Timisoara, Impreuna!(130) Campanie de Craciun

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda spune:

Citat:
citat din mesajul lui aidaciolac

Acum am vazut ce s-a scris.

Claudia scumpa , pentru ca banui cam ce gandesti dupa ce a scris Anda vin cu o completare mica. Daca tu crezi ca ducand-o la magazin sa recunoasca ca a furat e posibil sa o inchida si spui ca tu nu ai face asta copului tau , atunci iti spun ca nu ii faci nici un bine si devii partasa la furt.
Si tu in 5 ani nu ai intrebat-o de unde are lucrurile? Nu te judec pentru ca nu sunt genul si nu judec pe absolut nimeni , este o intrebare simpla
te

Aida
Poze cu noi
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba"


ma Aido, io n-as duce-o nicaieri sincera sa fiu. Caci am impresia ca dupa 5 ani e deja patalogic. Adica ca si cu fumatul. Stii ca nu-i bine, vrei sa o lasi dar nu mai poti. Eu as lucra cu psihologul la cauza, si cu unul bun, sa reorganizez umpic treaba. In familie adica.
Treaba asta nu dispare peste noapte, te duci, recunoaste, cere iertare si nu mai face. Aiurea. Cauza e adinca rau probabil, tine de "tratamente" de familie mai vechi. Tre sa revizuiesti cum te porti cu ea, cum o intelegi/sustii, ce probleme are in familie, ce o deranjeaza. La varsta ei, o apropiere sincera cred ca ar functiona, incet dar ar merge. Ca sa aiba incredere, sa poata poata sa-ti spuna in final ce o deranjeaza. Si din experienta mea cu edi am constat ca daca noi ca parinti luam o decizie pe partea de educatie, daca nu suntem constanti si pe aceleasi principii amindoi, nu functioneaza, dimpotriva ...




Anda, mami de Ed

Viata
Pasiunea
Blog DC de Timisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudia74

Eu merg imediat la lucru, Anda,Mariaa,Doris,Aida , o singura intrebare : cum v-ati simti in viata si ce decizii si masuri ati lua daca ati observa ca copilul vostru FURA si asta deja de 5 ani,de asta am ajuns la terapie,pot sa zambesc,pot sa ma uit in oglinda si sa imi fac declaratii,imi arde mie de asa ceva,cand se duce pamantul de sub picioarele mele cand vad ca Deni vine cu lucruri straine acasa de la scoala,pot sa fac eu ceva ptr mine cand cei din jurul meu au nevoie de mine sa ma terorizeze,ce sa fac sa-i parasesc ca sa fiu eu fericita,cum sa ma fac ca nu imi pasa problemele mele,cine sa le rezolve daca nu eu si asta ma solicita foarte mult.



claudia, n-a zis nimeni sa parasesti pe cineva. imi pare rau ca nu vezi nici de data asta lucrurile cum ti se spun si nu altfel, asa s-a intamplat si cand a fost politia si toata nebunia aia cu Helmut. imi pare tare rau mai ales pentru Deni.
trebuie sa intelegi ca nu te judeca absolut nimeni si ca din experienta acumulata de fiecare in diferite situatii limita am invatat fiecare ceva si asta incercam sa-ti transmitem. tu iei ce-i mai bun si ce ti se potriveste.
eu cand am fost copil si am furat (ce copil n-o face la un moment dat?!?!) mama m-a pus sa duc ojele inapoi (io aveam treaba cu ojele, de aia am o tona acuma acasa ). asa cum aveam 8 ani am simtit ca intru in pamant de rusine, si acuma-mi amintesc senzatia aia usturatoare!! cand am fost acuzata ca fur bani am facut asa cum am stiu io ca si copil si am demonstrat ca nu io-s aia, na! dar tu ca parinte poti face diferite 'trucuri' sa te convingi daca e adevarat sau nu si abia apoi sa iei masuri inspre directia adevarata! daca e intadevar deni, sunt de aceiasi parere - psiholog - fiind o chestiune mult mai adanca legata de fapt de relatia dintre voi 3: tu, deni si helmut - pe care nu-l va accepta niciodata daca TU nu o sustii.

!!!
revenind la campania Ajutoarele lui Mos Craciun rog indecisele anunte cat mai rapid daca vin marti sau nu la intalneala - o sa fie scurta vremea daca am de mers in multe locuri dupa bani! eu sunt la job peste zi, deci numai maine si miercuri seara pot pleca in oras! pana deseara hotarati-va si ori va prezentati marti la intalneala ori maine trag o tura prin oras dupa bani la care nu poate veni!
se alatura ajutoarelor si doris si lore , deci pana acum suntem 12: aida, mihi, geta, anda, gabi, doris, lore, deya, ioana, misha71, Mmmaria si eu (daca am pus in plus/minus pe cineva, trageti-ma de maneca, nu mai vad lista din urma)

sper sa intre si ela si Laura pe aici si sa ni se alature! ana este implicata intr-o mare actiune de acelasi fel la job! katik astept semnalul tau spre ce directie o iei

azi au deschis pusculita aida si cu kissy va pup tare de tot!



