Copilasi de Iulie - August 2004 (7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza,neatza
Papadik sanatate maxima la fete,sa scapati pana la sarbatori de probleme
Rain bine ai revenitam admirat moatza frumusica foc,nepotzelul grasunelu,sa-i dea dumnezeu sanatatesi pe tine sexoasa rau
Simona super pastorulcum sunteti ati scapat de laringita?
Roxi am notat retetele,nu promit ca am sa fac....tati si-a luat romania libera cu cartile lui radu anton roman,in fiecare seara face lectura impreuna cu mandra si-mi traseaza sarcini pentru a doua zi..io normal ca nu am timp sa ma execut...azi scriem si noi scrisoare pentru mosh,multumim de idee
Daria te-ai scos,esti mare de acum
Btw de album,si io-s de acord sa punem cate-o poza cu maimutzele noastre,la serbare sau la brad...albumul parca era iulieaugust2004 si parala la fel,nu?..pe webshots..
merg sa beau un capuccino si revin,pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

BlueAngel, moama ce serbare pe cinste ati avut
Papadie, ce-ti fac mandrele azi ???
Ioana, , io`st asa de mandra cand mi se vorbeste acasa

Restu` ... sa scot bota ???



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Neata, neata!
Rox - parca mi-ai citit gindul cu retetele - asta am de gind sa fac si eu de Craciunul asta (adica nu mai fac piftie, salata bouef, etc) si m-am si apucat de aseara - am gasit niste retete care mi-au placut intr-o revista culinara care tocmai a aparut si am deja de aseara prima coca la frigider de biscuiti cu migdale - ii coc diseara si va spun luni cum au iesit! Oricum am copiat si retetele tale, ma duc sa caut dulceata de portocale !
Papadik - cind citesc despre voi am impresia ca v-ati cumparat un compendiu medical si fetele tale se intrec sa puna in "scena" ce se citeste pe acolo ca apare la virsta lor...acum fara gluma, imi pare rau - dar cum de a luat scarlatina? E ceva epidemie la ei la gradi? Multa sanatate!!
Rain - bine ai revenit, ma bucur ca sunteti bine! Ma duc imediat sa vizionez si poze...
Roberta - multa sanatate si voua! Eu am rezolvat cu cadoul colegului - i-am luat un set de cani de Craciun de la Starbucks si un pachet de cafea X-Mas blend tot de acolo - a parut incintat!
Blue - foarte frumos pastorul tau! Unde au facut serbarea? Ca pare un club ceva...
Lia - eu nu prea te pot ajuta cu idei de meniu ca am renuntat de mult la "sportul" asta, dar noi mincam in ultima vreme destul de mult peste - dorada in sare, salau bonne-femme, crap prajit in malai, etc - acum am gasit o reteta de peste in crusta de migdale si cum am niste file de pangasius acasa, cred ca simbata asta am sa gatesc.
Mani - multa sanatate si voua!
Daria si Ioana - !

Am uitat pe cineva? A, si mie imi place ideea cu pozele de Craciun - daca nu mai e bun user-ul vechi, facem altul, nu?

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

Hai ca doarme puiul , afara e frig asa ca nu iesim …parka dupa laringita asta mi-e si frica sa-l mai scot …
Asa ca am apucat sa mai citesc si eu din urma
In primul rand va multumesc pentru urari si ptr gandurile frumoase
Si sa vedem …
Pai Roxy , nu m-am dus in club ..nu de inteles ..ca orium era un club cu muzica live nu din acela de te dai cu capul de pereti … dar mediul cu fum de tigara nu-mi facea bine deloc …tu cum te mai simti ??? nu-I problema cu cd-ul … cand ai tu timp …mai bine lasam dupa sarbatori ..ca stiu cum este in perioada asta !!!!dar tu cum faceai ? ii citeai? Ca tare m-as mira sa aiba Luca rabdare sa-I citesc
Mamam, ce bine suna retetele …

Noi mergeam candva la MOECIU …era superb , dar acum s-a aglomerat foarte tare ..e ca pe Valea Prahovei ..muuulte fitze !!!! totul foarte commercial

Eu i-am cumparat unei college o cana de cafea foarte sic si o carte cu retete fel de fel cu cafea …

Gabi , multa sanatate tie si familiei … si noi am facut toata familia exudat ..ca streptocii astia circula cu viteza

Apropos de aventuri in bucatarie ,..ieri am gatit ardei umpluti si am luat din greseala punga cu carne toccata ptr mici …au iesit o nebunie ..au ajuns la gunoi !!!si am mancat sandwich-uri

Ouauu ce surprizaaaa, Nicole ..bine ai revenit !!!!v-am vazut in poze …Moatza este o dulce iar tu arati super !!!! MUlta sanatate si puiutului Silviu …
Adina , ce mai face ??? v-ati mai inatlnit ?

Papa , multa sanatate va dorim !!!

Buna ideea cu albumul …

Lia , de ce nu mergeti la un control oftalmo …

Serbarea noastra a fost intr-o locatie din Floreasca …in parc pe malul lacului langa locatiile APA NOVA … a fost super ..aerisit , cu mult loc …o organizare impecabila
Picii au fost superbi …au avut o mica sceneta ..toata in limba engleza ..dar eu cred ca nu au priceput mare lucru … oricum sa-u descurcat de minune …
Luca a primit de la mos N ..dvd-ul cu Cartile Junglei 2 si cartea cu prima parte …


Fetele , care sunt deja la al doilea bebic …mai stiti reteta de branzica facuta cu calciu ??? dar cea de iaurt facut in casa ? numai daca le aveti pe la indemana …

hai ca m-am lungit cat o zi de post ..
pupam






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Blue - din cite imi amintesc trebuie 2 pastile de Ca lactic la 500 ml lapte, dar eu nu folosesc reteta asta - eu pun un iaurt mic (din ala de 150 g) in 500 ml lapte care au dat in fiert - mi se pare mult mai gustoasa brinzica de vaci facuta asa. Iaurt de casa nu cred ca ma apuc sa fac vreodata, dar din cite stiu eu pui un iaurt in 1l de lapte (fiert, cind e cald, dar nu fierbinte) - amesteci si il lasi la cald cam o zi - se va separa iaurtul de zer si dupa aia poti pastra in frigider cite o lingura de iaurt din asta ca sa faci pe mai departe (se poate si cu smintina in loc de iaurt).

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

multumesc mult Gabi , m-ai salvat ..o sa incerc ..

mi-aduce cineva lapte proaspta de vaca ... si m-ma gandit sa fac si iaurt ...
pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Io mai fac si acum, cand ne apuca poftele cu mandra, branzica din lapte + zeama de lamaie (reteta a` la Ema ) , iaurt nu tin minte sa fi facut careva la noi la scutece

uite aici topic cu iaurtu` http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=68200



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello,
Roxa, merci de retete, o sa incerc si eu ceva, suna tare bine dupa condimente/arome, cred ca ies buni...Patrick mananca? Bine ca v-ati rezolvat cu batista bebelusului, nu conteaza mijloacele daca efectul e cel asteptat.

Olivia, merci de raspuns, bine ca nu e conjunctivita, nu e inflamata, pur si simplu i se inroseste albul ochiului la ochiul stang...probabil e una dintre cauzele descrise de tine....oricum am dat o cautare si dupa un oftalmolog bun aici, asa ca cel tarziu dupa sarbatori o sa-l duc sa vedem daca are nevoie de ochelari, poate-i obosesc ochii si el nici nu-si da seama

Gabi, la noi pestele e respins pe toate flancurile, toate soiurile, pangasius, somon, pastrav, crap, salau, macrou, mercluciu am incercat, copt, prajit, in malai, in faina, pane....singurul mod in care Danut a mancat peste a fost din conserva, macrou si hering in sos grecesc si respectiv sos de catraveti numai de la o anumita firma, ce se gaseste numai la un anumit magazin:P....Eu continui sa incerc, ca poate odata-si-odata le-o placea. Dorada nu am cumparat inca. Mi-a scapat :) Oare nu exista peste cu gust de sunca afumata de porc?

Daria, ce fericita tre sa fii tu! Nici nu-ti imaginezi. Ai fetita mare si desteapta si independenta. De frumoasa nu mai zic ca e evident. La mine nu vrea sa renunte nimeni aici, nici Dani, nici Deea, cand vine vremea culcatului il desprind cu greu d epe mine pe Danut ca sa-l expediez la taica-su in dormitor, si chiar si asa sunt nopti, ca asta noapte cand dupa ce a mers la pishu pe la 5 a.m. s-a trezit ca "greseste" usile si tot la mine in pat s-a inghesuit, dupa ce s-a corcodit putin ca sa vada daca-l primesc, asa ca ...de la 5 am fost cam treaza, ca tot am adormit la 3, ce puii mei atata somn pe mine ? puteam fireste sa-l trimit la taicasu inapoi dar mi-a fost si mila si asa drag de el, statea langa patul meu cu paturica-n brate si se balanganea de pe un picior pe altul semiadormit, astepta sa vada daca accept sa stea sau nu. Oricum eu m-am obisnuit ca ogarul turcului fara somn prea mult, fara mancare prea-prea, fara-fara-fara...sper sa nu ma inec la mal cand voi da de mai bine:)

un weekend linistit sa avem cu totii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

hello,
Roxa, merci de retete, o sa incerc si eu ceva, suna tare bine dupa condimente/arome, cred ca ies buni...Patrick mananca? Bine ca v-ati rezolvat cu batista bebelusului, nu conteaza mijloacele daca efectul e cel asteptat.


Patrick in general e mai mult cu gura si mai putin cu mancatul dar ii plac. mie imi plac cel mai mult cei cu portocale (aroma este exceptionala) dar preferatii tuturor sunt cei "clasici", in care amestecul de condimente face totul. sunt exact ca turta dulce, crocant si fragezi in acelasi timp.
Simonel, nu, ii citesc doar cand ma intreaba... sau cand intreaba specific ce zice atunci personajul... in rest se uita cum ne uitam si noi pe vremuri la desene . chiar e fericit cand mai prinde cate un cuvant in engleza pe care il stie hahahaha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mey, Giulik a facut pasiune pt pastrav prajit si mujdei cu smantana evident, fara paine ; isi mentine vechile obiceiuri culinare, mananca disociat

Lia, nici eu nu dorm prea bine, nush ce fras am iar o perioada din`asta de kkt



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput