animalutelor de companie pe care le aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Romanitza foarte utila informatia! Multumim!
Imi pare tare rau de motanelul tau.


*********************************

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde/2008-12-14/05:27:48" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

MadameBovary nu ne-au zis de eutanasiere. Dar ironie a sortii acum 10 ani am strans banisori si am dus-o la veterinar ptr. ca fatase de cateva luni bune si sangera muuult.
Dr. vet care a acastrat-o ne-a zis sa o eutanansieze ca va murii sigur .. ca are cancer. Colegii nu au fost de acord si uite ca a mai avut zile...
Ooofff draga de ea!!!
Asaaaa ... acum ... am fost la cab vet. sa ii iau mancarica Perlutzei mele si am intrebat si de catelusa.
Mi-a zis ii dau in continuare cu acelasi tratament si cand am timp sa o duc sa ii scoata lichid din burta. Ptr. ca lichidul i-a invadat cavitatea toracica si nu poate sa respire. Zice ca ii face un fel de punctie...
Totusi ... cum sa o transport fara sa o sperii ??? Sa invelesc cu ceva?? Sa ii acopar capsorul ???

Sa incerc sa-i pun o lesa??? Nu a avut niciodata , si nu stiu cum va reactiona. La vet. o sa o duc cu un Matizutz , lasam bancheta pe spate si o sa fie mai mult loc ptr. ea. (Este de statura unui caine lup... doar ca este slaba rau.)
Prima data cand am dus-o am mers cu o Dacia , si a cazut saracuta intre scaune...
misha71 cred ca intelege ca o iubesc... Intruna din zile cand nu putea sta culcata ( dar nici sa urineze cu tot furosemidul pe care l-a inghitit ... )m-a vazut( m-a simtit) ca am inceput sa plang de mila ei ... si a inceput sa latre ca vrea afara ...
Oricum vreau sa o ajut cat pot , numai sa nu sufere...
Maine lucrez de zi si abia astept sa vad ce mai face sufletelul ...
Va multumesc ca sunteti alaturi de mine!!!
Va doresc un Craciun fericit si plin de bucurii!!!

PERLUTZA sufletzelul meu!


Copilutz'-> viitoare mamica de copilutzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

daca vrei sa nu se sperie la transport, cred ca o solutie ar fi sa stai linga ea, pe bancheta din spate in timpul transportului, ca sa te vada in permanenta, sa nu creada ca ar vrea cineva sa-i faca rau

*********************************

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde/2008-12-14/05:27:48" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Daca nu e obisnuita cu lesa si zgarda s-ar putea sa fie si mai agitata si sa se zbata si mai mult. In masina se urca de bunavoie? Ca o puteti momi cu putina carnita de pui sau cu ce ii place ei. Si e bine sa stea si cineva in spate cu ea, cineva in care are incredere. Oricum simt de regula cand se duc spre un loc care nu le place. Din pacate.
Ma gandesc ca daca vetul nu ti-a zis nimic de eutanasiere probabil ca se gandeste ca mai are sanse sa se simta mai bine. Ceea ce e foarte bine! Daca ii fac punctia si ii scot din lichid sigur o sa fie mai ok... sper sa decurga foarte bine interventia. Poti, desigur, sa incerci sa ii pui ceva la ochi ca sa nu vada unde merge si sa fie mai linistita.. asta daca nu se zbate si asa. Daca nu a mai fost cu masina pana acum si primul drum cu masina a fost la vet, s-ar putea sa nu mai vrea sa se mai urce in masina pentru ca asociaza masina cu vetul si deci cu o experienta neplacuta.

pentru tine ca te preocupa starea ei si ca incerci sa faci tot ce se poate pentru ea; poate Craciunul o sa faca si pentru ea o mica magie si o sa se simta mai bine. Nu-ti pierde speranta si tine-ne si pe noi la curent!



Misha, pisoiul tau cum se mai simte?

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:


Ieri am gasit-o tot in pozitia sezand .... nu putea sta culcata...
Intr-un final s-a culcat...
Multumesc de sfaturi !!!
Dupa ce o duc la vet. mai va scriu !
Sarbatori fericite!!!

PERLUTZA sufletzelul meu!


Copilutz'-> viitoare mamica de copilutzi

Mergi la inceput