Dulciuri fel de fel...(3)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau!

Happy Valentine's Day!

Malina,1 pachetel de gelatina de 10 grame e echivalentul a 6 foi de gelatina.
Neaparat sa ne arati si noua ce ai facut.

Oana,daca nu e prea tarziu ma stradui sa ajung. Multumesc!


Vreau sa nu mai fiu diferit
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui malinas

Buna,

stie cineva sa-mi spuna unde gasesc foi de gelatina in Bucuresti?Am cautat in cora, g market si mega image si nu am gasit.Vreau sa fac o prajitura cu crema mascarpone, dar reteta e cu foi de gelatina, iar eu nu sunt asa mare experta in ale bucataritului incat sa folosesc in loc de foi de gelatina, gelatina la pliculet.

Pt crema sunte necesare:500 gr mascarpone, 250 gr frisca, un iaurt mare cu visine, visine din compot fara samburi, 6 foi de gelatina. Se amesteca frisca cu mascarpone si apoi se adauga treptat iaurtul de fructe.Foile de gelatina se inmoaie in apa sau zeama de la compot timp de 10 minute, apoi se pun pe foc ca sa se dizolve.Cand s-au dizolvat bine se ameseca usor, cu lingura, in crema.Se pune crema peste blatul de piscoturi si se da la frigider pt 3-4 ore.

Blat: piscoturi insiropate in zeama de la compot


Un gand bun pt Ginye si Stefanut .

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Alina, mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
poze


Alina, eu stiu ca un plic cu foi de gelatina are 12 foite, iar logic e sa fie corespondentul unui pliculet cu granule, obisnuit.. Asa ca.. pune 1/2 din pliculet in loc de 6 foi.
Nu stiu, eu nu am fost prea incantata de foitele alea, mi se pare ca se folosesc mai greu decat pliculetele; dar acuma.. deh! depinde cu ce ai apucat sa te obisniesti! Soacra-mea, de exemplu, numai foite foloseste. (bine, la cate de bine ne-ntelegem noi doua, nici nu e de mirare ca nu foloseste pliculete, ca mine!! )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

stai ca postase mariussimiuc inaintea mea si n-am vazut.
da... are dreptate.. se compara gramajele, dar eu nu stiam exact.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Gaaattttaaaaaaaaa!

Rezolvat problema, facut prajitura, mancat, lins pe bot, buuuuuuunnnnn!

Am gasit la Real un pachet de gelatina de 30 de gr pe care era scris ca: 30 gr se utilizeaza pt 0,5 litri de lichid si reprezinta echivalentul a 6 foi de gelatina.De unde am tras concluzia ca am nevoie de gelatina pt 0,5 litri de lichid, adica un pliculet normal de gelatina.

O data rezolvata problema cu gelatina am trecut la bucatarie, unde am adus cateva modificari retetei, fiindca mie imi plac capsunile si nu imi place frisca din comert.

Crema> 200 gr smantana grasa, 4 linguri de zahar, 1 iaurt mare Jogobela cu capsuni, o cutie compot ananas bucatele, 500 gr mascarpone si gelatina pt 0,5 litri de lichid. Am facut frisca si am amestecat-o cu mascarpone, dupa ce am omogenizat bine am adaugat iaurtul si ananasul bine stors.La sfarsit am adaugat gelatina inmuiata in cateva linguri de sirop din compot.

Blat: un pachet de piscoturi, sirop din compot.

Am asezat un rand de piscoturi intr-un vas dreptughiular si le-am insiropat cu sirop de la compotul cu ananas.Am pus apoi un strat de crema, un alt strat de piscoturi insiropate si la sfarsit am pus un ultim strat de crema. Am presarat deasupra cateva bucatele de ananas.Am dat la frigider pt a se intari.Nu a aratat f bine dar a fost gustoasa.Avand in vedere ca am terminat in 30-45 de minute (este cam a 3 prajitura pe care o fac, experienta ioc), sunt multumita ca am reusit sa fac ceva dulce cu bebe mic in casa.

Am sa caut sa-mi cumpar o forma pt tort si data viitoare incerc sa fac o prajitura mai aspectuoasa.

Va multumesc mult de ajutor si...mai vin pe la voi ca-mi place.

Un gand bun pt Ginye si Stefanut .

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Alina, mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Felicitari ptr bunatati..
Am muncit si eu vineri si sambata ptr asta si ptr asta

Primul e kinder si al doilea e pandispan ciocolata cu crema ganaj,amandoua glasate in ciocolata amaruie. Buuun..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Adi,tie felicitari! Ce faci tu se cheama opera de arta mey!

Btw,cine a papat corsetul?


Vreau sa nu mai fiu diferit
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Corsetul a fost pentru finul meu(a facut 19)cu dedicatie speciala(aia in engleza)si dupa ce i-am pus in brate tortul,cam in cateva secunde s-a inrosit tot la fata..,bineinteles ca a primit un san intreg la desert..noi ceilalti meseni am papat din blatul de jos..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Briose cu banane

2 oua
100 g zahar
125 g margarina
2 banane
250g faina
1 plic praf de copt
1 praf de sare
1 lingurita scortisoara
1 plic zahar vanilat
50 g ciocolata

Intr-un vas punem ouale,zaharul,zaharul vanilat,scortisoara si sarea si mixam bine,pana totul devine ca o crema.
Cojim bananele,le taiem felii si le adaugam in aluat,dupa care mixam pana se sfarama.Adaugam margarina topita si racita,apoi faina amestecata cu praful de copt.
La sfarsit incorporam ciocolata taiata bucatele mici.
Punem in forme de briose si coacem la foc mediu,30 de minute.



Vreau sa nu mai fiu diferit
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Citat:
citat din mesajul lui adi69

Corsetul a fost pentru finul meu(a facut 19)cu dedicatie speciala(aia in engleza)si dupa ce i-am pus in brate tortul,cam in cateva secunde s-a inrosit tot la fata..,bineinteles ca a primit un san intreg la desert..noi ceilalti meseni am papat din blatul de jos..

Adriana



uitati si aici niste torturi interesante pentru adulti http://www.lookstyle.ro/produse/Torturi%20Evenimente/Torturi%20Adulti.htm

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI
BEBE 2


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=3" target="_blank">poze in concurs Anca1 si Anca2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Hello,
Ce de bunataturi pe aici
Eu am revenit cu poze de la Valentine's party unde in final am facut brownies sub forma de muffins la care am adaugat eu cite un ou in plus fata de cit scria reteta ... ca asa sfatuia cineva pe un site de aici cu muffins si au iesit destul de moisture si cu motul de frisca au fost yummy.
Multumesc de sfaturi si idei si va voi mai vizita cu siguranta
Poze : http://good-times.webshots.com/photo/2923839370100242644LXIsWR

Mergi la inceput