*** Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007 **(87)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Buna mamici!

Multumesc mamicilor care au intrebat de mine (Chiqui, Elteka )

Va citesc zilnic, dar nu am timp deloc sa scriu. In plus, de vreo cateva zile nu mai am calculator acasa, s-a stricat si nu stiu cand va avea timp al meu sot sa il repare/duca la reparat.

Ana e bine, creste, face nebunii, vorbeste din ce in ce mai mult (uneori si inteligibil).
In schimb ma termina cu sculatul noaptea. Se trezeste de cel putin 2-3 ori pe noapte, uneori plangand, alteori doar se ridica in picioare si tb sa o iau in brate. Nu vrea lapte sau altceva, pur si simplu se trezeste. Sunt foarte, foarte rare noptile in care doarme dusa pana dimineata. De culcat, se culca la 21.30-22.00. A avut o perioada, imediat dupa ce s-a schimbat ora, in care se culca pe la 20.30, dar acum a revenit la ora normala. Daca incerc sa o culc mai devreme, dupa laptic, o apuca joaca si apoi da in plans.

Serile astea ne-am tot plimbat prin IOR, pe aleea principala, unde au facut "Oraselul lui Mos Craciun". Anei ii plac mult beculetele, si colindele care se aud in difuzoare. In seara de Sf. Andrei a fost chiar si muzica live. Ana a fost acolo langa scena si a dansat. Acum cand trecem pe acolo e foarte suparata ca nu mai e muzica ca sa poata dansa.

Eu am scos-o afara si pe ceata si parintii mei, cu care sta ziua, au scos-o si pe ploaie. Si ea se plictiseste rau daca nu iese in parc.

Am vazut poze cu capsunei frumosi foc, nu nominalizez ca mi-e teama sa nu omit pe cineva.

Eu i-am cumparat Anei de Mos Niculae si Mos Craciun: puzzle din 2 bucati, carticele, cuburi de construit, un Pooh care face baloane de sapun (e innebunita dupa baloane de sapun), o carticica pe care se poate "colora" cu un creion cu apa. Pagina se uda, apar niste imagini, apoi se usuca si dispare, deci poate colora la nesfarsit. I-am mai cumparat si tabla magnetica.

Oricum si la noi jucariile principale sunt oalele din bucatarie, hainele din dulapuri, bateriile, telefoanele, mouse-ul (intr-o zi il tragea dupa ea prin casa si radea de mama focului), cartile, si un elan de la Ikea pe care se da utza.

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Elteka Pooh sare, cam ca un calut, adica sare daca e provocat si se invirte in jurul axei, P toata ziua a stat azi pe el. E fain ca e moale, nu isi turteste outele... Poate ca P e cam inalt pt jucarie(87 cm si 12 kg si ceva), dar e mai sigur asa ca nu da cu barbia in chestia aia de care se tine. Oricum... calul de dar, nu se cauta la dinti. Prima zi a avut mare succes... va mai tin la curent zilele urmatoare. Ii consuma energie, pare sa ii placa mai mult decit bicicleta de casa.

Edit:Am pus poze http://community.webshots.com/album/569075874onGEtB

Carstea o sa consult situ

Ioana mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Sobi! azi e ziua ta!!

LA MULTI ANI!!!
Sa fii sanatoasa, bucuroasa si sa calatoresti peste tot pe unde visezi!
Da' sa mai treci si p-aci sa lasi niste poze din calatorie.
ce mai face Vladutzz??



Mamica lui ELIAS ( 31.05.2007)

De prin week-end

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Si eu ii urez LA MULTI ANI lui Sobi !!!

Si multi pupici lui Vladut !

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

LA MULTI ANI SOBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Lipseste omul de acasa o zi si voi va puneti pe scris, abia am reusit sa termin de citit si sa mai vad si ceva capsunei, toti frumosi foc.

Elteka, ce nameti la voi, si eu vreau zapada, dar tot asa sa nu tina mult ca eu is friguroasa si ma dor si oasele. Nici Andreea nu sta in sac de dormit, si ea vrea senzatii tari, dar eu nu pot ca-s mica si poate o scap, dar daca il prinde pe taica-sau a incurcat-o. O face avion si o lasa mai brusc jos si apoi iar o ridica, dar nu se satura, il omoara. Ea vrea sa ne jucam cu masinile, sa le dam de la una la alta. Are si masina de pompieri cu tot cu sirena. Ma cearta taica-sau ca ii iau asa ceva, dar ea a ales-o, nu i-am mai putut=o lua din manuta, si daca ii arat o papusa nici macar nu pune mana pe ea. Acum invat 'Itsy Bitsy Spider', ca ii place f tare ca e mult de gesticulat. Toata ziua trebuie sa cant.

Am fost la ecografie si mi-am vazut si bebeul din burta. Iarasi dormea si l-am pus pe dr sa-l trezeasca ca eu cica ma stresez ( mama denaturata) si s-a miscat pana la sfarsit. Dormea bietul de el tare bine cu o manuta la cap. Pare totul in regula, dar cum nu-l vad miscand la eco, nu mi rau, m-am programat si la triplu test ca parca am pitici pe creier. La Andreea nu am avut nici o treaba si nu l-am facut.

Betty 10+, mamica fericita de Andreea (13.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana13
Arcadia, cum faceti tiv la blugi? Eu sint micuta, si greu imi gasesc sa imi fie buni, am o gramada 3 sferturi, chiar pe motivu asta. Pastrati dunga de jos? sau ii taiati si faceti ca la orice pantaloni? Sper ca m-ati inteles

Ioana mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)



Ioana, eu habar n-am croitorie, desi in familie, bunica a facut croitorie din pasiune.
Asa ca masor mai intai cu cm cat tre sa tai, bag foarfecu direct fara sa las urme cu bold adica asa din ochi, surfilez, aleg programe la care nu tre sa schimb "talpiciul" adica sa mearga atat pentru surfilat cat si pentru cusut pe centru; dupa ce am surfilat, cos tiv, dar nu mai mare de 2-3 cm ca altfel se vede urat.
Recunosc ca am facut si tiv la care am pastrat marginea originala; e la fel de usor, aici tre sa surfilezi de 2 ori ca practic scoti o bucata din crac, dupa care unesti partile si calci.
Tipul asta de tiv merge pe crac drept, daca sunt blugi evazati sau skiny nu merge fiindca tre sa ai circumferinta egala peste tot ca sa se potriveasca ceea ce trebuie unit.

Mie imi ia maxim 15 minute sa tivesc blugi(in varianta 1

hai c-am scris un roman cu tivul asta; sper macar sa fi inteles.

Mai poti tivi fara masina, cu banda din aia care se topeste la fier.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Ella mersi de raspunsul detaliat... ca eu chiar acum aveam dilema asta... arata bine cu dunga originala sau nu. Te-am intrebat pe tine si Arcadia, ca sinteti umblate prin lume si stiti ce arata bine si ce nu Tu nu esti inalta?
Noapte bunee

Ioana mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_lou spune:

Salutare la toata lumea!

Fetelor,din pacate eu nu am vesti prea bune legate de Patrick asa ca o sa va povestesc prin ce trec si astept cu drag sfaturi de la voi

Patrick este un copil cu o energie de nedescris,toata ziua alearga de colo colo,nu are deloc rabdare sa stea si el intr-un loc sa ne jucam,sta max 3 -4 min dupa care se plictiseste.Luni seara era cu taica-su pe hol si eu l-am chemat la mine in dormitor,a luat-o la fuga(cred,ca nu-mi mai amintesc nimic)si s-a lovit ff tare cu capul de tocul usii de la dormitor.L-a aruncat izbitura in mijlocul holului,aproape am lesinat cand am vazut,sotul l-a luat repede si l-a dus sa-l spele cu apa rece,plangea rau si in frunte ziceai ca are o pruna atat de umflat era si mov.A inceput sa ameteasca in brate la sot si nu stiam ce sa-i facem,l-a dus sotul din nou la baie sa-l spele cu apa rece sa-si revina.

Normal ca ne-am urcat in masina si ne-am dus la spital;i-au facut radiografie la cap si ne-au spus ca la nivelul osului nu are nimic dar ca trebuie facuta si tomograf.

Noi nu avem deloc incredere in medicii din Cta asa ca am refuzat sa ramanem la spital sa-l sedeze in noaptea aia sa-i faca acolo tomograf.

A doua zi a vb sotul la Buc la spitalul Bagdasar si miercuri dimineata la 8 trebuia sa fim cu Paty la spital pt tomograf.Am ajuns,i-au dat diazepam ca sa-l adoarma(eu eram sigura ca nu o sa adoarma pt ca-l cunosc f bine) si se face ora 1 si Paty sa adoarma ioc,l-am plimbat cu masina,pe afara,ne-am jucat,nimic.La 2.30 se hotarasc sa-i faca o doza mai mare de fenobarbital si in 10 min a adormit Paty si au reusit sa-i faca t.Nu avem inca rezultatul pt ca dr plecase si il mai gasim joia viitoareasa ca nu sunt deloc bine pana nu aflam rezultatul.