looking for my sunshine
+12


www.adriatica.net/wallpapers/index.htm" target="_blank"> my love, Adriatica


"The work is for people who are tired of pain. It’s an offerering.
It’s the way that I found freedom! "
byron katie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

ioi, mariaa, m-as decide acuma, dar chiar nu pot. tocmai s-a trezit robi cu o febra de 39.6, deocamdata fara alte simptome. mai mult ca sigur a furat viroza de la noi, apoi, tot mai mult ca sigur, va urma si fata, asa ca, sper pina desera, cel mai tirziu miine dimineata sa pot spune mai mult.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

... da , poate fi patologic , dar profitand de faptul ca face psihoterapie eu sigur ca ii intand mana ca mama , dar daca continua cu pusul mainii atunci as lua masuri mai drastice. O noapte la inchisoare poate trezi si pe cel mai incapatanat sa vada cam care ar fi viitorul daca continua si nu se controleaza ... sau poate ca nu.

Eu am avut un caz intre vecinii de bloc cu care am copilarit. Ok , parinti super , el seful securistilor , copilul un draq impielitat pus numai pe prostii. Sigur ca parintii l-au aparat si scos din multe tampenii de-a lungul anilor, mare greseala , ca in final s-au saturat si au zis gata esti pe cont propriu , urmarea 1 an de inchisoare. Noi copii fiind nu am inteles de ce au procedat asa , ca sa nu mai spun ca ne intelegeam excelent si ne distram grozav in perimetrul blocului si a curtii scolii , dar cand scapa de acolo el trebuia sa se manifeste si sa arate ce poate.

So , eu zic ca o noapte de inchisoare cand esti minor te poate trezi la realitate si iti poate arata cum ar arata viitorul daca persisti in greseli , decat sa il acoperi sa il duci la majorat si cand te saturi si vrei sa ii dai drumul se loveste cu capul de primul stalp.
...acum sigur ca nu stiu care sunt legile pe acolo...

...zau e foarte complicat

Aida
Poze cu noi
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Mariaa cu mare drag ... dar nu mai stiu cand si unde ducem jucarelele

Aida
Poze cu noi
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

ioii, multa sanatate iubita am crezut ca deruta e datorata de alte cauze aveti grija de voi, asta-i cel mai important!

ieri am fost la cimitir la mama si parca nu eram la ea..mi-e tare dor de ea si in acelasi timp parca n-ar fi murit, e tare prezenta in sufletul nostru! azi am fost la Gataia la spitalul de acolo si am dat de pomana si pentru mama de data asta niste alimente la cativa bolnavi de pe acolo, la care-s abonata btw. multi dintre noi credem c-o ducem greu dar de multe ori uitam cat de bine ne este, pe bune! cand un batran se bucura de o bomboana de Craciun sau de o napolitana, ti se inmoaie picioarele, nu alta. mai am de impachetat caruciorul si aspiratorul, maine le expediez si pe alea la Bucuresti si la Tg.Mures.

ma duc sa fac o baie fierbinte si sa ascult ceva bun. azi sunt singura acasa, azi sunt eu cu mine :) aveti grija de voi fiecare si aveti grija de cei de langa voi


looking for my sunshine
+12


www.adriatica.net/wallpapers/index.htm" target="_blank"> my love, Adriatica


"The work is for people who are tired of pain. It’s an offerering.
It’s the way that I found freedom! "
byron katie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui aidaciolac

Mariaa cu mare drag ... dar nu mai stiu cand si unde ducem jucarelele



la asta te poate ajuta doris cand intra



looking for my sunshine
+12


www.adriatica.net/wallpapers/index.htm" target="_blank"> my love, Adriatica


"The work is for people who are tired of pain. It’s an offerering.
It’s the way that I found freedom! "
byron katie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

pentru nebunaticele de timisoara de acasa sau din lumea intreaga , amintiti-va ca traiti, credeti, respirati, simtiti, iubiti, ca alergati, visati si ca sperati



looking for my sunshine
+12


www.adriatica.net/wallpapers/index.htm" target="_blank"> my love, Adriatica


"The work is for people who are tired of pain. It’s an offerering.
It’s the way that I found freedom! "
byron katie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

all

Silvana si Paul

Poze cu noi
blog DC, Timisoara impreuna

Daca nu poti trece prin munte, ocoleste-l. Daca nu poti sa-l ocolesti, treci peste el. Daca nu poti trece peste el, intreaba-te daca este chiar atat de important sa ajungi de cealalta parte. Daca este, incepe sa sapi un tunel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Ajutoooooor!
Are cineva lipici din ala pt shoricei? Am prins soricelul ieri si l-am aruncat afara , dar s-a intors si otrava nu vreau sa pun.
Lipici lipici sau unde sa fug sa cumpar maine la prima ora

Aida
Poze cu noi
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba"

Mergi la inceput