Dulciuri fel de fel...(3)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Imi poate spune cineva unde gasesc ,eventual pas cu pas ,cum se face o sirena?
Tre sa fac un tort cu sirena,mare,apa,scoici..la scoici ma pricep insa sirena?!?

Si daca se poate repede..ca as vrea s-o fac azi maine..
Multam!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Adi,ti-am lasat mesaj off line pe mess...


Miha si comorile
Vreau sa nu mai fiu diferit
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Cine imi explica si mie cum sa fac un tort sa arate bine?Va rog mult.

Am incercat sa netezesc frisca de deasupra cu cutitul, dar nu merge, raman urme .Am cumparat un posh (parca sa se numeste) de orant torturi, dar...mare branza nu am facut.Se vede ca e facut de un ageamiu.Vreau si eu sa fac torturi frumoase, puteti sa ma ajutati?

Uitati ce am reusit sa fac eu...si asta e cel mai frumos tort de l-am facut vreodata .

Orice sfat e binevenit.Multumesc.

Un gand bun pt Ginye si Stefanut .

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Alina, mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Este un foarte bun inceput,felicitari Alina!

Singurul mod de a face prajituri si torturi care sa arate bine este cel de a face cat mai des,sa-ti dai mana la lucru.
Cauta pe net ,sant situri care explica cum se face o avelina,si diferite chestii cu posul cu sprit sau alte forme,cauta la Wilton un site ceva,acolo da si explicatii,cat despre indreptatul cremei,la fel.

Sa fi vazut cum arata primul meu tort...si m-am bagat direct la unul cu trei etaje si glasat in ciocolata...deh..

Acum voiam sa va arat cum am reusit sa fac tortul cu sirena

asta dupa ce am facut de trei ori o sirena cu tot cu corp si tot de trei ori am stricat-o ca nu era deloc ce trebuia sa fie..

Pupici!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Adriana arata senzational! Calutii de mare si scoicile tot tu le-ai facut?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Two years now, and he's still Mr. Perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Eu le-am facut insa nu e prea mult meritul meu deoarece am avut matrite,eu doar am bagat pasta de zahar in ele si le-am colorat putin..:)
Scoica mare,margelele si bratara din perle si sirena sant facute la mana.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Cu matritze sau fara, ramai o artista in materie de torturi si ornamente din pasta de zahar . E bine ca o sa am de la cine sa cer sfaturi cand o sa doresc si eu sa ma joc cu asa ceva. Recunosc ca m-a tentat, insa am renutat pentru ca nu am vazut nicaieri coloranti pentru pasta de zahar.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Two years now, and he's still Mr. Perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Citat:
citat din mesajul lui adi69

Este un foarte bun inceput,felicitari Alina!

Singurul mod de a face prajituri si torturi care sa arate bine este cel de a face cat mai des,sa-ti dai mana la lucru.
Cauta pe net ,sant situri care explica cum se face o avelina,si diferite chestii cu posul cu sprit sau alte forme,cauta la Wilton un site ceva,acolo da si explicatii,cat despre indreptatul cremei,la fel.

Sa fi vazut cum arata primul meu tort...si m-am bagat direct la unul cu trei etaje si glasat in ciocolata...deh..

Acum voiam sa va arat cum am reusit sa fac tortul cu sirena

asta dupa ce am facut de trei ori o sirena cu tot cu corp si tot de trei ori am stricat-o ca nu era deloc ce trebuia sa fie..

Pupici!



Adriana



Multumesc de sfaturi.Am sa mai "studiez" si exersez.Oricum, fac in fiecare luna cate un tort, pt puiul meu, asta in afara de celelalte evenimente din familie.Deci...material de lucru as avea, talentul imi lipseste.

Tortul tau arata absolur fabulos.Cum faci pasta de zahar din care modelezi figurinele pt tort?Exista pe undeva o reteta? Si matritele de unde e-ai luat? Multumesc mult si-mi cer scuze daca am deturnat firul de discutie.Daca considerati ca e necesar deschid un topic nou.

Un gand bun pt Ginye si Stefanut .

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Alina, mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
poze

povestea, povestilor: de la fasolica la soricutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Chec cu frisca

Avem nevoie de:
3 oua
200 g zahar
300 ml frisca
1/2 cana amidon
1 cana si jumatate faina
vanilie
1 praf de copt

Ouale le-am mixat bine cu un praf de sare,vanilia si zaharul.Am adaugat frisca si am mixat pana a inceput sa se ingroase putin.Urmeaza faina amestecata cu amidonul si cu praful de copt.
Am toarnat compozitia in tava tapetata cu hartie de copt,am nivelat bine cu lingura si am dat la cuptorul incins la 180 de grade pentru 35-40 de minute.
Dupa ce s-a copt am rasturnat pe un gratar si am lasat la racit,apoi am pus deasupra o glazura din 4 linguri de fondant (cumparat ) si sucul de la o lamaie.



Miha si comorile
Vreau sa nu mai fiu diferit
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Alina,bine ai venit!
Orice discutie legata de dulciuri ( si nu numai ) este binevenita. Si eu as vrea sa fac torturi frumoase sau mai frumoase decat ce am facut pana acum.
Ceea ce face Adriana este arta,nici nu visez ca as putea face asa ceva vreodata. Dar asta nu ma impiedica sa exersez in continuare pentru ca asa cum bine zicea Adriana,trebuie multa practica.
Ce fel de smantana folosesti la frisca pentru ornat?


Miha si comorile
Vreau sa nu mai fiu diferit
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput