Strumfi de 1 an (iul-aug 2007) (118)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Carla e mortala Sabina! Mi-a placut tare cum sta ea cuminte ca un om mare la laptop, si ce par des si frumos are! Nici nu te-am felicitat pentru sarcina, sa fie intr-un ceas bun, felicitari!

Si eu sunt de acord cu olita folosita dupa 2 ani, ba chiar 2 ani si jumatate. Ce ma grabeste? Eu intotdeauna am lasat copilul in ritmul ei si ma minunez de ce face si ce descopera singura in fiecare zi. Mi se pare foarte desteapta, zice diverse chestii (nu chiar cuvinte intregi sau fraze insa are cuvintele ei facute pentru orice), e cuminte si asculta tot, e atenta si raspunde foarte bine la orice.

De ex am stat cu ea weekendul trecut la restaurant, ea a stat in capul mesei pe scaun pt copii si noi de-o parte si alta a mesei, i-am pus si ei o farfurie cu diverse de prin salatele noastre si cu niste spaghete, a stat f cuminte si a mancat, s-a si jucat insa nu a vrut jos. Si prima oara de cand s-a nascut, nu am stat ca pe ghimpi la restaurant, sa ne grabim ca se plictiseste copilul, am baut si cafea, am stat linistiti si la sfarsit a primit si o portocala din partea restaurantului . E foarte sociabila si oriunde mergem, daca stie ca are pe cine sa se bazeze si la cine sa vina in caz de nevoie (noi, parintii) in rest, exploreaza si nu-i e teama. Insa de ex pe strada merge de manuta, nu alearga, nu se arunca in toate partile etc. Asa ca daca nu face la olita pana la 2 ani, va face la 3. Nu-mi fac probleme deloc.

Si eu stiam la fel, pana la 2 ani nu isi controleaza sfincterul ci pot face la olita/WC din reflex, dar este doar un reflex ca cel al lui Pavlov. Nu intelege sa se tina, clar ca daca atunci cand ii vine o pui pe olita va face la olita. Asta daca nu se sperie si se inhiba si se mai si constipa.

Vaaai ce de bunataturi faceti voi acolo pt Craciun!!! Eu nu ma pricep asa de bine, o sa fac curcan la cuptor si o prajitura, poate Tiramisu insa sincer, sarmale, salata boeuf, mmm ce bun, face mama pt mine. :-) insa vreau anul acesta sa impodobesc casa, sa fie atmosfera de craciun, colorat, luminos si cald, cu coji de portocale pe calorifer sa miroasa frumos si cu cozonaci calzi.

Va pupam


Clau si Alessia Maria 13 iulie 2007



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

micutul vagabont

Nico, mami de Andra si Alex
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_a spune:

Buna pe fuga!
Despre olita pot sa spun ca nu o folosim. Cand i-am cumparat-o l-am pus de 2 ori pe ea si a facut din greseala, cred, pipi apoi daca vroiam sa-l asez se impotrivea. Deci am renuntat dupa vreo 3 incercari. Acum cand o gaseste in baie spune "pipi" si ma forteaza pe mine sa ma asez pe ea!!!! Nu cred ca mai incerc prea curand si sincera sa fiu mi se pare mai comod cu scutecul absorbant.
Am vazut-o pe Andra prin ploaie si cu sepcuta draguta. Si Andra si Alex sunt foarte frumosi si delicati
Laurash e un scump, ca de obicei si pare un nazdravan
Razvan e un grasunel scump si mi se pare fff vesel.
Despre Iosua si Aaron n-am cuvinte! Sunt niste dragalasi si poznasi!
Cafera, cumva am pierdut pozele de la serbare sau inca nu ai reusit sa le descarci?
Alina.a, super pozele de la petrecere si costumele au fost de nota 20!
Revin deseara! Pooop!


Mihai si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Nico, m-am topit dupa Andra in pelerina de ploaie. Iar in patut, pregatita de somnic e o dulceata. Si Alex are patut frumos ca si el. Sa-ti traiasca, esti fericita cu asa comori.

Mi_a, am descarcat pozele, dar nu reusesc sa le incarc.

Oana, iti cerusem scuze mai acu cateva pagini, ca sa nu zic zile. Daca ma eviti, nu ma supar, dar as vrea sa fiu lamurita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Am vazut o chestie draguta: o masinuta care urmeaza traseul desenat cu un marker special. Traseul il poate desena copilul. Am vazut si demonstratia. Mi s-a parut tare atractiv pentru copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Am fost in oras: nebunie maxima. Bine ca plec de Craciun si nu mai stau la cumparat, preparat si alergat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

nico,ce copii dragalasi,andra in pelerina de ploaie cu cizmulite.....mi-ar trebuie niste cizme dintr'acelea..fii-miu se lipaie cu drag si zbor in orice balta..l-as lasa caci imi aduc aminte de copilaria mea ca era tare haios,eram incantata cand ma lasa mama curata afara sa se imbrace si ea..iar eu in prima balta aterizam

nu stiu ce sa-i iau lu fii-miu de Craciun,adica stiu dar parca m-as baga la ceva mai de calitate si apoi sa plang ca nu se joaca cu ea..hi,hi..hai ca am raspunsul singura..de mos niculaie a primit un microfon de la v-tech,superb scoate sunete ale celor mai cunoscute animale,canta,lumineaza...dar zace pe sub mobila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

pic si eu ca nuca-n perete voi vorbind aici de Craciun, de pisici, de cadouri, de olite... fiecare cu ce-l doare de altfel, nu-i asa?

