Sezatoarea canadiana (119)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

..iarna nu-i ca vara ..si pe tema asta as mai adauga ca iarna de Qc nu e ca iarna de On...si ca sa o fac lata azi: nici garajele nu-s la fel ..am venit motz la garaj sa vad cate grade sunt. 12C.probabil ca se fac mai putine cand e si mai frig afara. nu e dat drumul la caldura, DAR : am garaj sub casa si lipit de alta casa, respectiv alt garaj ...probabil voi aveti garaj la nivel cu casa si fara vecini. al meu e doar de un loc.
in basement tin cam 20C...

lorelai, tu zici ca e buna oala aia ...m-ar tenta, dar atatea pareri..

oanagabriela, sanatate Antoniei! saracuta ..facea frecvent si cand era mica otita ?

dragaica, ma bucur sa aud ca nu e totul asa de "inghetat" ...iti doresc succes! s-ar putea sa fiu un pic subiectiva referitor la Banca Nationala...teoretic de oriunde daca incepi de jos si te tii de treaba poti ajunge mai sus...practic, cum ti-e si norocul. probabil ca joburile de customer care / service a la clientele sunt ok, la fel si cele din sucursale, eu am niste ecouri din centrala (operatiuni, trezorerie) dar daca vrei sa mai vorbim despre asta, ne mutam pe privat.

ati ajuns cu bine azi?

bananabelt?? snowbelt ??...si alte belt-uri ...hello !!??


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Eu am reteta de ishlere, dar trebuie sa o caut. Daca e acolo unde banuiesc, revin cu ea inainte de a culca copiii. Nu stiu insa daca e cea cautata de tine, dar mie imi placeau tare mult, numai ca e munca la ele.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Ktrinel, la noi ploua:) Desi sper sa o tina tot asa ca nu vreau sa ma vad conducand pe zapada.
Lorelai, multumesc de raspuns. Noua nu ne-a dat antibiotic, si din experientele anterioare nici nu are rost. Ca e clar ca e viral, si de cate ori mai agata un virusel, iar incepem mai cu foc.
De aia nici nu stiu ce sa fac. De data asta dr mi-a zis sa i le dau pe amandoua pt 2 sapt, si de aceea nu stiu cum sa procedez. Pe de alta parte ma gandesc sa nu chinui baiatul degeaba si sa il las sa tuseasca asa, cand ar putea sa se vindece cu pufurile. Dar tot am eu o pasarica (parte din stol) care ma enerveza ca parca peste tot auzi de pufuri, chiar si in ro a devenit usual. Eu oricum sunt in denial cu presupusul astm al lui, dar e clar ca are sensibilitate ceva.
Ma gandesc sa incerc sa ii dau ca si tratament o data sa nu mor proasta, sa ma lamuresc daca ar ajuta sau nu.
Denisa, multumesc da Stodal nu il ajuta de loc, iar ceaiurile si siropurile naturale nu prea. Chiar daca il fac sa tuseasca mai putin nitel, problema nu dispare. Stii cumva cum se numeste chestia ai ade pus pe scaunele de piele de care ziceai? Ca ne-ar folosi si noua.
De rocs nu mai stiu nici eu nimic, si nici nu am mai apucat sa vb cu ea. Ca zboara timpul asta….
M-am enervat si cu gradinita, ca vreau sa mergem in tara la anul, eu cu copii pe vreo luna doua, si ma gandeam ca platesc si eu mai putin, ca deh, mergem acolo de 4 ani indata. Si i-ar m-au bagat la inghesuiala ca din toamna e out of school si nu au decat 9 locuri si o gramada de kinder anul asta si cei de la full time au prioritate. Adica daca am vreun gand sa il duc part time pierd prioritatea. Mama lor de smecheri. Si nu e decat 600 pe luna. Mi-as fi scos si eu biletele. Mi-ar trebui un semn din ala de dat cu capul in permanenta.
Andy, hang in there. Tre sa vina el incet incet. Tinem pumnii.
Dragaica, eu cand am mers la interviu la astia la care lucrez, s-a inchis podul ca vroia careva sa se arunce. Am ajuns cu intarziere, si ca si tine auzisera la radio, plus era unul care statea cam in aceeasi zona cu mine. Am zis ca nu ma angajeaza sigur, da nu se stie niciodata de unde sare iepurele:)) Succes.
Succes cu zapezile pe acolo :)


Numai bine tuturor
http://bd.lilypie.com/hfkmm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Gasit... mi-ai facut o pofta, dar de facut nu fac, am examene... Dar am gasit o alta cu miere si nuca si cred ca o fac pe aceea, ca voiam sa fac una cu mere pentru copii, dar dureaza prea mult sa rad merele.

Islere

250 g faina
200 g unt
1 ou
70 g zahar pudra
1 plic zahar vanilat
100 g nuci macinate
putin bicarbonat

Se framinta din aceste ingrediente un aluat si se lasa zece minute. Apoi se intinde o foaie de 2-3 mm (se pune putina faina pe masa ca sa nu se lipeasca), se taie rondele cu un pahar mai mic si ce se coc la foc potrivit. Din cantitatile de mai sus rezulta cam 26 de rondele mici. Se pun la racit pe un servetel si se acopera cu un prosop.

Crema: 4 oua, 100 g cacao, 250 g zahar, 2-3 linguri nuci macinate sau zdrobite.

Se freaca galbenusurile cu zaharul pana se obtine o crema si nu se mai simte zaharul, se adauga cacao cernuta, se amesteca bine, apoi albusurile batute spuma si miezul de nuca.

Glazura: 3 linguri de apa, 150 g zahar, 100 g unt, 2 linguri cacao.

Untul se freaca bine cu cacao, peste ele se pune un sirop gros din zahar si apa (fierbinte)si se freaca pina se omogenizeaza.

Se iau rondelele si se lipesc doua cite doua cu crema, se acopera cu glazura pe una din parti si se presara nuci macinate peste. Glazura se intareste cam in doua ore.

Eu nu folosesc aceasta crema de cind cu sarcinile si cu copiii mici, pentru ca are oua crude, ci le umplu cu Nutela sau cu o crema de unt, zahar si cacao. Se pot pune si alune macinate in loc de nuci.

Ah, mi-am adus aminte ca le umpleam si cu crema de unt fara cacao si le glazuram cu glazura de cacao sau ciocolata, fara sa le murdaresc si puneam nuca... Sau le umpleam cu crema de unt cu cacao, dar le glazuram cu ciocolata alba (glazura alba) si cu nuca pe deasupra. Sint foarte aspectuoase. Si acele rondele mici se pot lipi si cu un gem bun... eu le faceam un pic mai mari, jumatate intregi, iar cealalta jumatate cu o gaura mica (facuta cu capac de bere) si le lipeam cu gem si le pudram cu zahar (sau fara).

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Gasit... mi-ai facut o pofta, dar de facut nu fac, am examene... Dar am gasit o alta cu miere si nuca si cred ca o fac pe aceea, ca voiam sa fac una cu mere pentru copii, dar dureaza prea mult sa rad merele.

Islere
merci nelia. nici eu nu agreez crema cu oua crude, tot nutela folosesc dar o frec cu un pic de unt. am sa le incerc in wekeend. pe mine ma apuca dorul de fursecuri cu vine frigul. am facut deja piersici/caise cum facea mama cind eram copil. le-am pus in storage pt sarbatori.

Daiopri, si eu am fost sceptica in ce priveste puferele dar eram disperata. la criza din septembrie nu putea deloc sa respire, se chinuia si plingea. a doua zi dupa ce am inceput puferele s-a vazut clar o imbunatatire. ea a fost bolnava cind era foarte mica, a mai fost si atunci pe pufere, avea cam 2-3 luni cind i-am dat. de atunci ne-au spus sa fim cu ochii pe ea si la cea mai mica tulburare de respiratie sa mergem la ER. puferul de urgenta (salbutamol, e gri) e bronchodilator. da un soc care deschide caile respiratorii dar nu vindeca. celalalt (fluticasone, e portocalui) e anti-inflamator, pt tratament. cum spuneam daca vad ca nu mai trece tusea si se chinuie ii dau al doilea pt 2-3 zile. parca ii ia tusea cu mina, nu exagerez. doarme naoptea si nu se mai chinuie, ma mai linistesc si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

Buna seara, fetelor!
M-am simitit strigata si-am venit la apel. Dana, Andy, va multumesc ca m-ati tras de maneca sa mai scriu si eu, nu numai sa citesc (pt ca nu-i frumos, nu?)

Si....ziceti c-a venit iarna?
Dana, parerea ca e foarte frumos aici mi-o pastrez. Ca e frig al naibii si grea iarna stiam inca din anii trecuti, asa ca m-am pregatit sufleteste, stiam la ce vin. Sigur ca atunci cand simti direct frigul, mai piere si din curaj .
Andy, probabil iti amintesti si tu cum e integrarea la inceput. Merge...tot inainte! Iti urez nastere usoara si sarbatori fericite!
Acum ca a spus Ktrinel de corturile alea oribile, pot s-o sustin si eu? Utile sau nu, da's urateeeeeeee.
Lorelai, ce misto de tine ca poti sa lucrezi si de acasa pt situatii din astea!
Monicutza, felicitari pt ciorbita si rulada. Si mai zici ca nu esti gospodina!
Cornelia, te-am vazut! Ce faci pe-aici? Fugi la invatat! Auzi, la cat ai vineri examenul? Te pot ajuta sa stau eu cu Lisandru?
Cu examenul auto, daca am inteles eu bine, poti conduce cu insotitor care poseda permis de Canada de minim 2 ani chiar daca ai numai examenul teoretic dat. Al meu a avut si examenul practic si zicea ca nu i s-a parut deloc greu. Asa ca...hai curaj!
Mikion, misto plimbarica (da' lungan e Marc!).
Am iesit si noi cu trupa azi, deh, avantajul de a nu avea copiii lectii. Inca
Oana, multa sanatate Antoniei!
Dragaica, bafta multa in gasirea unui job mai bun!
Gabi, mi-a placut la nebunie ce-ai scris despre Ines, scumpa de ea. Mi-am si imaginat-o imbratisand pantofii
Cristina, am intrat pe linkul pus de tine si am vazut ca inscrierile incep in ianuarie, spre sfarsit. Asa este? Sau ai ceva noutati 'din culise'?

