Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (39)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

mihaela - merci mult. sincer nici eu nu inteleg. a venit sotzul vineri seara acasa si a zis ca el simte ca il ia raceala, i-am dat un fervex si vitamina c, noaptea a facut febra de 39 si, a doua zi dimineatza m-am trezit si eu cu febra de 38...iar pana la ora 17 eram la spital cu 39,5. luasem deja 2 paracetamol, nu stiam daca mai pot lua si altceva, doctorul meu era plecat din tara. m-am speriat ca nu mai scadea febra si bb se mishca f f incet. am hotarat ca mai bine ma duc pana la elias sa vada daca bb e ok, mi-au facut eco, era bine, dupa care a urmat controlul pe masa si s-a speriat saracu doctor...radea si zicea ca nu stia cum sa scoata degetu' mai repede pana nu se topea manusha. mi-au facut o tona de analize, cred ca nici eu nu puteau sa creada ca o viroza poate sa fie atat de violenta. oricum a doua zi m-au bagat pe antibiotic si la 5 ore dupa prima doza am scapat de febra. am facut doua zile intravenos si inca doua zile de augmentin acasa.si pe mine m-au mai incercat viroze combatute cu ceai si lamaie, dar asta a fost un virus tare pacatos...virusul mutant. oricum sper ca mi-am facut anticorpi pt toata iarna.

24+
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zsuzsu spune:

buna dimineata tufete

Citat:
citat din mesajul lui florinela79

Gaza, incearca sa traduci analizele..pe google exista obtiunea :Unelte Lingvistice....asta daca nu scrie in araba sau mai stiu eu.....altfel poti introduce tu textul si-ti da traducerea in romana.
Tu cand vii in tara dupa ce nasti? Pentru ca-ti trebuie si un pediatru si un ginecolog...ai grija ca nu beneficiezi de vaccinurile copilului daca nu ai nascut aici (nu stiu cat de bine informata sunt dar intereseaza-te...e ceva cu chestia asta).

24+

eu cred ca primeste copilul vaccinurile
adica vb din experienta mea
si eu am nascut primul copil in strainatate- si intentionez sa nasc si acum acolo
si dupa ce ne-am intors in tara la o saptamana copilul a fost vazut de med de fam, am adus fisa de externare cu mine si am aratat ce vaccin a primit in spital- si ce nu a primit acolo si la noi se da a primit atunci
si la o luna a inceput cu vaccinurile gratuite si tot asa pana acum la 2,6 ani a primit tot ce era de la stat la fel ca un copil ce era nascut aici
si in zona noastra sunt f multi care nasc in strainatate si la nimeni nu am auzit ca copilul nu ar beneficia de vaccinuri sau alte tratamente ce se dau gratuit
atat doar ca trebuie sa aiba certificat de nastere romanesc
dar acela il primeste automat daca mergi la primarie si il declari daca parintii sunt cetateni romani- fara probleme

fbruma


23+Iulia Petra si de Daniel(05.03.2006)

bb 2

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

eu antitetanosul l-am facut si la prima sarcina..si il fac si sapt viitoare..m-a anuntat dr...se face pt a preveni infectiile din maternitate cu chestii nesterilizate calumea

Bogdana
25+si + Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADA1974 spune:

fetelor.

Referitor la vaccinu antitetanos, chiar ma gandisem sa va scriu ca eu la prima sarcina am facut un vaccin la 32 saptamani (nu mai stiam ce vaccin, dar cred ca asta era). Am inteles ca e bine de facut in caz de infectie (noi sau bb), la nastere.

Daca se face lista, pe mine ma puteti trece cu nastere la CARITAS, dr Corina Radulescu, cezariana.

Despre preturi nu stiu, dar o sa ma interesez la dr de familie care mi-e si f. buna prietena, si lucreaza la CARITAS la planing. Oricum, la asistente o sa dau cat mai putin (experienta de la prima nastere m-a facut sa ma decid).
Cineva intreba de dr. mana 2 la cezariana - nu cred ca trebuie sa ne batem noi capul, ii dam dr nostru si el imparte banii (oricum, stiu ca ei de obicei opereaza impreuna cu aceeasi medici pe care la randul lor ii asista la nasteri).

Am fost si eu la KIDEX, intrarea e 4 ron si poti vizita si SUVENIRURILE (cu conditia sa nu iesi din pavilioane, ci sa treci din unul in altul). Am si invitatii, daca sunteti interesate (mai ales daca vreti mai multe, scrieti-mi sa va las la portar, dar azi stau numai pana la 14.30). Sunt multe de vazut, aveau pantaloni, bluzite pt bb la 6 ron, body maneca lunga la 10 - 12 ron. Si carucioare, jucarii, mobilier, etc.


ada 22+ (probabil ...... - Sophia) si ana-gabriela 3ani + 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zsuzsu spune:

ce aiurea a iesit citatul
a bagat si ce am scris eu in citat
maria felicitari pt intalnirea cu fetita- bine ca sunteti amandoua bine
sanatate multa la amandoua
aris si eu am trecut deia prin 3 viroze- dar cu norocul ca nu am facut febra- eu fac f rar, dar atunci e grav daca eu fac
ma bucur ca te simti mai bine i ti-a scazut febra- sanatate multa si ai grija de bb

23+Iulia Petra si de Daniel(05.03.2006)

bb 2

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

zsuzsu - merci mult dragutza.

fetelor oricum feriti-va pe cat puteti de oricine stranuta sau tusheshte pe langa voi, fara nici o rushine. nu raceala e groaznica si faptul ca noi nu putem lua mare lucru pentru a ajuta recuperarea.

se face lista cine pe unde nashte? pai atunci puteti sa treceti si la mine: ELIAS-Dr. Tutunaru. ca sa le ajutam pe fetele care fac lista cred ca cel mai bine ar fi sa scriem toate cu o alta culoare aceasta informatie, altfel nu vad cum sa tzina cineva pasul cu noiELIAS-Dr. Tutunaru

24+
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

scuze a aparut de doua ori acelash mesaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Aris, bine ca te-ai insanatosit si ati trecut cu bine peste asta!
Mababei, si eu stiam ca antitetanosul are 3 ani valabilitate (sau minimum 2, in orice caz), ca eu mi-am facut acum cativa ani cand am fost la un chef in camin si ne-am distrat sarind pe paturi, m-am zgariat intr-un cui ruginit de la paturile alea infecte. Atunci l-am intrebat pe cel de la urgentze despre cat are efect...Si, ai reusit ceva cu pekinezul? Astia-s viteji rau, v-am zis ca de-asta am avut si eu inainte, trebuia sa-l ridic de lesa, spanzurat, cand il apuca sa atace rotweilleri si dobermani, ca de puneam mana pe el, ma casapea si pe mine, fara mustrari de constiintza...Cred ca de l-ar fi stiut pe Manole i-ar fi sfasiat falcile si asta ar fi stat uimit, ca prostul (asa sta cand il ataca pekineza din singura curte din vecini; pampalaul si-a bagat botul prin gard, s-o salute dand din coada languros, iar nemernica i-a franjurat buzele...a ramas bietul Manu afish, cu sangele siroind pe bot....)
Ina, io oricum ma trezeam si inainte noaptea pentru shushu...cred ca am o vezica minuscula...Cand beam o bere o transportam la toilet de vreo 10 ori!

20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

ilinca - merci

cu antitetanosul, eu am auzit doar recomandari din partea medicilor de familie, ginecologi cica nu se prea omoara cu el. voua cine v-a zis de el?
daca se face doar sa ma pazeasca de obiectele nesterilizate la nashtere....nu-l fac. pai daca nu le sterilizeaza e grav rau. doctorul meu nu mi-a zis nimic, m-a chemat de abia in ianuarie cand o sa am 29 de saptamani, iar pe la dr. de familie nu trec ca nu am incredere nici cat negru sub unghie.

24+
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

mababei, nu mi-a pomenit nimeni nimic de acest vaccin. Poate este cazul tau cu muscatura...mama cand era insarcinata cu fratele meu a fost muscata de un caine maidanez si i-a facut vaccinul.
Eu si asa sunt speriata de caini ca de bombe, ciar si de cei de talie mica - asta de cand sunt gravida. Am incercat sa evit contactul cu animalele pe sarcina.
Noi suntem iubitori mari de pasarele - am avut papagali, dar mi-a zis medicul sa-i dau daca am papagali sau acvariu - se poate naste copilul cu astm.
Si cica mai au nu stiu ce...care pot duce la boli de piele mai ales la bebelusi. Asta in cazul animalelor tinute in casa, cele din curte nu au nicio treaba. O fi nu o fi asa.....
Apropos a fost cineva la Kidex?, eu am sa merg maine sau in ultima zi..depinde cand vine sotul meu din delegatie.
24+

fbruma

Mergi la inceput