Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (9)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

Hello!
Am fost si eu ieri la eco si sunt bucuroasa ca este totul bine si mi-am vazut zmeurica. Se pare ca este fetita, dar nu ma bazez prea tare pe chestia asta pentru ca e cam devreme.
Am avut si peripetii...am stat de la 10 la 15 la spital ca sa ma vada si medicul meu si in drum spre casa am lesinat in autobuz. A fost oribil si sper sa nu mai trec vreodata prin asa ceva.
A mai fost cineva sa masoare translucenta nucala? La mine este 1.9...corespunzatoare varstei de 11s si 2z, iar bb nu are decat 10s si 4z. Medicul nu a spus ca ar fi vreo problema, dar m-as linisti daca as afla si de la voi masuratorile.
Analizele de secretie, cultura col si PAP mi-au iesit foarte bine, dar totusi mi-a prescris niste ovule KLION pentru ca i s-a parut ca as avea o secretie urata. M-ai ia cineva aceste ovule?
Bun venit noilor ! Va doresc sarcini usoare si bb-i sanatosi si la termen.
Miki-miki !
Eu va urez un Craciun fericit! Maine plecam la tara si ne intoarcem pe 27. Aveti grija de burtici.


Andreea 9+ si Radu Stefan (12.07.2007)

nunta noastra 2 iulie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Da, Ioana, ma plangeam (oare de ce? - poti sa imi reamintesti ) dar nu stiu cat de normal este sa ai dureri toata noaptea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Catalina2307 pentru ca nu le-ai avut pina acum ti se par exagerate. Eu una m-am obisnuit cu ele si le am aproape continuu, bine se mai si opresc, dar exista mai mereu. De ex. azi noapte am adormit cu o durere de burtica in partea dreapta si cand m-am trezit ma durea in partea stanga. Si ma miram, oare s-a mutat durerea?? Deci sa stii ca nu esti singura cu dureri toata noaptea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Anca bafta la medic! Sper sa apuci sa te odihnesti,tu mai un bbisor vad eu
Andreea felicitari pentru morfo!Probabil ca BB tau e mai mare cu o saptamana.Oricum, am inteles ca in timp se mai modifica DPN din cauze de marimi bb. La inceput suntem luate toate la gramada dupa UM.Sarbatori fericite si voua!
Anne-Mary bafta si tie azi la intalneala zmeurica!
Ioana nu am facut singura curatenie.Al meu e paranoia de cand am ramas gravida, nu malasa sa duc nici macar o cutie cu pizza???Il iubesc si apreciez ca are grija,dar ce-i prea mult e prea mult!Oricum azi trebuia sa termin.Si pana acum n-am facut nik. Cred ca daca s-ar face concurs la somn m-as umple de bani.Acum ma simt ok dar daca mai tine asa ma duc in padure,langa fiintele care hiberneaza.Mai si noaptea ma termina cu mersul la baie si imi sare somnul.
Aveti dureri de burtica..sincer la cum erau inainte de la endometrioza la mine,astea imi par parfum. Alea de menstra mai apar(azi au fost mai dese) si sunt un pic cretine,tot cred ca imi vin rusiiDa, Magneziul e bun pt dureri.Eu iau 4/zi Magne B6-pastile
Mi-au crescut tzitzileCred ca imi voi lua adio de la "merisoare"...
Si eu ma umflu bine in burta.Ma balonez.Asta e!De-abia astept sa se vada sarcina(nu burta de clisa )si sa stiu ca totul e ok.Incerc sa stau calma,sa ma gandesc la lucruri frumoase si sa evit chestiile naspa.
Vally merci!
Mai vb!Am terminat de mancat si ma apuc de treaba.
KISSES


my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

andreea c eu am facut eco la fix 11 saptamani, si translucenta nucala era 1,84 mm, iar bb arata de 12 saptamani, daca e sub 3 mm e bine asa stiu eu

Adriana mamica de Cezarica (23 aprilie2005) si minunea din burtica 11+

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!
Mi-am facut si eu azi prima programare la eco, abia pe 06 ianuarie, pentru ca asa s-a nimerit cu sarbatorile la mijloc. Voi face tot la dr. mea Dracea, dupa care ma va pasa la alt medic, sa vedem care. Atunci voi avea fix 7 saptamani si voi sta cu inima cat un purice, dar ma rog sa fie totul bine si sa vad si eu o inimioara atunci.
Lucialu tu cand faci prima eco?? E bine ca dormi mult si lasa-l pe sot sa te menajeze, ca e bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandy_2008 spune:

Salutare,

Am descoperit de curand acest forum, am citit doar cateva din sutele de subiecte...Am vazut ca in general pe aici lumea este foarte bine documentata, sunt atatea analize, ecografii, teste de tot felul care trebuie facute...eu habar am de nimic...
Inca nu stiu nici macar la ce doctor sau spital sa ma duc...

Dupa ce am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv m-am prezentat la Sanadorul din Victoriei - era cel mai aproape de mine si o doctorita tanara si draguta mi-a dat o lista de analize de sange si de urina la care inca nu am rezultatul, mi-a facut un papanicolau si recoltari de stiu ce...dupa care mi-a facut o ecografie transvaginala - sau cam asa ceva...mi-a zis ceva de genul ca trebuia sa apara o dunga galbena in ambele parti, pe ambele ovare insa apare doar pe un ovar ceea ce a facut-o sa strambe din nas, dar nu prea avea chef de vorba si nu mi-a explicat prea multe, mi-a zis sa revin cand am rezultatele de la toate analizele pe care le-am facut...aveti idee ce reprezinta acesta chestie galbena?

Sunt in 7 saptamanii, am avut ceva greturi dar de cateva zile mi-a fost chiar foarte bine nu m-au mai durut nici sanii...acid folic i=au de 1 mg (asa a zis doctorita) desi pe prospect scrie ca doza zilnica recomadnata este 0.4mg...

voi pe la ce spitale mergeti sau la ce doctori? sau poate e un alt subiect pe tema asta...

Bye bye

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Ieri am facut si eu ecografia morfologica de trim.I si dublul test.

Totul e foarte bine,bebelul e mai mare cu 2 zile, nu statea o clipa,era tare vioi si agitat,abia putea sa-l masoare doctorita. Au iesit toate bune, pliul nucal( translucenta nucala) 1.28 mm, CRL 5.73 mm, greutate 61 gr. Are tot ce-i trebuie,membre,degetele,coloana vertebrala, os nazal,etc...iar inimioara bate regulat, 164 b.p.m. Placenta grd. zero, anterioara, lichid amniotic normal, col inchis 35 mm.
Am dat si sange pentru dublu test, rezultatul dupa Anul Nou,ca intra si ei in concediu.
Mi-a mai spus dr.meu, la care am fost dupa ce am facut morfologia, ca voi lua utrogestan, 6/zi,pana pe la 34-36 saptamani,caci e mai bine pentru contractii si,oricum,rau nu are ce sa faca. De la 16 sapt. opresc acidul folic simplu si iau Fier+acid folic(mi-a scris pe reteta cum se numeste,dar nu inteleg) 1/zi si Elevit sau Centrum Materna 1/zi.

Urmatoarea eco..pe 29 ianuarie pentru triplul test.

Ioana: ma bucur sa te vad aici! Dracea te va "pasa" cu siguranta la dr.Rotaru Octavian de la Elias,la care m-a pasat si pe mine.Nu vei regreta,este un medic excelent si are,la randul lui,copiii (gemeni) obtinuti prin FIV,deci stie cu ce se mananca...

Mcrissa: ai inceput munca? Cum e? Mie mi s-a retras hematomul,sper ca si tie.

Andreea: asa stiu si eu, translucenta nucala trebuie sa fie sub 3 mm.

toate gravidutele!!!


Nusy 12+



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

zmeuricile

fetele am si eu o maaaaaarrrrreeeee problema ...
sunt constipata rau si nu stiu ce sa fac ... am dat cu zeama de varza , fructe , lapte , nimic nu merge !!!

ce sa mai incerc?

8+

zmeurica mea

www.flickr.com/photos/thea_g/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Nusyc tauaras drag, si eu ma bucur ca ne-am intalnit la aceeasi Odisee, la limita am venit, nu? Felicitari pentru rezultatele bune iubita!

4s www.parentingweekly.com/pregnancy/album/myalbum.asp" target="_blank">Floricica mea

Mergi la inceput