Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(15)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Citat:
citat din mesajul lui iubita_tiana
ps: scuzati mi pesimismul, ma apuca in preajma ecografiei....si nu am scapare se pare...


Conteaza foarte mult in sarcina tonul optimist al mamei. Hai, capul sus, ca o sa fie bine, o sa vezi un bebe zbenguitor .

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.07) (Povestea nasterii)
10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

Carla
iubita tiana hai curaj va fi bineeee ai sa vezi..
am zarit si o graviduta din Austria si io sunt tot aci..poate apare mai des sa vb si eu cu ea.
va pup pe toate.

luptatorul meu

"Stelele care cad, nu pier
Stelele care cad se duc pe un alt cer"!!!


Miauu sunt Ema sunt blanda si nu zgarii Miauuu
...Putin cu putin se aduna marea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-first spune:

Buna, burtici,

Si eu sunt sigura iubitatiana ca totul o sa fie bine...multa bafta

Noi mai trebuie sa asteptam vreo 2 saptamani pana mergem la eco si poate atunci o sa vrea sa ne arate si noua pudicul ce vrea sa fie, sau

Eu am fost foarte harnica seara asta, adica m-am apucat de exercitii, intr-adevar, dupa 20 de minute am obosit, dar nu se mai putea, ca am inceput sa devin foarte pufoasa, mai ales coapsele...

Si mai folosesc si o perie de corp cu peri tari(bineinteles, nu pe burtica) si stiu ca ajuta foarte mult la stimularea circulatiei, este foarte buna si impotriva retinerii apei in prganism.

Voi, fetelor faceti exercitii sau folositi scule de genul asta?

Va pup

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-first spune:

Din prea multa graba, am uitat sa scriem corect...organism...

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strunfita spune:

Citat:
citat din mesajul lui CarlaV



Am auzit si eu femei urland la nastere si injurand in stanga si-n dreapta, mi s-a parut mai mult de show, mi-e greu sa cred ca durerile cele mari iti lasa suficienta energie si pentru strigate agonizante.



Carla, da-mi te rog voie sa te contrazic. Daca tu ai avut o nastere usoara, nu inseamna ca toata lumea e la fel.
Crede-ma ca in ultimele 2 ore de travaliu, inainte de a intra in cezariana, am urlat efectiv. Si nu de bine ce imi era.
Asa ca n-ar strica un pic de control cand spui asemenea vorbe.

14+ si Bogdan (04.02.2005)
Poze1
Poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-first spune:

eu cred ca fiecare are un grad de suportabilitate a durerii diferita, ceea ce mie mi se pare nimic, pentru altcineva este groaznic de dureros...

Putem sa speram doar la nasteri fara dureri insuportabile, mai ales cele care suntem la prima nastere si habar n-avem ce ne asteapta...

Va si sa aveti parte numai de intamplari fericite...

si un usor tuturor...

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaalex spune:

Salutare.
Si eu sunt pro nastere naturala. Eu am avut parte de cezariana dupa doua zile de inducere fara succes si cred ca toata viata o sa ma gandesc ce bine era sa pot naste natural. Am prietene apropiate care au nascut natural si nu se compara recuperarea plus ca nu ramai cu o taietura pt vecie pe burta. Cateodata si acum ma mai sacaie in sensul ca la schimbari de vreme ma mai inteapa plus ca asta cred ca a fost cauza pt care nu am reusit sa alptez. Mi-a venit laptele la o saptamana pe cand Alex deja era obisnuit cu sticla si cu 90 ml cad eu deabia produceam 50-60 ml.
Sunt total impotriva modei din Romania cu cezariana. Mi se pare cea mai mare prostie. Adica medicii o incurajeaza ca le vin mai multi bani in plicuri.
Ma gandesc ca la cate femei se lasa taiate mai bine s-ar pune banii aia sa se faca dotari pt sali de nasteri normale, adica nu la gramada cum am auzit ca sunt mai peste tot.
Eu nu dau cu noroi in mamicile care opteza pt cezariana ci pentru sistemul sanitar si conditiile inumane care sunt in majoritatea maternitatilor din Romania.
Nu iubesc America si vizez sa ne intoarcem acasa dar pot sa spun ca sunt foarte fericita ca am nascut si voi naste aici.


Oana 15+ si Alex(05.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaalex spune:

Bun venit Liana30 Ti-am urmarit povestea si ma rog pentru tine si samburelul luptator.

Fetelor aseara am crezut ca mor de rau. Eu am o problema mare, nu pot voma, asa ca in cazuri de indigestii trag de moarte pana-mi revin. Trei ore am crezut ca o iau razna dupa care am tras o diaree de mai mare frumusetea. Azi sunt mai ok dar nu-mi vine sa mananc nimic. Toata noaptea m-am intors de pe o parte pe alta asa ca sotul azi e la munca si rupt de oboseala ca nu a putut sa se odihneasca din cauza mea. Sper ca bebeul e bine ca nu l-am simtit azi dar o fi obosit si el sarmanul dupa asa o noapte.

Ma pun acum la somnic ca dorme Alex de amiaz. Va pupam.

Oana 15+ si Alex(05.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

buna seara dragele mele.
clodyac, nu iti face griji din cauza ovulelor. asa cum au zis si celelalte fete, se curata si e normal sa apara ceva scurgeri. daca e alba, e bine. mie asa imi spunea doc.
incerc sa iti fac eu rost de nr de tel al doc pop, maine pana pe la pranz ar trebui sa iti trimit numarul. te pup si ai grija mare de tine. asculta orbeste cand zice doc sa te odihnesti.


fetelor, referitor la recoltarea celulelor stem, in aceasta dupamiaza a fost pe national tv o emisiune "dialog deschis" despre acest subiect. eu ascultam de la bucatarie caci gateam. ce am inteles a fost ca:
1. aceste celule ar da rezultate bune in caz de doamne fereste o boala doar timp de 15 ani de la recoltare;
2. ca ele in momentul de fata nu pot sa ajute decat in caz de leucemie sau alte boli ale sangelui. in altceva nu s-a dovedit ca pot face ceva. dar ca in cazul tratarii unei leucemii, au spus ca acestea ajuta deoarece dupa transplant e necesar cam 6 luni de tratament si gata, pe cand in cazul unui transplant de la un donator compatibil, tratamentul trebuie luat toata viata. deci acesta e un avantaj.

invitatii respectivi au mai spus ca in romania nu exista o banca de celule stem desi se vehiculeaza ideea ca ar fi una la timisoara. au zis clar ca e o minciuna.
au spus ca exista la cluj un centru de recoltare care trimite apoi in strainatate la banca de celule.
ce au mai zis?........
a , da. ca acest lucru este inca in faza de cercetare si ca pentru viitor este posibil sa se realizeze tot ceea ce s-a promis. si, au vorbit in general nu doar raportat la tara noastra, au pomenit de china foarte mult, sunt multi profitori care aduna averi vanzand sperante false?!..... si recomandau ei ca in loc sa se dea 30 mii de E pentru diferite promisiuni, mai bine cu acesti bani s-ar face un tratament efectiv bolnavului.

au mai zis ca cica in romania au aparut niste pastile cu celule stem?! si ca se introduc in tara ca fiind suplimente nutritive parca? si ca nu se face o investigare a acestor pastile si nu numai a acestora.

daca mai este cineva care a vazut emisiunea, poate a retinut mai bine si mai mult. o rog sa ne scrie in caz de. multumesc.


va urez noapte buna si somnic usor. pupici la BB-ei
DD sa vegheze peste voi.

viitoare sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

buna dimineata burtici,
somnoroase, nu? bravo, dormiti ca face bine la BB-i.

clodyac, am gasit numarul. ti l-am trimis pe messenger. te pupic si iti urez o sambata placuta.

sa nu cumva sa faci treaba maine, da? am auzit ca nu e bine nici sa incalzesti mancarea, dar cum altfel sa papam?



viitoare sper

Mergi la inceput