Infertilitate inexplicabila, tratamente FIV

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OneFineDay spune:

Multumesc Iulia alina si felicitari ptr. graviditatea mult dorita!
Este un procent foarte mic de cupluri care nu reusesc nici macar fron FIV si mie mi-e frica ca noi facem parte din procentul asta...de aprope 5 ani ne zbatem si incercam si pana acuma am fost optimista am zis ca o sa reusim si noi candva dar incep sa-mi pier speranta....

Aici in suedia asa e sistemul ca nici macar doctorul tau nu-l ai, alegi clinica si la clinica respectiva sunt 3-4 medici si ajungi la ei dupa cum lucreaza, in ture. naspa. Numai dupa 3 FIV nereusite ti se permite sa ti ase puna inapoi 2 embrioni sau blastocisti, efectiv exista lege ca nu e voie numai unul. Sunt foarte restrictivi suedezii astia....

Am intrat in contact cu dr Iosef de la o clinica din Austria din Innsbruck si sa vedem ce zice si el, ce am mai pute face.

A mai facut cineva FIV care a rezultat in blastocisti? Cum a fost? ce rezultate ati primit?

cu drag

deea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OneFineDay spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudia79

Indiferent unde ai merge Deea stimularea trebuie monitorizata , endometrul ar trebui sa fie de o anumita dimensiune pentru impalnatarea sa aiba loc, cresterea estrogenului dau date importante cu privire la evolutia ciclului. Banuiesc ca nici progesteronul nu ti-l prea masaoara si faptul ca iei 3 pastile de urtogestan mi se pare f putin sa sustii o sarcina cu fiv.
deci exista o pb si la morfologie. Analiza lui din 2005 este veche, ar trebui refacuta. al meu ti-am zis are 20% si tot este putin.Asta este cauza pentru care nici unu din cei 12 ai tai nu s-a fecundat la primul fiv fara icsi. trebuie sa gasiti daca nu cumva are o infectie, dar poate fi si de la varicocel.
medicul o sa iti spuna si in leg cu hemoglobina si hematocritul. Sa intrebi neaparat.Si intreaba si de setul de teste de la LucaLuca!
pentru siguranta eu as face si un hsg, ai facut vreodata?




Pai da, ai dreptate Claudia...ei imi masoara endometrul doar o data inainte de punctie. Nici mai mult nici mai putin. Nu e normal. Asa sunt rutinele lor standard. vai ce le fac in Ianuarie cand ma duc iar.

progesteronul il iau vaginal , de trei ori pe zi, e prea putin? Voi cat luati? Il iau de la punctie pana vine ciclul.

Ce e hsg -nu e laparo, cu lichid de contrast? Ca aia am facut si a iesit ok, trompele ok, nu am endometrioza, deci ok.

Claudia dar tie cum iti merge, ca tot vorbim? Ti-a reusit tratamentul? De cand incercati? Ce tratamente faceti voi?

va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia79 spune:

Servus, mie imi merge bine m-am mai obisnuit cu ideea ca nu am reusit din prima, eu in sept am avut o laparoscopie si in oct fivul eu zic ca m-am cam grabit si psihic nu eram f bine pregatita, aveam si ceva pb cu alimentatia. si eu am schimbat medicul si sper si norocul.Merg la o clinica nu asa mare ca la prima incercare dar ma simt super nu ma mai simt ca un numar, am crezut ca daca reputatia medicului este buna asta e tot ce conteaza....ciuciu...eram doar un numar in calculator, cand mergeam la medic trebuia eu sa ii tot amintesc de toata istoria, bineinteles ca la 2000 de paciente nu le poti cunoaste pe toate eram ca si in filmul ala cu 50 first dates fiecare intalnire cu medicul meu aveam impresia ca a lovit-o amnezia si m-a uitat....la ultima vizita mi-a zis ca sa incetez sa fac pe medicul si nu a vrut sa faca nici un test suplimentar. usor de zis ea este medicul meu doar jumate de ora 1 data la 2 luni, eu traiesc cu mine 24 din 24....asa ca am plecat la unu care MA ASCULTA.
progesteronul depinde cate grame iei e ok vaginal dar mai bine injectabil. daca nu ti-a venit ciclul mai repede decat ai lasat medicatia s-ar putea sa iti fie suficient.
e bine daca laparo a fost fara probleme, ai sa reusesti sunt convinsa, trebe poate sa incerci sa gasesti un medic cu care sa comunici pe aceeasi lungime de unda si care sa vrea sa te ajute cu adevarat.
te-am pupat, seara buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Buna,
la 9.6 % forme normale, o spermograma nu are cum sa fie normala, insa faptul ca se fertilizeaza toate ovocitele, cred ca inseamna ca problema principala este la implantare.
Tratamentul de sustinere pe care ti-l dau, e cam varza, probabil e in aceeasi idee cu transferul unui singur embrion, adica , daca e sa se prinda, se prinde.
De fapt, am citit pe unele site straine ca sunt studii conform carora un nr mai mare de embrioni nu garanteaza mai multe sarcini prin FIV, ci din contra , pt ca pot rezulta mai multe sarcini gemelare, riscul avortului este mult crescut si deci rezultatele statistice la nr de nasteri dupa FIV este mai mare la transferul unui singur embrion .
Pt ca sunt intr-o situatie oarecum asemanatoare cu tine ( cu ... inexplicabilul ) am citit destul de mult.
Cred ca in cazul tau este o problema imunologica - vezi ca si limfocitele tale sunt crescute, trebuie doar sa descoperi care este.
Din pacate sunt medici care considera ca daca nu ai o boala "vizibila", restul sunt prostioare .
Ai doar 30 de ani, esti norocoasa, ca sa spun asa, ai mult timp inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OneFineDay spune:

Multumesc mult fetelor de raspunsuri. Cu ajutorul vostru imi fac acuma o lista cu tot ce ar trebui facut , toate analizele, tot.

Eu am fost destul de credula am zis tot timpul "lasa ca stiu ei ce fac, nu o sa pun sub semnul intrebarii metodele lor", dar se pare ca trebuie sa fiu altfel. Problema e ca nu gasesc alta clinica aici in Suedia care sa fie altfel, asta unde mergem noi e una din cele mai bune ( sunt doar 6 in toata Suedia!!!!!) asa ca poate o sa incercam in Austria. Sau, este poate alta clinica pe aici mai pe aproape????Poate cineva sa imi zica?

Chestia cu analizele de sange, ei nici macar nu mi-au facut vreo analiza de sange DELOC ...., ca am limfocitele mai mult decat normal..poate fi o problema? (asta am vazut dupa cum am mai zis in niste analizele vechi de ani buni din romania).

Goldie- tie cum iti merge? Tu ce metode ai incercat? Problema vostra care e? Stii cumva ce analize se vad ptr. sistemul imunitar??? Exista ceva termeni?

Claudia - cred ca voi face si eu ca tine si o sa pun cerinte pe doctorii astia ca altfel nu se poate. deci tu ai facut un FIV care nu a iesit? Cand e urmatorul?

va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ice spune:

buna dimineata,
iti multumesc pentru deschiderea acestui capitol probabil ca multe dintre fete vor scrie experienta lor.
eu sunt dupa 4 inseminari la a 4 incercare de FIV nereusita "infertilitate inexplicabila"
primele doua incercari au fost cu obtinerea de embrioni buni citativi si transfer la 3 zile, cel de- treilea din 11 ovocite recoltate nu s-a fertilizat nici unul din neglijenta medicilor romani care au pus la fertilizat ovocitele a 2 zi.
a 4 incercare am facut-o in Austria unde am avut transfer cu blastocisti si mai am 3 congelati.
Spre deosebire de Romania in Austria tratamentul a fost mult mai complex in sensul ca, pe protocolul scurt odata cu stimularea am inceput sa iau prednison( scade imunitatea) pana la test iar dupa punctie in fiecare zi o injectie cu fraxiparina(anticoagulant).
tratamentul de sustinere a fost cu 9 utrogestan pe zi plus 3 injectii de proluton.
pentru fertilizarea din Austria am facut doar 2 ecografii in ziua a 6-a si a 9-a, ei nu fac aniza estradiolului si nici a progesteronului dupa ET.
dupa esec am inceput unele investigatii imunologice si am constatat ca am numarul de limfocite peste maxim admis.
la imunofenotiparea limfocitara mi-au iesit limfocitele T tote (CD3+)si T helper (CD3+CD4+)peste maxim admis ca numar.
am facut o histeroscopie cu biopsie de endometru pentru care astept de 6 saptamani rezultatul vis-s-vis de celulele NK din edometru.
si eu banuiesc la mine o cauza imunologica.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OneFineDay spune:

Citat:
citat din mesajul lui ice

buna dimineata,
iti multumesc pentru deschiderea acestui capitol probabil ca multe dintre fete vor scrie experienta lor.
eu sunt dupa 4 inseminari la a 4 incercare de FIV nereusita "infertilitate inexplicabila"
primele doua incercari au fost cu obtinerea de embrioni buni calitativi si transfer la 3 zile, cel de-al treilea din 11 ovocite recoltate nu s-a fertilizat nici unul din neglijenta medicilor romani care au pus la fertilizat ovocitele a 2 zi.
a 4 incercare am facut-o in Austria unde am avut transfer cu blastocisti si mai am 3 congelati.
Spre deosebire de Romania in Austria tratamentul a fost mult mai complex in sensul ca, pe protocolul scurt odata cu stimularea am inceput sa iau prednison( scade imunitatea) pana la test iar dupa punctie in fiecare zi o injectie cu fraxiparina(anticoagulant).
tratamentul de sustinere a fost cu 9 utrogestan pe zi plus 3 injectii de proluton.
pentru fertilizarea din Austria am facut doar 2 ecografii in ziua a 6-a si a 9-a, ei nu fac analiza estradiolului si nici a progesteronului dupa ET.
dupa esec am inceput unele investigatii imunologice si am constatat ca am numarul de limfocite peste maxim admis.
la imunofenotiparea limfocitara mi-au iesit limfocitele T totale (CD3+)si T helper (CD3+CD4+)peste maxim admis ca numar.
am facut o histeroscopie cu biopsie de endometru pentru care astept de 6 saptamani rezultatul vis-s-vis de celulele NK din edometru.
si eu banuiesc la mine o cauza imunologica.



al



iti multumesc si eu mult de raspuns! Imi pare rau in schimb ca nu ti-a iesit nici incercarea cu blastocist. experientele noastre sunt destul de asemanatoare, nu ti se pare??? Unde in Austria ai facut, la Innsbruck la Dr josef? Am intrat si eu in contact cu el. cand imi povestesc ce tratament ai facut raman masca nici nu as fi crezut ca se poate da asa ceva, ptr. scaderea imunitatii. Ptr. ca eu sunt convinsa ca asta e problema noastra, eu am sanatatea de beton nu se leaga de mine nici o boala ;-) ceea ce e bine off course dar nu chiar acum.

O sa continui in Austria, sau? Ei ti-au facut testele de sange sau ti le-ai facut in Ro?

te pup

deea



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ice spune:

daca intri la FIV in Austria, vezi clinicile, eu am facut la nr.5(WELS)
ei nu mi-au dat anizele imunologice le-am facut din proprie initiativa in urma a ceea ce am citit pe internet si am mai discutat cu fetele de la FIV
nu le-am transmis rezultatul la imunofenotiparea limfocitara pentru ca astept aniza de endometru.
a fost prima incercare la ei si singura intr-adevar profesionista stiam ca sansele sunt undeva la 20-30% chiar si cu transfer de blastocisti ( am 39 de ani)voi merge in martie pentru transferul embrionilor congelati



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

OneFineDay - am citit foaaarte mult pe net si s-a dovedit ca in 80% din cazurile de infertilitate inexplicabila e vorba de defecte (invizibile la o simpla spermograma) a spermatozoizilor
Tocmai de aceea s-a inventat un nou test SCSA care poate arata situatia exacta a spermatozoizilor. Sunt putine clinici care fac asta, dar poti trimite si prin posta proba la o clinica care iti trimite ulterior rezultatul.
Daca te tenteaza, da cautare dupa SCSA si vei gasi detalii

Succes

PisiX,
Viitoare Mami (O data si-o data)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sonicka spune:

Buna OneFineDay,

imi pare rau pentru nereusitele din ultimii ani, insa nu trebuie sa-ti pierzi speranta. Cu siguranta va veni si randul tau. Noi de 9 ani incercam, si abea anul trecut am fost recomandati pentru FIV. Prima incercare a esuat; 12 ovule recoltate, doar 3 fertilizate si doar unul ce s-a dezvoltat ajungand la 4 celule in ziua a 3-a. Din pacate nu s-a prins. In a 22-a de la recoltare, au dat navala "rusii".

A doua incercare mi-au intrerupt-o cu 2 zile inainte de recoltare(ma stimulasera prea puternic si le-a fost frica de complicatii).

Acum, in decembrie, am trecut prin a 3-a incercare si din fericire totul e OK deocamdata. Sincer nu stiu care e motivul, insa:

1. am facut si inca fac acupunctura de 2 ori pe saptamana
2. cu 2 saptamani inainte de recoltare am inceput o cura de vitamine si antioxidanti de 3 ori mai mare decat normal
3. Dupa transfer am continuat cura, dar doar cantitatile recomandate gravidutelor.
4. Desi medicii de la clinica publica(si aici -- Oslo -- tot mereu cate unul nou dupa cum spuneai si tu, ceea ce ma exaspera la nebunie pentru ca aveam impreasia ca nici unul nu ma asculta cum trebuie; o alta poveste de fapt) mi-au recomandat progesteron doar 15 zile, eu am luat in continuare si inca iau dupa ce m-am sfatuit cu un ginecolog de la o clinica privata. Nu dauneaza, ci doar scade probabilitatea de a avea un avort spontan.

Sincer: pentru ca sotul meu a insistat, am continuat cu incercarile FIV desi eu imi pierdusem speranta ca voi avea vreodata bucuria de a-mi vedea brutica crescand. Nu-ti pierde speranta!!! og lykke til!

Mergi la inceput