Sezatoarea canadiana (119)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Andy, acum am citit ca ti-au spart hotii casa…tu esti bine ? BEBE ? Bine ca nici unul din voi n-a fost acasa cand s-a intamplat, mai ales tu…Cand incepem galleria pt nastere ?

Diana, felicitari mamei tale pt doctorat !

Mikiion, si s-a rezolvat cu cardul tau clonat ? Mama, ce s-a mai intamplat pe aici la Sezatoare…dar apropos, si eu sunt un pic panicoasa, de aceea nici nu pun poze cu copiii sau noi, cine are placerea, sa vina san e cunaosca personal, san e vada ce destepti si frumosi suntem !

Cei care doar ne citesc sin u scriu niciodata mi se par ca oamenii care trag cu urechea la conversatia pe care o ai tu cu o alta persoana…nici surzi nu sunt ca sa te ignore, dar nici noi nu ar trebui sa dezvaluim lucruri prea personale pe forum…


Podeanu, mult success la operatie ! Ai sa vezi ca tie vineri 13 iti va purta noroc !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

de abia m-am trezit de dimineata, ca niciodata a sunat ceasul...
multumim de urari, am baiat mare (mai trebuie sa creasca si la minte)
voiam sa va zic de plati cu carti de credit pe internet: mihai a platit la nu stiu ce revista din state mai putin de $20, iar seara cand sa plateasca la benzina, cardul era blocat; a sunat de acolo la visa si i l-au deblocat; au zis ca din cauza acelei plati... le e frica sa nu fie cardurile furate, asa ca mai bine le blocheaza decat sa dea bani pe urma
cu sanatatea, stau; astept sa ma sune de la medicul de familie ca am facut niste analize ieri, sa vedem ce am

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Buna dimineata!

Of mai fetelor, parca aici la On nu e chiar asa rau cu iarna asta, cand va citesc pe voi, renunt si eu sa ma mai plang.

Nelia, asta da profesoara, si eu am ramas, bafta mare la examen.

Salina, daca nu te sperii acum iarna, esti ca si integrata cum mai e David la scoala?

Mamaana, felicitari si LMA pentru baiat!

Podeanu, mult succes la operatie, cat o sa stai in spital dupa operatie?

Laura, eu nu stiam ca se poate asa ceva cu banii din linia de credit. Sa-mi zici si mie daca auzi ceva, ca si noi avem ceva datorii pe linia de credit.

Daiopri, tu cat mai ai?

Mqqm still alive?

Magda, mami de Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

neata, si eu prezenta pe sanatoriu
mamaana, La multi ani flacaului! sa creasca mare si frumos, sanatos si norocos (cu mintea, daca gasesti o solutie, ceva de cumparat, zi-mi si mie, ca celelasi lipsuri le avem si noi)

e frig, brr, minus 10 dimineata, mai, ar trebui sa imi fac o sectiune in blog de ale commuterilor: am o tanti la bus care la minus 10 era cu picioarele goale in adidasi, fusta pana la genunchi si o jantilica de aia de primavara cu revere largi.
langa ea, eu: pantaloni dublati, dres de ala fara talpa, sosete, costul, plovar, haina groasa, fular de 3 metri infasurat tot, caciula si glula peste si dardai ca un caine la injectie!

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

mamaana,la multi ani flacaului!sa creasca mare si sanatos.

nelia,te-am intrebat ce bucataresti seara stiind ca tu esti o buna gospodina si ma gandeam ca-mi dai si mie ideei.Si noi tot asa am mancat pana sa vina colegul acasa(apropo,spune-i lui Octav ca al meu coleg acum lucreaza aici la Mtl,deci exista)
Eu cu copii ne descurcam.problema este colegul!

marule,cred ca-i mult mai frig afara.Pufy al meu iese afara si face pipi la foc automat.Cand este acceptabil afara sta cu orele;acum intra in 2 min! Eu nu am iesit azi din casa dar dupa cum merge caldura am senzatia ca tare-i ger.

donia,pai sa-ti trimitem noi putina zapada ca doar avem din belsug
daca vrei si putin ger si dela trimitem; asta ca sa completezi un tablou feeric de iarna

laurajr,eu am facut.am reipotecat casa si cu suma obtinuta mi-am achitat datoriile.in felul asta nu am simtit nimic,ipoteca chiar mi-a scazut din cauza ca am obtinut un interes mult mai mic decat cel anterior.Alta varianta este sa mergi la banca s ceri o consolidare de credit.Am multi cunoscuti care au facut treaba asta pana acum,altii se gandesc sa o faca cat mai repede posibil dat fiind faptul ca situatia economica in care ne aflam cu totii(banuiesc) nu ne permite sa ne achitam datoriile.Cat de pus bani la saltea, nici vorba!
bafta!


"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Ktrinel, nu aici nu-s corturi, rar vezi case fara garaj. Dar culmea e ca foarte multi oamenii si tin masinile pe driveway – din motivul de care s-a vorbit: garaju-i plin cu catrafuse. Da, e adevarat ca noi nu experimentam decat rareori freezing rain.
Am observat si eu cand am fost la Mtl ca multe case aveau corturi pe post de garaj.

