Mamici antistress de ianuarie-februarie 2009 (102)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

selene

aalina am vazut si eu pozele. Foarte frumos bradul. Si pustiul tau m-a dat gata. Sa sti ca si eu am o fata frumoasa, poate ne incuscrim .
Aaaa, mi-a placut mult culoarea parchetului vostru. E laminat sau din lemn?

ledi apropos de greutate. M-am uitat aseara pe ecografia Ioanei de la aproape 33 sapt, avea fix 2 kg (varsta eco = varsta dupa UM) Pana la 40 sapt. a ajuns la 3,750 gr. Asa ca ai sanse ca si piciul tau sa fi crescut mult pe ultima suta de metri, nu te astepta neaparat la un bebe mititel. Iar eu sunt tot piticuta 1,62 m.
Revin imediat sa-ti povestesc de cezariana.

Azi ma duc si eu la manichiura + pedichiura.

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 35+ cu Nadia - Ana
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aalina

Roxana ai inebunit? Daca ai sti cat m-am stresat cu ciocolata ca neuronul meu a uitat sa o lase 2 ore si nu reuseam sa o desfac de pe hartie in 10 minute Asa ca inca o data multumiri.


nu maica, zau deloc. tortul arata super super profi. nu exagerez cu nimic. si e excelent ca ai invatat sa gatesti - ce conteaza ca dupa ce te-ai maritat.
Albinut nu te complexa, te rog, nu ai de ce. fiecare are hobby-urile si talentele ei. mie mi s-ar parea aiurea sa fim toti la fel. eu am tot zis, gatitul este chiar hobby la mine, o fac din placere. nu sunt mare maestra la prajituri ornate sau la cele cu foi si nu stiu sa fac ornamente minunate torturilor pentru ca nu am rabdare nici talent. dar sunt lucruri care chiar imi ies si cu care ma mandresc. din alt punct de vedere nu pot coase/tricota/croseta (am 2 maini stangi), urasc sa calc si alte chestii din astea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

buna fetelor! nu am mai scris aseara, ca m-am apucat sa citesc ce ati scris voi...si pana sa scriu si eu...am adormit!
deci...am fost la dr, bebe a bine, dezvoltat normal, colul e f scurt dar inchis. dr e in concediu toata luna dec, daca e sa nasc in timpul asta, mi-a dat niste sfaturi ce sa spun/dau la medicul de garda, si cam atat. daca nu nasc in dec, el are prima garda chiar pe 1 ian si declansam atunci (plus epidurala daca vreau). sincer, mi-ar placea mult sa am bebe de sarbatori, dar nici 1.1.2009 nu e de aruncat :) sunt mult mai linistita acum ca stiu ca e totul bine, bagajele sunt pregatite, lucrusoare de bebe, totul gata, si deci, pana la nastere, max 2 saptamani! nu imi vine sa cred!!!

36+ DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Leditia am inlemnit cand am vazut AMR tau de 8 zile.

Cristi hai ca mai e un pic. Eu nu ma stiu la retete, tot ce am facut am facut de aici.

Aryia rasfat placut astazi.

Bee daca bei un pic de lapte nu e mai bine? Cat despre talente culinare...sa stii ca la mine cand ies is pure intamplari.

Naty ne incuscrim nici o problema. Numa bine imi cresc nora de mica
Parchetul e din lemn, eu cat a fost Dorian mic am avut pe jos cifre de alea de izopren ca sa ii tina cald, si frumos colorate si il tineau si ocupat cand se apuca de demontat. Dar s-au facut urate si acum am renuntat. Pana o incepe piticul sa misune oi lua altele. Singurul dezavantaj era ca daca nu le doreai morman in mijlocul camerei trebuia sa te apuci sa le asezi de cateva ori pe zi sau de cate ori avea chef copilul sa le imprastie.
Rasfat placut si tie.
Azi imi fac si eu manichiura si sper sa aiba alea timp sa ma si suviteze. Si vreau sa ma duc si prin magazine poate imi gasesc ceva imens de imbracat.

Roxana ma inscriu pe lista anti-calcat, cusut, crosetat etc. Tortul arata bine ca e pozat dintr-un unghi smecher iar cosuletul ala cu fructe si-a meritat locul. Da las ca mai fac eu si altele... Adica ce... numa barbatul meu?

29+ cu Fabian si Dorian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Porumbita, sunt obligati sa te primeasca pe exact acelasi post! Drept pentru care, conform legii nici nu pot angaja pe postul tau persoane decat cu contract pe perioada determinata de maxim 2 ani, dupa care tu te intorci pe postul tau, nu pe al altuia. Si 6 luni nu au voie sa te miste de acolo, pe motiv de incompetenta sau pe alte motive, pentru ca legea spune ca 6 luni iti sunt necesare sa te actualizezi cu jobul din care ai lipsit!30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariya spune:

LEDI ,in primul rand sfatul meu de baza este sa nu faci efort!prin efort eu inteleg caratul sacoselor cu cumparaturi,ridicat mobila cand faci curat etc,in efort nu intra ridicatul bebelusului...eu am avut interzis 6 luni la prima cezariana si 1 an la a doua ,la sport - nu abdomene,nu alergat,nu sarit,nu sala,nimic.Ca sa te refaci cat mai repede si fara consecinte,tine minte lucrul asta de la mine - menajeaza-te si o sa vezi ca dupa aia o sa poti face tot - eu ma duceam la sala,am schiat,adica nu mai ai nici o treaba - numai ca respecta acest interval de timp...nu te lua dupa altii care o sa-ti spuna ca,dupa o luna de la operatie faceau si dregeau...muschii si uterul pt a se vindeca complet si bine au nevoie de intervalul asta de timp...la mine,dupa 2 sarcini - acum nu ca ma laud,dar nu se vedea ca am purtat 2 copii in burtic...
in rest o sa fie mai greut primele 10 zile,2 saptamani cu mersul drept...lapticul mult mie mi-a coborat in 2 zile de la nastere,in primele zile - colostru...copiii nu au luat lapte praf,au supt ce aveam eu,asa si-au facut laptic la greu...nu te descuraja ca n-o sa ai superlapte din prima...eu m-am gandit sa beau cam cu 2ziloe inainte de ceza,niste ceai pt starnirea lactatiei,de data asta ca,in italia cand am nascut eu,habar n-aveam ca exista asa ceva...
curaj ca merita tot efortul!te pup si ma poti intreba oricand,orice...

Amedeo 10 ani,Annamaria 7ani, 31+Mihai Adrian

AMR 7 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Bebelusi, 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Bebelusi, carnati de la untura ! Si eu poftesc si mai poftesc si la slaninuta afunata cu ceapa rosie. In curand pregateste tata si o sa bag la greu, si jumari cu ceapa si tot ce e mai greu si mai gretos la stomac parca as manca!! 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariya spune:

am modificat si eu la semnatura ca Amedeo are 11 ani acum...Doamne,ce repede a trecut timpul!...offffff!!!!!!

Amedeo 11 ani,Annamaria 7ani, 31+Mihai Adrian

AMR 7 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariya spune:

Aalina,multumesc!sa stii ca o sa ma relaxez ...in sfarsit ies din casa,SINGURA!!!!fara copii,fara barbat!...ah,asa da ,viata!!

Amedeo 11 ani,Annamaria 7ani, 31+Mihai Adrian

AMR 7 SAPTAMANI

Mergi la inceput