Infertilitate inexplicabila, tratamente FIV

Infertilitate inexplicabila, tratamente FIV | Autor: OneFineDay

Link direct la acest mesaj


ROG DIN SUFLET MODERATORII SA NU MUTE/INCHIDA ACEST SUBIECT MACAR PTR. O PERIOADA PANA "MA GASESC" CU FETELE IN ACEEASI SITUATIE CA A MEA. MULTUMESC MULT.

In ultimele zile "am umblat" mult printre toate subiectele de la "Asteptand un ingeras..." dar rar am mai gasit cate-o fata cu situatie asimilara mie, de aceea m-am gandit sa deschid un subiect nou poate si noi cele "inexplicabile" putem sa avem subiectul nostru unde sa vorbim la obiect despre ce se face/poate face ca sa se intample minunea si in viata noastra. As mai vrea mult sa comparam ce se face ptr. infertilitate inexplicabila in clinicile din Europa, eu am sa va povestesc cum e in Suedia.

Pe scurt despre noi si incercarile noastre:

* amandoi suntem tineri(30 de ani) sanatosi si cu analizele "normale". adica sperma Ok, ovulatie Ok, cam totul Ok.
* am facut 3 inseminari, nici un rezultat
*la primul FIV nu s-au fecundat nici unul din cele 12 oulete! Motivul? Nu pot sa ne zic, din moment ce spermograma e "normala".
*am continuat cu ICSI, am facut 4 st. Nici un rezultat, nici macar o data nu s-a prins sarcina.
*tratamentele au functionat foarte bine , si am avut MEREU embrioni foarte frumosi de 8 celule in ziua 3. Nota 10 au primit de fiecare data.
*acuma ultima oara am facut cultivare de lunga durata, de 5 zile. Au rezultat 4 blastocisti de toata frumusetea , 2 i-am primit inapoi. Unul era deja pe cale sa se "cloceasca", deci doctorii ne-au dat sanse foarte mari. (azi dupa test sange pe ziua 9 am aflat ca hcg -ul e 2, deci nu sunt gravida).
*concluzia? Totul bine si frumos dar nu rezulta in nici o graviditate. Nu am fost gravida in viata mea. eu sunt convinsa ca are de-a face cu corpul meu, cu sitemul meu imunitar! eu ma imbolnavesc foarte rar si eu cred ca corpul meu 2se apara" impotriva embrionilor crezand ca sunt bacterii. Aveti vreo idee daca poate fii asa?

Fetelor e cineva in situatia asta? ati primit ajutor, ce ati facut?

Va multumesc mult de tot de raspuns!
*

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudia79 spune:

Buna!In primul rand imi pare rau ca dupa atatea incercari INCA nu ai reusit.INCA, pentru ca ai sa reusesti:)) este bine ca esti tanara si ca aparent nu sunt probleme. Totusi, daca nici macar o data nu s-a prins insemna ca trebuie cautata cauza. De ce nu s-au fertilizat la primul fiv? trompele le ai ok, fara hidrosalpinx? lichidul poate impiedica embrionii sa se implanteze. Ai facut o laparoscopie in anii astia? Nu este endometrioza? Uterul este ok, creste pe parcursul stimularii? Ai facut teste de coagularea sg, uneori este nevoie sa iei anticoagulante heparina.
Daca este ceea ce banuiesti cu sistemul imunitar se poate corecta cu niste corticosteriozi care se dau de genu Medrol. Ai luat antibiotice intre punctie si transfer?sotul a luat inainte de punctie?
cam asta imi trece mie prin cap
si as vrea sa te mai intreb, cu ce ai facut stimularile, de fiecare data?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OneFineDay spune:

Este fantastic cata expertiza exista pe forumul asta, ma mir de fiecare data cand mai citesc cate un subiect.

De aceea vreau sa va intreb - a avut careva din voi hcg-ul la nivelul 2 cu 3-4 zile inainte de data in care ar fi trebuit sa vina ciclul????

exista vreo sansa sa se dezvolte o sarcina cand hcg-ul e asa scazut la cam 10 zile de la concepere(fecundare?)

multumesc,

Deea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

OFD, eu am facut un bilant hematologic complex din cauza unei pierderi de sarcina (obtinuta prin fiv) in trimestrul doi, insa in Franta exact acelasi lucru se recomanda/analizeaza si in cazuri de esec de implantare FIV repetat si inexplicabil.

Este un set de analize foarte-foarte complex, iau foile si iti scriu doar titlurile factorilor analizati - oricum voiam sa o fac ca sa ramana in arhiva, pentru alte aspirante care nu mai stiu incotro s-o apuce pentru a identifica o cauza.

Revin.

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OneFineDay spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudia79

Buna!In primul rand imi pare rau ca dupa atatea incercari INCA nu ai reusit.INCA, pentru ca ai sa reusesti:)) este bine ca esti tanara si ca aparent nu sunt probleme. Totusi, daca nici macar o data nu s-a prins insemna ca trebuie cautata cauza. De ce nu s-au fertilizat la primul fiv? trompele le ai ok, fara hidrosalpinx? lichidul poate impiedica embrionii sa se implanteze. Ai facut o laparoscopie in anii astia? Nu este endometrioza? Uterul este ok, creste pe parcursul stimularii? Ai facut teste de coagularea sg, uneori este nevoie sa iei anticoagulante heparina.
Daca este ceea ce banuiesti cu sistemul imunitar se poate corecta cu niste corticosteriozi care se dau de genu Medrol. Ai luat antibiotice intre punctie si transfer?sotul a luat inainte de punctie?
cam asta imi trece mie prin cap
si as vrea sa te mai intreb, cu ce ai facut stimularile, de fiecare data?


Claudia, iti multumesc mult ptr. raspuns. INtrebarile sunt asa de complicate ca nici nu stiu daca le inteleg pe toate Dar am sa-ti raspund in ordine.

In primul rand vreau sa zic ca aici in Suedia astia nu fac asa tratamente avansate ca in alte tari. Am sa explic.

*da, am facut un laparo care a iesit foarte bine, totul bine si curat nimic cu semne de intrebare. trompele sunt ok. Un singurul lucru a fost notat in jurnal "lichid in zona Douglas" dar nu mi-a explicat nimeni ce e au zis sa stau linistita. ...
*doctorii nu au avut explicatii de ce nu s-a facut prima fertilizare. Ei zic de obicei ca e "o intamplare" dar totusi am avut 12 oua nu 2! eu cred ca ar putea fi ptr. ca coaja la oua e prea tare SAU faptul ca sotul meu a avut o operatie de varicocel la varsta de 20 de ani poate influenteaza calitatea spermatozoizilor???? Nu ne-a dat nimeni un raspuns...
*Aici nu masoara daca creste uterul pe parcursul stimularii. Pe parcursul intregului tratament iti iau sange o singura data ca sa-ti zica cand sa vii la eco vaginal si atunci it masoara cati foliculi ai si in functie de asta te programeaza la punctie. deci .....
*NU mi-au facut nici teste de coagulare a sangelui, mi-au pus doar niste intrebari (cum e cand ma tai, cat sange imi curge la ciclu...) si atat!!!! au zis ca nu e nevoie.
*Nici antibiotice nu se dau deloc, astia sunt obsedati aici cu antibioticele si nu le prescriu decat in cazuri RARE. la fel cu cortizonii....nu se dau.


Tratamentele mele au fost la fel tot timpul, ptr ca au dat rezultat, si asa:

*Am inceput cu injectii Puregon, 225IU din ziua 2 de ciclu.
*Am luat injectii Orgalutran cam din ziua 5 de tratament (dupa ce am inceput cu Puregon)
*pregnyl-ul l-am luat cu 36 de ore inainte de punctie
*am fost adormita la punctie, trimisa acasa dupa o ora-doua(m-am simti mereu foarte bine)
*nimic altceva nu se da sau se face aici dupa ce ai facut punctia! super naspa. Nu-i de mirare ca natalitatea e asa de scazuta aici....
*progesteron vaginal iau de trei ori pe zi dupa punctie
Pe parcursul tratamentului singurul med. care mi s-a permis sa-l iau a fos acid folic, 2,5 mg pe zi. ..

Ce parere aveti???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OneFineDay spune:

Citat:
citat din mesajul lui LucaLuca

OFD, eu am facut un bilant hematologic complex din cauza unei pierderi de sarcina (obtinuta prin fiv) in trimestrul doi, insa in Franta exact acelasi lucru se recomanda/analizeaza si in cazuri de esec de implantare FIV repetat si inexplicabil.

Este un set de analize foarte-foarte complex, iau foile si iti scriu doar titlurile factorilor analizati - oricum voiam sa o fac ca sa ramana in arhiva, pentru alte aspirante care nu mai stiu incotro s-o apuce pentru a identifica o cauza.

Revin.

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/



Lucaluca, ti-as fi foarte recunoscatoare daca ai putea sa-mi zici despre ce analize este vorba, ca sa vad daca se pot face aici sau sa le fac altundeva. Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Protocol de explorare biologic-hematologica / Ginecologie-obstetrica

Pentru (aici e bifata casuta care corepunde, in speta la mine prima, cu mentiunea ca la mine nu a fost recidivant, ci doar am un medic mai catolic decat Papa):
- Avorturi spontane recidivante
- Esecuri multiple de implantare embionara in FIV
- Altele

HEMOSTAZA (la toate aceste rubrici, variantele de raspuns sunt "normal"/"anormal")
-fibrinogen
- dozaj al factorilor caii intrinsece:
a)factorul XII
b) factorul XI
c) factorul IX
d) factorul VIII
- proteina S
- sensiblitatea factorului V la proteina C activata
- proteina Z
- cautarea unui sindrom al anticorpilor antifosfolipidici:
a) anticoagulant circulant lupic
b) anticorpi circulanti anticariolipini
c)anticorpi circulanti anti beta2 glicoproteina 1
d) anticorpi:
*antinucleu
*anti AND nativ
*anti antigene solubile
- explorarea fibrinolizei

AXA METABOLICA:
- homocisteina totala
- B12
- Folatzi

(asta a fost prima foaie, toti factorii au fost normali la mine, mai putin vitamina B12, unde am un usor deficit)

Foaia 2: HEMATOLOGIE CELULARA

Globule rosii
Hemoglobina
VGM
TCMH
Hematocrite
CCMH
Plachete
VPM
Globule albe

Formula leucocitara:
Polinucleare neutrofile
Limfocite
Monocite
Polinucleare eozinofile
Polinucleare bazofile

3. HEMOSTAZA

Teste semi-globale:
- Timp de cefalina plus activator Tca (am trei rubrici sub fiecare "timp" de-asta: 1. pacient, 2. martor, 3. raport pacient/martor)
- Timp de Quick TQ (TP)
- Timp de trombina TT
- Fibrinogena (Clauss)

Factorii caii intrinsece:
- factorul XII, Hageman
- factorul XI, Rosenthal
- factorul IX, antihemofilic B
- factorul VIII, antihemofilic A

Febrinoliza
Teste analitice
Inhibator de activatori ai plasminogenului de tip 1, PAI-1
Antigene

4. TROMBOZA
Anticoagulant lupic LA (aici am o pagina de valori analizate in diferite momente, nu le reiau)
TCa sensibilizat
Timp de tromboplastina diluata
Venin de vipera diluat, DRVVT

Anticorpii antifosfolidici, EIA (tot asa, cu multiple valori masurate, nu reiau)
Anticorpi anticardiolipidici
Anticorpi antiBeta2-glicoproteina1
Antitrombina
Proteina C
Proteina S
Raspunsul la proteina C activata

Alte analize antitrombotice
Proteina Z

IMUNOLOGIE/ AUTOIMUNITATE
- Detectarea anticorpilor antinucleari prin tehnica imunofluorescentzei indirecte
(insiruire de multipli factori, nu reiau)
- Detectarea anticorpilor anti-ADN nativ
- Identificarea anticorpilor anti-antigene nucleare solubile


BIOCHIMIA SANGELUI
Homocisteina











---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia79 spune:

Deea, da se poate ca din cauza sotului. Are morfologie buna?
de ex, al meu are doar 20% normali si medicii au zis ca le place peste 30% si ca urmare am facut icsi. Ei zis ca daca formele sunt anormale, urmarile pot fi esecul fecundatiei, iar daca se fecundeaza sa rezulte embrioni cu modificari de cariotip sau miscariage. Al tau ce morfologie are? Ca numere si al meu sta bine, calitatea insa se pare ca nu e cea mai buna. i-au descoperit la un moment dat escherichia coli si a luat antibiotice dupa care rezultatul s-a imbunatatit. asta poate fi un a din cauzele esecului de fecundare. tu ai rezolvat pb asta intr-un fel, ai facut icsi si ai obtinut blastocisti. buuun...
De ce nu se prind? Eu cred ca tratamentul tau este prea simplist. fatpul ca nu fac prea multe analize dupa atatea esecuri m-ar face sa ma gandesc la o alta clinica.
Acestea sunt doar experienta mea si ce as intreba eu medicul in locul tau. Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OneFineDay spune:

Doamne dumnezeule ce lista de analize astia nu mi-au facut atatia analize in total de 5 ani de cand incercam! Sunt socata pe cuvant. Sper sa pot sa tradus toti termenii astia pe engleza, sa pot sa vorbesc cu doctorii mei... Ii aveai si pe englezza, LucaLuca? Merci mult ca ti-ai luat timpul sa -mi scrii!!!

Claudia....da am sa ma gandesc la asta si am sa solicit sa se faca si testele astea!

ma uit la niste analize din 2000 facute in Romania si aici vad ca hemoglobina si hematocrit e sub mediu (nivelul normal)si e subliniat- poate am probleme cu asta???? habar nu am ce poate sa insemne. Mai scrie ca am Neutrofile - mai putin decat normal, Limfocite si Monocite mai mult decat normal ...Hm....

Sotul meu si-a facut niste analize de sperma in Romania in 2005,
test ASLO (?) normal.

Testul spermogramei este Normozoospermie - asta ce inseamna de fapt?

Spermatozoizi cu morfologie normala - doar 9,6% si normal e mai mare de 15 %....

IN 2002 facuse niste analize si avea hipersemie, normospermie?

Sunt derutata cred ca mai bine am merge in Romania sa facem toate analizele....

Din pacate nu putem sa schimbam clinica....asa este peste tot aici in Suedia....sunt tratamente standard...Stiu, si mie mi se pare mult prea simplu si chiar daca personalul e foarte dragutz parca nu le pasa sa faca tot ce pot ca sa afle cauzele infertilitatii!!! Din pacate acuma tocmai am cumparat un tratament de 3 incercari ICSI cu 5000€ si tre' sa le facem...mai avem doua...dar acuma o sa ii oblig sa imi faca toate analizele astea de care ziceti voi fetelor!!!!!

Va multumesc inca o data de mii de ori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_alina spune:

imi pare rau de esecul tau.Eu am facut icsi si sunt gravida.Cred ca am dat peste un doctor foarte bun care se implica mult. Eu si sotul am luat antibiotice cam de 2 saptamani dar cred eu ca toate procedurile depinde de la medic la medic.Nu trebuie sa te descurajezi .Am ajuns la doctorul asta datorita unei prietene care a facut la el dupa 5 icsi-uri nereusite si acum are gemeni.Dupa mine depinde si de medicamente adica cum le administreza .Eu am facut doar puregon 225 mml timp de 2 saptamani daca nu gresesc si la 2 zile imi facea eco sa vada cum evoluez.Schimba doctorul si mult succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia79 spune:

Indiferent unde ai merge Deea stimularea trebuie monitorizata , endometrul ar trebui sa fie de o anumita dimensiune pentru impalnatarea sa aiba loc, cresterea estrogenului dau date importante cu privire la evolutia ciclului. Banuiesc ca nici progesteronul nu ti-l prea masaoara si faptul ca iei 3 pastile de urtogestan mi se pare f putin sa sustii o sarcina cu fiv.
deci exista o pb si la morfologie. Analiza lui din 2005 este veche, ar trebui refacuta. al meu ti-am zis are 20% si tot este putin.Asta este cauza pentru care nici unu din cei 12 ai tai nu s-a fecundat la primul fiv fara icsi. trebuie sa gasiti daca nu cumva are o infectie, dar poate fi si de la varicocel.
medicul o sa iti spuna si in leg cu hemoglobina si hematocritul. Sa intrebi neaparat.Si intreaba si de setul de teste de la LucaLuca!
pentru siguranta eu as face si un hsg, ai facut vreodata?

Mergi la inceput