Cancer la san stadiul 3

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Intai vreau sa o rog pe Lina sa nu se supere ca i-am acaparat topicul.

Iael, n-a spus nimeni ca cea mai buna cale e operatia . Ceea ce e bun pentru mine s-ar putea sa nu fie bun pentru tine si invers, in cazuri dintr-astea. Faptul ca doctorita ta nu vrea sa-si opereze nodulii nu ar trebui sa aibe greutate de argument. Nu toate leziunile/nodulii sunt la fel. Uite, mie mi-au extirpat la ultima operatie doar 2 noduli, care prezentau semne intense de vascularizatie. Mai am si altii, dar pe aceia ii monitorizez. In plus, sunt cazuri si cazuri. Un exemplu: tumora Phyllodes se aseamana foarte mult imagistic cu fibroadenomul (si din cate stiu, se aseamana extrem de mult si la examenul patologic). Si-s doua lucruri diferite, care trebuie urmarite/tratate diferit. Singurul tratament pentru Phyllodes este excizia, nu exista nici un alt fel de tratament medicamentos.

Clau, am inteles si eu ca doctorul Lesaru e foarte bun, e specializat in asa ceva. Dar sa te inarmezi cu rabdare, ca dureaza pana iti faci o programare la el. Am vrut eu la un moment dat sa-mi fac o eco si m-ar fi programat peste vreo 3 luni. Eu am o doctorita foarte buna care ma urmareste, si pe care ti-as fi recomandat-o, dar este in Cluj.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Lina gandurile mele bune sunt alaturi de tine iti doresc ca operatia sa fie reusita si sa te faci bine cat mai repede si sa ne da-i de veste .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helen75 spune:

Lina,
Sa te ajute Dumnezeu sa treci si peste asta!
Noi fetele suntem alaturi de tine.
cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

XIO pai tocmai ce povestesti tu am patit si eu. Dar cred ca ai vrut sa spui ca orice formatiune este considerata benigna pana la proba contrarie, pentru ca eu asa am constatat dupa ce m-au palpat vreo 3 chirurgi. Si ai perfecta dreptate eu acum sunt convinsa ca pana la examenul anatomopatologic, in multe cazuri nu poti stii ce este sigur.
Lemoni, multumesc de intrebare, acum sunt bine. Ma duc tot din 3 in 3 luni la control la oncologul de la Fundeni. Pana acum am analizele perfecte, nu mai mananc carne (decat peste), fac foarte mult sport si de la tratament am "plete" ondulate. Eu nu mai iau nici un medicament. Doctorul Dediu, la care merg de la Fundeni, care am auzit de la toatra lumea ca este un medic foarte bun, nu este adeptul la tot felul de investigatii. El considera ca acum sunt suficiente analizele care le fac la ei. Cam asta este. Trec toate necazurile si mai iese si soarele. Sora ta este bine acum nu? Vei fi si tu stai linistita, foarte important este sa fii optimista.
Apropo, citeam ce ai scris tu despre simptomele bolii. La mine ca simptom a fost oboseala nejustificata si ma ofticam ptr ca faceam si atunci mult sport si nu prea mai puteam, si dureri de cap aprope zilnice ca ma si intrebam ce naiba tot am. Si cred ca aparitia unei oboseli nejustificate este un semn de boala clara.
Cea mai buna veste ptr mine a fost la un control cand doctorul mi-a spus sa ma hotarasc daca vreau 1 sau 2 copii, peste un timp nu stiu exact, cred ca peste 2 ani de la terminarea tratamentului, astept sa-mi spuna el cand. Acum am 1 an si 7 luni de la mastectomie si terminarea chimioterapiei. Dar este ceva super, mai ales ca eu nu am copii. Deci se poate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Gata, m-am operat!!!!!!!!!!!!
Ieri a fost ziua cea mare si azi mi-au dat drumu acasa, cu drenul si butoiasul din dotare
A fost cam grea perioada preoperatorie fara apa, fara papa, am intrat in sala la ora 14 si dupa 24 de ore fara apa...
in sfarsit, a trecut.

Joi ma duc sa ma controleze si poate sa imi scoata drenul si apoi gata, pauza 3 saptamani
Chimio dupa Paste, sper

Ce sa zic , tot respectul pentru Filantropia!
Curatenie luna si bec.
Atmosfera placuta, civilizata, fara mirosuri si fara bisnitzari
personalul ca furnicutele in jurul tau, fara spagi, decat daca vrei

Esti tratat cu respect, nu de parca ai fi un mort care ii deranjeaza, ca in IOB
Acum sa vedem continuarea, ce va iesi la biopsie...
Cum e norocul fiecaruia

Curaj tuturor celor care au probleme, ca trec!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Lina, ce vesti bune! Recuperare rapida iti doresc!

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Sanatate si refacere rapida!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Bravo, esti o curajoasa! Citindu-te pe tine, faci lucrurile sa para mai usoare. O sa fie bine!

Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Ma bucur ca esti bine Lina iti doesrc sa primesti vesti bune de la biopsie cat de curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Ma bucur ca esti bine si iti urez sa fie si mai bine.
Asa cum spune si claujro, faci lucrurile sa para mai usoare. Desi stiu ca n-a fost usor deloc, mesajul tau plin de ma face sa te admir si mai mult.
Numai bine, draga mea si te rog mult, ai grija de tine in continuare.

Mergi la inceput