Strumfi de 1 an (iul-aug 2007) (118)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

CarlaV ceea ce ai spus despre copiii care fac la olita inainte de 18 luni este incorect.
alina.a multumim, pupam si noi pe prietena noastra frumoasa si desteapta foc de Elisa. Asa m-a apucat un dor de voi...
mychidutza

Ingrid; filmuletul lui Ingrid

www.youtube.com/watch?v=99ItPu2KUKs" target="_blank"> copiii nostri; ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

danagh azi am inteles ceea ce facea Ingriduta mea: Ieri a fost Isabella (finuta mea de 3 ani) la noi. Isabella se crere la WC ieri mi-a spus "fac kk" ma luat de mana si am mers la WC , am ajuns la WC am pus pe WC pe colacul cu Dora si ea a facut. Ingrid a venit dupa noi la WC. Teoria mea este:
Dupa ce a plecat Isabella acasa, Ingrid a imitat-o. A vrut sa zica ca si ea: "fac kk" dar probabil ca a uitat cuvantul "fac" asa ca a zis numai "kk", m-a luat de mana si m-a dus la acelasi WC unde am fost cu Isabella inainte ( nici nu mi-am dat seama de coincideta ieri) apoi am pus colacul cu Dora am am dezbracat-o si am pus-o pe WC. Am imitat ca imping, a impins si ea si a facut ~nu imi venea sa cred. Am inceput sa aplaud si sa ii zic ca is mandra de ea si bravooo fata lui mama etc. Cred ca m-a vazut asa de bucuroasa si a incercat din nou dupa scurt timp, totul a decurs la fel dar de data asta dupa ce a impis nu a iesit decat treaba mica. A tria oara a fost similar cu a 2-a oara. Draga de ea a mai incercat de cateva ori dar nu a mai reusit sa faca nimic... Azi dimieata a mai incercat sa faca ceva, a facut kk un pic dar apa din WC a stropit-o pe fundulet si a speriat-o, a inceput sa planga si a vrut jos de pe WC si nici nu s-a mai cerut. Eu nu vorbesc Ro in casa pentru ca vreau ca prima limba a ei sa fie engleza sa se poata intelege cu tatal ei, dupa ce o sa vorbeasca putin am as o invat si Ro pentru ca este important pentru mine ca ea sa stie si limba mea, asta este un alt motiv pentru care am ajuns la aceasta teorie.
Eu zic ca este foarte bine ca Daria si Elisa spun chiar dupa ce au facut ca au facut si vor sa fie schimbate. Eu zic ca acest lucru trebuie incurajat: "ce fetita desteapta are mama, ea stie, bravooo, sunt asa mandra de tine ..." iar cand o sa creasca mai mari probabil ca este bine sa li se introduca conceptul de olita incet. Eu totusi cred ca inainte de min. 2 ani este prea devreme si paote face acest proces fustrant atat pentru tine cat si pt copil.

Ingrid; filmuletul lui Ingrid

www.youtube.com/watch?v=99ItPu2KUKs" target="_blank"> copiii nostri; ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe2005 spune:

Buna dimineata!
Poftiti la sau sau ...ce vreti voi.


Elena, mamica lui Razvan Gabriel - 01.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

neatza.....
noi tot.......codasi la capitolul olitza suntem. adica nici macar nu i-am cumparat. chiar vroiam sa deschid subiectu asta dar mi-ati luat-o inainte. andrei nu zice cand face kk, nici pisu, daca ar fi dupa el, ar sta o zi intreaga neschimbat. odata l-am "uitat" neschimbat de la 9 dim la 5 seara.cred ca avea o kila pampersu ala cand mi-am adus eu aminte sa il schimb. cand e vorba de kk, evenimentu nu poate trece neobservat, nu pt ca ar zice el ceva, ci pt ca trosneste ingrozitor

fiimiu a descoperit matza! mai precis coada si urechile. o alearga toata ziua si o trage de unde apuca. cu ocazia asta zice si el: mau! adik miau! l-am invatat sa-l dam hutza tinut de maini si de picioare, spre disperarea bunicii care cica sa nu il doara! se tranteste pe covor cat e de lung si ridica mainile si picioarele sa il dam hutza. e tare simpatic. cu ocazia asta mi-am adus aminte de mamicamelia. n-a mai scris de mult.

mancare de craciun.......salata boef, sarmale , friptura, carnati afumti, sunculita fiarta in moare de varza, salata de sfecla rosie cu hrean, o praji cu crema(poate pun retetea ca e buna si rapida).si mai vedem..........

durata unui minut depinde de care parte a usii de la baie te gasesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Citat:
citat din mesajul lui mychydutza

mancare de craciun.......salata boef, sarmale , friptura, carnati afumti, sunculita fiarta in moare de varza, salata de sfecla rosie cu hrean, o praji cu crema(poate pun retetea ca e buna si rapida).si mai vedem..........

durata unui minut depinde de care parte a usii de la baie te gasesti





Mychy, fie-ti mila!!!!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
poze Laurash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

Mihaela,tu vrei sa te ingrasi rau de Craciun?

Cristina,acum ei imita tot ce vad,Aaron fece la olitza pentru ca il copie in toate pe Iosua.

Mai voiam sa zic ceva,dar Aaron vrea sa-l ridic de pe olitza


http://www.flickr.com/photos/14066329@N04/?saved=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

neatza,
oaana,ai niste baieeeeti..unu si unu!
de Craciun fac asa:friptura,sarmale,salata beouf,peste in folie,niste curcan,inca nu m-am hotarat in ce mod si tort cupola ninsa,iar pentru fii-miu niste biscuiti cu miere...nu le fac singura,cu mamii din dotare care vine maine..abia o astept.

ieri,v-am spus ca dr a vazut niste rosu n'gat,i-am dat si paracetamol,dar si bronho vaxomul,ma declar multumita,nici o febra...spun asta,caci este aproape inevitabil sa nu-mi faca febra...sau poate nu era prea rosu..eu stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina26

CarlaV ceea ce ai spus despre copiii care fac la olita inainte de 18 luni este incorect.


De unde tonul asta taios? Ziceau fetele ca esti mai calda...
In fine, eu am spus ce spune un neonatolog din SUA, care din intamplare mi-este cea mai buna prietena si alaturi de care am invatat in timpul facultatii, ne ascultam reciproc.
Nu am cum sa spun asta din experienta, desi am vazut ca se verifica in destule cazuri.

Carla, s.14 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby la laptop

"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Buna dimineata si de la noi (cam tarziu )

ieri am avut si noi serbare, Mara a fost foarte bucuroasa cand l-a recunoscut pe David imbracat in spiridus ... sotul a facut poze dar eu inca nu le-am vazut

cu olita: eu inca nu am inceput antrenamentele, inca nu i-am prezentat olita, nu ma grabesc, mai avem timp, cu David am inceput "antrenamentul" dupa doi ani (pt. pipi caci kk faceam mai devreme la olita) si in scurt timp am scapat de pampers ... cu Mara cred ca voi incepe prin primavara

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput