*** Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007 **(87)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Pupici la bebici si mamici!
Ne mai tineti minte?Sau ne-ati uitat?
Am intrat pe fuga sa vad ce mai faceti, printre hartii, conturi si alte cele......apuc sa va mai citesc din cand in cand.
Felicitari proaspetelor burtici, sa aveti sarcini usoare si bebici sanatosi si voiosi!
LA MULTI ANI ,cu intraziere celor care si-au sarbatorit ziua de nastere/de nume!

Noi suntem bine, sanatosi.Crestem mari si facem numai nazbatii!
Parca nu mai papam asa bine ca inainte, a devenit cam sclifosit, desi cand mancam noi imediat ii vine pofta sa manance dar numai ce vrea el!Deja are preferinte.De dormit....la pranz maxim 2 h-2 h jumate doarme iar seara nu adoarme mai devreme de ora 23(avem program de uitat la Trasniti).Ink se mai trezeste noaptea, sa bea ceai sau de control.Azi dimineata s-a trezit pe la 5 si pana la 6 n-a avut chef sa mai doarma.Si-a baut lapticul apoi ne-a calarit, s-a frichinit, si-a dat ciorapeii jos din picioare, a avut intentia sa aprina TV-ul ca vroia sa se uite la "Papii"(copii-desene) si a adormit cu chiu cu vai pe la 6.In rest.....parca invata tot mai multe in fiecare zi, am invatat sa spunem ca avem 2 ani si arata cu degetelele asa frumos!Imi vine sa-l mananc!(doar e al meu, nu?).A primit de sf Andrei o tona de jucarii de nu mai avem loc de ele prin casa.....preferatele lui sunt un pian cu microfon, o toba si tablita de scris.Si mingiile de orice fel pe care le arunca cat colo sau joaca fotbal de cred ca ne vom trezi cu diverse obiecte sparte prin casa.Am remarcat ca are o afinitate spre muzica/dans ca imediat incepe sa se bataie cand aude muzica de orice fel si topaie intr-un ritm alert!II place sa vorbeasca la microfon si butoneaza pianul ala toata ziua.Ma gandesc sa-i exploatez aceste afinitati ca poate cine stie.....mare muzician ce-o ajunge!
In rest......numai bine, ne pregatim de sarbatori pe care abia le astept sa mai stau si eu acasa mai mult cu el!
Apropo de cadouri, noi i-am luat pt Mos Nicolae un banc de lucru f mare cu tot felul de chei, surubelnite....etc.Speram sa-i placa.Ne gandim cu ce vine Mosu'!

Am pus si cateva pozici sa ne vedeti cat am mai crescut AICI

pUPICI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Didi
Asa e, nici eu n-am
Si am mancat o tava de brownies singura, azi dimineata aveam 1,5kg in plus

Si Elias are lopatele, din pacate n-am gasit nimic extralat, desi stiu ca superfit face, astia de i-am luat acu' abia ridic fermoarul la ei, acusi or crapa... Cu Ecco nu m-am putut abtine, sunt asa de draguti, dar daca iar ii iau si nu se potrivesc cu sezonu', jur ca nu mai iau in avans, fie ei la 99% reducere.

N-am inteles cu "leo,org", ce-ai vrut sa zici?

Io nu fac puzzle, stiu ca Ralucaimi ii placea tare.

Pe la noi se poarta negocieri culturale intense, ce si cum e frumos sa pui pe sus, pe jos, pe la geamuri, nu m-ar lasa sotulache sa pun puzzle-uri. Io mai pictez, da' cica nu se califica sa le pun pe pereti, deh... Asa ca m-am apucat sa pictez pe pietre, am niste pietre de vreo 10x15, albe, plate, special de la marea Baltica. N-am pictat cand am fost gravida, ca mi-era frica sa manevrez vopsele, iar cand cu Elias n-am timp...cred ca mi s-au scorojit toate, n-am mai verificat de vreo ...cat s-a facut de cand m-am dus eu in Japonia?? 2 ani..

Arcadia
Imi pare rau s-aud ca posta romana le face praf, aici le primesc intacte... Tot astept sa citesc ca se schimba lucrurile si la noi...

Oricum, voiam sa-ti spun ca la Amazon au un start pentru trimitere (la durata de o luna e cel mai mic)+ o valoare pe fiecare carte, deci e bine sa le grupezi.

Chiqui
Vazut poze si cu alpinista ta , s-a schimbat, nu mai are fata de bebe!! Initial m-am gandit ce cuminte e Livioara de tii tu pozele pe jos si nu-s praf inca...da' p-orma m-am prins ca ea nu mergea pe parchet ci pe masa Imi place geaca aia roza tare, ti-am mai zis.

Mamica lui ELIAS ( 31.05.2007)

De prin week-end

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Ma minunez in fiecare zi ce a crescut P, ce bine ne intelegem (cu unele exceptii) chiar daca nu vorbeste, intelege tot, ma ajuta prin casa(e f fericit cind stringem hainele, el duce una cite una in camera, din balcon), cind isi pregateste baita(pune in chiuveta toate recipientele de pe marginea vanii, ca asa m-a vazut pe mine, acum am scapat de treaba asta, o face el) isi arunca jucariile in vana, de cite ori ma duc in baie, el vine sa se spele pe dinti(asta ma innebuneste, ca se spala si de 7 ori pe zi)... si cite ar mai fi.

Mai avem si secvente din filmele lui Chaplin: aseara ii puneam laptele in sticluta, deci eram cu sticla plina deschisa in mina, el trage un pahar, se sparge, eu sar sa nu se taie, vars laptele pe el, el se sperie si fuge si da cu capul in usa ... Abia il schimbasem in pijama, a trebuit schimbat pina la sosete.

Am vazut pozele capsuneilor Ana, Elias, Livia, Sonia(ce par lung are, parca e manechina)... copilasi in toata regula.

Idee de cadou(l-a primit P de la tati de la serv) e imcintat de el, si mi se pare un bun inlocuitor de jocuri din parc, acum iarna: http://shopping.yahoo.com/p:Bounce%20'N%20Rotate%20Pooh%20with%20Activity%20Dashboard:2004368376 cred ca e cumparat din Carfour

Ioana mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Ioana13, nu sunteti singurii care va spalati des pe dinti, si Ciprian cere periuta de cate ori intra cineva in baie. Azi a mai facut o boacana, l-am prins cand se spala pe maini in apa din toaleta- probabil l-a atras spuma, ca tocmai schimbasem deodorantul.

Saptamana trecuta puneam masa, aveam in mana farfuria cu ciorba si, atenta la el ca era sa cada de pe scaun, i-am varsat ciorba lui frate-su in spate, noroc ca nu era foarte fierbinte.

Elteka, ce frumos povestesti tu acolo de cafenea si latte...La mine-n cartier sunt numai banci, firme de constructii si vreo doua fast-food-uri...

Diana, baietii nostri cei mari sunt apropiati ca varsta. Eu l-am pus pe Tudor sa faca o lista cu ce vrea sa-i aduca mosul anul asta, in general cere jucarii pe care le vede in reclamele TV. Ti-as putea sugera un play station, daca n-are.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

in asteptare scriu repede..
10E e in plus la comanda dupa amazon.de pt romania. Dar le desfac cei de la vama, chipurile ( oare ce prevede legislatia referitoare la cumparaturile din UE? ca io am luat ceva dupa ebay din italia si mi-a ajuns intact. Din State stiu ca mi l-a desfacut) si nu le mai ambaleaza la fel in cutii ci in saci..si pt o carte e crunt.

Da, David doarme de la 19,30 si azi dimineatza a aprins si R veioza si abia abia s-a ridicat la 7,50..dar trebuia lasat usor ca se enerveza piticu' (sa nu va mirati ca il deochiati)

Care e cu tivul la blugi? io il fac fara masina cam asa: intorc tivul si il scurtze cu inca 1 cm, cam cat e marginea, si apoi scot inca odata margine, deci fac de doua ori tivul.. Deci miscare e cam asa: duc tivul de jos in sus, cos fara sa se vada la suprafatza si apoi iau marginea cu miscare: sus catre jos. Practic e o paranteza scurtatura.
cred ca mai bine pun niste poze ca explicatiile sunt dementiale .
Metoda o stiu din liceu si a placut la mutla lume, care a preluat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

buna, doamnelor. nu, nu am dat bir cu fugitii, dar in cateva ore ajung ai mei aici, asa ca am mai facut si eu una alta prin casa. ieri am citit, dar nu am mai apucat sa scriu, pentru simplu motiv ca am copt sase tavi de fursecuri. da da, sunt cu capul, si acum stau cu cutia langa mine si balotez.

sa o iau pe rand.

didisor, sa stii ca eu sunt fun puzzle, am facut vreo patru pana acum, dar mititele. am unul mare, inceput cand eram gravida, dar din cauza de copil catarator il am ascuns. nu le pun in casa, numai pe casa scarilor

da, aia de la eichhorn au chestii cam nasol prelucrate, am luat si eu un soi de sortator si e plin de aschii, l-am ascuns. cred ca trebuia sa-l arunc direct. puzzle-urile de la ravensburger mi se pare scuuuumpe.

elteka, asa frumos explici tu...mor de bucurie de fiecare data cand scrii. ai dreptate in tot ce spui, de-aia eu nu ma dau peste cap sa ii explic mii de chestii lui david (de ce nu are voie aia sau ailalta). m-am straduit pe cat posibil sa fac o locuinta sigura si prietenoasa pentru el, sa nu imi bat capul ca s-ar putea intampla ceva. oricum trebuie sa stau cu ochii pe el mereu, pentru ca a inceput de ex sa se urce pe canapea, sa se bataie in picioare si apoi sa calce in gol, incercand sa vina jos. mi-e ca nu scapa fara vreo mana sau vreun picior rupt. ca sa nu mai spunem ca alearga prin casa si nu se uita pe unde merge, asa ca mereu se izbeste de vreun clt/dulap/usa.

stai linistita ca nu ai denigrat girafa. eu am zis ca i-o iau de craciun dar treaba e cam asa: am vazut-o pana acum doar ambalata, nu stiu exact "ce poate", asa ca oricum ma duc sa studiez intai piata.

mi-am notat noile titluri date de tine. nu de alta, dar am in preajma doi "handicapati emotional", ca altfel nu le pot spune, incapabili sa se exprime. e groaznic...poate o sa fie fii-meu altfel.

kay, e superba soniuta. stii, nu am mai spus-o niciodata pana acum, dar de cate ori ma uit la pozele voastre mi se pare ca seamana fantastic cu david. acum ca sunt amandoi tunsi ca mireille mathieu, si mai tare .

angiuta, sper ca a trecut raceala. sa stii ca al meu a avut si el asa o faza in care statea noaptea treaz cate doua ore, de la unu la trei, de la doua la patru...ne-a terminat. acum a trecut, ptiu ptiu sa nu-l deochi. lego duplo avem si noi, si inca mai luam, mama e fan .

liviana, chiar ma intrebam pe unde esti de nu mai scrii. felicitari pentru progresele lui bogdanel, dar eu cred ca atunci cand sunt doi copii de varste apropiate acasa cel mai mic va evloua mult mai repede decat primul, pentru ca are de unde copia tot.

s-a trezit teroristul plangand.promit sa revin.

mamica lui david(21.05.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

mireille

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Arcadia si Ioana daca sunteti interesate de mothercare uitati-va pe site-ul uk si trimiteti link cu ce vreti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Arcadia
Felicitari pentru ca ai incheiat "proiectul", fa-ti o bucurie!

Sa stii ca atunci cand vremea rea tine din octombrie pana in aprilie, te saturi de atata "inspiratie" . Am si eu romantismul zilelor in care vremea rea era pentru stat in casa, la caldura, pana trecea...Da' treaba-i altfel aici. Azi a suflat un crivat cumplit, din cauza marii, desi era 1 grad, real feel era -5... Elias are si o chestie din aia genetica, ii curg lacrimile la frig, ca si lui taica-su, a fost mereu ud azi...

Unora le place iarna in general, dar nu pot sa ma obisnuiesc, pentru mine sa fie iarna doar 5 zile la Craciun, in rest 30-40 de grade sunt perfecte Pe aici e si ingrozitor de intuneric, si tot soarele si lumina de peste vara nu-mi ajung, sa compenseze 7-8 luni de vreme urata... But well, cateodata ajungem in locuri in care nu visam sa ajungem, corabia asta trage si la alte tarmuri decat aveai tu pe "harta de acasa", nu... Asa ca-mi fac curaj! Partea proasta e ca zilele astea nu pot aprinde lumanari, in trecut aveam peste tot, mai ales pe geamuri, pe rafturi...era placut. Anul asta n-am aprins niciuna, ca mi-e teama cu terorica, o secunda de neatentie imi trebuie...

Ioana
Ce face Pooh ala, l-am vazut si eu pe un site de e-commerce, dar nu zice ce si cum face, mi-e teama si ca e mic, am fost surprinsa sa vad cat de scunda e zebra de la FP... Nu-i faci niste poze Patrickului calare, pls?

FloreR
Sa stii ac si la mine e de mers...cam juma' de ora pe jos pana la piata centrala si pana la lattele de langa parc.. Nu mi-e ca merg, dar Elias nu prea sta in carucior, mai ales daca bate vantul, plange. Da' ce sa fac, stii cum e cu baietii, pe-al meu nu-l pot tine in casa ca o ia ca omul-paianjen, pe pereti in sus In parc avem sfori de catarat, acasa se urca pe rafturile de carti cand nu e taica-su acasa, ma termina, ii plac chestiile "baietesti", imi sare in spate, vrea sa-l leagan, dar cum? pachet, ii prind mainile si picioarele, si daca se poate sa-l arunc in tavan, e bine, daca nu urla, vrea senzatii... Sau sa ne jucam fotbal...pai cum sa-i explic eu ca nu suport, ca ma enerveaza, ca n-am chef, ca nu-mi place????? Asa ca il impachetez si-am plecat.

Miniuta
Asta e! Tu poti sa faci ca lucrurile sa fie altfel in viitor

As mai scrie da' am de lucruuuu..

Mamica lui ELIAS ( 31.05.2007)

De prin week-end

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

carstea Poti sa mai spui o data, n-am retinut , cum se face comanda la produse? Spunem noi ce vrem, faci tu comanda la produse, ti le livreaza tie si apoi le trimiti in tara la noi sau cum?

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia / Bazar pentru Sonia

Mergi la inceput