Dulciuri fel de fel...(3)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Miha suna tare bine checul cu frisca . Poza nu i-ai facut?

Am si eu doua intrebari pentru expertele in ganache: cam cat timp rezista crema asta in frigider si are ceva daca o congelezi?
Mare multumita .


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Two years now, and he's still Mr. Perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alynutza

Miha suna tare bine checul cu frisca . Poza nu i-ai facut?

In link-ul din titlu este si poza.

Citat:
Am si eu doua intrebari pentru expertele in ganache: cam cat timp rezista crema asta in frigider si are ceva daca o congelezi?

N-am idee cam cat o poti tine in frigider,mai mult de 2-3 zile nu cred.Cel mai bine ar fi sa o congelezi.


Miha si comorile
Vreau sa nu mai fiu diferit
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariussimiuc

Alina,bine ai venit!
Orice discutie legata de dulciuri ( si nu numai ) este binevenita. Si eu as vrea sa fac torturi frumoase sau mai frumoase decat ce am facut pana acum.
Ceea ce face Adriana este arta,nici nu visez ca as putea face asa ceva vreodata. Dar asta nu ma impiedica sa exersez in continuare pentru ca asa cum bine zicea Adriana,trebuie multa practica.
Ce fel de smantana folosesti la frisca pentru ornat?


Miha si comorile
Vreau sa nu mai fiu diferit
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...



Pentru ornat fac "un fel de frisca" din 1/2 smantana grasa si 1/2 mascarpone (e mai tare si "frisca" obtinuta sta mai bine) si zahar. Mie nu-mi place frisca vegetala si atunci am incercat sa gasesc o solutie.

Un gand bun pt Ginye si Stefanut .

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Alina, mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
poze

povestea, povestilor: de la fasolica la soricutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau!

Malina,parerea mea ca genul asta de "frisca" nu se preteaza la ornat. Poate doar la acoperit tortul si ornat apoi cu diverse alte chestii.
Frisca vegetala e oarecum mai comestibila daca o amesteci cu cateva linguri de smantana.


Miha si comorile
Vreau sa nu mai fiu diferit
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Miha mersi de raspuns. Am sa congelez crema.
Am vizionat si poza, scuzati chiorosenia .

Eu am prestat sambata niste www.flickr.com/photos/9684774@N08/3356429463/in/set-72157600636179296/" target="_blank">cornuri dulci care sa ne acompanieze lapticul de dimineata.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Two years now, and he's still Mr. Perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Salutare!!
Am termina cu bucatarealaaa...

Ce mai faceti? Bunatati...mmm...

Alina,pasta de zahar o fac dupa reteta Adrianei -Nicoleta de pe culinar,gasesti la tehnici-ustensile mai multe retete,am inteles ca pasta de lapte praf e mai buna(in sensul de gustos) insa ptr mine,care folosesc cate un kg,un kg si jumatate de pasta la un tort...e mai scumpa.Oricum ai mei nu mananca pasta,se bucura doar de cum arata.

Matritele le-am imprumutat de la cineva care le-a cumparat de pe net,nu stiu amanunte,le foloseste la facut tablouri si diverse din ipsos.

Alinuta si coloranti se pot cumpara de pe net.
In Bucuresti este un magazin unde sant produse de la Wilton,coloranti,forme de tot felul etc..
Eu am avut norocul sa primesc coloranti gel culorile de de baza(rosu,galben,albastru,negru) de la o zana buna ..,dar am lucrat si cu cei lichizi din comert.
Acum am improvizat si sclipici argintiu..am gasit la raionul de vopsele ptr oua.

Acum sa va arat ce-am facut saptamana trecuta..bomboane si torturi .

Saptamana frumoasa!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Citat:
citat din mesajul lui adi69
Acum sa va arat ce-am facut saptamana trecuta..bomboane si torturi .


Si uite asa ma indulcesc eu de la inceput de saptamana...

Adriana,vreau si eu reteta de fondante cu nuca.Stii doar ca stau cu fondantul in frigider.
Si unde ai gasit lapte condensat pentru Brigadeiro?
Eu am gasit in Kaufland la tub,inca nu l-am incercat. O fi bun la ceva?

Alina,ce bine arata cornurile alea. Cu ce le-ai umplut? Pentru aluat ai folosit reteta de cornuri moi,de pe culinar?


Miha si comorile
Vreau sa nu mai fiu diferit
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Miha,am incercat eu laptele condensat la tub din Kaufland,nu e bun la gust.
Eu mi-am facut in casa dupa o reteta care nu mai stiu de pe unde am luat-o,1 kg de zahar la 3 litri de lapte si o jumatate de lingurita bicarbonat.Eu am facut dintr-un litru de lapte.

Reteta de fondante ti-am mai dat-o candva..
Amesteci fondant(o mana) cu nuca macinata cam un sfert de kg ,esenta de migdale si putin zahar pudra,formezi bilute,le dai la rece.
Iti mai trebuie inca o mana buna de fondant,pe care-l pui la topit intr-un ceaunel,care ceaunel sta pe baine marie,stropesti cu putina apa,amesteci bine si cand poti glasa dosul lingurii rara sa se vada lingura si fara sa fie prea gros stratul de pe ea,incepi sa glasezi bilutele facute.
Iti trebuie un instrument numit croseta,un fel de tija cu cerc in capat,mie mi-a facut cineva din sarma otelita,cu ajutorul careia scoti biluta din fondant si-i faci mot..

In fondantul de glasat poti pune cacao sau coloranti si esente in fct de colorant.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Citat:
citat din mesajul lui adi69
Reteta de fondante ti-am mai dat-o candva..

Da,mi-am adus aminte. Mai uita baba mey...

Tot incerc sa-mi dau seama cum arata croseta aceea pentru fondante. Arata ca si chestia aceea de facut baloane de sapun? Am pe cineva care mi-ar putea face,dar tre sa-i spun exact ce vreau...


Miha si comorile
Vreau sa nu mai fiu diferit
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

DA da asa ceva,inelul sa fie de 1 cm ,maxim 1.5 cm.

Mergi la inceput