Dulciuri fel de fel...(3)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Miha uite si www.flickr.com/photos/9684774@N08/3319658460/in/set-72157600636179296/" target="_blank">poza.
Eu am folosit 200 gr. cioco amaruie si 200 cu lapte si 100 de gr. faina si am folosit modul de preparare de la brownies capuccino, adica am topit cioco cu untul, am adaugat zaharul, apoi ouale, unul cate unul, dupa care am batut bine bine compozitia la viteza mare, pana s-a ingrosat si s-a deschis la culoare. A iesit foarte aproape de originalul pe care il stiam eu, singura 'buba' este ca se formeaza deasupra o crusta de cioco destul de tare care se crapa la taiat si nu prea stiu cum sa scap de ea.
Am vazut ca tu ai pus mai multa faina si ai pus si praf de copt. Dupa parerea mea, asta o apropie mai tare de negresa autohtona si in mod sigur modifica si consistenta si gustul prajiturii, dar arata foarte bine si daca v-a placut, asta e cel mai important.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Two years now, and he's still Mr. Perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Alina,cu siguranta voi incerca si varianta ta,sa vad si eu diferenta.Neavand cu ce sa compar eu zic ca si varianta asta e super super buna si bate de departe Negresa autohtona.
Aceeasi "problema" am avut si eu,cu crusta de ciocolata,doar ca la mine a iesit ca o pojghita,care evident ca a crapat cand am taiat prajitura.


Miha si comorile
Vreau sa nu mai fiu diferit
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Crusta aia de cioco e specifica brownies numai ca a Alinei a iesit mult prea groasa . A ta Miha, cit imi pot da seama din poze e asa cum trebuie sa fie e ca o pojghita si inauntru prajitura e moisture si foarte rich ... anyway sunt speechless sa v-o pot descrie, asa ca va invit sa o papati aici acasa la ea
PS in linkul pus de mine cu reteta, este si poza asta ca sa vedeti ca asa e prajitura cu pojghita deasupra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mansonrox spune:

Hello, incercati tortul de ciocolata cu nuca, daca sunteti interesate va pot da reteta. E bestial.

Rox +18

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Citat:
citat din mesajul lui alintaroma

Crusta aia de cioco e specifica brownies numai ca a Alinei a iesit mult prea groasa . A ta Miha, cit imi pot da seama din poze e asa cum trebuie sa fie e ca o pojghita si inauntru prajitura e moisture si foarte rich ... anyway sunt speechless sa v-o pot descrie, asa ca va invit sa o papati aici acasa la ea

Ahaaa...deci asa tre sa fie...


Miha si comorile
Vreau sa nu mai fiu diferit
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Citat:
citat din mesajul lui mansonrox

Hello, incercati tortul de ciocolata cu nuca, daca sunteti interesate va pot da reteta. E bestial.

Bine ai venit!

Daca nu e tortul cu nuca ce-l avem in lista,desigur ca vrem reteta.


Miha si comorile
Vreau sa nu mai fiu diferit
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

O floricica pentru fete!


Miha si comorile
Vreau sa nu mai fiu diferit
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Miha eu zic sa incerci si reteta originala, gustul si consistenta sigur vor fi diferite.

Alintaroma si reteta mea e adusa din State, asa ca e de la mama ei de acasa, unde am si papat prajitura asta prima data. M-am uitat si la poza de pe site-ul pus de tine si seamana aproape la fix cu prajitura mea, inca si spune acolo de o crusta uscata si crocanta, atata doar ca eu am cautat niste bucatzele mai intregi de crusta sa le pun peste bucatile pozate, altfel, daca o faramam ca in poza respectiva, nu ar fi fost mare diferenta. Asa ca nu stiu de ce spui ca a iesit mult prea groasa, n-are mai mult de 1-2 mm, exact ca in poza de pe site. Gustul stiu sigur ca e cel care trebuie, pentru ca am mancat si originalul si un asemenea gust nu se uita. Atata doar ca originalul pe care l-am mancat eu nu avea crusta. M-am uitat pe reteta data de tine si ma gandesc ca poate am batut compozitia prea mult cu mixerul... Oi vedea data viitoare, insa crusta stiu sigur ca mi-a iesit intotdeauna.

Edit: avem in vizita un coleg din State, american get-beget. L-am servit cu brownies si sentinta a fost 'as good as a brownie can get' .
Oricum nu contest ca vorba aia, cate bordeie atatea obiceiuri, cu siguranta sunt multe retete de brownies, asa cum exista variatiuni pe tema cozonacului de exemplu.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Two years now, and he's still Mr. Perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Miha te rog sa scoti reteta pusa de mine din retetar ca vad ca deranjeaza. Eu am revenit cu poze si reteta de la bun inceput doar pentru ca iti cerusem tie o opinie daca as putea face brownies in tava de muffins ptr copilasi, nicidecum sa stirnesc valuri si sa ma laud cit de gospo sunt. Nu am cerut eu ca reteta sa fie pusa niciunde si nici link la pozele mele. Stilul meu nu este incisiv, dar nici nu-mi place sa fiu luata in balon gratuit
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Alinta nu inteleg cu ce 'te-am luat in balon' prin faptul ca am spus ca si reteta pe care am facut-o eu e o reteta originala, ca din cate am vazut in poza de pe link-ul postat de tine de pe Joy of Baking crustele prajiturilor au o grosime asemanatoare si ca prajitura a fost apreciata de cineva din tara de origine. N-a fost intentia sa jignesc pe nimeni si nici nu cred ca am facut-o, am pus o intrebare doar, n-am dat cu parul.

Imi cer scuze daca te-am jignit cu ceva. Nu am intentionat sa starnesc un conflict din nimic, mai ales aici, la un subiect care mi-a fost drag de la bun inceput .




Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Two years now, and he's still Mr. Perfect.

Mergi la inceput