Mamici antistress de ianuarie-februarie 2009 (102)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

Citat:
citat din mesajul lui Naty

rox unde pot sa vad si eu pozele de la serbarea lui Pat?

uite aci: http://good-times.webshots.com/photo/2874410570088100014BQFkRe
si eu am avut lapte dupa cezariana imediat. si sunt de acord cu "cu cat te ridici mai repede cu atat mai bine". din pacate in postoperator nu o faci dar dupa aceea trebuie sa te mobilizezi. la inceput e nasol... dar dupa aceea deja incepi sa te obisnuiesti.
Ingrid tu ai baiet pana la urma? ca asa eram si eu la Patrick.... varza calita cu carnati, slanina cu ceapa, paine, carneeeeee!!!
Nu stiu inca nimic, cica avea cordonul ombilical pe acolo si nu se arata exact! Dar eu cred ca e baiat fiindca asta imi vine in minte prima data cand ma gandesc la bebe! La inceputul lui ianuarie ma duc din nou, sper sa se vada atunci! Nu de alta, dar am fost sambata la cumparaturi si am cumparat: carucior verde, scaun de masina, verde, cadita de baie verde si altele tot galben, verde, alb. Nimic roz sau albastru ca nu stim ce e!30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Ma duc sa incerc sa fac ceva curatenie prin baie, apoi sa decorez un bradut micut pt dormitor!30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Naty, ai un PM


33+cu CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciufik spune:



hai Selene!!!



Am citit 3 capitole, nu am retinut decat ce am vazut in poze , copii superbi: Pat, Francesca, Ioana de Naty si nu mai stiu ; mamici frumoase si niste prajituuuuri !

Noi am fost ieri pe drumuri, eco, gine si ne inscriem in trend, adica mai mici cu 1 sapt dupa masurtori , greutate, adica avem la 36 + - 2.6 kg, dar nimic ingrijorator. daca pe fetele care sunt la al 2 lea copil le intreaba cat a avut primul, pe mine ma intreaba cat am avut eu si eu am avut 3.5 kg...dar dupa cum ii ziceam ieri dr-ului, alte vremuri, nenica!
Si asa mai am o eco pe 30 dec, asa de control.
La controlul p emasa, cica capul lui bebe e mobil, e destul de sus, colul 3.6, inchis, deci nu nastem curand , ceea ce si sper, ca mie imi place asa: ma simt bine, imi palc miscarile lui bebe (care iar dormea la eco , singura eco la care nu a dormit a fost cea de la 12 sapt) si o sa-mi fie dor de burtica.

Andre_ea - badiu vine 7 ian , e in spital, nu are consultatii, pe 8 ian e la un curs, deci nu are consultatii in ambulatoriu , vestea buna e ca le are pe 9 ian , adica vineri. eu sper ca sa fiu inca "nenascuta" la acea data.

Pup fetele si dc imi mai amintesc ceva, revin .

Andreea 36+, cu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Naty,Ariya,mersi de raspunsuri..am citit,acum nu-mi vine nimic in minte ce as mai putea intreba,in mod clar as mai vrea sa stiu una alta,dar am avut o dimineata nu tocmai placuta,cu dureri si greturi si stari de voma si mi-am pierdut si ideile.

Revin in mod clar cu intrebari.


POZE CU NOI
Minunea mea
36+ cu David Christian

AMR- 8zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciufik spune:

AAA, si am mai intrebat dr de circulara de cordon, ca stiu ca erau fete ingrijorate pe aici (parca Alina?, iertare dar sunt cu mintea vraiste) si mi-a zis doc-ul ca acum bebeii se joaca cu el, ba il pun fular, ba il dau jos si ca nu e important decat in momentul nasterii dc la monitorizare afecteaza bataile inimii ale fatului, asa ca, sa nu ma stresez inutil.
Eu am avut circulara de cordon, simpla sau dubla, si vb dr-ului, uite ce mare m-am facut .

Andreea 36+, cu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingrid70

Crisspy, tu stii mai bine! Bineinteles, ca trebuie sa pui in balanta si sa alegi in functie de cum se inclina ea! Nici eu nu ma refeream la a te ..... contra vantului, asa degeaba!
Daca e mai bine asa atunci asa sa fie! Si eu am facut unele concesii, dar am recuperat pe alta parte !
Sper ca nu te-am suparat!

30+




Nu m-ai suparat mama, cum sa ma superi. Eu ma bucur cand vad ca lumea lupta pt drepturile lor. As lupta si eu, dar cum nu am sorti de izbanda mai bine stau in banca mea linistita si om vedea noi ce se mai intampla.

O zi buna va doresc la toate si mai ales una usoara

Crisspy 31 sapt Razvan Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

'Neata (ca aici e inca dimineata)

Tweety7, cu un pic de intarziere LA MULTI ANI!!!!

Doar am intrat la raport - ca noutati pe aici nu-s. Toate bune ...bebe topaie intr-o veselie in burtica, semne cum ca ar dori sa iasa "la lume" nu am...e si ea la termen deci oricand e posibil acum da' cu cat sta mai mult la caldurica... cu atat mai bine.

Pup fetele si puiutii si ma duc sa citesc din urma...si sa vad ce pap... cineva pomenea de carnati afumati si mi-e o poftaaa da' aici nu gasesc asa ceva *sniff*



Dark Bendis

37+ cu "Huckleberry" Baby

AMR 3 SAPTAMANI!!!!!

http://bd.lilypie.com/gSJep1.png

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Oare cat inseamna "dilatatie 2 cm"? Gradul 2, 3?


dilatatie 2 cm inseamna 2 cm . nu e pe grade. 10cm este maxim, adica dilatare completa.
in travaliu colul se scurteaza si se dilata progresiv pana ajunge la dilatatie si scurtare maxima, denumita si "stergerea colului". fiind un organ alcatuit din fibre musculare circulare si longitudinale el se poate mari si micsora si pe lungime (cum se intampla pe parcursul sarcinii) si in diametru. atunci cand este "sters" inseamna ca nu mai exista bariera fizica intre uter (adica intre fat) si vagin - deci se poate incepe ultima faza a travaliului, adica expulzia.
Andreea (Ciufik), e ok 2.6kg la 36+, zau. ca acum incepe grasuneala.
Andre_ea.. eu stiu ca esti acasa dar nici macar un raport scurt acolo???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Vad, ca nu prea am chef de curatenie!Fetele care mai au copii, Rox, Aria, Naty etc., cam pana la ce varsta merge copchilu cu caruciorul, ca eu mi-am luat unul de la Bertoni (Rock-n-Roll) care cica e landou si poate fi folosit pana la 18 luni (i se ridica spatele). Dupa 18 luni mai merge cu caruciorul? Trebuie sa iau altul atunci?30+

Mergi la inceput