eu va povestesc si voua ce am povestit si in alta parte asa incat am sa dau copy pentru ca sa va dau de veste cu ce ni se mai intampla noua... in rest toate bune si frumoase! il asteptam pe Mos Craciun!


deci: am fost tare suparata zilele astea pentru ca am fost oarecum bagata in sperieti cu Adeluta... Adeluta mea are un hemangiom (e ca o alunita pt.necunoscatori; e mititel ca o zmeurica).. e pe gat si e de tip strawberry in termeni medicali... pana aici nimic grav, stim exact cum a evoluat, ce e de facut/nefacut... insa mai demult i-am facut investigatii daca nu cumva are acest tip de hemangiom si "pe interior" .... asta insemnand ecografie transfontanelara si abdominala... la 7 luni nu era nimic; saptamana trecuta, intr-un control de rutina, am avut ocazia sa mai facem o ecografie si sa ni se spuna ca e ceva acolo in capsor si ca mai bine facem un RMN cerebral ca sa excludem orice suspiciune.... initial eu nu m-am panicat, nici nu ma gandeam sa fac RMN anul asta, sa lasam incolo pe ianuarie, insa discutand cu sotul si tot discutand si tensiunea mea tot crestea.. ce-am facut, cum ne-am invartit, am facut azi (ieri pe 18 adica) RMN-ul! ingrozitor chin pentru un copil de 1 an si 5 luni sa suporte sedarea/anestezia.. imi venea sa o iau de acolo si sa nu se mai atinga nimeni de ea, dar n-am reactionat asa pentru ca stiam ca trebuie sa facem asta ca sa ne lamurim. Si concluzia primara a fost ca NU ARE NIMIC! la RMN nu s-a vazut nimic din ce suspicionase ecografistul drept pentru care ni s-a luat o mare piatra de pe inima! Chiar daca am trecut prin tensiunea ca Adeluta ar putea avea ceva cand de fapt n-avea nimic, eu sunt totusi multumita, si nu il condamn in nici un fel pe medicul care ne-a facut ecografia aceea pentru ca intr-adevar atunci cand exista un hemangiom pe corp la exterior exista sanse ca astfel de hemangioame sa se regaseasca si pe diverse organe. Asa incat astazi am simtit ca fac POC de atata suspans si ganduri ce mi-au trecut prin cap... de la 'nimic' la tumori, operatii, spitale, chin, o groaza de bani si moarte inclusiv.... imi pare rau ca v-am facut capul calendar dar nici la momentul asta nu sunt mai relaxata... poate ca acum de fapt nu-mi vine a crede ca Adeluta n-are nimic! sunt fericita si pentru cat a suferit azi cu testele astea (3 incercari de pus branula, plus trauma de la administrarea anestezicului cand s-a speriat si a strigat saracuta intruna!... ) parca imi vine sa o iubesc inmiit! sa n-o mai cert ever! ceea ce de fapt nu se va intampla, caci na... o mai atentionez din cand in cand ce e bine si ce nu.... insa cand ma gandesc ca sunt multi copii care sufera, devin din nou lacrimogena, devin din noua moale si imi vine sa imi strang copilul in brate si sa zic DOAMNE, ce mult conteaza sa fie copilul SANATOS!

ce era de fapt ceea ce se vazuse in ecografie a fost o umbra dat fiind faptul ca ecografia transfontanelara s-a facut printr-un orificiu f.mic deoarece fontanela este inchisa si practic osul craniului obtura procedura.

....

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui karligutza
imi vine sa imi strang copilul in brate si sa zic DOAMNE, ce mult conteaza sa fie copilul SANATOS!



asa e. si de cele mai multe ori nu ne dam seama de asta, decat dupa ce trecem peste hopuri de genul asta. !!!!!

eu am avut emotii doar cand am citit. sincer la un moment dat m-am oprit si am citit finalul. nu vreau sa-mi imaginez prin ce ati trecut. slava Domnului ca e totul bine. oricum decizia de a face investigatia a fost una de bun augur, altfel ai fi fost stresati pt..nimic. un Craciun frumos va doresc si sa va bucurati unii de altii!!!

durata unui minut depinde de care parte a usii de la baie te gasesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Karli, ma bucur ca nu este nimic in capul Adelutei . Glumesc si sper sa nu te superi pe mine. Iar treaba cu gandurile, nu ai ce face, le vei avea la fiecare suspiciune, importanta e sa ai cu cine discuta sa te calmezi pe moment! Zic eu !

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput