Cancer la san stadiul 3

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Bravo lina, ai trecut si peste asta si parca esti mai linistita.
Nu este obligatoriu sa ti se faca rau.
Eu am facut separat 4 cicluri de citostatice albe (ciclofosfamida + adriamicin) si apoi 4 cicluri rosii (taxan). Greata si voma apar dupa citostaticele albe, dar nu imediat, dupa 6-8 ore apareau la mine. Dar sunt persoane care au doar o stare de indispozitie si atat. Daca totusi apare raul, trebuie sa iei antiemetice obisnuite - gen metoclopramid, emetin pentru simtome mai usoare), sau antiemetice speciale pentru chimioterapie - Kytril sau Zofran, care sunt f. eficiente. O chestie neplacuta care apare la multe paciente, este aparitia aftelor si a iritatiilor bucale. Sa ai glicerina boraxata in casa, sau preventiv, poti face gargara cu solutie de bicarbonat de cateva ori pe zi.
Despre reactii adverse la citostatice rosii nu prea stiu ce sa-ti spun, eu n-am prea facut. Oricum, pentru orice exista si un remediu.
Odihneste-te bine, fa doar activitati relaxante (da-le incolo de treburi si de griji) si asteapta sa-ti revii, pentru ca orice rau trece.

Sanatate si curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

ValiO2 stii ca si eu sunt din Piatra Neamt?
dar sigur alta generatie.

Sper sa vin de Anul nou acasa, la mama sa mai stau si cu ea putin si poate vorbim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Hai sa va zic si altceva , asa , de suflet
mama mea are 87 de ani si eu sunt la Bucuresti si ea la Piatra.
Noi avem o legatura asa, mai speciala, eu o sun in fiecare seara, sa trancanim, de una de alta, ca macare a facut, daca "stocul de babe e intact', adica daca sunt ok prietenele ei, daca a "trecut pe acolo Angelica" asa o cheama pe d-na cu coasa.

ce e sigur, e ca ea nu ma suna pe mine pe mobil, decat daca arde tara, altfel nu!
Si ce credti? Cand a sunat ea sa vada daca sunt in regula?
Cand eu eram in operatie si telefonul meu inchis, ziua in amiaza mare!
Eu cred ca ea a simtit ceva, filingul de mama, a avertizat-o, cordonul ombilical.... tot fetiza mamei sunt si la 50 de ani!!
Cred, ca asa a fost

ca seara cand am sunat-o ca sa nu ies din rutina si sa dau de banuit, m-a luat la sigur: ce ai?
Ca a fost mobilul descarcat.... nu a tinut, ea stia ce stia

Sa va mai zic ceva, poate multe intre voi stiu deja, da la subiectul desfierea de la adoptii, eu nu am cordon ombilical cu Ioana, insa si eu simteam cand ceva era in neregula, din inflexiunile vocii, dupa cum rspira, o cunosteam. ...

Si stiti, tare mi-as dori sa o am langa mine in momentele astea,
insa
unu ca ea nu da telefon,
2, ce rost are sa o incarc cu problemele mele, cand ea isi are viata ei acolo,
si pana la urma ce sa faca?
sa aiba mustrari de constiinta
sau sa vina sa ma tina de manuta?

Vedeti, iar visez......
sau poate ii baga atii in cap si alte alea si o sa stea precum corbii sa vada cand vine la portie??

Nu stiu, insa pana una alta eu nu o sun sa ii zic!
Poate o sa ii trimit un pachet de Craciun,desi nu merita, dar daca am dat la toata lumea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Lina, . Va fi bine!

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Lina, te astept la Piatra cu drag.
Cum te simti?

Eu cred ca Ioana ar trebui sa stie, dar atunci cand vei fi tu pregatita sa-i spui. Si da, trimite-i ceva de Craciun, e un semn de dragoste, iar dragostea nu se da pe merit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Al naibii cum ma lipesc eu aici pe forum doar de fete cu care mi-am incurcat pasii prin Piatra Neamt prin adolescentza... Zici ca va caut cu lumanarea!
Draga Lina,
ma gandesc in fiecare zi la tine [si la Ioana] chiar daca nu intru si nu postez pe forum tot timpul.
Se va termina cu bine si aceasta incercare.
Da, trimite-i un pachet Ioanei si da, nu-i spune inca (daca potzi}.
In rest, fii un pic mai egoista si mai gandeste-te si la sufletul tau.

Cat despre "cordonul ombilical", cu riscul sa mi-o iau, o sa spun ca e mai mult decat atat. Aerul de Moldova da predispozitie spre feeling-uri de genul asta.

Daca te duci acasa, respira putin aer si pentru mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Divagand de la subiect, m-am gandit sa facem un club al Pietrenilor
Al celor plecati prin alte zari din zic eu frumosul nostru oras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Sanatate si sarbatori fericite iti doresc !



quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielle74 spune:

Lina ..am citit si m-am intristat .mai da ne vesti ..pwp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Lina, da-ne vesti despre tine si fi tare!
Dumnezeu fie cu tine!

Vin Sarbatorile!!!!

Mergi la inceput