Cancer la san stadiul 3

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Multumim, multumim, pentru gandurile bune, indiferent cand sunt ele!

Avand in vedere ca de data asta nu prea am facut figuri dupa chimio- a tinut DD cu mine, am avut sansa sa ma bucur de aniversare si de sarbatorirea ei!
Asa ca...

Am avut sarbatoare dubla pentru ca ieri a fost si Sf. Anton catolic, protectorul copiilor si patronul meau, asa ca a fost si de nastere si de nume

Anul trecut am implinit 50 de ani insa nu am putut sa imi serbez semicentenarul din motive de copil si spital si buget deturnat, insa anul asta am recuperat

Asa ca am avut musafiri vre-o 35-40 ,ca au tot venit si plecat si nu le mai stiu socoteala

Cumnata a avut initiativa pregatirii preparatelor, ca eu am gandit ceva simplu, un gratar bine stropit, facut vineri, pentu ca multi dintre prieteni aveau deja planificata ziua de sambata.

Si cumnata supergospodina m-a dotat cu tot felul de salate, de vinete, de cruditati, de conopida, de icre, apoi a facut si oua umplute si pestisori anchoa,ton,sardine, ca sa aiba omul dupa ce bea si sa nu se imbete pana la gratar

Au mai fost branze si dupa ce au vizitat solarul sotului, ca el e "taran" acum, au venit cu rosii ceapa si ardei de am bagat o maxima salata direct de la mama ei...

Musafirii au inceput sa vina de pe la ora 17, unii direct de la serviciu, si cei care erau mai infometati au bagat o mare ciorba de burta prestata de sot, ce avea nu mai putin de 27 de oua, de ziceau ca dk o baga la microunde se face crema de zahar ars

Si sa revenim, ca sunt incoerenta din cauza de chimio, ma intelegeti.. aperitivele le-a facut cumnata, gratarul sotul, salata si-au facut-o singuri musafirii, si 2 tinere neveste si gospodine au venit cu cate un platou cu prajituri facute in casa, cand spun platou sa intelegeti o tava de aragaz ca dimensiune cu cremsnit si una cu prajitura cu crema si fructe, iar tot cumnata a comandat cel mai bun tort pe care l-am mancat vreodata cu 3 muss-uri de ciocolata de la Howard- johnson, ihmm yam yam, caloriile..... ma intelegeti si glicemia tot pe acolo
in rest bautura sii distractie pana a dua zi

Dar cea mai tare chestie a fost ca am avut parte de 2 torturi unul pentru anul trecut Pe care au trecut ca varsta 50+, cand am fost fara si unul pentru anul acesta si 2 "La multi ani", unul de nume si unul de mastere
Daca va intrebati "si Tu ce ai facut?" am sa va raspund, aprovizionarea si cozile, ca mie imi place in masina, mi-e bine la volan, asa ca am facut si eu ceva!

Acum sa va povestesc altceva, eu intotdeauna mi-am serbat ziua, insa de data acesta au venit toti cei pe care i-am invitat, ca au venit vineri, ca au venit a doua zi, AU VENIT!

S-au straduit sa ma scuteasca de efortul pregatirii preparatelor, care cer migala, munca, stat in picioare, stiind ca nu pot fizic sa fac fata, au facut poze, .. a fost de parca ar fi ultima petrecere sau poate ca din simpatie, solidaritate, drag de mine au fost langa mine ceea ce a fost cel mai important lucru si eu m-am simtit foarte bine impreuna cu ei

Noi nu suntem bogati,criza e peste tot si de aceea a fost chiar mai mult de cat imi doream sau puteam permite, insa a fost super!
A fost familia, au fost prietenii, cateii au fost bine, Naita cokerul de 18 aini nu a murit asa ca, DD a tinut cu mine!

Si a mai fost ceva, mie mi-a murit tatal acum 10 ani chiar de ziua mea si sufletul meu se impartea intre parastas cu mama si petrecerea mea, care numai petrecere nu era, mai ales in primii ani,
insa anul acest a fost DOAR A MEA si mama nu s-a suparat,
ca am rugat-o sa ma lase sa imi fac ziua, ea facand parastasul de 10 ani de ziua mortilor sambata, singura la Piatra Neamt, ca nu am fost capabila fizic sa merg, eram chiar dupa chimio din pacate, insa asta e
Si acum va pup si cu Dumnezu inainte, sanatosi sa fim, ca eu mai am doar 2 chimio si scap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Whaat ?
A fost ziua ta si eu n-am stiut...Nu-i bai, cred ca poti sa primesti un La multi Ani mai intarziat, din toata inima.
Sa fii sanatoasa si fericita.
Nu stiu, in acest ultim mesaj al tau am detectat si putina tristete insa mult mai multa bucurie.
Astept sa infloresti din nou, asa cum trebuie si asa cum meriti si ca toate zilele care urmeaza sa fie DOAR ALE TALE.

Sanatate si bucurie iti doresc,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Lina LMA si de la noi
Sa traiesti si sa fii sanatoasa mimica frumoasa!

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Lina
Am citit acest subiect pe nerasuflate. La mine este miez de noapte dar nu pot sa nu-ti scriu cateva ganduri de bine !
In primul rand iti doresc (cu ceva intarziere) LA MULTI ANI ! cat mai multi cu sanatate si tot ce este mai bun. Apoi vreau sa-ti spun ca te admir foarte mult pentru curajul tau de a lupta, pentru felul de a vedea lucurile si boala. Se pare ca ai infrant boala, ai iesit victorioasa din aceasta lupta datorita felului tau de a aborda lucrurile si optimismul tau a facut treaba buna alaturi de medicamente si medici.
Iti doresc numai bine , sanatate si iar sanatate ! sa te refaci repede. M-a impresionat foarte mult postarea unde te intrebai ce ve-i face cu mama ta al carei sprijin esti ? A fost un gest deosebit ca atunci cand nu stii in care parte iti v-a merge viata sa te gandesti la mama ta !
Sanatate multa inca odata !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Tura asta am scapat fara complicatii, o fi stiut ca e ziua mea si mi-a dat un ragaz?
Oricum ar fi, luni iar "bag la vena". seria a 7 a, din 8, ADICA, MAI AM DOAR UNA!!!!!!!!! in afara de asta
Poate nu o sa fie atat de rau, sper

Am avut o saptamana destul de activa, vreau sa imi schimb sediul firmei si am inceput sa caut, asa ca poate aveti si voi vre-o idee
Mi-ar trebui ceva central,3 camere, cu acces la metrou ( pentru cei ce nu au masina) si cu loc de parcare pentru clientii ce vin cu bb si cu masina
Sa fie la etaj inferior, 1-2, in bloc sau vila si undeva in jur de 400 eur/luna

Am gasit ceva interesant, insa e bloc cu centrala proprie si vine incalzirea iarna 250-300 eur/luna
Si nu e bine
mai caut, ca nu ma alearga nimeni

asa, acum mai ziceti si voi de vacante, ca e sezon, si vorba aceea, avem si noi defectii dreptul sa ne bucuram de vara si de vacanta macar din povestite, chiar daca suntem cu programe de chimio si radio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Lina vin si eu cu intirziere , La multi ani , multa sanatate si fericire .AMR-Ul ......esti haioasa si eu tot la fel numar , sedinta de luni nu o mai pun ca e aproape gata , ultima nici numai conteaza asa ca a mai ramas numai una! Visez si eu ce sa fac.
Ai grija de tine luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Lina, iti spun cu intarziere un mare

LA MULTI ANI!!!

cu multa sanatate si putere, DD sa-ti dea tot ce-ti doresti!

*************************
TELEDON PENTRU MIHAITA,IN RETEAUA ROMTELECOM
**********0 900 900 320-pt 10 euro**********
**********0 900 900 325-pt 5 euro**********


Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Lina, LA MULTI ANI cu MULTA SANATATE si pastreaza-ti optimismul acesta debordant si in continuare, caci este o arma nepretuita cu care ai sa dai gata boala in doi timpi si trei miscari :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Azi la Focus pe Prima Tv! si eu pe acolo in lupta contra cancerului
Sa nu va speriati de cum arat

In sfarsit, am trect si de cea de a 7a serie de chimio

Atentie !
Radio terapia se face in interval de 6 LUNI de la operatie!!!! operatie=scos tumora canceroasa

Este bine de stiut, pentru ca la mine de putin nu am depasit acest termen, cu decalarile mele de chimio pricinuite de complicatii si mai ales de faptul ca am avut 2 operatii si in maldarul de pacienti daca nu esti atent...
Asa ca, de spatamana viitoare voi incepe razele, sa vad unde si de care imi va recomnada d-na profesor Rodica Anghel
o noua epopee in viata mea si am ramas datoare cu o sedita de chimio pe care probabil o voi face la sfarsit, dar deja nu mai conteaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

La multi ani Lina !

Mergi la inceput