Rugaciune ortodoxa pt. a dobandi prunci (24)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florela30 spune:

Buna. Vreau sa va spun si eu cateva cuvinte referitor la fetele care sunt pe lista si nu scriu; eu cred ca sunt multe fete, cum e si cazul meu, care desi nu scriu foarte des va citesc mereu si sunt cu sufletul langa voi. Eu de exemplu am intrat prima data in primavara, dupa care scriam in fiecare zi, apoi am luat o pauza psihica mai mult, incercand sa gasesc un echilibru in viata mea. Insa, de cate ori intram pe forum, va citeam cu drag si admiratie ptr credinta voastra neclintita si sufletele voastre minunate. Sunt convinsa ca Dumnezeu va va arata care este decizia buna si va va lumina sufletele. Va pup cu drag!
PS: si eu si sotul meu suntem ortodocsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

magdita - foarte frumos ai scris Ma bucur pt. linistea ta si pt. bucuria din suflet - ea va chema cu siguranta un bebe la viata! Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna fetelor
Am pus la semnatura contul pentru donatii pentru copilasii de la noi din parohie. Cine vrea sa ne ajute, DD sa-i ajute si lui. Va pup, eu plec acasa de acum.

Pentru cadouri copii RO95 BRDE 240S V411 1830 2400

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras70 spune:

ma bucur ca va gasesc cu tonus.Eu cind va spun ca o sa fim toate mamici,sa aveti incredere maaaaaaaaaaaaaaaare.Cind se va face si forum cu "noi,cele care avem copiii in urma rugaciunilor colective pentru dobindire de prunci" in care sa povestim ce mai noutati,sa ne rugam pentru familie si copilasi...mama,ce as participa la asa forum.Sa fim toate cu 2,3 copii si sa ne amintim cum ne rugam noi,punem poze,etc.Am mai scris si altadata de acest vis al meu,mai scriu pina s-o implini.
georgia,nu ma lasa fara briulet,te rog.
toate fetelesi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

sar'na..sar'na .. Anaomaria

Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandaa spune:

Buna dragele mele
Nu am scris nici eu de mult sper sa ma iertati.
Sunt ortodoxa si sotul meu la fel. Cred ca este bine ca s-a propus aceasta sa vedem fiecare de ce religie este cand dam pomelnice. In rest cred ca este bine sa ne rugam pentru toate fetele din lista nu cred ca este pacat ( aceasta este parerea mea).
Sunteti foarte credincioase uneori ma simt mica in comparatie cu voi dar poate cu timpul o sa ajung si eu sa am mai multa credinta. Va multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase si invataturile care le postati. Va pup si va doresc post usor in continuare.

Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jesika spune:

''In rest cred ca este bine sa ne rugam pentru toate fetele din lista nu cred ca este pacat ( aceasta este parerea mea).'' Din mesajul lui Sandaa
Ba da, este pacat. Noi tocmai pentru asta ne zbatem aici. Si asta nu o spunem noi, ci sfintii parinti. Eu nu am sa pomenesc vreo fata neortodoxa si nici nu vreau sa fiu pomenita de cineva de alta religie.

Din DEX :
ERETIC:adept,sustinator,propovaduitor al unei erezii
EREZIE:doctrina sau credinta religioasa care ia nastere in sinul unei biserici, abatindu-se de la dogmele consacrate si care este consacrata de biserica respectiva.

Canonul 45 al Sfintilor Apostoli

Episcopul, sau prezbiterul, sau diaconul, impreuna cu ereticii rugandu-se, sa se afuriseasca numai; Iar de au dat lor voie, ca unor clerici a lucra ceva, sa se cateriseasca. - PIDALION (Carma Bisericii Ortodoxe)

Marturii


Pr. Dumitru Staniloaie: "Eu nu sunt pentru ecumenism! A avut dreptate un sarb, Iustin Popovici, care l-a numit panerezia timpurilor noastre"

Pr. Gheorge Calciu Dumitreasa: "Eu sunt impotriva ecumenismului! O socot cea mai mare erezie a secolului nostru"

Pr. Arsenie Papacioc: "Sunt impotriva! Pe viata si pe moarte impotriva! Ce ecumenism?"

Pr. Ardian Fageteanu: "Ecumenismul este o erezie, erezia secolului XX"

Pr. Ilie Cleopa: "Noi ortodocsii suntem putini dar suntem Biserica intreaga. Noua nu ne lipseste nimic! Noi n-avem ce imprumuta de la protestanti dar nici de la catolici!"

Pr. Iustin Parvu: "Ecumenismul nu e nascut din parerile bisericilor, ci din gandirea proprie a unor pastori ce nu au nimic profund crestin si religios in ei ci doar o viata politica"

Cuv. Paisie Aghioratul: "Cu durere in suflet marturisesc ca, dintre toti filounionistii (ecumenistii n.e.) pe care i-am cunoscut, nu am vazut pe nici unul sa aiba nu miez, dar nici macar coaja duhovniceasca. Cu toate acestea, stiu sa vorbeasca despre dragoste si unire, desi ei insisi nu sunt uniti cu Dumnezeu, fiindca nu L-au iubit."

Sf. Efrem Sirul: "Vai acelora care se intineaza cu blasfemiatorii eretici! Vai acelora care batjocoresc Dumnezeiestile Scripturi! Vai de cei citi murdaresc sfinta credinta cu eresuri sau incheie vreo intelegere cu ereticii!"

Mai multe puteti citi aici : http://www.sfaturiortodoxe.ro/

JSK

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jesika spune:

Ma scuzati, am gresit :
EREZIE:doctrina sau credinta religioasa care ia nastere in sinul unei biserici, abatindu-se de la dogmele consacrate si care este consacrata de biserica respectiva.

Consacrata, a se citi condamnata



JSK

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elle23 spune:

ce-ati zice sa facem 2 listute? una cu fetele si sotii lor de relogie ortodoxa, si alta lista cu fetele care nu au confirmat religia inca. Asa cred eu ca nu vom gresi cu nimic, iar pe masura ce vreuna din fete vine si spune de ce religie apartine, o trecem pe prima lista, cu fetele ortodoxe (daca este si ea ortodoxa, bineinteles).
Ma gandeam sa facem listele pe 2 coloane, fiecare cu titlu special, ca de exmplu, Fete /(sau Soti) ortodoxe/ortodocsi care se roaga pentru dobandire de prunci binecuvantati si o lista cu Fete/Soti care nu au confirmat religia de care apartin (pt. a fi trecute in pomelnice).
In principiu oricum nu cred ca vreuna din fetele ortodoxe vor mai trece in pomelnice pe fetele de care nu stiu ce religie au, deci ar fi mai usor si pt. noi toate.
E doar o idee ce mi-a venit in timp ce ma gandeam cum ar fi mai bine si crestineste sa procedam. Spuneti-va si voi parerile, va rog! Si intre timp sa ne rugam sa ne lumineze bunul Dumnezeu sa gasim solutia potrivita!

anadomnica, multumesc pentru rectificarea de pe prima pagina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

subscriu ideei tale. asa cred ca toata lumea ar fi mai linistita.

si apropo de soti, pe al meu il cheama SEVASTIAN, va rog daca se poate sa fie si el trecut alaturi de mine. si el tot ortodox este.

pupicei.


poate viitoare , te DD

poze

Mergi la inceput