Mamici antistress de ianuarie-februarie 2009 (102)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Ralumond, la multi ani sotului tau! Ani multi si fericiti impreuna la toti trei!30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Woau! Selene, deci maine dimineta te duci sa nasti!! Iti tin pumnii! Daca te-a intrebat cand vrei sa nasti, inseamna ca o sa-ti faca injectii de declansare a nasterii, deci de ce sa mai trebuiasca sa faci sex?! Ca sa te apuce la noapte sau mai stiu eu cand?
30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

rox unde pot sa vad si eu pozele de la serbarea lui Pat?

ledi cezariana a decurs cam asa:
M-am internat chiar in dimineata programarii. In ziua precedenta am mancat putin si usor, iar seara am baut numai un ceai. In dimineata aceea nu am baut si nu am mancat nimic. Din fericire am iesit afara singurica, asa ca nu a fost nevoie de clisma/supozitor.
Inainte de operatie m-au "pregatit" intr-un salon - m-au pus la monitor, apoi a venit o infirmiera care mi-a facut toaleta (adica m-a ras, mi s-a spus sa aduc propriul aparat de ras de unica folosinta), apoi mi-au montat sonda. Ustura un pic la inceput, apoi te obisnuiesti cu ea si nu o mai simti.
Tot atunci am vorbit si cu anetsezistul.
Apoi m-au dus cu o targa in sala de operatii, unde am fost intinsa pe masa si mi-a fost curatata burtica cu ceva - cred ca iod. Am vazut doctorii pregatindu-se, ma tot intrebau daca sunt OK.
Mi-au facut anestezia - o injectie pe care nu am simtit-o, m-am uitat imediat la ceasul mare de pe perete si am vazut ora 10 fix.
Apoi am auzit "Doamna, sunteti in regula?" si am vazut acelasi ceas care arata 11 fix si am simitit o contractie uriasa si dureroasa rau si o greata enorma. Mi-au spus sa intorc capul intr-o parte si greata a incetat. Imediat am simitit cum sunt mutata de pe masa (pe o targa) si mi-am dat seama ca se schimba decorul si am vazut-o pe mama. Am intrebat daca fata e bine, mi-a zis ca da, am o grasunica.
Fac o paranteza - Ioana s-a nascut la 10.10 deci la 10 minute dupa ultimul moment de constienta al meu.
Odata ajunsa in salonul de reanimare (de fapt nu era nici o reanimare, era o rezerva pe coridorul cu salile de nastere) nu am mai adormit si am fost perfect constienta tot timpul.
Pana a doua zi dimineata am avut sonda si o perfuzie. Durerile au fost mari dar nu insupotabile (si eu sunt genul care suporta greu durerea). M-a racait un pic pe gat de la intubatie si stiu ca mi se infunda nasul de la atata stat pe spate. Mai imi puneau din cand in cand calmante in perfuzie.
Pe Ioana au adus-o dupa vreo ora sa o puna la san si apoi o aduceau din 2 in 2 ore.
A doua zi dimineata mi-au scos sonda si perfuzia si m-am ridicat din pat, ocazie cu care mi-au venit si lohiile. Nu a fost usor dar nici prea greu.
La pranz m-au mutat in salon cu Ioana. M-am ridicat intr-una si am luat-o in brate. Cu cat de ridici mai repede si mai mult cu atat te refaci mai bine.
Duminica am nascut si miercuri la pranz ne-au externat. Tot miercuri mi-a venit si laptele. Pana atunci insa am pus-o incontinuu la san ca sa stimulez lactatia.
Inainte de externare mi-au scos pansamentul si am avut liber la dus din ziua externarii.
Dupa 2 saptamani nu am mai simtit absolut nicio durere. Cicatricea s-a refacut foarte bine, de abia daca se cunoaste.
Daca mai vrei alte detalii, spune te rog

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 35+ cu Nadia - Ana
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

ledi pentru stimularea lactatiei e foarte, foarte bun Galacotgil. Ia-ti de acum si mergi cu el la spital.
Si asa cum zicea ariya ai grija sa respecti instructiunile dr. - nu efort, nu sport atata timp cat spune dr. (eu am vut interdictie 6 luni), nu ridici lucruri grele.

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 35+ cu Nadia - Ana
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Naty

rox unde pot sa vad si eu pozele de la serbarea lui Pat?

uite aci: http://good-times.webshots.com/photo/2874410570088100014BQFkRe
si eu am avut lapte dupa cezariana imediat. si sunt de acord cu "cu cat te ridici mai repede cu atat mai bine". din pacate in postoperator nu o faci dar dupa aceea trebuie sa te mobilizezi. la inceput e nasol... dar dupa aceea deja incepi sa te obisnuiesti.
Ingrid tu ai baiet pana la urma? ca asa eram si eu la Patrick.... varza calita cu carnati, slanina cu ceapa, paine, carneeeeee!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Ingrid70 multumesc frumos pentru mesaj. Vad ca esti hotarata sa lupti cu ei pana in panzele albe si iti doresc succes.

Eu, din pacate, fac parte din categoría celor care se supun acestor reguli inventate de sefi, pentru ca altfel raman fara munca. Lucrez intr-un domeniu destul de restrans, unde toata lumea cunoaste pe toata lumea, iar o plecare din firma cu surle si trambite de genul asta nu mi-ar aduce decat referinte negative din partea sefilor la un eventual viitor post in domeniul asta.

Am avut un exemplu clar in firma: o gagica s-a intors din acest minunat concediu de maternitate de 3 luni si pentru ca „freca menta” (scuzati expresia) a fost data afara. Desi a meritat aceasta concediere (pt ca efectiv nu mai facea nimic), si fata a plecat fara sa faca scandal, sefii nu s-au oprit aici: i-au dat numai referinte proaste asa incat tipa nu a reusit sa se mai angajeze in domeniu.

Tin sa precizez ca am reusit prin munca mea de-a lungul anilor sa ajung la un salariu destul de bun, salariu fara de care m-as descurca foarte greu, mai ales acum cand vine puiul cel mic. Tati castiga si el, dar nu asa ca mine, asa ca nu-mi ramane decat sa accept dispozitiile impuse de sefi.

In ceea ce priveste „incercarea moarte n-are”, la mine nu se aplica, ci dimpotriva cu cat te pui contra mai mult la ce zic ei cu atat mai rau este.

Ar fi mai multe chestii care nu sunt conform legilor din Romania dar sa trecem peste ca deja v-am impuiat capul cu problemele mele.

Sa revenim la ganduri mai bune si sa ne gandim la bebeii nostri care vad ca incep sa vina unul cate unul. Doamne deja m-au apucat toate cele....

Selene Bunny scoatem agitatele – ai grija de tine si de bebelina si sa fie intr-un ceas bun. Sa dai un semn cand e cazul. Si tati sa faca bine sa se grabeasca spre voi sa fie si el prezent.


Crisspy 31 sapt Razvan Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

No, ca m-ati pus pe ganduri... Eu n-am chef sa-mi declanseze artificial nasterea, decat daca bebelina este in pericol (lichid amniotic alterat, chestii de-astea)!!!

Vreau sa fie normal, nu sa-mi traumatizeze copilul, smulgandu-l din "casuta" lui cea calda... Vorbesc eu maine cu doctorita...

Sa stiti ca si pe mine m-a intrigat intrebarea cu "cand vrei sa nasti". Initial, dupa monitorizare, daca tin bine minte, a zis ca, daca nu se intampla nimic in week-end, "luni, in 22, putem naste linistite". Pe urma, dupa examenul pe masa si echograf, a zis de faza cu "hai joi dimineata, la 8.30, pregatita de internare, ca mai vedem atunci".

Pai ma deruteaza, frate...

Vad ca deja sunteti pregatite cu "agitatele", va pup pe toate! Tinem legatura, cum sa nu...

cu Daria Nandini

http://bd.lilypie.com/TkNWp3.png

Daria: "posedata de bine" (persana)
Nandini: "cea care se bucura de fericire" (hindusa)


Sa stai cuminte in burtica, sa te faci mare, c-apoi cuceresti tu lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Selene mama pe la varsta asta de sarcina nu se prea aplica ideea cu declansat artificial. daca totul e pregatit, col inmuiat si deja deschis putin....probabil ca daca te interneaza iti rupe membranele si iti pune o perfuzie cu ocitocina. oricum vorbeste maine cu ea dar cam asta inseamna "cand vrei sa nasti".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

rox, am inteles, vad ca ii calc pe urme lui Billy... Oare cat inseamna "dilatatie 2 cm"? Gradul 2, 3?

cu Daria Nandini

http://bd.lilypie.com/TkNWp3.png

Daria: "posedata de bine" (persana)
Nandini: "cea care se bucura de fericire" (hindusa)


Sa stai cuminte in burtica, sa te faci mare, c-apoi cuceresti tu lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisspy

Ingrid70 multumesc frumos pentru mesaj. Vad ca esti hotarata sa lupti cu ei pana in panzele albe si iti doresc succes.Eu, din pacate, fac parte din categoría celor care se supun acestor reguli inventate de sefi, pentru ca altfel raman fara munca. Lucrez intr-un domeniu destul de restrans, unde toata lumea cunoaste pe toata lumea, iar o plecare din firma cu surle si trambite de genul asta nu mi-ar aduce decat referinte negative din partea sefilor la un eventual viitor post in domeniul asta.Am avut un exemplu clar in firma: o gagica s-a intors din acest minunat concediu de maternitate de 3 luni si pentru ca „freca menta” (scuzati expresia) a fost data afara. Desi a meritat aceasta concediere (pt ca efectiv nu mai facea nimic), si fata a plecat fara sa faca scandal, sefii nu s-au oprit aici: i-au dat numai referinte proaste asa incat tipa nu a reusit sa se mai angajeze in domeniu.Tin sa precizez ca am reusit prin munca mea de-a lungul anilor sa ajung la un salariu destul de bun, salariu fara de care m-as descurca foarte greu, mai ales acum cand vine puiul cel mic. Tati castiga si el, dar nu asa ca mine, asa ca nu-mi ramane decat sa accept dispozitiile impuse de sefi.In ceea ce priveste „incercarea moarte n-are”, la mine nu se aplica, ci dimpotriva cu cat te pui contra mai mult la ce zic ei cu atat mai rau este.Ar fi mai multe chestii care nu sunt conform legilor din Romania dar sa trecem peste ca deja v-am impuiat capul cu problemele mele.Sa revenim la ganduri mai bune si sa ne gandim la bebeii nostri care vad ca incep sa vina unul cate unul. Doamne deja m-au apucat toate cele....Selene Bunny scoatem agitatele – ai grija de tine si de bebelina si sa fie intr-un ceas bun. Sa dai un semn cand e cazul. Si tati sa faca bine sa se grabeasca spre voi sa fie si el prezent.
Crisspy 31 sapt Razvan Andrei
Crisspy, tu stii mai bine! Bineinteles, ca trebuie sa pui in balanta si sa alegi in functie de cum se inclina ea! Nici eu nu ma refeream la a te ..... contra vantului, asa degeaba!
Daca e mai bine asa atunci asa sa fie! Si eu am facut unele concesii, dar am recuperat pe alta parte !
Sper ca nu te-am suparat!30+

Mergi la inceput