Rugaciune ortodoxa pt. a dobandi prunci (24)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elle23 spune:

jesika, sa-ti dea Dumnezeu muuuuulta sanatate, am sa ma rog si eu pt. tine, pentru sincera sa fiu ma bucur tare mult ca am gasit pe cineva "tare" in credinta ortodoxa! Sa-ti ajute bunul Dumnezeu in tot ce faci si sa-ti fie cu folos duhovnicesc.
Am pomenit de alte religii pentru ca sunt sigura ca am vazut de-a lungul celor 23 de capitole fete care spuneau ca au dat pomelnic la catedralele lor catolice, etc. iar eu una nu sunt deloc de-acord sa fac parte dintr-o lista care ajunge in asa locuri. Nu am nimic cu alte religii, pur si simplu imi apar propria religie, ortodoxa, si fata de sfintii care au suportat chinuri de neimaginat pentru noi pentru a apara credinta ortodoxa, cred ca atata lucru pot face si eu. Cu smerenie, bineinteles,
Elle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elle23 spune:

in plus, referitor la fetele care nu scriu aici, anadomnica, eu imi amintesc la fel, ca de-a lungul capitolelor, multe din fete au rugat-o pe cleopatra si apoi pe tine sa treceti pe lista si prietene de ale lor, de la office, din bloc, etc, asa ca poate multe din ele nici nu au internet sau nu stiu de subiect in sine, ci doar ca exista o lista (pomelnic) unde sunt si ele trecute si pomenite.

In ordinea asta de idei, nu cred ca ar fi corect sa le scoatem din lista pe fetele care nu raspund, pentru ca, cine suntem noi sa judecam de ce nu intra sau daca citesc de ce nu scriu? La urma urmei ne-au rugat sa ne rugam si pt. ele, asa ca eu consider ca este crestineste sa ne rugam pt. oricine ne-a cerut sa facem asta. Iar bunul Dumnezeu va stii sa dea la fiecare cum si ce crede El ca e mai bine (celor care au deja copii si nu mai stim de ele, sa le dea sanatate si putere de a creste crestineste copiii, iar celor care inca sunt aspirante, cu voia lui cea mare, prunci binecuvantati la momentul potrivit). Asta e doar parerea mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jesika spune:

Elle saru'mina .
Eu, inainte, chiar credeam ca toti ne rugam aceluiasi dumnezeu (cu d mic) insa de cind am viata duhovniceasca si citesc foarte multa literatura ortodoxa am inteles cit sintem de binecuvintati ca ne-am nascut intr-un neam ortodox. Si am inteles cit de periculos si neplacut ii este lui Dumnezeu (cu D mare) sa ne amestecam cu celelate religii.


JSK

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jesika spune:

Cred ca ne intoarcem de unde am plecat : daca nu sint ortodoxe ?

JSK

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elle23 spune:

da, asa e, ai dreptate...atunci sa intrebam pe toata lumea si sa trecem numai pe cine este ortodox, asa ar fi mai corect. Sau ar fi mai bine sa incepem alta lista oare? Decizie grea...
anadomnica, pe prima pagina, la subiect, scrie tot "Rugaciune colectiva.....", daca poti sa scimbi si acolo ar fi f. bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Anadomnica, multumim pentru noul capitol si sa il umplem de gravidutze. Eu sunt ortodoxa si sotul la fel.



Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
..."Ce te surprinde cel mai mult la oameni?
Dumnezeu a raspuns:
-Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi tānjesc sa fie copii; ca īsi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi īsi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.
...ce ai dori ca oamenii sa stie ?
Dumnezeu m-a privit zāmbind si a zis:
-Doar faptul ca sunt aici, intotdeuna…"
"Interviu cu Dumnezeu" - Octavian Paler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras70 spune:

magdita,bine ai revenit!chiar ieri m-am gindit la tine,ce mai faci?eu iti doresc sa te insanatosesti si sa tii repede bebe in brate!Tu mi-ai spus de icoana de la Craiova,n-am uitat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

micutele, au inceput sa ajunga la mine confirmarile cum ca ati primit panglica (braul maicii domnului ) ; mai am cateva doritoare in lista si o fata care nu mi-a dat adresa cum trebuie ..housepoket480 ... te rog mai trimite-mi adresa odata (lipseste destinatarul) ..ti-am dat si PM

vroiam sa va mai spun ca exista si un "indrumar" mic cum se poarta acest brau... o sa incerc sa-l scanez la munca si sa puna anadomnica un link catre el

asaaaa.. am terminat partea organizatorica ... va mai rog ceva ... anaomaria , sper sa nu confund , pusese un cont unde strangea niste banuti pt scop nobil .. se poate sa-l mai postazi odata link-ul

Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

elle23 - multumesc de atentionare: am schimbat si titlu.
In ce priveste revizuirea listei e foarte corect ceea ce a subliniat jesika si anume ca nu putem sti celelalte fete mai vechi ce religie sunt macar... si nu cred ca e corect in cazul asta in care ne-am hotarat sa scriem si religiile sa le mai pastram. Acum mai asteptam si alte opinii - le putem pastra in listuta, dar nescriind nici un fel de religie in dreptul lor... nu stiu cine le va trece pe pomelnice .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Ingeras, sunt bine draga mea, chiar bine. Am luat o pauza psihica si fizica de bebe ( fac un tratament hormonal care m-a pus in menopauza vreo 5-6 luni de zile pentru endometrioza descoperita prin laparoscopie in urma cu un an de zile ), pauza care m-a relaxat foarte mult. Tin si post, ma rog, ma bucur de viata si de lucrurile bune de care avem parte si am toata increderea ca la timpul potrivit va veni si bebe.
Doamne ajuta .


Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
..."Ce te surprinde cel mai mult la oameni?
Dumnezeu a raspuns:
-Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi tānjesc sa fie copii; ca īsi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi īsi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.
...ce ai dori ca oamenii sa stie ?
Dumnezeu m-a privit zāmbind si a zis:
-Doar faptul ca sunt aici, intotdeuna…"
"Interviu cu Dumnezeu" - Octavian Paler

Mergi la inceput