Lorelai, putin probabil sa ramana gheata netopita intr-un garaj. Cel putin aici la noi in Toronto. Incalzit sau neincalzit, sub casa sau doar lipit de casa, aici rareori temperatura intr-un garaj scade sub 0 grade – numai daca o tine multe zile cu temperaturi scazute rau (-20 aici e totusi raritate, iar la -10 zicem ca-i nasol) Ieri de ex aveam 1 grad in garaj. Deci gheata aia care cade de sub masina nu e chip sa raman inghetata. Voi vreti sa spuneti ca sarea roade tabla mai repede cand e cald decat cand e rece? La asta va referiti? Ca ma gandesc ca odata cazuta gheata aia de pe masina, poate fi ea topita sau netopita pe jos prin garaj, nu are cum sa mai atace tabla masinii. Ce ataca sunt doar urmele de sare ramase pe masina.

Monicutza, hai mai ca n-are cum sa se formeze un strat de 2 cm de gheata. Ca atunci e ca-n desene aniamte cand arata personajele intr-un cub de gheata.
Dar acum pricepui ca ploaia aia inghetata pe geamuri nu-i ca la toronto, floare la ureche.

A propos de vasul ala de lut de la mijoteuza, poate ca vasul era rece si cuptorul incins tare. Si de-aia a pocnit. Nu-mi dau seama. Sau poate a avut un defect de fabricatie nevizibil i nexterior si a cedat din nefericire ieri (intamplare). Vasele astea de ceramica nu-s asa sensibile sa crape in cuptor. De regula vasele yenna sunt mai sensibile la diferentele mari de temperatura, adica atentie sa nu fie fierbinti si sa le atingeti din greseala de ceva metalic si rece ca pot sa crape-n doua (mi s-a intamplat mie acum 20 de ani – dar probabil ca si calitatea vaselor yenna era alta pe vremea aia – am bagat o furculitza rece in vasu lcare era superfierbinte si cand am atins de fund am auzit un pleosc si am vazut cum se prelinge pe aragaz lichidul din vas).

Si a propos si de cadouri, n-ati vazut asa copil ca al meu. Il intreb si eu ieri ce vrea sa-i aduca mos craciun si n-a fost in stare sa-mi spuna altceva in afara de genericul “jucarii”. E a doua tentativa care-o fac cu el sa aflam (macar de curiozitate) ce anume-si doreste. El nu e cu reclamele tv pt copii sa vada si sa ceara, in magazine nu se infige-n rafturi si nu ma bate la cap s-i iau cutare sau cutare jucarie. Tot ce imi cere vreodata copilasul asta cand merg cu el in magazin e ceva dulce de la casa de marcat. Si io, mama netrebnica si afurisita, il refuz pt ca are sus pe frigider puzderie si nu ma indur sa fac risipa.

Nelia, bafta multa la examene, important e sa treci peste ele si sa-ti faci punctele/creditele de care ai nevoie. Iar legat de scoala de soferi, atat timp cat n-o sa fie o iarna cu mutla zapada ca anul trecut poti face linistita scoala si iarna. Eu am zis c-o fac rapid in 3 sapt. Si mi-a luat in final 2 luni jumate. Am facut e adevarat si orele teoretice, dar daca nimeresti un instrucotr cu multi elevi, e clar ca nu poti sa faci mai mult de 2, eventual 3, ore pe sapt. Si uite-asa se lungeste timpul. Daca te apuci de scoala-n februarie, ai toate sansle ca-n aprilie-mai sa-ti dai examenul si atunci nu mai e zapada. Eu am dat pe-o ploaie de am zis ca nu-i adevarat si tot a fost ok. Musai sa conduzi catev ore i nzona in care dai examenul, te scuteste de suprize. Dar pana acolo ma ie mult, hai ca facem galerie sa-ti iei ex. teoretic pana una alta si te impingem de la spate cate putin cate putin la fiecare pas.

Mikiutza, bag seama ca ii place lui Marc in zapada, nevoie mare, are asa o fatza de poznas.

Oana, e posibil ca antonia sa aiba doar lichid in urechiusa, fara infectie? M-am gandit ca daca n-o doare, ar fi putea fi doar lichid, fara sa fie infectie. Iar daca n-are infectie, ci doar lichid, degeaba antibiotic ca ala nu ajuta la drenarea lichidului, ci doar la “omorarea” infectiei. Faptul ca nu aude cum trebuie e dovada ca are lichid inauntru. Infectie e cand urechiusa incepe si devine rosie inauntru (dr spune daca o vede rosie sau nu). De ce iti spun, pt ca fi-miu a stat luni de ziel cu lichid in urechiusa si de-abia dupa vreo 6-7 luni a facut infectie. Stiam ca nu aude bine din cauza lichidului.

Katrinelu, la noi s-a mers snur azi (a propso de snowbelt si babanabelt – bre, cum ati gasit cuvantul asta?), si trafic mai puti nca de obicei, e adevarat. Am ajuns la 7:40 la firma.

Lorelai, ca to va aud aici cu pufere si astm, cum e tusea de astm?
Fi-miu e iar nasol, are o tuse productiva de ma sperie, dam din una-n alta. Tocmai ce i se vindeca bubitele de herpes si acum o ia cu altceva.. Azi noapte s-a trezit din nou de 2 ori pt ca nu putea respira ca lumea: parte din cauza secretiilor de pe nas, parte pt ca se auzea un scurt suierat la final de expiratie, de parca ar avea u ndop pe gat si nu are loc destul aerul sa circule, se vede clar ca face efort sa respire. Nu-mi place deloc cand aud suieratul asta. Acum o luna tot asa a facut si l-au bagat pe antibiotic. Dar deja nu mai vreau sa aud de antibiotice, m ise strange stomacul cand ma gandesc sa-i dau din nou. Deja a facut 2 tratamente cu antibiotic intr-o luna de zile. Si acum iar ar avea nevoie la cum tuseste. Dar vreau o alternativa la antibiotic.

Salina, aici insotitorul din dreapta trebuie sa aiba mini 4 ani vechime si G-full ca sa ai dreptul sa conduci doar cu ex. teoretic luat.

Nelia, bravo pt intelegerea de care a dat dovada profesoara ta. Aparte asa consideratie din partea cuiva.

Mamaana, la multi ani pt voinic, satatate si multe bucurii.

Laurajr, si pe mine m-ar interesa sa aflu raspunsul la intrebarile tale. Sigur se poate face o incorporare a datoriilor acumulate in credit, nu stiu insa cat de avantajos este. Si ma gandesc ca la cum s-au inasprit conditiile de creditare sa nu vina banca sa spuna ca nu te califici pt o asa datorie acumulata la banca (de ex. ai mortgage ramas de plata 200k si datorii acumulate de 50k si banca la o evaluare sa-ti zic aca nu te poti califica pt un mortgage total de 250k sau iti creste rata dobanzii si se duce-n balarii).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Laurajr: Acum suntem bine, tot pregatim la acte pt. compania de asigurari (speram sa recuperam ceva). Bebe e bine si el, doar ca n-are chef sa iasa. Cred si eu! Si frig, si hoti...cred ca a hoatart ca e mai bine inauntru

Try
: Ba chiar 2 cm de gheata! La propriu! Si chiar ca in desene animate. Inchipuie-ti ca nu ai cum sa deschizi usa la masina ca nu ai de ce sa o prinzi. Trebuie intai sa spargi gheata din jurul manerului si apoi sa dai jos gheata din jurul portierei, ca sa o poti desprinde si deschide. O sa-ti fac poze data viitoare.

Mai! Voi in To n-ati vazut asa ceva, se pare! Ma mut si eu la Toronto! Am zis!

Andy 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Try, mama lui de vas ca nu era rece si nici cuptorul prea incins. Stiu cum functioneaza treaba cu vasele de iena, am patit si eu o faza cu o crema de zahar ars dupa care pofteam de mult , eram insarcinata cu Alex si singura acasa, strangeam maclavaisul de pe jos si plangeam ca as fi mancat direct de acolo de pofta, dar mi-era frica de eventuale ciobuti.

Serios ca asa este cu 2 cm de gheata (vroiam sa scriu 3 dar am zis sa nu exagerez ). Masinile sunt "glazurate" dimineata, este ceva de groaza, dar intradevar este greu de crezut pana nu vezi in realitate.

Monica, mami fericita de papusica Aylin Nicole (27 iulie 2007) si nazdravan de Alex (18 iunie 2006)

Pozici Aylin
Pozici Alexutu

"Happiness is nothing more than good health and a bad memory" - Albert Schweitzer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Si eu vreau in bananabelt a voastra!!!! Mi-am luat si un curs de engleza din iarna doar doar imi fac curaj sa trec puntea.
Nu va spun cum aluneca azi masina nostra ( Rio ca atat ne-am permis). Sotul ma consoleaza ca a vazut si 4x4 invartindu-se pe loc..... E un strat de gheata gros pe sosea. Nu stiu ceilalti ce credeti, dar eu nu am mai vazut asa o dezapezire proasta de cand sunt aici...

Try da, e tare smecheras. Sincer ca dupa un copil ca el orice copil as mai avea mi se va parea cuminte si linistit!!!!!

Fetelor cand mai aveti verglas( si nervii necesari) faceti o poza ca sa le aratam si la fetele de dincolo ce e verglasul adevarat

[www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 2 Ani

[www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze 2006-2008
www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Try tu stii ce a fost aici in Montreal in 1997? Probabil ca nu din moment ce nu prea ne crezi. 2 cm acum e nimic fatza de ce a fost atunci.

Laurajr, ti-a raspuns camelia inaintea mea.

In orice caz dobinzile au scazut (4.69 la Royal bank) si in 2009 se anticipeaza sa scada si mai mult.


Magdone si salina, merci de ginduri. Operatia va fi scurta, probabil sunt acasa in citeva ore, frica e mare...


Eu aseara mi-am facut bradul, mi-a pus sotul si un Hrusca melodia cu parintii (Enigmanitici si cuminti...) si uite cum impodobeam eu bradul in lacrimi.



Mergi la inceput