Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (13)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudinna

hei, pai e corect ce se intampla aici??
propun sa facem o lista cu incuscrelile si cuplarile pe prima pagina, sa stim si noi!!
adica baiatul meu sa ramana fara partenera??
ia sa vedem, ce tititza e libera??

poze noi cu bebelushull
mamica de Florin Razvan



daaaaaaaaaaaaaaa, exact si eu vroiam sa spun asta. Am vazut la alte cluburi de scutece insirate perechile de bobocei, asa ar trebui sa facem si noi. Eu si Vad: Carla- Luca Asa incet, incet fiecare baietel gaseste cate o printzesa!

Eva in al noualea cer de LUCA NOAH (08.09.2008)

SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA
Povestea nasterii mele, Luca Noah

Luca se face mare!!!




“ There is only one pretty child in the world, and every mother has it. ” (Chinese Proverb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudinna

giulianna, e frumos de pica Edi al tau!
avem si noi un ursulica gigant. ni l-a luat tati in ziua in care ne-am nascut:)
el in loc de flori a venit cu ditamai ursul:)
eram la reanimare, abia ma trezisem si vad un urs mare intrand pe usa. sa fi vazut ce fatza a facut asistenta:)

poze noi cu bebelushull
mamica de Florin Razvan


Multumim tare mult Claudinna!
Sa faci poza sa vad si eu ursoiu'.
Noi avem promisiune de inca unu' sa facem pereche, urs si ursoaica.

Cuscra, te pup! Ce face nora?
Mai actualizeaza si tu semnatura aia cu poze sa o mai vedem si noi pe Dariuta cea frumusica!


Mami de www.flickr.com/photos/31848759@N02/3065391873/" target="_blank">Eduard-Gabriel (17.08.2008)

Am fost mic dar m-am facut mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui musettepink

Neata

Deci bine ca ati zis ca la selgros nu au pampers dry baby ca ne trezisem chititi sa megem sa luam.
In legatura cu Huggies nr 3,pachetul este tot cu verde si albastru ca cel nr 2,tot asa au elastic la spate si au desenati pe ei capul lui Winnie insa cu tot elasticul lor si la spate si in parti eu il schimb pe Luca pana la piele cand face pisu.Nu mai sunt la fel de buni ca nr 2,au un material care nu absoarbe si imi gasesc copilul ud pana la jumatea spinarii.....de asta eram chitita sa ma intorc la pampers dry baby daca nu gasesc ce ma fac...pe astia huggies nr 3 imi vine sa-i arunc sincer,aseara a trebuit sa schimb si ceaceaful asa jale a fost....Deci pe scurt huggies nr 2 premianti si huggies nr 3 repetenti

Minunea a venit! de Luca Nicolae

Luca cel frumos

Povestea noastra




Acu' m-ai facut curioasa! Astept si eu sa treaca o saptamana cu ei si vedem rezultatul. A trecut noaptea cu bine, fara sa ude nik si spatele e uscat! Eu si cu Huggies nr 2 il gaseam ud din cand in cand, dar asa o data la 10 zile, doua spatmani, deci ...merge. La Pampers nr 2, il gaseam ud de 3-4 ori ori pe zi sau noapte, mi se parea insuportabil, copilul meu inota in pishu.

Eva in al noualea cer de LUCA NOAH (08.09.2008)

SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA
Povestea nasterii mele, Luca Noah

Luca se face mare!!!




“ There is only one pretty child in the world, and every mother has it. ” (Chinese Proverb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

