Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (55)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns piggy spune:

SARA si DAVID
Sa fiti sanatosi si cumintzei!



Piggy mama de Ilinca (15.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piggy spune:

gabitza faine poze, frumosi baietzi ! Sa fie sanatosi ca frmusei is!
Si cati copii la gradi

Piggy mama de Ilinca (15.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jozsaerika spune:

buna fetelor
wowwwww ce viteza aveti la scris

am lipsit cateva zile si deja este alt capitol
poate maine am mai mult timp sa scriu cate ceva...azi vroiam sa-i zic lui Miss ca poate de mine era vorba in cartea aia ....baiatul meu desi alaptat (pana la 6-8 luni) a dormit de la 3 luni toata noaptea si pana in ziua de azi nu am probleme cu trezirile dar Beatrice vad ca nu are de gand sa doarma macar 5 ore legate noaptea si se apuca de urlat daca nu primeste tzitzi si incerc sa o pacalesc cu suzeta

va pup
Erika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Ca tot vorbiti de puiuti care dorm sau nu. Si al meu a dormit asa bine pana acum o saptamana. De ce oare se trezeste plangan, ca nu i-am schimbat nimic in program. De mancat mananca chiar foarte mult, am ajuns sa-i dau cate 4 mese solide plus 4 de lapte.
Sper sa fie ca la Socrate - dintisorii...
Am vazut, de fapt, 2 urme la dintii de jos.

Ce gel sa ii iau pt dinti ?

Poze
Evolutie David
Bebe David Adrian 16.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monik16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MissParker

Ca sa vedeti si voi "solutii": in cartea "Anii copilariei" (scrisa de autor german) scrie chestia cu maritul intervalelor de hrana ziua pentru ca bebe sa fie mai flamand si sa manance mai mult si astfel sa doarma mai mult noaptea.

Azi am primit revista Eltern (Parinti), care este cea mai cu autoritate in materie in Germania si este o revista foarte buna, acolo citesc socata: "Ce ajuta este alaptatul mai frecvent ziua. Daca sugarul intre 4-8 luni primeste lapte ziua din doua in doua ore si se trezeste totusi noaptea, e clar ca nu ii este foame. Evident el nu se trezeste nici fara motiv: are nevoie de apropierea si caldura mamei."

Ei, poftim: deci la patru ore sau la doua ore???

Si mai e un articol, care mi-a placut mai mult, cu titlul "Somnul copiilor e chestie de noroc", al unei tipe care povesteste ca primul copil a dormit singur de la bun inceput, era alaptat, pus la loc in patul lui si dormea mai departe, la 7 saptamani incepuse sa doarma cate 7-9 ore pe noapte fara intrerupere... si ce mandra era ea si ce socata cand auzea povestile altor mame, despre leganat ore in sir, purtat in brate, mers cu masina sau dat drumul la fön ca sa adoarma copiii... Booon... pana a aparut al doilea copil... care... nu voia cu nici un chip sa doarma in patutul lui, ci numai in brate sau la san, desi ea se chinuise luni de zile sa-l obisnuiasca incet-incet cu patutul lui... asa ca a schimbat ritualul: seara ii ia pe amandoi in pat, il alapteaza pe cel mic, canta cantecele de leagan, la care cel mare adoarme, dar cel mic rareori... il mai plimba tati o jumatate de ora in brate si intr-un final adoarme si cel mic. Cel mic ramane intotdeauna in pat cu parintii si datorita caldurii si apropierii de mama reuseste sa doarma intre timp pana la 4 dimineata, cu chiu cu vai...

Concluzia: nici un copil nu e ca altul, nici o mamica nu are vreo putere asupra somnului copilului. Trebuie sa ne consolam cu starea de lucruri asa cum e ea si sa speram la vremuri mai bune.

Amin.


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi

Povestea nasterii *** www.onetruemedia.com/shared?p=7248d8e682f97e03a2212a&skin_id=1602&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Slide show David
*********************
Cine nu poate vindeca nici cancerul, dar nici macar o simpla raceala, nu ar trebui sa pretinda ca poate preveni cancerul cu vaccinuri! Rusine mafiei farmaceutice din toata lumea!


Imi place ce ai scris aici...Nu ma mai mustra constiinta ca am luat-o pe Sara in pat cu mine . Soarta!!!


MAMI DE PRINTESA Sara-Maria - 29.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Miss si eu cred la fel, ca depinde de copil. Eu nu i-am schimbat nimic lui Patrick, toate zilele sunt la fel, insa are nopti cand doarme numai cu o trezire, alteori ca aseara din ora-n ora plangea. Nici in pat cu noi nu vrea, ca ar fi simplu. Dupa cum bate vantul sunt si noptile lui.

Doloress si bulina Patrick (29.04.2008)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Miss eu pe Robert il alaptez toata ziua-bunaziua, cand vrea la 2, 3, 4 ore si cu toate astea noaptea e la fel (cel putin 2 treziri). Asa ca ... multumesc lui Dumnezeu ca este sanatos ca nu mai plange, cu somnul mi-oi reveni io cand s-o duce la gagici.

Lori, mami de Robert din 9.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Am venit si noi de la pediatru.Linistita. Are 71 cm si 8300 gr. A luat 300 gr in 2 sapt...si a si crescut, slava Domnului!
I-am facut prevenarul, a plans, Prevenarul e mai dureros decat Infanrixul...si-a pierdut suflarea, a dat okii peste cap si moale in bratele meu, mi-a fost frica sa nu lesine....ooof
bine ca am scapat de Prevenar pana la un an jumate.
mi-a spus sa-i dau supozitor cu paracetamol sa acopere intervalul de 24 de ore, adica 3 supo!compresa nu i-am mai pus insa...
in legatura cu mancarea, a spus ca pot sa-i dau galbenus, dar sa ii fac mancarica mai apoasa, ca e innecacios, sa caut in general cereale simple, nu cu morcov/banana cum am luat pana acum ca au mai multe in compozitie nashpa - sa ma uit si io pe cutii...
Si ca prefera sa-i fac iaurtul in casa. Cica sa pun cam 250 ml lapte, iaurt in el - cred ca unul intreg nu am retinut si sa le las peste noapte sa se inchege si apoi sa pun fructe in el. Nu stiu ce sa zic. mai bine las doar branzica cu fructe si cerealele la ora 4-5. prea mare bataie de cap.
Elenuca, Getutzamerci de aprecieri pentru Mirci!
Sis ce rau imi pare de MAteias, dragul de el, sa vezi ce te chinuiesti noptile astea! sa fie bine si sa ne vedem sanatosi de sarbatori! fa-i si tu un pilafior pasat cu morcovel in el, ce zici??
Doloress ce draguta sora ta cu povestile...dar nu era diferenta mare inter voi, nu?3 ani, cat e?
Gabitzuleam vazut pozicile frumoase cu Andrei imbufnat. ce frumuoasa era pelerina, imi aduce aminte de o serbare la noi la gradi in care aveam costumatie similara...eram fulgi de nea...
Stefany e ziua ta??? in cazul asta...nu esti pe prima pagina. sa fiti fericiti cu totii!
Miss intr-adevar, nu e nici o regula cu dormitul noaptea...eu cel putin nu am gasit vreuna! Asta e, mergem inainte, cat poate sa mai tina???


Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008
POZE BOTEZ MIRCEA
ALBUMELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

la multi ani si de la noi pentru SARA si DAVID
eu sunt trista tare, si capie de obosita
tudor s-a imbonlavit ...normal....nu stiti ce e la gura mea referitor la acea familie de jegosi, care mai sunt si nasii nostrii pe deasupra. daca nu i-am bodoganit, cred ca s-au impiedicat cu totii. bine, cu copiii nu am nimic, evident, ca n-au ei nici o vina pentru nesimtirea parintilor dar cand stii ca ai ambii copii bonlavi, cand pe cel mare tocmai l-ai tinut o saptamana acasa de la gradi de bonlav ce a fost, cum te lasa inima sa inviti copil mic la tine acasa?
revenind la noi, tudor s-a trezit de 1001 de ori azinoapte, nu poate sa respire, sa manance, e morocanos, nu suporta batista bebelusului si abia reusesc sa scot ceva din nasul lui. acum tocmai mi-a facut o criza de plans pana s-a invinetit ca vroia sa doarma si se sufoca la orizontala. am stat cu el sa doarma in fund
colac peste pupaza mai am si musafiri in seara asta, varul sotului din sibiu care a facut accident in bucuresti si tre sa ramana peste noapte si nu are unde, asa ca tocmai asta-mi lipsea, sa gatesc
noroc ca-i curat ca a fost ieri femeia
n-am citit decat 2 pagini din urma, miss, de asta mi-e mie frica, de bb2 rau pe cat de cuminte a fost tudor. si eu zic ca-i de noroc. eu am avut o sarcina f stresanta si ma gandeam cu groaza ca avem toate premisele sa iasa un bb mega-agitat, dar ei bine, nu. e super cuminte...
am vazut ca vorbeati de cizme pt bebei. nici noi n-avem, adica folsim papuceii robeez peste dres+sosete si il bag cu totul in costumasul de cosmonaut. sau daca iesim doar cu geaca, ii pun niste adidasi, si-l bag in sacul de la carut.
daca mai doarme bebe mai citesc din urma si conspectez....dar vroiam neaparat sa apuc sa ma plang...terapeutic

ralu- de bebe albastru
tudor 15.05.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=72e131407d80530203c592" target="_blank">montaj tudor
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Raluca intr-adevar, tare mare trebuie sa fie nepasarea sa chemi bb mic in vizita cu 2 copii raciti. Imi pare tare rau ca a racit Tudorica si sper sa-i treaca repede...of, Doamne!
Ce sa mai gatesti, comandati si voi o pizza de la jerry's, e tare tare buna!
O noapte mai usoara ca cea de ieri!

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008
POZE BOTEZ MIRCEA
ALBUMELE MELE

Mergi la inceput