Strumfi de 1 an (iul-aug 2007) (118)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Am vrut sa incarc pozele de la serbare si nu ma lasa. nu inteleg de ce. Pe noul cont am abia 2 pagini de poze. Ma rog, nu stiu ce spatiu am ocupat. Sunt nedumerita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Daaaa, si Andreea se pune pe oala imbracata, pune si papusile pe olita
Ea dupa ce face, stand pe vine, pne mana la popou la scutec. Dar daca o intreb daca a facut kk, zice ca nu... dar imi vine un miros... o intreb: verificam? Nuuuuu..
Asta pt ca nu-i place procedura de imbracat/dezbracat
La fel patim si la iesitul afara.... ca avem mule haine de pus, incaltarile..nu are rabdare,,,

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Citat:
citat din mesajul lui monicabo

Da..cu olita, Dana, stiu ca nu tre sa-mi fac griji...
dar tot asa audi lume prin jur...ca a, inca nu se cere, ai pierdut un tren etc etc, ca fiul/fiica/nepotul etc fac pe oala de la 1 an
Greu de crezut, dar in fine...


Asta aud si eu continuu, de la mama si de la atii cu copii, de parca sta lumea-n loc fiindca nu face Saby la oala. Prietena mea cea mai buna este neonatolog in US, ea spune ca un copil care face la oala inainte de 18 luni va avea probleme mai tarziu, eventual o sa faca in pat la 5 ani. De la 18 luni i se poate prezenta olita sau reductorul de wc ca sa stie la ce se foloseste, apoi de la 2 ani se poate incerca si folosirea lor. Desigur ca termenele sunt relative, depinde mult de copil daca o sa faca la oala de la 2 ani sau abia la 3.
Am citit tot la americani ideea ca, daca incerci sa pui copilul pe olita la 2 ani, pana la 3 ani o sa faca acolo, daca incerci la 3 ani, o sa faca la 3 ani .

Saby mai nou face caca in baie, adica ne anunta din baie ca ea asta face, apoi vine cu pampersii noi dupa ea sa o schimbam.

Carla, s.14 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby la laptop

"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe2005 spune:

Multumesc, Cafera

Elena, mamica lui Razvan Gabriel - 01.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Mai, Alexia la 18 luni deja facea de vreo 2 luni caca la olita si nu am avut probleme ulterior. Singura grija era ca trebuia sa port olita cu mine permanent, pentru ca nu facea in scutec si nici pe alta oala. Pipi a inceput sa faca pe la 2 ani la olita in timpul zilei si stiu ca de scutecul de noapte a scapat de Craciunul cand a implinit 2 ani si jumatate. Era pentru mine un chin insa, ca o puneam noaptea de 2-3 ori pe oala. Dar nu mai vroia scutec sub nici o forma si nici pe ea nu a mai facut. Stiam ca trebuie sa o pun pe olita pt ca se foia, iar ea cum dormea cu noi...o simteam imediat.

Asta e. Copiii sunt diferiti. Eu multumesc lui Dumnezeu ca le am si sunt asa minunate, fiecare in felul ei. Aseara eram o mamica mandra si fericita cu amandoua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Mai, ma omoratzi cu povestile despre copilashii vostri!!!!!!!!
Cat de dulce sa te ia de mana si sa se traga nervoasa de pampers, alina.a!!! Eu am ajuns la concluzia ca cu lui laur ii place mai mult murdar, el niciodata nu imi "zice" ca e murdar, nici cand era foarte bebe nu a plans din astfel de cauze, nici de foamne, nici de sete , de altfel. Pur si simplu se complace. Daca se sesizeaza careva, cu atat mai bine, desi, vorba aia, decat sa-l deranjezi cu astfel de nimicuri nu mai bine sta el asa si se joaca?
Alina.a, multumesc pentru raspunsul cu spalatul dintisorilor. Chiar azi ma duc sa vad ce pasta pot gasi fara fluor. Si eu sunt de aceasi parere cu fluorul asta...
Cafera, stiu fetele ce stiu . La baie e cel mai oportun sa vorbesti, sa pui tara la cale, sa compui. Acolo am scris si eu in tinerete cele mai reusite poezii

Vroiam sa va mai zic ca va admir foarte tare pe toate cele care incercati sa aveti rabdare cu mamele/soacrele/rudele care se tot baga si va scot din minti. Sunteti niste ingeri de fete, indiferent ce le ziceti si ce faceti. Eu sunt atat de colerica si de mahalagioaica , incat daca as primi sfaturi si alte povetze de-astea glumetze/pentru mintzi istetze cred ca ar iesi macel!!! Imi povestea o prietena apropiata ieri ca de Sf Niculae a primit de la soacra ei 2 tampoane si alea decupate dintr-o revista la care e abonata. Pai sa se fi apropiat la o distanta de 200 de m de casa mea cu alea in mana?????????? Tare, nu? Da are, in schimb, la pretentzii....sa te tii!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
poze Laurash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Eu am perdelele spalate si nepuse de 3 zile. Nu ma trimiteti la treaba?




Aaaaaaaaa, ce am mai luat de la plus si mi-a placut: doua fete de masa (argintie si rosie-sidefata) si doua platouri superbe, parca ar fi impletite. Am umplut cosul si cu cozonac cu migdale si martipan, cu migdale, si niste chestiute specifice plusului. Eu sunt fan marca plus. Daca e miercuri, e plus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Cafera, treci la treaba! Sau cum obisnuia sa-mi porunceasca mama cand vroiam sa o sterg la vreun "banchet": "Marsh intai si rezolva-ti cocina din camera si dupa aia mai stam de vorba!"

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
poze Laurash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

da trebuie muuulta rabdare cu povetele...eu am mare noroc ca mama e genul de om care chiar daca ma intreaba de una de alta o face fff naiv si nu ma bate la cap,io retez scurt si gata nu se supara nimeni.cu soacra-mea am mai rarit-o si e muuult mai bine.dar si pe ea am pus-o demult la punct.i-am explicat si sotului destul de clar nu acept de la nimeni comentarii vizavi de cresterea copiilor mei.atata timp cat ii crestem singuri si nu ne ajuta nimeni nu mi se pare normal ca o persoana care nu-mi cunoaste copilul sa se apuce sa-mi critice deciziile.oricum orice decizie am lua tot noi tragem foloasele fie ele bune sau rele.odata ma ia la rost o tanti cu un copilas de varsta apropiata cu eli...incepe discutia asa:"face si pishu la olita doamna,sau numai caca?"(asta dupa cateva politeturi simple de inceput...)"nici una nici alta ca nu avem olita inca"(acum 2 saptamani i-am luat-o)"vai dar cum puteti asa ceva,se va caca in pat pana la 5 ani,al meu deja face pe olita"...am crezut ca o lipesc pe moment.."doamna va felicit pt un copil asa precoce dar a mea vreau sa poarte pampers pana la 5 ani"...si am plecat.aici la noi nu poti sa respiri de grija altuia,le mai apuca in parc,rar dealtfel,sa-ti sara asa in fata caruciorului si sa te intrebe una alta.eram odata intr-o pasa proasta si i-am raspuns la una "da ce suntem la sondaje in parc?"...
monica pareri vizavi de cresterea copiilor tai vei auzi toata viatza,cu siguranta x si y au avut copii care au facut/dres o groaza de lucruri mult mai repede.nu crede tot ce auzi.iar nu in ultimul rand ai incredere in tine ca mama,poate de multe ori le facem mai mult rau decat bine incercand sa-i aducem cu o etapa sau doua de dezvoltare inainte fata de normalul lor ca omuletzi pe aceasta lume

eu am observat la eli ca nu se suporta murdara.e sclifosita rau v-am zis.de cateva ori s-a trezit noaptea si a inceput sa se traga de pampers "mama caca" si defapt era doar pishu la greu...eu olita am luat-o pt sufletul meu sa nu zic ca nu am(s-au poate m-a enervat aia prea tare si am zis macar sa o am in casa)nu am pus-o de multe ori,ii plece ei sa se aseze imbracata,daca e goala se ridica repede isi trage pantalonii si se aseaza apoi confortabil.dar ca si printesele caferei ii place sa stea la povesti in baia cu oricare dintre noi.daca inchizi usa bate cu pumnii "mamaaaa caca".o las inauntru isi ia olita in brate si se aseaza pe ea fff tacticoasa.
si eu stiam de chiestia scrisa de carla ,un copil poti sa-l inveti sa stea pe olita de la 2 la 3 ani sau de la 3 la 3 ani.si inca o chestie haioasa,soacra-mea se batea cu pumnul in piept ca fratele sotului a facut de la 7 luni pe olita(ea se asteapta sa o si cred) dar a avut probleme cu el ca a facut pishu in pat pana la 6 ani....

si gata ca am scris azi pt o luna,sory

alina mamica bulinei www.youtube.com/watch?v=54C4rgga0L0" target="_blank">Elisa (20 iunie 2007)


povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Mai sa stiti ca a mea desi e fata nu are jenu de genu' ca e murdara. Niciodata de cand am nascut-o nu a plans ca e murdara. Ar sta cu pampersul cu pipi umflat de abia mai merge si niciun stres nu are. Numai sa nu o dezbrac ca nu suporta si de cele mai multe ori se lasa cu plans. Olita avem si noi, si e buna ca sa stea pe ea imbracata, sa puna papusa acolo sa o pedepseasca (cu capu' in jos), sau sa stea dezbracata pe ea cat se da ea cu crema...adica isi ia bepanthene-ul si se umple de crema pe picioare si dupa se maseaza sa intre in piele. Ca asa a vazut ea la mami. Altfel...nici vorba de olita. Plus ca nu spune de kk, deci nu stiu decat dupa miros. Chiar fuge si se ascunde sa nu o gasesc sa o schimb. E mai stinky ea asa...

mamik de Denisa Maria (20.07.2007) www.youtube.com/watch?v=G7F6ycqre2o" target="_blank">filmuletze



A child is not a vase to be filled, but a fire to be lit



Mergi la inceput