Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 - 7

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

alinuta, eu merg la ora 12.30 la dr Georgescu alba (parca);nu o cunosc, m-am programat si eu la cine am nimerit, doar-doar sa prind programare.

tu ziceai ca mergi doar acolo si vrei sa nasti acolo? cam cit e o nastere normala?

cu emoticonul, mergi la profil personal si editeaza, iti cere parola din npou, si jos de tot sint ultimele 2 rubrici, ceva cu semnul "+" unde poti adauga semnatura. Pune numele tau si cuvintul gravi intre doua paranteze patrate.

Mica si blanca, multumesc pt raspunsuri.
masuratorile pot fi diferite, pt ca se calculeaza in functie de lungimea ciclului, dar cum nu toate avem ciclu standard, momentul conceptiei e diferit si de aia apar diferente. DPN ul deasemenea se poate schimba de la o echo la alta.

Patricia s5 si Rebecca 05.02.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irralli spune:

Hello Fetele!

In primul rand vreau sa urez bun venit noilor burtici!

Ma fetelor da ce mai scrieti, ca de abia reusesc sa tin pasul cu voi

Si eu mai am cateodata dureri de burtica si de spate, dar nu sunt puternice si nici de lunga durata.
De cand am intrat in sapt. 9 m-au cam apucat gretzurile, bine acuma nu ma pot plange, ca nu e chiar asa de rau, dar oricum sper sa treaca cat mai repede



Anda, burtika fericita 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

cred ca am reusit si eu sa-mi definitivez semnatura...multumita Patriciei

so Patricia...eu m-am decis sa nasc la Medlife...ptr cineva venit din provincie iti dai seama ca l-a apucat pe Dumnezeu de un picior ca are posibilitatea sa nasca la o clinica privata...
Chiar daca nu as fi avut banii necesari, tot imprumutam si nasteam la o clinica privata si nu la stat. Toata tineretea mea m-a urmarit niste provesti de groaza despre nasterile naturale si moase killer.
Sincer nu am intrebat cat costa o nastere...si nici nu m-am programat. Cred ca e oricum prea devreme. Dar din ce-am citit de pe forum de la sectiunea Nasterea la Medlife, o tanara mamica care nascuse recent spunea ca a avut o factura de 6.200 lei ptr nastere prin cezariana. Nu stiu cat costa normal, probabil tot acolo la sectiunea respectiva se afla informatia...dar cum eu mi-am setat cezariana, citesc superficial despre nasterile naturale.

Scriu si eu multe mesaje..sa ajung sa depasesc pragul de 10...

aaa..si tocmai am vorbit cu o prietena apropiata care e insarcinata si ea in 7 saptamani...si are niste greturi insuportabile..si ii trec greturile cu bicuiti sarati...mai stiti? poate incercati si voi..



Alinutza +6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Buna din nou!
La mine, daca am lua varsta bebeului in fct de ultimul CM, ar trebui sa nasc cu o luna mai devreme!!! Deci diferenta uriasa! Dar cum eu stiam ca am ciclul f.f.f.f. neregulat, nu mi-am facut nicio grija. Pentru mine a fost o minune ca a aparut puiu!!!

Si eu am facut numai ecografii intravaginale pana acum, am facut 3, cred ca voi incepe sa fac ecografii abdominale cand o sa creasca burtica si uterul o sa depaseasca osul pubian.

O seara frumoasa, mamici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michellee spune:

helloo fetelor !
si eu am uneori dureri de burtica dar dureaza cate 1-2 minute si trec....mai nou de cateva zile am observat cand ma duc la toaleta o scurgere maronie .....mai are cineva asa? e normal? nu am mai avut asa nici cand am ramas insarcinata si stiu ca se mai intampla
debia marti ajung la doctor si o sa-l intreb daca e vreo problema
tot atunci fac si a doua ecografie -prima a fost abdominala -cred ca asta e la fel

pupici la burtici
sa aveti un week-end placut !

michellee9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayda_m spune:

Michellee, din cate am citit pe net am auzit ca ar fi normale aceste dureri....nici pe mine nu ma tin mult, trec rpd..si cu scurgerile maronii tot asa, ca in per asta mai pot aparea.


Ayda 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grishca spune:

buna seara
am fost si eu la eco. bebe e bine si ii bate inimioara repede, repede. pana azi nu am avut niciun simptom dar azi de dimineata mi-a fost foarte greata. asta e, ininte imi faceam griji ca nu simteam nimic si acum as vrea sa ma intorc la perioada aceea...
mi-am facut si programari pentru urmatoarele luni:
eco morfologie fetala de trim I la dr Hamid Ayatolahi (stiti ceva despre el?)si de trimestrul II la dr Herghelegiu.
am insa o problema cu analizele uzuale . medicul meu de fam e in concediu si m-a trimis la altcineva. as vrea sa-mi schimb medicul de familie pentru ca in mai multe ocazii nu l-am gasit .ce stiti dureaza mult aceasta procedura ? o pot face in timp util astfel incat sa-mi fac si analizele cat mai repede?
multumesc si sa avem leuti grozavi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

Citat:
citat din mesajul lui ayda_m

Fetelor, am si eu o nelamurire...de cand am intrat in sapt a 9-a cam am usoare dureri de burtica...e normal?...nu sunt sacaitoare dar ma sperie...


Ayda 9+


ayda si eu la fel patesc....pp ca daca nu se acutizeaza sunt normale, din cate stiu eu...se intampla pt ca ca mai creste uterul..se intind .... toate cele... mai poti lua cate un no spa ..la nevoie. daca chiar este nevoie. si oricum...discuta cu dr tau. dar daca ziic ca sunt usoare....e normal, zic eu. si eu am la fel. cand si cand mai simt...

anne-marry mamica lui teodor alexandru si 11

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinutza78

Saru'mana Micaalsa pentru includerea in lista...ma simt tare mandra de parca m-as vedea pe o lista cu admisii la un examen

Anne-mary ti-am votat puiutul...e un dulce...si..aaa...vezi ca mcrissa a scris si ea dimineata pe la 10...deci e aici cu noi


Alinutza....o gravidutza fericita de 6 saptamani


multumim pt sustinere

anne-marry mamica lui teodor alexandru si 11

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

Citat:
citat din mesajul lui blanca000

Ce mai scrieti mai fetelor ..

Eu ambele eco. la dr gineco de pana acum (la 4 sapt si la 7 saptamani) le-am facut intravaginale, mi se par ok plus ca se vede mult mai bine zmeurica...Am facut si o eco abdominala la 5 sapt la dr. de familie unde ma speriat rau ca nu se vede nimic..

Dr. meu gineco mi-a zis ca vom face si alte analize mai tarziu, dar as putea s ama duc la dr. de familie sa mi le dea mai devreme, nu? Se fac gratis?

Si v-am mai intrebat inainte dar poate ca nu ati vazut. La eco acum zmeurica mea are 6.6 zile zile si dupa ultimul UM as avea 7 sapt si 4 zile. E ok? Dr. zice ca suntem in grafic si merge bine....

7+

Bubi mic

Bubi mic poze


Nunta noastra 2004




si la mine apare diferenta de vreo saptamana. inseamna ca ovulatia a avut loc mai tarziu decat ne-am asteptat sa fie. atat timp cat dr zice ca e ok, si totul se desfasoara normal ... stai linistita.

anne-marry mamica lui teodor alexandru si 11

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput