dieta rina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Am citit si eu pe site-ul oficial si la prima vedere imi surade. Cred ca-mi fac cadou cartea si din februarie ii dau bice nu sariti cu gura pe mine ca las mai intai sarbatorile sa treaca cu toate tonele de bunatati pe care le voi gati si manca

Creatiile mele

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Io nu sar pe tine, ca's in aceeasi barca



*********************************

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde/2008-12-14/05:27:48" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

io de cand m-am mutat acilea in Jermania, la "stat de_geaba", (nu chiar!) m-am ingrasat vre-o 3kg, nu mi-am dat seama, dar m-am urcat pe cantar la medic si...... am observat ca am ceva "depuneri" la burta, dar....in fine, ma gandesc ca vre-o cateva kg ar trebui sa slabesc. de la nasteri am ramas cu vre-o 5, 6 kg, pe care nu le-am dat jos, ca aveam "nevoie" de ele, eram tare slaba inainte.
acuma, la 1,72 inaltime am am 69kg.

o dieta usoara si fara multe complicatii as urma, nu am tinut niciodata dieta de nici un fel.
ramane sa mai analizez pana dupa anul nou!

Kari

Daca schimbi calitatea gandirii, vei schimba obligatoriu si calitatea vietii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

pai kari, la tine e simplu: putina miscare in plus, cantitatea pe care o maninci la o masa-portionata in 2 sau 3, un patratel de cioco in loc de jumatate de ciocolata...si gata!
Da' ce te faci cu +20 kg! Acolo trebuie vointa, nu gluma!

*********************************

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde/2008-12-14/05:27:48" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olive spune:

gugalind am dat pe un forum cu exemple de meniuri pe zile.Ia vedeti aici:


Micul dejun nu se schimba pe parcursul celor 90 de zile de regim:inaintea pranzului, la interval de 2 ore se pot consuma fructe si legume.Le puteti combina dupa gust.



ZIUA DE PROTEINE :
2 portocale sau 2 kiwi etc ( orice fel de fructe de sezon,o banana,2 mere,jumatate de ananas,curmale ,caise un ciorchine de struguri,un pahar de zmeura.........)nu este obligatoriu sa respectati cifra 2 ,mancati cate puteti si din 2 in 2 ore pana la pranz).

PIEPT DE PUI CU SALATA:
2 bucati de piept de pui fara pielita
legume pentru supa
1 vanata mare
1 rosie
1/2 lingurita de oregano
1/2 lingurita de rozmarin uscat
1 catel de usturoi zdrobit
patrunzel taiat marunt
1 lingura ulei de masline
sare,piper negru
ingrediente pentru salata,in functie de sezon
Se amesteca uleiul de masline,rozmarinul si usturoiul.Se taie vanata felii.Se toarna uleiul peste felii si se rumenesc pe ambele parti.Se aseaza feliile de rosie deasupra si se presara patrunjelul taiat.Se fierbe un piept de pui la foc mic ( celalalt se pastreaza pentru cina) in supa de legume.Se dezoseaza pieptul de pui si se rumeneste pe ambele parti in aceeasi tigaie in care au fost rumenite feliile de vinete.Se prepara salata asortata.Se poate servi cu o felie de paine.Dupa pranz,beti 300 ml de supa de pui simpla.
La cina jumatate de portie din preparatul culinar de la pranz ,fara supa si paine.


ZIUA DE AMIDONURI:

Mic dejun fructe .Nu va infometati serviti gustari bogate in vitamine din 2 in 2 ore pana la pranz.

SUPA UNGUREASCA:
400G de varza acra ( sau varza proaspata,in acest caz se adauga putin otet)
4 cartofi,1 lingura ulei ,1 ceapa mica,1 lingurita boia de ardei,1 lingura pasta de rosii,1 catel de usturoi,1 varf cutit de chimen si o frunza de dafin,sare ,cateva boabe de piper negru,700 ml supa.

Se prajeste ceapa in ulei.Se adauga usturoiul.pasta de rosii,boia de ardei,chimenul,frunza de dafin si piperul,dupa care se toarna supa.Cand incepe sa fiarba se adauga varza murata si cartofii taiati cubulete.Se fierbe pana se inmoaie.Se adauga sare dupa gust.Se serveste cu o felie de paine.
La Cina jumatate din preparatul de la pranz.

Ziua DE CARBUHIDRATI:
Mic dejun fructe

PIZZA
Se poate cumpara aluat din comert sau sa-l preparati acasa, dar peste aluat puneti doar sos de rosii sau rosii pasate si condimente(fara branza,sunca sau mozzarela sad.gif sad.gif sad.gif ).
La cina o felie de tort sau 3 cupe de inghetate si 4 bucatele de ciocolata neagra. cheer.gif cheer.gif )).gif
ALTERNATIVE:->
In fiecare zi de carbohidrati puteti prepara o salata sin salata verde,castravete,varza si rosii.Adaugati orice fel de germeni,susan sau seminte de floarea sarelui ( cu masura) si ierburi aromate proaspete (patrunjel,busuioc tarhon etc.),ceapa verde.
Sau paste cu sos de rosii,sau cus-cus cu ciuperci,sau mamaliga cu boia de ardei iute blink.gif macaroane cu sparanghel unsure.gif CRED CA ATI INTELES PRINCIPIUL PE CARE SE BAZEAZA ZIUA ASTA

ZIUA DE VITAMINE:

Mic dejun fructe
Gustare pana la pranz un pahar de suc proaspat de fructe sau legume.

Pranz--- FRUCTE COAPTE

Se taie o banana si 2 kiwi in felii si se aseaza intr-un caston cu felii de portocala,2 prune si o cana de zmeura.Se toarna sucul de la o portocala si se amesteca usor ingredientele.Folosind o folie de aluminiu,se imbraca ineriorul unui vas astfel incat marginile sa poata fi indoite si bine sigilate pentru a nu curge sucul. Se aseaza interiorul de fructe in interior,se strang marginile bine si se coace 7 minute in cuptorul incalzit in prealabil la 190 gradeC. Se pot alege si alte fructe dupa preferinte.

Gustare o mana de miez de nuca si o cana de ceai.
Cina o banana zdrobita cu nuci.
Este important sa nu va fie foame niciodata in prima parte a reginului va puteti desfata cu cantitai mai generoase de mancare .Insa respectati intervalul de timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Pt cine a tinut:dupa dieta te ingrasi la loc,eventual dublu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmon spune:

Buna fetelor,

Pana la urma a tinut cineva dieta asta? M-am apucat si eu de ea, fix de 3 zile (adica azi e ziua a 3-a ), as fi curioasa sa vad daca voi ati tinut-o sau ati avut rezultate care sa dureze. Pare suficienta (cantitativ vorbind), macar nu e prea hipo-calorica, si deocamdata singurul efect e ca nu mai rontai aiurea prostii peste zi, incerc sa respect programul: mic dejun la 8.30 fructe, la 10.30-11 o noua gustare de fructe, la 13.30-14 pranzul si la 19-20 cina.
Sunt curioasa daca voi trece cu bine maine peste ziua de fructe, azi dieta e super, cous-cous cu ciuperci la pranz si tort/ cozonac sau inghetata deseara .

Chiar sunt curioasa daca mai tine cineva dieta asta :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Suna atata de alambicat dieta asta cand de fapt este atata de simplu sa slabesti...



www.de-azi.ro
poze familia mea


inspiratie, dragoste, putere ... pentru oricine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monik83 spune:

Salutare fetelor! Eu am inceput dieta Rina in 15 martie 2009. Am respectat regimul si intr-o luna am dat jos 5 kg. Intr-adevar la inceput este foarte greu, in prima saptamana m-am simtit foarte slabita, ametita, as fi dormit non-stop, dar dupa ce organismul s-a obisnuit ma simt foarte bine. La Pasti recunosc ca am mancat de toate: carne, ciorbe, fripturi, projituri, cozonac, oua rosii, ma rog mancare specifica sarbatorilor pascale. Sincer mi-a fost frica sa ma urc pe cantar, dar spre fericirea mea nu s-a schimbat nimic, adica a ramas la fel greutatea, procentajul de grasime din organism si la fel cel de apa. Mie mi se pare acum relativ accesibila aceasta dieta. Ca orice dieta si aceasta necesita multa vointa, rabdare si bani bineinteles. Am invatat pe parcurs ce sa mananc si cum si cat, chiar daca diferea meniul de cel din carte, conta sa respecti doar ce se permite in ziua respectiva (proteine, glucide,amidonuri, vitamine). Telul meu e sa ajung la 60 kg, mai am 2, nu e mult. Cel mai important sper ca pot sa ma mentin. Spotr am facut in primele saptamani (Pillates), apoi mi-a venit ciclul si nu am mai putut si m-am lasat pagubasa pana la urma, dar sa stiti ca in 2 saptamani s-au vazut rezultate.Dieta, dupa cum spune si cartea nu trebuie tinuta neaparat 90 zile, ci atat cat vrei sa slabesti, iar apoi este o a 2-a carte despre mentinere. Sper ca vom avea cu toatele rezultate la care a visat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Fetelor, 90 de zile mi-se pare enorm de mult.
Dupa parerea mea, daca nu am avut vointa sa tinem sub control sunculitele , e greu de crezut ca avem vointa 90 de zile, zi de zi...
Incercati alte diete mai scurte si apoi faceti regim de mentinere.
Oricum succes tuturor.
Eu sunt pe dieta daneza, de 13 Z si sunt in Z9 . Am dat 4kg si vreau sa mai dau 4 kg dupa care voi manca ponderat seara....
Sper sa ma tina, dar stiu ca vointa am in acest stadiu....
Sa vedem de maine , ca intru pe stimulari, cum controlez eu situatiunea

Mona
:)
3 IUI nereusite, ma pregatesc de trat cu menogon , pt IUI nr 4
Morfologie sp sot : normala in procent de 2- 9%

Mergi la inceput