Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (55)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Azi noapte am avut eu o noapte de cosmar, cu treziri din ora-n ora, pana la urma l-am pus in leagan si eu am dormit pe canapea. A dormit in leagan in sfarisit trei ore, de la 3.30 la 6.30. Ne-am trezit mai apoi si am mers la ecografie pentru ganglionii mei, aia credeau ca vin pentru bebe si ma puneau sa scot burtica la inaintare, am zis ca nu vin pentru bebe, vin pentru gat. De-acum mai merg maine la doctor si sa vedem ce mai zice. La ecografie nu ti se zice nimic, rezultatele se trimit direct la doctor si el vorbeste cu tine.

Simona multa multa sanatate lui Mateias, sa treaca perioada grea cat mai repede Important e ca piticul nu a scazut in greutate, deci o sa fie bine!

Laura si sora-mea imi spunea povesti inainte de a adomri cand eram mici, stiu ca ii ceream toata ziua sa-mi spuna Alba-ca-Zapada over and over again. Cat despre plecat cu bebe cu masina, hmmm, eu am experimentat chestia si am zis ca pana nu face 18 ani nu mai merg cu el in masina. Acum cred ca e si mai rau, cu cat e mai marisor pentru ca nu mai are stare, in bouncer sta maxim 10 minute si se plicitseste, in leagan la fel. Am zis ca nu-i iau jumper dar nu mai rezist sa-l port toata ziua in brate de colo colo sa nu se plictiseasca. Covorasul de activitati nici sa nu-l vada, nu suporta sa stea culcat nici sa-l tai...Nici la televizor nu sta! Bine ma bucur ca nu-l atrage tv-ul ca ar fi prea tentant sa-l las sa mai imi vad si eu de treburi

Getuta nu trebuie sa te justifici, tu esti o mama excelenta, se vede cat de mult iti iubesti copilul si asta conteaza cel mai mult! De iubirea noastra au ei nevoie in primul si-n primul rand Deci faci cum vrei, numai la sare sa fii atenta, daca tu ai zis ca gatesti dietetic si pentru voi, atunci probabil nu e bai sa-l mai lasi sa guste din cand in cand. Eu am o regula : orice e bun numai sa nu fie in exces. In plus recunosc ca sunt cam paranoica cu sarea pentru ca sotul meu a fost dus cu salvarea cand avea vreun an de urgenta de la Tecuci la Galati cu complicatii la rinichi, are si acuma probleme, din cauza ca maica-sa a exagerat cu sarea in mancare. Apoi nu a mai avut copilul voie sare toate copilaria. Acuma a ramas cu sechele si mananca foarte sarat, eu fac mancarea tare nesarata si el isi toarna pe furis, si-o face alba desi stie ca nu prea are voie. Si cand era mic, fura sare din dulap si sugea cate un bot din ala de sare mare pentru muraturi. El nu era cu bomboanele, ci cu sarea. Deci recunosc ca mai exagerez si eu cateodata cu grija.

Miss in legatura cu inlocuitul mesei de lapte, eu i-am tot crescut cantitatea in fiecare zi si am avut un biberon pregatit. La sfarsit ii dadeam biberon. La inceput manca tot biberonul, apoi jumate, apoi incet incet nu a mai vrut deloc. Cu saltelele, nu stiu ce sa-ti zic, eu mi-am luat cele mai ieftine, eram abia venita in Canada, cu doua valize la viata mea, ne-am luat mobila noua si saltele, si am luat si noi ce-am gasit mai ieftin. Si sunt perfecte, eu una sunt multumita de ele si acuma dupa aproape 5 ani.

Socrate eu am 4 cd-uri cu cantece de leagan si carticica de versuri si-i mai cant acolo, insa el e cel mai incantat de cantecelele care i le compun asa ad-hoc.

Alysh si al meu sot vrea cu bebe in pat! El e vinovatul! Ca daca era dupa mine demult era in patutul lui. Dar el, nu si nu, ca e mic, ca e frig, samd. Acuma am pus piciorul in prag si i-am zis gata, e baiat mare de-acuma.

