Timisoara, Impreuna!(130) Campanie de Craciun

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Ando, te intreci cu gluma... lasa frasului ciocolata aia...vrei sa crapi?

BLOG DC-Impreuna Timisoara


Uneori, chiar si sa traiesti e un act de curaj. Seneca



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele
POZE CU NOI

www.youtube.com/watch?v=yvdFw3VNJHM" target="_blank">Povestea dintelui pierdut:)), www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4910d596eade3d31e723cf" target="_blank">Christmas 2007 by INES, www.onetruemedia.com/shared?p=222b88dcea173192314fc3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj INES, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=228e2d97ca6a85170ac141&source=browse" target="_blank">Sweet memories

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda spune:

De ce fura?
Preadolescentii si adolescentii stiu ca nu trebuie sa fure, insa acestia s-ar putea sa fure de placere sau pentru ca prietenii lor fac asta. Unii cred ca pot sa scape cu lucrul furat. Pe masura ce viata unor adolescenti le este mai mult controlata, acestia ar putea fura pentru a se revolta.
Pe langa acestea mai pot exista motive mult mai complexe pentru care unii copii si adolescenti fura. Acestia pot fi suparati sau vor sa fie ascultati. Comportamentul acestora poate reflecta problemele sau grijile pe care le au acasa, la scoala sau cu prietenii. Exista copii care fura pentru fi observati si ajutati in problemele emotionale si abuzurile fizice pe care le indura acasa.
In alte cazuri, copiii si adolescentii ar putea fura pentru ca nu au bani sa plateasca pentru ceea ce isi doresc sau au nevoie, de pilda pot fura pentru a-si lua lucruri de la firme de renume. In unele cazuri acestia pot lua lucruri pentru a-si procura drogurile de care sunt dependenti.
Oricare ar fi motivul pentru care fura, parintii trebuie sa caute cauza principala ce determina acest tip de comportament si sa puncteze si alte probleme, care ies la iveala, cum ar fi abuzul de droguri.
Ce ar trebui sa faci?
Daca un copil vine acasa cu bratara unui prieten si este clar ca a luat-o fara permisiunea acestuia, parintele ar trebui sa-l intrebe pe copil cum s-ar simti daca un prieten i-ar lua ceva fara sa-l intrebe mai intai. Parintele ar trebui sa-l incurajeze pe copil sa-l sune pe prieten si sa-si ceara scuze, explicand ce s-a intamplat, si sa-i promita acestuia ca i-o va inapoia.
In ceea ce-i priveste pe adolescenti, ar fi bine ca parintii sa renunte la consecintele stricte. De pilda, atunci cand un adolescent este prins furand, parintele poate duce copilul inapoi la magazin pentru a se intalni cu cei din departamentul de securitate si a le explica si a se scuza pentru ceea ce s-a intamplat. Aceasta experienta constituie o lectie care demonstreaza ca a fura nu este un lucru bun. O alta pedeapsa a copilului, cum ar fi cea fizica, nu poate avea rezultate pozitive si poate determina un comportament mai violent. Daca este vorba de un prim furt, unele magazine pot accepta scuzele copilului si s-ar putea sa nu reclame copilul. Cu toate acestea, unele magazine pot reclama copilul, indiferent daca este prima data cand fura sau nu.
Copiii de toate varstele trebuie sa stie ca furtul din magazin nu inseamna doar a lua lucruri din magazin, ci a lua bani de la cei care conduc afacerea, si in plus, furtul din magazine face ca preturile sa fie mai mari pentru ceilalti clienti. Acestia ar trebui, de asemeanea, sa stie ca a fura poate sa aibe consecinte grave, ca pot fi inchisi intr-o scoala de corectie sau, in cazul celor mai mari, chiar inchisi.
Cand copilul fura bani de la parinte, ar trebui sa i se ofere modalitati de restituire a banilor, cum ar fi munca in plus in gospodarie. Este foarte important ca parintele sa nu-i intinda o cursa copilului, lasand banii la indemana acestuia, in speranta ca il va prinde asupra faptului. Aceasta ar putea distruge increderea dintre copil si parinte.
Cum procedezi cand copilul tau continua sa fure?
Daca acesta a furat de mai multe ori, trebuie sa te gandesti serios la un ajutor peofesionist.Repetarea actelor ar putea indica probleme grave.
O treime dintre tinerii care au fost prinsi furand din magazine spun ca este foarte greu pentru ei sa se lase. Asadar, este foarte important sa-i ajutam sa inteleaga de ce nu este bine sa furi si ca s-ar putea sa fie pusi in fata unor consecinte serioase daca vor continua sa fure.
Pentru a-ti ajuta copilul ai putea sa apelezi la un terapeut sau psiholog de familie, un medic de familie, un consilier scolar (mai ales daca copilul fura de la scoala), un preot, la organizatii sau campanii care pot fi o sursa buna de informare in combaterea delincventei juvenile.
Oricare ar fi motivul, daca furtul se transforma intr-un obicei pentru copilul tau, va trebui sa vorbesti cu un doctor sau terapeut pentru a afla cauza comportamentului sau.






