Redoutistele fidele La Redoute France (156)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns octopusu spune:

Anne, cum ai timp sa gatesti atat si mai ai si atata activitate pe net? Cumparaturi cand faci, de dormit, cand dormi, copii afara ii scoti? Mie timpul nu prea imi ajunge.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui claujro

anne, tu esti buna in tot ce faci! incepand de la gatit pana la treaba pt LR!


Nu prea imi place sa stau in bucatarie Asa ca in permanenta caut sa fac cate ceva rapid(cu sarmalele chiar nu ma omor, le fac foarte rar).
Acum stiu care sunt preferintele lor si le fac la interval de cateva zile.
Mai nou le-am facut si pizza in casa si au foarte incantati, se face foarte repede. Ma mai uit pe celalalt forum si mai fur idei rapide
Eu la capitolul dulciuri sunt catastrofa.Dar de ziua copiilor m-a chinuit talentul si le-am facut cate un tort( blat cumparat, doar crema facuta de mine si acoperit cu ciocolata topita pe deasupra sau cu frisca) si au fost foarte incantati si foarte laudat tortul.
Decat se le cumpar din comert dulciuri mai bine le fac repede un compot sau salata de fructe cu frisca(asa ii pacaleam cand erau mici), acum nu mai am probleme mananca fructe cu kg. Sucuri din fructe stoarse si in care puneam si lamai sau grefuit.

Majoritatea aveti copii mici, scuze imi permit sa va dau un sfat(asa am procedat eu, nu este obligatoriu sa faceti ca mine): am facut cu ei tratamente de 18 zile la Govora pentru astm. Din cauza racelilor repetate erau predispusi la astm, cu toate ca mergeam cu ei la mare pt aerosoli. Eu i-am trimis pe bunici cu copii la Govora si au facut 3 serii de 18 zile din 6 in 6 luni(norocul meu si al bunicilor).Toata lumea multumita, si noi si bunicii(au facut si ei tratament). Nu am mai avut probleme dupa aceea si preventiv le dadeam vaccinuri buvabile(nu mai stiu acum cum se numesc) in luna septembrie(chiar la inceput),ma interesez luni. Cat au fost copii mici eram pacostea doctorului de familie, mai ales ca are fata de aceeasi varsta cu copii mei si el este de pricipiul :"tratamente naturiste".

Scuza-ti de off topic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui octopusu

Anne, cum ai timp sa gatesti atat si mai ai si atata activitate pe net? Cumparaturi cand faci, de dormit, cand dormi, copii afara ii scoti? Mie timpul nu prea imi ajunge.....


Bine spus. De scos afara nu ii mai scot eu de mult( eu tip la ei sa intre in casa ca au de invatat).
Am 2 baieti de 10 ani jumatate, respectiv 12 ani jumatate. Sunt mari cel "mare" are 1,65 inaltime si poarta 41 la incaltaminte iar cel "mic" are 1,55 inaltime si poarta 38 la incaltaminte(m-au speriat vara aceasta cat au putut sa creasca).
Au inceput emotiile examenelor( teze,concursuri si olimpiade).
Cumparaturile le fac la sfarsit de saptamana sau trimit sotul(cand intram in conflicte: "cheltui prea mult") cu lista in mana si mai vine si el spasit si cu altele.
De gatit gatesc seara dupa ora 21(cand fac mancaruri mai complexe) si mai sunt si pe aici cu un ochi.
Partea proasta este somnul, nu mai pot sa adorm inainte de ora 1 si ma trezesc dimneata sa trimit copii la scoala( invata amandoi dimineata, clasa a-IV-A si cel mare a-VI-a, la colegiu). Bag repede o masina de rufe la spalat si la 8,30 fug la serviciu(stau foarte aproape). La serviciu cand nu am prea mult de munca sunt pe internet cu voi si stau pana la ora 18. Seara trag cate o repriza de calcat(nu-mi place), cand am chef.
Am norocul ca tatal meu ii ia pe baieti de la scoala si mi aduce acasa si le incalzeste mancarea (cand eu am treaba la serviciu si nu pot sa plec) si atunci mai fac cate o repriza scurta de cumparaturi sau tata dupa caz.
Seara mai intru pe intrenet cand cratitele sunt pe foc sau mancarea este la cuptor(mi-am luat din acela electric care se opreste singur, asa daca sunt pe internet nu se arde mancarea)La televizor nu ma uit pt ca m-am saturat de minciuni si de restul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danadc spune:

Citat:
citat din mesajul lui anne16

Citat:
citat din mesajul lui claujro

anne, tu esti buna in tot ce faci! incepand de la gatit pana la treaba pt LR!


Nu prea imi place sa stau in bucatarie Asa ca in permanenta caut sa fac cate ceva rapid(cu sarmalele chiar nu ma omor, le fac foarte rar).
Acum stiu care sunt preferintele lor si le fac la interval de cateva zile.
Mai nou le-am facut si pizza in casa si au foarte incantati, se face foarte repede. Ma mai uit pe celalalt forum si mai fur idei rapide
Eu la capitolul dulciuri sunt catastrofa.Dar de ziua copiilor m-a chinuit talentul si le-am facut cate un tort( blat cumparat, doar crema facuta de mine si acoperit cu ciocolata topita pe deasupra sau cu frisca) si au fost foarte incantati si foarte laudat tortul.
Decat se le cumpar din comert dulciuri mai bine le fac repede un compot sau salata de fructe cu frisca(asa ii pacaleam cand erau mici), acum nu mai am probleme mananca fructe cu kg. Sucuri din fructe stoarse si in care puneam si lamai sau grefuit.

Majoritatea aveti copii mici, scuze imi permit sa va dau un sfat(asa am procedat eu, nu este obligatoriu sa faceti ca mine): am facut cu ei tratamente de 18 zile la Govora pentru astm. Din cauza racelilor repetate erau predispusi la astm, cu toate ca mergeam cu ei la mare pt aerosoli. Eu i-am trimis pe bunici cu copii la Govora si au facut 3 serii de 18 zile din 6 in 6 luni(norocul meu si al bunicilor).Toata lumea multumita, si noi si bunicii(au facut si ei tratament). Nu am mai avut probleme dupa aceea si preventiv le dadeam vaccinuri buvabile(nu mai stiu acum cum se numesc) in luna septembrie(chiar la inceput),ma interesez luni. Cat au fost copii mici eram pacostea doctorului de familie, mai ales ca are fata de aceeasi varsta cu copii mei si el este de pricipiul :"tratamente naturiste".

Scuza-ti de off topic



Scuze de off topic...Iti dau o reteta care va fi pe gudtul copiilor si se face repede si simplu. Nu e nevoie de cine stie ce talent

Semiluna: 4 oua, 1/2 cana de ulei, 1/3 praf de copt (stins cu lamaie sau otet), o cana de faina, o cana de zahar, coaja de portocala sau lamaie o linguritza, un plic zahar vanilat. Le amesteci pe toate in urmatoarea ordine cu mixerul (ordinea nu e obligatorie, dar am vazut ca asa e mai bine cand le bati): oua (fara sa separi galb de albus, zahar, praf de copt,juma de ulei, juma de faina, juma de zahar si apoi restul jumaatilor. La sfarsit multa nuca pusa miez langa miez (le asezi pe compozitia pusa in tava pe foaie de copt. Compozitia trebuie sa fie nici solida, nici lichida, un melanj). Se baga in cuptorul incins la vreo 150-160 grade si se lasa pt hai sa spune juma de ora. Poate sta si mai mult in functie de cuptor, ideea e sa se faca galbioara si sa para coapta. Nu se poate sa nu fie coapta daca sta juma de ora la cuptor. Cu taiatul e misto. Cam la zece minute dupa ce o scoti din cuptor, iei un pahar cu gura mare, tai un rotund, si apoi incerci sa tai semiluna: adica jumatate de pahar este pe tava goala, jumatate pe prajitura, ca sa iasa semiluna. Pofta buna. E delicioasa. Inainte de taiat puteti rade ciocolata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mateivn spune:

mda...chestia aia cu 120000 ron-comenzi se prea poate sa fie adevarata, laredoute.ro avand cica in jur de 800 comenzi la data de 14.12.2008, dar nu stiu cate au fost onorate sau platite de "blegi" care au comandat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui mateivn

mda...chestia aia cu 120000 ron-comenzi se prea poate sa fie adevarata, laredoute.ro avand cica in jur de 800 comenzi la data de 14.12.2008, dar nu stiu cate au fost onorate sau platite de "blegi" care au comandat.


eu sunt sigura ca e o minciuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jasmine

am comentat si eu articolul cu pricina.
Nu cred o boaba din ce scrie acolo.Minteeeeee!

De fapt asta e marketingul lui.


Jas, tot n-a aparut comentariul tau

Nici eu nu cred o boaba din ce s-a scris acolo, mai ales ca in nici o luna de cand s-a oprit accesul pe lr.fr nu aveau cum sa livreze atatea comenzi - dat fiind ca termenul de livrare al .ro este de cel putin 3 saptamani Minciuni sfruntate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunajr spune:

Buna dimineata!!1 cu un ochi la voi si cu unul pe hartoagele de la birou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Citat:
citat din mesajul lui mateivn

mda...chestia aia cu 120000 ron-comenzi se prea poate sa fie adevarata, laredoute.ro avand cica in jur de 800 comenzi la data de 14.12.2008, dar nu stiu cate au fost onorate sau platite de "blegi" care au comandat.


Mai rasufla, deci si informatii din interior...

Repet: treaba lor ce vanzari au...numai sa ne lase posibilitatea sa comandam in Franta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui ChrisDun

Citat:
citat din mesajul lui Jasmine

am comentat si eu articolul cu pricina.
Nu cred o boaba din ce scrie acolo.Minteeeeee!

De fapt asta e marketingul lui.


Jas, tot n-a aparut comentariul tau

Nici eu nu cred o boaba din ce s-a scris acolo, mai ales ca in nici o luna de cand s-a oprit accesul pe lr.fr nu aveau cum sa livreze atatea comenzi - dat fiind ca termenul de livrare al .ro este de cel putin 3 saptamani Minciuni sfruntate !

Christina


comentariile cica sunt moderate si acum e weekend si probabil n-are cine sa faca asta.O sa apara,sper.

Mergi la inceput