Gabita ce simpatic e Andrei! Cand i-am vazut buzita in jos, m-am topit! hehe, sa nu te superi pe el, e baiat cu personalitate, nu sta el inregimentat cu una cu doua!

Doloress si bulina Patrick (29.04.2008)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ca_eric spune:

neata si la noi
uram sarei si lui davis si binenteles lui stefany!!
sa traiti fericiti si mai ales sanatosi!

multumim fetele- lorich, micaela, socrate , doloress, laura, getutza, andrada-sper sa nu fii uitat pe cineva- pt informatii legate de cereale.
micaela cred ca noi suntem cele mai apropiate de varsta la bbi, cred ca mai e si miss p cu noi..la 5 lunitze jumate.
si eu ii dau cam ce ii dia tu micaela, si nici carnitza nu ii dau. ce vreau sa te intreb e al tau bb-daria- sta in fundic, are tendinta sa se ridice. ca al meu tot in picioare vrea si ma dor mainile deja sa ii tin. ma gandesc sa ii iau rotobil. unde lucrez are rototbil si tare ii place, nu sta mult ca oboseste cred...cam 30 min pe zi ..dar in cateva reprize..cam 10 min. max o repriza.

referitor la saltelele lui miss eu am saltea queen si e de la serta pedic, e super buna. bine acum depinde cum iti place eu am luat saltea normala plus deasupra un strat mai moale de burete. acum aici e cu arcurile sa ai cat mai multe ...nu stiu sa iti zic...eu sunt multumita.cand am cumparat-o acum 1 an jumate a fost 700$... si la eric i-am luat tot serta pt bb.

elenuca sorry am incurcat borcanele...mi-a placut mult. nu da dupa minew..dupa ce am citit 2 zile ca cat ati scris...se intelege ca nu am mai stiut exact..
sorry. ericpe lizuca

gabitzam super faine pozele cu andrei..oare cand o sa merg si eu la serbare...a fost tare dulce cand era pe punctul de a plange ca el nu a primit cadou.

simonacip dorim multa sanatate lui mateias si tie sa te descurci cu alaptatul

Mami de Eric 30.06.2008

iubirea si viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

La multi ani! Sara si David!
sa cresteti mari si sanatosi si sa fie parintii vostri mandri de voi!

pisica mama de Ana Maria(3.08.2003) si Elena Ruxandra(28.05.2008)
http://community.webshots.com/album/568228087tqrEjX?start=12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monik16 spune:

Mai fetelor, cam multe spuneti ca se uita baietii dupa blonde ... De-acum...


MAMI DE PRINTESA Sara-Maria - 29.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Sara si David la multi ani si de la noi! Sa cresteti mari si sanatosi!

Doloress si bulina Patrick (29.04.2008)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Citat:
citat din mesajul lui monik16

Mai fetelor, cam multe spuneti ca se uita baietii dupa blonde ... De-acum...


MAMI DE PRINTESA Sara-Maria - 29.05.2008


Al meu se uita dupa negrese, e fascinat!

Doloress si bulina Patrick (29.04.2008)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Neata si de la noi. In primul rand: am sunat la foto studio si cizmulitele le lesasem acolo. Ies peste vreo ora sa le iau.

Citat din Miss Parker:
Desiree, nici David nu are cizmulite si nici pantofi, hihihi, eu ii pun sosetele peste strampler, apoi il bag in costumasul de Mos Craciun care e vatuit si are si picioare, apoi in sacul gros pentru carut, ce nevoie are de pantofi/cizme???


Pai iti spun de ce are nevoie de pantofi/cizme: ptr. ca mami ei (adica subsemnata) are o obsesie ptr. pantofi. Mai bine nu mananc 3 zile decat sa nu imi iau o pereche de pantofi/cizme ce-mi plac. Dar acu' am taiat, ca eu am destui si ii cumpar Victoriei.


_
Victoria Isabella

http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

gabita: ce poze frumoase de la serbare, ce super pelerina

simona:eu stiu ca rinichii filtreaza sangele

alysh: ar trebui sa nu ma laud dar si a mea a dormit azi noapte, or fi avand ceva in comun?






pisica mama de Ana Maria(3.08.2003) si Elena Ruxandra(28.05.2008)
http://community.webshots.com/album/568228087tqrEjX?start=12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Ca sa vedeti si voi "solutii": in cartea "Anii copilariei" (scrisa de autor german) scrie chestia cu maritul intervalelor de hrana ziua pentru ca bebe sa fie mai flamand si sa manance mai mult si astfel sa doarma mai mult noaptea.

Azi am primit revista Eltern (Parinti), care este cea mai cu autoritate in materie in Germania si este o revista foarte buna, acolo citesc socata: "Ce ajuta este alaptatul mai frecvent ziua. Daca sugarul intre 4-8 luni primeste lapte ziua din doua in doua ore si se trezeste totusi noaptea, e clar ca nu ii este foame. Evident el nu se trezeste nici fara motiv: are nevoie de apropierea si caldura mamei."

Ei, poftim: deci la patru ore sau la doua ore???

Si mai e un articol, care mi-a placut mai mult, cu titlul "Somnul copiilor e chestie de noroc", al unei tipe care povesteste ca primul copil a dormit singur de la bun inceput, era alaptat, pus la loc in patul lui si dormea mai departe, la 7 saptamani incepuse sa doarma cate 7-9 ore pe noapte fara intrerupere... si ce mandra era ea si ce socata cand auzea povestile altor mame, despre leganat ore in sir, purtat in brate, mers cu masina sau dat drumul la fön ca sa adoarma copiii... Booon... pana a aparut al doilea copil... care... nu voia cu nici un chip sa doarma in patutul lui, ci numai in brate sau la san, desi ea se chinuise luni de zile sa-l obisnuiasca incet-incet cu patutul lui... asa ca a schimbat ritualul: seara ii ia pe amandoi in pat, il alapteaza pe cel mic, canta cantecele de leagan, la care cel mare adoarme, dar cel mic rareori... il mai plimba tati o jumatate de ora in brate si intr-un final adoarme si cel mic. Cel mic ramane intotdeauna in pat cu parintii si datorita caldurii si apropierii de mama reuseste sa doarma intre timp pana la 4 dimineata, cu chiu cu vai...

Concluzia: nici un copil nu e ca altul, nici o mamica nu are vreo putere asupra somnului copilului. Trebuie sa ne consolam cu starea de lucruri asa cum e ea si sa speram la vremuri mai bune.

Amin.


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi

Povestea nasterii *** www.onetruemedia.com/shared?p=7248d8e682f97e03a2212a&skin_id=1602&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Slide show David
*********************
Cine nu poate vindeca nici cancerul, dar nici macar o simpla raceala, nu ar trebui sa pretinda ca poate preveni cancerul cu vaccinuri! Rusine mafiei farmaceutice din toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

Simona,deci pana la urma aveti probleme cu burtica?incearca Entero lactis,e un fel de biotics,dar mult mai bune,asa am auzit.sanatate..la 9 Kg nu-ti fa griji ca pierde 100g....
Gabitzam,supe poze....ei,asa-s baietii,mai nebunateci..si la Mariuca la gradi le facea educatoarea mereu observatie.dar sunt haiosi si isteti..asta conteaza.
Sara face nani..am reusit sa-i indes pe gat niste lapte,adica 100 ml!plus 1 cupa de cereale in el.victorie!!!!!!!!!!!!!..oare de la dinti sa nu manance?sper sa-si faca Sanzyme asta efectul in cateva zile...ca e slabuta,nici 7 kg nu are..ma gandeam sa facem un top al celor mai "grasi"..cred ca suntem fruntase.
ma gandeam ca dupa 2 zile de pauza de tzatza va uita..de unde!aseara am plecat putin la nasi si cand am venit am gasit-o pe soacra-mea cu Sara care nu voia nimic:nici bibe,nici leganata..cum am pus-o la san,a supt nitel si nani de voie!oare cand o sa terminam cu tzatzi,cum o sa o linistesc????
hai ca fug


BOTEZ SARA
Noiembrie2008
www.onetruemedia.com/my_shared?" target="_blank"> FILMULET
Andreea, SARA(16.06.2008) si MARIUCA(7.11.2004)

Mergi la inceput