sa va spun de diversificare
am un pic inima stransa, insa cand il vad cum mananca mi-e teama sa nu-l deochi
mancam la masa de la ora 9-10 sucul de la o jumatate de mar. am un storcator de fructe ordinar, nu cine stie ce marca, insa isi face treaba f bine. dupa ce mananca marul, pe care jumate il pune pe el, ca inca nu stie bine sa manance cu linguritza (dar facem progrese), stam sa scoatem aerul, mai stamd e vorba, ne jucam si apoi mai bagam si niste lapte. ieir a mancat la masa aia 110 ml, azi a mancat 150ml.
ieri, dupa masa aia a mai mancat la ora 13 - 210 ml, la ora 17 - 150 ml (a adormit bustean, nu i-am maid at eu lapte, ca el isi manca inca mainile - si-si mananca mainile numai cand ii este foame), apoi dupa baita si masaj, pe la 21.00 a mai mancat 250 ml. noaptea anterioara mai mancase cam 200 ml, impartiti in 3 mese.
azinoapte a cerut de mancare pe la 3, a mancat 100 ml, apoi la 6 - 150 ml. noaptea nu se trezeste,s e aude doar tzocaind manutzele, ma trezesc, ii dau sa manance si el doarme in continuare. cand se satura nu mai suge si-l pun la loc in pat.
nu stiu daca intelegeti ceva din ce am scris eu aici, cert este ca mananca f bine la fiecare masa si nu isi mai roade mainile aiurea, nu mai urla si nu mai refuza biberonul. intrasem deja la griji ca manca f putin, adica sub cat ar trebui sa manance in perioada asta si sotul m-a incurajat sa-i dam "sarmai"=suc de mar

aseara avea 7260 g, adica in ultima saptamana a luat 260 g, ceea ce e f bine, poate un pic cam mult, avand in vedere ca suntem in a 4-a luna de viata si acum castigul ponderal ar trebui sa fie mai lent.
am de gand sa-i dau mar pana saptamana viitoare si apoi..sunt in ceatza.
mamicile care sunteti la al doulea copil, cum se face sucul de morcov?? tot la storcator?
am vazut ca merge, dar chiar nu stiu daca asha, sau sa fierb morcovul.
ce altceva i-as mai putea da?

poze noi cu bebelushull
mamica de Florin Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui andy_galro

Neata! Mai dar ce de incuscreli pe aici asa ca sa ne revendicam si noi fata pana nu ne-o ia altcineva inainte:
andreea_and stii ca Andrei i-a facut curte Minei de cand era inca in burtica....ei am discutat si ne-am uitat la poze si a decis ca ramane la prima lui dragoste Mina ca i-a placut din burtica.....asa ca ce zici mami? multi pentru Mina si mamica ei

O zi excelenta va doresc! pupici tuturor!

Andreea de Andrei(18.08.2008)

Povestea bobocelului nostru

Poze:
http://picasaweb.google.com/AndreeasiPompiliu
_
You can learn many things from children. How much patience you have, for instance. Franklin P. Jones



bravo, Andy!!! Asa te vreau, hotarata! Nu te lasa! Vezi ca Andreea a adjudecat alt baietel, eu zic sa nu te lasi si vezi cum faci sa aiba Andrei castig de cauza! Si eu sunt martor ca o curta pe Mina inca din "pruncie"!

Anca, tu mai ai pretendenti ascunsi cumva si nu imi spui? Ca al meu stie si sa.
Eu ti-am zis ca sotzu-meu a gasit o pretendenta la job, cica e mai tinerica decat Carla dar eu nu si nu, pass!Tot first love...

Eva in al noualea cer de LUCA NOAH (08.09.2008)

SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA
Povestea nasterii mele, Luca Noah
Luca se face mare!!!




“ There is only one pretty child in the world, and every mother has it. ” (Chinese Proverb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

am citit pe aici despre puisori care plang la masaj si am gandeam sa va spun experienta noastra, poate va ajuta.
in prima faza ii placea f mult la masaj, torcea ca un motanel. apoi, dintr-o data urla la masaj.
asha ca dupa ce ne stergeam bine de apa si il inveleam in prosopelul lui (el urland in timpul asta), il luam in brate si-i vorbeam, incercand sa-i captez atentia. l-am mangaiat, i-am desfacut cate putin prosopul, ba pe piciorus, ba pe manuta si il masam asha, vorbindu-i dragastos. l-am pus jos si am continuat sa-l masez f incet, ca un mangaiat, sa-l intorc pe o parte pt a-i masa spatele (nu direct pe burta, pt ca nu-i placea si incepea din nou sa urle), apoi pe partea celalata si uite acum toarce din nou ca un motanel, nu mai plange delok si e ff incantat de masaj.
ii vorbesc mereu, ii cant si el rade si face ochii mari. sta f cuminte.
sper sa va ajute:)

poze noi cu bebelushull
mamica de Florin Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudinna

sa va spun de diversificare
am un pic inima stransa, insa cand il vad cum mananca mi-e teama sa nu-l deochi
mancam la masa de la ora 9-10 sucul de la o jumatate de mar. am un storcator de fructe ordinar, nu cine stie ce marca, insa isi face treaba f bine. dupa ce mananca marul, pe care jumate il pune pe el, ca inca nu stie bine sa manance cu linguritza (dar facem progrese), stam sa scoatem aerul, mai stamd e vorba, ne jucam si apoi mai bagam si niste lapte. ieir a mancat la masa aia 110 ml, azi a mancat 150ml.
ieri, dupa masa aia a mai mancat la ora 13 - 210 ml, la ora 17 - 150 ml (a adormit bustean, nu i-am maid at eu lapte, ca el isi manca inca mainile - si-si mananca mainile numai cand ii este foame), apoi dupa baita si masaj, pe la 21.00 a mai mancat 250 ml. noaptea anterioara mai mancase cam 200 ml, impartiti in 3 mese.
azinoapte a cerut de mancare pe la 3, a mancat 100 ml, apoi la 6 - 150 ml. noaptea nu se trezeste,s e aude doar tzocaind manutzele, ma trezesc, ii dau sa manance si el doarme in continuare. cand se satura nu mai suge si-l pun la loc in pat.
nu stiu daca intelegeti ceva din ce am scris eu aici, cert este ca mananca f bine la fiecare masa si nu isi mai roade mainile aiurea, nu mai urla si nu mai refuza biberonul. intrasem deja la griji ca manca f putin, adica sub cat ar trebui sa manance in perioada asta si sotul m-a incurajat sa-i dam "sarmai"=suc de mar

aseara avea 7260 g, adica in ultima saptamana a luat 260 g, ceea ce e f bine, poate un pic cam mult, avand in vedere ca suntem in a 4-a luna de viata si acum castigul ponderal ar trebui sa fie mai lent.
am de gand sa-i dau mar pana saptamana viitoare si apoi..sunt in ceatza.
mamicile care sunteti la al doulea copil, cum se face sucul de morcov?? tot la storcator?
am vazut ca merge, dar chiar nu stiu daca asha, sau sa fierb morcovul.
ce altceva i-as mai putea da?

poze noi cu bebelushull
mamica de Florin Razvan



Frateeeee pai Razvanel mananca nu gluma. Edi al meu abia de vreo saptamana a inceput sa manance 120ml la o masa si are 5kg, nu mai e chiar asa micutz! In schimb eu nu-i dau bibe decat daca plange, mai ales noaptea. Poate sa-si roada si picioarele, il las in pace. De multe ori se trezeste, sta putin cu ochii pe pereti dupa care adoarme din nou.

Fetele eu de la 6 luni vreau sa-l duc la inot. De fapt din primavara. Abia astept! O sa incep sa ma interesez sa vad unde se fac cursurile.

Mami de www.flickr.com/photos/31848759@N02/3065391873/" target="_blank">Eduard-Gabriel (17.08.2008)

Am fost mic dar m-am facut mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

giulianna, eu il hranesc numai cu lapte praf, asha ca el saracu numai de biberon stie, ca tzitzi a uitat-o din prima saptamana de viata
nopatea, daca nu ajung la timp cu laptele, urla de trezeste toata casa. de fapt si ziua, daca nu te misti detul de repede, abia ii mai inchizi gura care are colturile lipite de urechi!
asta e dezavantajul biberonului, ca tr sa prepari laptele, sa mai racesti apa...

poze noi cu bebelushull
mamica de Florin Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freshanana spune:

claudinna ma uimeste (sper sa nu deochi) cat bea puiul tau care e cu o sapt mai mare decat al meu
si f interesanta partea cu diversificarea, poate o sa incerc si eu ca al meu bb papa din ce in ce mai putin lapte (in loc sa fie invers)
sa ne mai impartasesti din experienta ta
pupici



puiutz pozat prin geam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Si eu tot lapte praf ii dau, exclusiv din a treia saptamana de viata dar Edi a fost mic, iti dai seama ce stomacel a avut la 1800g? Cand manca 30ml era sarbatoare!

Ptiuu sa nu-mi deochi copilul, sta in pat ii tin leutul deasupra, se uita la el si din ce in ce i se inchid ochii. E mortal!!!


Mami de www.flickr.com/photos/31848759@N02/3065391873/" target="_blank">Eduard-Gabriel (17.08.2008)

Am fost mic dar m-am facut mare

Mergi la inceput