Poate nu-i faceam tomograf,fond de ochi.....toate investigatiile care le-am facut dar lovitura asta nu e prima,cred ca au fost pe putin 30,nu de asa o intensitate dar oricum tot lovituri la cap se cheama.Nu stim ce sa mai facem,acum il tin de mana cand pleaca din camera,nu-l mai las singur deloc,nici in parc nu-l mai las ,il tin de gluga de la geaca pt ca el alearga si poate sa cada cu capul de bordura(doamne fereste)nu mai stim ce sa facem cu el,de aseara de cand am ajuns acasa e ametit(din cauza sedativului) nu se poate tine pe picioare si trebuie sa stau numai si numai cu mana pe el;nu mai pot de spate,nu stiu cat mai rezist in ritmul asta.

Nu e de glumit nici cu cazaturile astea,cat am stat in spital am vb cu mamici a caror copii cazusera din caruciorul de la carreour in cap pe gresie sau ciment (nu-mi amintesc acum ce e pe acolo pe jos),altul cazuse in cap din scaunelul de masa,altul la bunica in curte pe ciment de pe un scaun......si multe altele,unii aveau cheaguri,altii alte belele si altii nimic

Noi speram din tot sufletul ca al nostru sa nu aiba nimic dar nici nu vreau sa mai cada vreodata ca ajung cu siguranta la nebuni.Eu sunt tot timpul dupa el,de fapt in spatele lui,nu cred ca-i face bine treaba asta dar nu am incotro,nu?

Liviana, si Paty cand il intreb unde e mami ma arata imediat cu degetelul,dar il arata si pe tati,pe Nico prietena mea,mai multe

Pe noi ne-a mirat f tare cand am observat acum vreo luna ca Paty recunoaste 3 marci de masini,avem un fiat la firma care il l-a botezat "bobo",masina mea e "mama" si a lui tati e "tata".Eii,imaginati-va voi ca de cate ori iesim din casa e imposibil sa nu vada el un fiat pe strada si se intoarce spre mine si-mi arata cu degetelul "mami,bobo",apoi mai sta putin "mama,mama" si tot asa,de multe ori le vede pe sensul celalalt de ma lasa masca,nu stiu cum de le recunoaste asa de bine.

Ancamari,sa ne luam de mana,Paty al meu face niste istericale cand nu-i convine ceva de raman interzisa,astazi mi-a si aplicat una peste ochi de am ramas masca,nu mai stiu ce sa-i fac,cum sa-l iau ca lui i se cuvine orice(asa l-a invatat sotul)oricat i-as explica face o galagie si nu se lasa pana nu obtine orice vrea.


De scos afara il scot de 2 ori pe zi,dimineata mergem in parc pana la 1 cand adoarme cum l-am pus in carut,doarme 1-2 ore,apoi incercam sa mancam si din nou afara la aer,casa e plina de jucarii,nu mai avem loc deloc pt noi dar am zis sa se simta el bine si de aceea am exagerat cu jucariile;stau numai cu el,ii cant,ii pun la laptop filmulete cu animale(doar asta ii place)nu-l atrage deloc BE,ne uitam pe carti cu animale...multe,dar el se plictiseste f repede si incearca mereu sa faca ceva ce nu are voie, de ex sa tranteasca telecomanda pe jos ca sa-i sara bateriilesa se joace cu ele,sa traga apa la wc,sa se urce pe scaunul de la birou,sa de-a drumul la aragaj...tot ce nu are voie.


La noi in casa sunt 27-28 de grade,noi stam toti cu maieuri si pantaloni scurti,Paty noaptea doarme in body maieu si pantaloni scurti.Este f cald si mai las geamul deschis la bucatarie sa se mai racoreasca dar pt ca m-am enervat pe vecini anul trecut si mi-am scos rahaturile alea de repartitoare nu mai pot regla temperatura,nici sa le inchid nu pot asa ca decat sa fie frig(stam la parter),mai bine sa fie cald

Mai am multe sa va povestesc dar cum timpul meu liber este fffff limitat(doar seara cand adoarme "turbo")nu am timp nici sa va citesc ....

Sper sa revin maine noapte ca Paty al meu nici noaptea nu ma lasa prea mult pt ca el bea lapticul numai la 12,30 si 4,30 dimineata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

ioana,
cred ca merge sa faci ti normal; merita sa pastrezi marginea originala daca blugii au tivul prespalat.
Nu sunt inalta, 1,71.






Mergi la inceput