Anda, mami de Ed

Viata
Pasiunea
Blog DC de Timisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda spune:

Deci Clau draga, este foarte important sa afli motivul pentru care face asta. In cazul lui Deni s-ar pute sa fie destul de adinc. Tu ai reusit sa te lamuresti de ce face asta, ce se ascunde in spatele acestor actiuni? Pedeapsa nu face decit sa inrautateasca lucrurile zic eu. Si cred ca se rezolva odata ce afli de ce o face, si cu multa rabdare, intelegere si iubire din partea ta. Este clar ca ceva ii lipseste sau o sperie sau a marcat-o...
Terapeutul ce zice? Ca inteleg ca nu e la prima terapie pentru asta?




Anda, mami de Ed

Viata
Pasiunea
Blog DC de Timisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda

ciocolata aveti??






Anda, mami de Ed

Viata
Pasiunea
Blog DC de Timisoara

esti mai bolnava ca mine

Aida
Poze cu noi
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

spun si io cu intirziere LA MULTI ANI! tuturor sarbatoritilor de ieri(si de azi, de ce nu?)

mariaa, sa stapiniti sanatosi opelul!!!!!

dana, doris, felicitari!!! vazut clipul, tare fain!!!!greu mi-am tinut lacrimile(ca eram cu spectatori in jur)
m-as baga si eu in "ambele amindoua" actiuni cu cite ceva dar ca nu stiu cum s-o scot la capat. hainutze am pregatit(spalat/calcat), si ceva jucarioare(ca tocmai am dat din ele luna trecuta) si ceva banutzi. o sa vad cum ma pot organiza saptamina viitoare. eu sunt in concediu, copiii la cresa/gradi, sotz la lucru, poate reusesc cumva sa dau de careva din voi. ma gindesc mai un pik!
chiar daca nu s-o putea cu hainutzele, poate stiti pe cineva, vreo familie ceva care or fi avind nevoie.
claudia, la tine tare de tot!!!!!
trebe sa fug acum ca s-a trezit robi. cred ca l-a prins si pe el raceala ca azi n-a mincat mai nimik. in rest suntem toti raciti zdravan, sper numai sa putem merge la serbare


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Acum am vazut ce s-a scris.

Claudia scumpa , pentru ca banui cam ce gandesti dupa ce a scris Anda vin cu o completare mica. Daca tu crezi ca ducand-o la magazin sa recunoasca ca a furat e posibil sa o inchida si spui ca tu nu ai face asta copului tau , atunci iti spun ca nu ii faci nici un bine si devii partasa la furt.
Si tu in 5 ani nu ai intrebat-o de unde are lucrurile? Nu te judec pentru ca nu sunt genul si nu judec pe absolut nimeni , este o intrebare simpla
te

Aida
Poze cu noi
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

si totusi ce isi doreste kissy?????????????????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Citat:
citat din mesajul lui katik

si totusi ce isi doreste kissy?????????????????????

Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert(19.08.2006)
Poze noi


e secret mai ales ca nu o sa primeasca (unul din ala gras care rade tinandu-se de burta)

Aida
Poze cu noi
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

ca nu primeste, am inteles dar "ar putea primi?????????"
ca si fii-mea isi doreste verzi si uscate, dintre care unele le-ar putea primi, altele nici macar sa se gindeasca la ele nu ar putea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

aidutza sper ca sunteti mai bine.

poze, Just Me
ambitioasa

Mergi la inceput