Va pup pe toate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Cine spunea, mey, ca quebecosii sint nu stiu cum!?! Am gasit acum mesaj de la profesoara care ma intreba daca nu m-ar aranja sa dau examenul de acasa, ca ea stie ca seara sint libera ca sta sotul cu copiii, dar s-a gindit ea mai bine ca poate ziua nu am cu cine sa-l las pe cel mic. Am ramas . Asa ca, il voi da de acasa, examenul este oricum ca cartile pe masa, ca sint numai studii de caz si punere in situatie... deci daca nu ai citit sau ai citit dar nu stii cum sa aplici, nu ai cum sa faci subiectele. II spun eu cind sa-mi trimita subiectele si i le trimit inapoi exact peste trei ore, am mai dat asa cind am nascut. Va fi in timpul somnicului de prinz al lui bebe... Nu numai ca e desteapta, dar e si sufletista profesoara asta. Uite, ii dau aici o !

Salina, multumesc frumos, vorbise oricum Octav ca ajunge mai tirziu la servici, dupa ce terminam eu examenul. Dar asa s-a rezolvat. Acum ma duc la invatat, ca mi-e si jena, ca eu mai mult nu am citit decit am citit si o sa-mi fie tare rusine daca nu fac nici asa mare lucru... cum nu am facut la primul. Norocul meu este ca am nota mare la tema, ca tare nu-mi place cursul asta, desi recunosc ca e unul important de care o sa ma tot lovesc.

Mamaana, de fapt, eu intrasem pentru tine, sa-i spun la multi ani flacaului tau! Sa va traiasca si sa fie sanatos!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Buna seara,
Iaca vin si eu cu sanioara, dupa o saptamana aproape de boala a lui David, printer petreceri de Craciun si cumpararaturi, sa va intreb ce mai faceti ?

Daca intre timp au fost sarbatoriti, le urez La multi ani!, sanatate bolnaviorilor si putere de munca mamicilor !

Am si eu o intrebare indrazneata pt contabilele noastre de pe forum : se poate baga datoria de pe linia de credit in mortagage ? Care este partea negativa in istoria asta?
Am acumulat o datorie destul de mare pe linia de credit si ne gandim sa facem un appointment la banca si sa bagam datoria in mortage…a mai facut cineva asa ceva ? Voi ce ma sfatuiti ?
As vrea sa-mi fac putin temele in chestiunea asta inainte de a merge la banca si nu va am decat pe voi sa va intreb…
Va rog ajutati-ma cu un sfat !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ah, si inca ceva: eu cu posesorul de carnet auto din casa nu ma urc la volan. Nu de alta, dar e baiat bun, nu vreau sa divortez! Pe mine trebuie sa ma ia sa ma invete unul cu muuuultaaaa rabdare, care sa explice asa, ca la afoni, care sa ma incurajeze la fiecare reusita, dar nu asa oricum, ci mai rau ca pe copiii...

Oana, am citit acum despre Antonia, si noi am patit-o cu Tudora, trece, dar trece mai greu, inseamna ca e un microb rezistent. Ce antibiotic a avut si cu ce l-ati schimbat?

Si apropo de incurajat copiii, sa-i tineti pumnii Agatei si simbata si duminica. Simbata are concert de Noel in care va cinta si ea la pian un cintecele invatat din septembrie incoace, iar duminica, dimineata la 8.50 are a doua competitie la patinaj, la mama dracului... nici nu stiu unde.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ktrinel

bananabelt?? snowbelt ??...si alte belt-uri ...hello !!??


In bananabelt suntem bine , ce a nins de dimineata s-a topit dupa-masa... mai e putina zapada pe gazon, asa cat sa miroasa a iarna, dar in rest n-au fost probleme.
Ma gandeam la un moment dat sa ma plang ca am facut 20 de minute pe un drum de 15, dar dupa ce v-am tot citit pe voi am renuntat

Cam atat de prin partile astea, urez multa sanatate bolnaviorilor!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput