Dulciuri fel de fel...(3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Ieri am facut aceasta prajitura cu mouse de ciocolata si zmeura Merita incercata! Gustul acrisor al zmeurei se imbina de minune cu cel al ciocolatei...

Pentru blat avem nevoie de:
100 g ciocolata
30 g unt
4 albusuri
2 galbenusuri
100g zahar
6 linguri de faina
1 praf de sare
1 lingurita praf de copt
Topim ciocolata cu untul si lasam deoparte la racit.
Cele 4 albusuri le batem spuma tare,ca pentru bezea,cu zaharul. Adaugam si galbenusurile. Dupa ce-am omogenizat,turnam amestecul de ciocolata si mixam.Amestecam faina cu praful de copt si sarea si incorporam in compozitia de mai sus.
Iese un aluat mai gros decat cel de chec.Turnam in tava tapetata cu hartie de copt si coacem in cuptorul incalzit la 180 de grade,pentru 30 de minute.

Pentru mouse-ul de ciocolata avem nevoie de:
100g ciocolata
300 ml frisca lichida
1 lingura de gelatina (am pus un plic de gelatina la inmuiat cu 3 linguri de apa rece si din acest amestec am luat o lingura.Restul il vom folosi la mouse-ul de zmeura)
Ciocolata o punem la topit cu 150ml de frisca.Incalzim doar pana la punctul de fierbere.Dupa ce s-a racorit adaugam lingura de gelatina,omogenizam si dam la frigider sa se intareasca.
Intre timp batem frisca ramasa si o amestecam cu ciocolata racita,usor cu miscari de sus in jos.Sau de jos in sus.

Intre timp s-a copt si blatul pe care-l taiem in doua.Punem mouse-ul de ciocolata intre cele 2 blaturi si dam la frigider pana e gata si mouse-ul de zmeura.

Pentru mouse-ul de zmeura avem nevoie de:
300g zmeura
200ml frisca lichida
2 linguri gelatina
Zmeura o blenduim,facem un piure pe care il punem un pic la incalzit,ca sa putem dizolva gelatina.Dam la frigider pana batem frisca,pe care o incorporam in piureul de zmeura cu aceleasi miscari de sus in jos. Dam la frigider pana se intareste putin,apoi formam cel de-al doilea strat de crema.

Ornam cu ciocolata topita,in functie de imaginatie si indemanare.


Vreau sa nu mai fiu diferit
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

PLACINTA CU MERE

Timp de preparare:
1 h (complexitate medie)

Ingrediente:
1 pachet margarina, 1 ou, o ceasca lapte batut (iaurt), 2 cesti zahar,1 praf de copt, faina cat cuprinde, 1.5 kg mere, putin gris, sare, scortisoara

Mod de preparare:
Se face o coca din margarina, ou, zahar, lapte batut(iaurt), praful de copt, faina.
Se curata de coaja merele, se dau pe razatoarea mare, se storc si se adauga scortisoara.
Coca se imparte in doua. Se pune o parte in tava unsa si tapetata, se presara putin gris, peste care se pun merele. Deasupra se pune cea de-a doua parte din coca.
Se taie in patrate inainte de a o introduce la cuptor.
Dupa ce s-a copt se mai lasa putin sa se raceasca si se pudreaza cu zahar pudra cu aroma de vanilie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Buna fetele!
Remember me??
Eu am mai citit ce bunatati ati facut

Vroiam sa va impartasesc o reteta minunata de tort, este un tort cu crema de branza si caise, www.bucataras.ro/tort-special-cu-branza-caise-si-ciocolata-alba/" target="_blank">aici este prezentata reteta

Dalina, chiar o placinta mere vreau sa fac si o sa incerc foile din reteta ta! La fix ai venit cu reteta!

Miha, arata super prajiturica! Acum vad si eu blogul tau, e super!

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
www.onetruemedia.com/shared?p=774cd5d8b8e87294224ee2&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete
Poze
www.bucataras.ro/" target="_blank">Bucataras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau!

Dalina si Oana,multumim de retete!

Oana,interesant concurs.


Vreau sa nu mai fiu diferit
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Pentru astazi am pregatit niste gauffre cu ciocolata si frisca.

100g unt
50g zahar
1 plic zahar vanilat
3 oua
300ml lapte
300g faina
1 lingurita praf de copt

Batem ouale cu zaharul pana devin ca o crema.Adaugam untul topit,zaharul vanilat,apoi faina amestecata cu praful de copt.Alternam cu lapte.In functie de preferinta se poate adauga si rom.Se obtine un aluat vascos,care se coace in aparatul de vafe.



Vreau sa nu mai fiu diferit
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Ieri am facut www.bucataras.ro/desert-special-prajitura-cu-branza-si-fructe-de-padure/" target="_blank">prajitura cu branza si fructe de padure

Miha, de mare senzatie arata gofrele! eu sunt lesinata dupa ele...dar tot nu mi-am luat aparat...

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
www.onetruemedia.com/shared?p=774cd5d8b8e87294224ee2&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete
Poze
www.bucataras.ro/" target="_blank">Bucataras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Buna,

stie cineva sa-mi spuna unde gasesc foi de gelatina in Bucuresti?Am cautat in cora, g market si mega image si nu am gasit.Vreau sa fac o prajitura cu crema mascarpone, dar reteta e cu foi de gelatina, iar eu nu sunt asa mare experta in ale bucataritului incat sa folosesc in loc de foi de gelatina, gelatina la pliculet.

Pt crema sunte necesare:500 gr mascarpone, 250 gr frisca, un iaurt mare cu visine, visine din compot fara samburi, 6 foi de gelatina. Se amesteca frisca cu mascarpone si apoi se adauga treptat iaurtul de fructe.Foile de gelatina se inmoaie in apa sau zeama de la compot timp de 10 minute, apoi se pun pe foc ca sa se dizolve.Cand s-au dizolvat bine se ameseca usor, cu lingura, in crema.Se pune crema peste blatul de piscoturi si se da la frigider pt 3-4 ore.

Blat: piscoturi insiropate in zeama de la compot


Un gand bun pt Ginye si Stefanut .

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Alina, mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Malinas, pune 2 pliculete cu gelatina granulata, la plic, se intareste garantat! o dizolvi in apa sau suc de fructe si o amesteci in crema repede, ca se intareste.

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
www.onetruemedia.com/shared?p=774cd5d8b8e87294224ee2&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete
Poze
www.bucataras.ro/" target="_blank">Bucataras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Aaa, Miha, te astept la concurs

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
www.onetruemedia.com/shared?p=774cd5d8b8e87294224ee2&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete
Poze
www.bucataras.ro/" target="_blank">Bucataras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubu05

Malinas, pune 2 pliculete cu gelatina granulata, la plic, se intareste garantat! o dizolvi in apa sau suc de fructe si o amesteci in crema repede, ca se intareste.

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
www.onetruemedia.com/shared?p=774cd5d8b8e87294224ee2&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete
Poze
www.bucataras.ro/" target="_blank">Bucataras



multumesc. O sa o testez zilele astea si vin sa va povestesc daca a avut succes.

Un gand bun pt Ginye si Stefanut .

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Alina, mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
poze

Mergi la inceput