Copilasi de Iulie - August 2004 (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

Seara buna si de la noi

Cu tot cu LMA pentru Andrei, Andree si Andreiuse...Nicule si Nicole !!

Si un 'bun venit pe lume' la mica pasarica de Vrabiuta. Refacere usoara mami!

Iar acum ..sanatate multa la bolnavioare - of ce e si aici ba cu 'Chicken pox' ba cu nu stiu ce bug de se vomita in scoli pe capete, ba cu gripa, dureri de git sa nu va zic ca toti sunt cu mucii un gura de dimineata pina seara,ne roaga invatatoarele sa le mai trimitem cutii de servetele ca nu fac fata.

Vad ca toata lumea e in pregatiri , serbari ...noi am trecut peste o parte din ele cu bine, alex a fost Humpty-Dumpty la scoala...urmeaza la biserica sa fie unul din regi ....ai uite asa ne costumim, petrecem....mai bine decit la scoala. Mititeii sunt asa de obositi...ca la 7pm imi spune..mami imi citesti ca sunt obosit ?

Asa ca ne apropiem de Xmas...pom de iarna

Ce ziceti daca facem un album cu ei - o poza de la fiecare nu mai mult ...sa zicem in fata pomului - ca fiecare o sa fie in fata unui pom de iarna si cu numele dedesupt ...zic si eu .

Inca o data sanatate multa la toti piticii si parintii si bafta la pregatiri !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Mani of,of,..tot raciti? Cind vad cit de raciti sint copii ...imi dau seama ce norocosi sintem ca pina acum..nu " a venit" nimic urit..Super ideea! Exista si un cont comun....
Noi simbata ne apucam de ornat pomul..eu vroiam ca pe vremea pea..pe 24 in miros de sarmale si cozonaci ..vad ca nu se mai poarta...
Ioana asa si la Luca..totul se face in cerc cind fac activitatile comune...in rest pe centre de activitate. Abia astept sa vad Craciunita!!!!!!
Roxa..de aia te-am tras de limbuta..vreau si eu retetle..ca forme am si eu! Eu stiam ca dormi pe tine..tu te vaiti de insomni...
Carmen la Moeciu...depinde cind mergi , unde si cu cine! Dar este Brasovul aproape...Branul..Cetatea Risnov..plus ca este si o pirtie micuta in Moeciu..eu sint oarecum din zona si stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Si voi...Papadie..hai sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Nicole, ma bucur sa citesc ca sunteti bine, moata e domnisorica de acum, e mare, frumoasa si pare foarte bine integrata acolo intre copii. Numai bine si nepotelului Silviu

Papadiq- sanatate, scarlatina acu? uff, nu-mi mai aduc aminte cu ce se
mananca, desi eu cand eram de varsta Catrinei mi-am bagat mama-n boala (si=acu o ia cu fiori cand si-aminteste)cu maratonul si slalomul facut printre bolile copilariei, toate le-am facut intr-un an, nimic n-am ratat, si-asa eram eu slabanoaga dar ajunsesem transparenta...nu te mai intreb prosteste cum te descurci deci, inteleg ca esti tu strong si atat

De cateva zile lui Danut i se inrosesc ochii, stangul mai mult, albul ochiului, mai pronuntat spre partea cu canalul lacrimal...nu stiu ce sa fie. Ma ia cu...nu vreau iar sa pateasca Doamne fereste ceva...ce ziceti voi ca poate fi? oboseala la ochi? pt ca dimineata cand se trezeste ochisorii par in regula, apoi seara tarziu se inroseste parca cel mai vizbil. El nu e in stare sa-mi spuna daca vede bine sau nu...zice ca vede, dar imi dau seama ca un copil de 4 ani nu remarca daca face un efort vizual...acum de cand cu vanturile si frigul am stat in casa si evident ca isi da drumul la TV, mai sta si la laptop la jocuri, sau se uita la filmulete de desene animate...il mai intrerup eu insa PC-ul e pasiunea lui de iarna mai ales, oricat as incerca sa-l anim eu si sa-l directionez spre jocul si lucrul manual potrivit varstei lui (colorat, pictat, desenat, modelat, lipit, decupat, construit) nu intampin interes. Se mai joaca singur cu masinutele, cu figurinele lui preferate insa ....

Sa aiba probleme de vedere? Eu am hipermetropie si taicasu astigmatism, deci are ce mosteni...
noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Ce poze frumoase am vazut! Ce ingeras..Iar tu Nicole..super tunsoarea!
Lia poate fi o inflamatie (data de curent, de o iritatie mecanica , de suprasolicitare, de deshidratare, infundare de canal lacrimal, alergii..inclusiv la unele produse cosmetice...etc)..daca ar fi conjunctivita nu ar fi ok dimineata ci cu secretie..Alte probleme de vedere(hipermetropie, miopie) le poti verifica numai la oftalmolog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineata dragele mele
ce ma bucur cand vad asa mesaje .... imi aduc aminte de vremurile noastre de glorie
Nicole ce bine ca ai mai reusit sa scrii.... abia astept sa vad poze. nici nu mi-ai zis ca v-ati luat matza!! (ai verificat transferul de data asta?)
Mani poze de la serbare???? buna ideea cu pozele, aveam si contul ala comun de pe webshots.. da zaud aca mai stiu vreo parola Eli era master peste el.... dar e cam consemnata in pat (si sper ca o face ca altfel am o bata cam mare pentru ea )
Oliv, mii de scuze, voi stiti ca cu mine trebuie sa vorbiti pe sleau ca zau ca-s cu mintile in multe alte parti.
caut imediat retetele si le pun, sunt cele americane "clasice" as zice, din cele care se fac cu o luna inainte si se pastreaza exceptional, cu cat stau mai mult cu atat sunt mai bune si gustoase.
Lia, era vb de niste mancarimi suspecte de talpi si picioare, numai noaptea, fara absolut nici o buba. au disparut dupa 3 zile de ketof seara. tot cum au aparut. si da, suntem mai bine cu mucii ptr ca apelam ca bebelusii la batista bebelusului. asa m-au apucat nervii cand a vomitat 3 seri la rand noaptea din cauza lor incat.. putea sa scoale tot cartierul in picioare ca nu imi pasa. din fericire ne intelegem ok si sta la scos.
Ioana, saru mana.... trecura.
aseara am scris scrisoarea catre Mos. Patrick a pus-o in geamul de la balcon, iar dupa spalat pe dinti si scos mucii i-am zis sa verifice daca mai e (normal ca nu mai era ). s-a auzit un suspin de fericire si "a luat-o!!" spus asa incet, soptit, ragusit . dupa aceea si-a recastigat vocea si a iesit chitaind "a luat-o deja, a luat scrisoarea!!!" hihihihi. tare scumpi sunt
gata, ca m-am intins. ma duc la drogarea zilnica cu cofeina si revin.
o zi buna sa avem!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

De ce sa-ti ceri scuze??? Am sa fac si eu daca zici ca tin atit (ma rog cu conditia sa nu le pape nimeni, ceea ce este mai greu )Super dulce Pat si super ideea...am scris si noi o scrisoare cind am fost la o librarie...dar asta cu geamul /balconul...nu m-am gindit! Te copiez, sa stii!


si acum la nani cu mine...eu am ajuns sa vin la job ..pe la 9 trecute , pe motiv ca nu ma pot trezi ..o zi buna schimbul 1!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna dimineata din tara crizelor "roz"
Rain, frumoasa foc mandra si bbSilviu, au crescut tare mult de cand nu ne-ai mai adus poze
Rox, ahaaa, biscuiti ... mnoah acum mi-a ramas si mie in cap ideea ... astept reteta

Noi am avut o seara cu muci si tuse de la mucii nesuflati, am fost scoasa afara si trimisa in camera mea
Btw ... alaltaieri dupa-masa vine don`soara la mine sa ma verifice daca ma uit la StarGate (, da, imi place serialul) si-mi spune:
G: Mami, eu m-am gandit. La tine m-am gandit. Si sa stii ca esti mare.
Io: Da, Giulia, si ?
G: Si m-am gandit sa-ti spun ca acum esti mare si poti dormi si singura aici in camera ta ...
Am ramas masca dar mi-am revenit si am intrebat-o daca as mai putea totusi veni la ea A zis ca da, dar sa stiu ca pot pleca oricand Na, mi-am primit-o peste nas iar



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Oliv pai scuze ca nu am priceput din prima...
gata, uitati retetele:

1. BISCUITI CU CIOCOLATA SI PORTOCALE (de pe culinar.ro, cred ca e reteta Afroditei eu am facut doar mici modificari)
- 250g faina
- 1 lingurita praf de copt
- 125g unt
- 125 g zahar
- 1 ou
- 2 lingura dulceata de portocale
- 1 lingura lichior de portocale
- 50g ciocolata amaruie
- 1 lingura lapte

1. Faina se amesteca cu praful de copt si se pune intr-un castron.Untul se razuieste si se presara deasupra, se adauga zaharul si oul si se framanta totul pana la obtinerea unui aluat omogen.
Se injumatateste aluatul.

O jumatate se framanta cu dulceata de portocale si lingura de lichior, se inveleste in folie, si se da la rece (1/2 ora)

Ciocolata se topeste cu lingura de lapte, se lasa sa se raceasca, apoi se framanta cu jumatatea de aluat ramasa, se inveleste in folie si se da la rece pentru 1/2 ora.

2. Suprafata de lucru se presara cu putina faina. Se intinde aluatul de ciocolata pana ajunge la 1/2 cm grosime. Din aluatul de portocale se formeaza un sul, care se inveleste in aluatul de ciocolata. Totul se pune la congelator vreo jumatate de ora - sa fie beton ca sa se taie bine.

3. Cuptorul se incalzeste la 180 grade. Sulul de aluat ciocolata-portocale se taie cu un cutit ascutit in felii groase de 1/2 cm, care se pun in tava cu hartie de copt si se dau la cuptor pentru 15-20 min. se lasa sa se raceasca pe gratar si apoi la cutie cu ei.

2. RETETA ORIGINALA DE BISCUITI (tot de pe culinar.ro)

170 gr de unt
180 gr zahar brun
1 ou
2/3 cana miere (reteta originala este cu melasa dar in romanica nu se exista)
Se amesteca cele de mai sus pana se omogenizeaza… dupa care se adauga:
370 – 400 gr de faina - nu va cramponati de cantitatea asta, in functie de felul fainii si de cum e vremea afara intra si cate 500g faina
1 lingurita de bicarbonat
1 lingurita de sare
2 lingurite de scortisoara
1 lingurita praf de ghimbir
1 lingurita cardamom
1 lingurita nucsoara
1 lingurita piper cayenne sau proaspat macinat

Se face o coca care se da la frigider cel putin 1 ora - eu o las fara jena peste noapte chiar. Se intinde aluatul cam de jumatate cm grosime. Se pudreaza cutitul de biscuiti cu faina sau zahar pudra sa nu se prinda coca de el cind taiati. Se taie in formele dorite. Biscuitii taiati se aseaza pe tava de copt la o distanta de 2 cm unul de altul. Se coc la 190°C (375°F) circa 8-10 minute sau pana apasati cu degetul nu mai ramane urma.

eu ii las sa se raceasca pe gratar, apoi unii ii bag direct la cutii, altii ii ornez. cu glazura de lapte+zahar pudra si bombonele, sau ciocolata topita (alba si neagra).

3. BISCUITI TRUFE (tot culinar.ro, retea seimei daca nu ma insel)
100 gr ciocolata
45 gr unt
55 gr zahar praf
un varf sare
2 oua mici
esenta vanilie
100 gr faina
10 gr cacao
0,5 lingurita rasa praf de copt (nu prea mult ca sa nu crape tare biscuiteii).
90 gr zahar praf (pentru pudrat)

Untul si ciocolata se pun pe foc mic si se amesteca pana se va omogeniza compozitia, apoi adaugam zaharul si mixam. Apoi adaugam pe rand cate un ou si esenta de vanilie - amestecam din nou bine.

Faina se amesteca cu cacao, un varf de sare, si praful de copt. Totul se adauga peste compozitia ciocolatoasa. Mixam bine, acoperim vasul cu o folie si punem aluatul la frigider 2 ore. Din aluatul racit se modeleaza bilutze de aproximativ 2,5 cm diametru, se tavalesc bine prin zahar praf. Se aseaza in tava pe hartie de copt, la distanta de 4 cm intre ele. Se vor coace la 160 grade C timp de 10-15 minute - cuptor preincalzit. Cand sunt gata, biscuitii se vor lasa 2 minute in tava, dupa care ii scoatem si ii lasam sa se raceasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

neata , neata !!!
nu mai apuc deloc sa citesc ...este o perioada asa incarcata ...
am avut si noi serbare ...daca va face placere sa -mi vedeti micul pastor !!!!
http://www.slide.com/r/zWky5a5t4T_ZloN-HoabcXCX-NMPyjm8?previous_view=mscd_embedded_url&view=original



pupici mii si multa sanatate

Mergi la inceput