frustrari...amanta...copil mic...etc

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

nu vreau sa-ti dau niciun sfat ci doar sa-ti spun ce gandesc eu.
nu am trecut prin astfel de experienta si nici nu-mi doresc....dar in schimb fratele meu e acum in prag de divort. deocamdata e totul urat, ne afecteaza si pe noi, restul familii, indirect, tocmai ca frate-mio s-o saturat sa fie sub papuc...eu una nu pot intelege cum se ajunge la astfel de situatii.....parerea mea e lipsa de comunicare.....si nu pot sa cred ca unde a fost odata dragoste nu mai poate fi.....poate acum sunt si melancolica, melodramtica ...tocmai am urmarit filmul what happens in vegas....dar sunt convinsa ca si in cazul lui frate-mio se mai poate face ceva, desi ei nu au copii, iar la voi ...hmmm...pacat de copilas ca nu va avea ambii parinti aproape ca o familie unita.
iti urez tarie si intelepciune sa iesi cu bine din situatia asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tandrei spune:

El trebuia sa se fi gandit la asta inainte de a avea un copil. Eu cred ca a rabufnit orgoliul masculin in el si de aceea a mers cu alta, care probabil e o femeie mai slaba decat Miruna, pe care o poate domina si satisface. Probabil in fata ei se simte ca un zeu atotputernic, iar tu il faci sa se simta inferior, slab, "mascarici" etc. Probabil ca el era nemultumit inca dinainte de a avea o amanta. Oricum nu dispera, esti tanara (26 de ani sa fie oare?:-) si poti sa iti refaci viata alaturi de un om care sa fie mai apropiat de valoarea ta. Timpul sa stii ca nu lucreaza in favoarea ta.
mult succes
andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlaura77 spune:

Ciao Miruna,

asa din curiozitate...ce zodii sunteti voi 2? sunteti compatibili?
imi pare rau ca trebuie sa treceti prin asta...tu si fetita ta...cat despre " sotul " tau si nenorocita aia...vorba aia : God save them!
esti tanara , ai toata viata inainte, nu esti singura, o ai pe fetita ta...capu-l sus! meriti mult mai mult decat atat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna82 spune:

Buna,

Eu sunt leu iar el este rac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna82 spune:

Andrei, tind sa cred ca ai dreptate...chiar cred ca asa a stat situatia din pacate! Se pare ca "lipsa de comunicare " nu e doar un cliseu, la noi practic asta a dus la destramarea casniciei noastre!

Oricum va multumesc tuturor pt incurajari si pt ca vi ati facut timp sa mi cititi povestea si sa imi raspundeti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

buna miruna,
eram 80% sigura ca el e zodie de apa,sincera sa fiu exact la rac m-am gandit. iti vorbeste un rac: lasa-l in pace,daca il vei stresa se va indeparta de tine cu totul,lasa-l sa constinetizeze ce se intampla si crede-ma,adca te-a iubit un pic in viata o sa vina inapoi.
racii sunt fff familisti,dar,un mare dar,daca se simt incoltiti,acuzati pe nedrept sau lasati pe din-afara,cauta atentie in alta partea. e foarte usor sa multumesti un rac.racii de fel,nu sunt buni la condus o familie,ne place sa credem ca noi suntem capul cand colo suntem doar niste majorete. un rac rabda multe,prea multe,da sanse peste sanse,pana zica gata. cand aa zis gata,trebuie sa stii ca e momentul sa il lasi in mintea lui(ca noi suntem toti cu capu' si avem perioade bune si perioade rele,plus facem din tantar armasar),ne vicimizam din orice,dar trebuie sa stii sa il lasi sa faca pe victima.
chiar daca acum nu vorbeste cu tine,sa stii ca sufera,dar in felul lui,are nevoie doar de curaj pentru ati si arata asta. toate la tyimpul lui. ai rabdare!
numai bine

33S+sa fii alaturi de noi pana ne nastem sanatoase!
AMR 7 sapt pana sa o cunoastem pe Ana Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

Miruna imi pare rau pentru suferinta prin care ai trecut sau si continui sa treci. De astfel de relatii am avut si eu parte cu diferenta ca nu ajunsesem sa ne catorim si nu aveam copii, dar locuiam impreuna si "ne sprijineam" (adica il sprijineam) ! Eu Cred ca acea amanta si notitele respective au fost doar ca sa te faca pe tine geloasa si sa-si demonstreze tie si lui ca este in continuare acel "macho" si ca el este "seful" Fara doar si poate tu ai un caracter si o personalitate mult mai puternica decat a lui fapt ce te ajuta sa te descurci si sa evoluezi mai repede decat el, pe el tragandu-l dupa tine.. Nu inteleg cum se vaieta ca a fost tinut sub papuc atata timp cat el a avut nevoie de ajutorul tau si oarecum "cicaleala" ta ca sa si gaseasca un oarecare drum in viata!Totodata nu accept acele pretentii sau invinovatiri ale tale de "a te schimba " Pentru ce sa te schimbi? Barbatii in general au un orgoliu tare greu de inteles

!repet si eu am trecut prin situatii ca a ta . (2 relatii) I-am sustinut financiar si social sa si dezvolte afacerile lor ca dupa ce s-au vazut cu saci in caruta si o oarecare pozitie sociala ,1 sa-mi scoata ochii ca ma intretine el si sa nu ma-i imi bag nasul in contabilitate si negocieri ca-i stric reputatia si sa mi vad de cratita si casa care niciodata nu erau "la standardele lui" si 2 sa descopar telefoane interminabile cu amanta . si vezi doamne lungi cine intreminabile de afaceri cu secretara.! Elegant le-am spus sa se mute! Am observat ca la fel devenisera violenti si am plecat eu frumos in anglia la studii pana isi muta ei lucrurile. De 2 ori am avut casa golita de absolut tot! mai putin parchetul si gresia! Au luat inclusiv centrala termica!si panoul de dus !Dupa asta le-am zis ca imi pare bine ca m-au ajutat caci oricum trebuia sa redecorez casa si sa fac curatenie generala . Nemaiifind eu si tatal meu cu relatii normal ca nu au mai avut comenzi si au dat faliment!si li sa desumflat orgoliu de cuceritori , dupa care au inceput telefoanele cu scuze si decalaratii de amor si ca nu a fost sa fim impreuna acum dar cu siguranta o sa luam totul de la capat peste catva ani! Exact acela tipar ca si al sotului tau. ! Eu in amblele cazuri nu am vrut sa mai aud de ei caci consider ca acele "pupicuri imbratisari si vorbe bune de dimineata " costa prea mult sufleteste (si financiar, dar asta se suporta mult mai usor) pe termen lung , si ca intotdeuna la sfarsit eu am de suferit"

Am facut acesta paranteza cu fostele mele "probleme" deoarece acum eu sunt insarcinata in luna a 3 a cu cineva care nu prea este tentat sa devina tata si la fel ca si tine as fi fost dispusa sa reconciliez sau sa dezvolt anumite relatii doar de dragul dorintelor de a avea copilasul un tatic aproape. Atat persoanele de pe acest site cat si alte cunostinte personale m-au ajtat sa ma hotarasc ce e mai bine si sa evit eventuale greseli pe care le-as fi putut face.

In final eu nu stiu ce sfat sa ti dau Tu sa faci exact asa cum consideri tu ca este mai bine dupa ce "cantaresti "in prealabil si alte pareri! Cred ca ceea ce a facut el este de neiertat si reflecta un caracter de "joasa spetza sau meam prost" care ar putea sa afecteze linistea ta si a copilului. ! Nu cred ca zodia are vreo importanta caci educatia ne invata sa ne temperam si sa controlam anumite stari sufletesti in asa fel incat sa nu facem rau noua personal cat si persoanelor de langa noi! Cred ca daca te-ai impaca acum cu el el ar folosii vulnerabilitatea afectiva a ta pentru a ti se urca in cap si a devenii astfel el in orgoliu lui "sef" in mare parte pe meritele tale.
Totodata daca a facut-o odata o va face si a doua oara cu mult mai multa usurinta, caci a observat prin asta cat de mult tii la el , si va folosii aceasta tehnica de fiecare data cand tu iti vei pune in valoare calitatile caracterului si educatiei tale, pentru a devenii el astfel "seful meritelor tale". Eu consider ca acea amanta a fost numai pentru a te face geloasa pe tine , caci altfel nu ar fi lasat notite pe care tu sa le citesti, si nu ai fii aflat atat de repede de existenta amantei! Mascarici a fost in facultate , mascarici era si la serviciu , iar daca asta insemna a se simtii liber pentru el lasa l in pace! Tu ai fost probabil singura care ai crezut ca el poate fi mai mult de un mascarici si ai facut eforturi pentru al ajuta ! Stiu ca suna crunt dar eu cred ca el s-a folosit de tine si a speculat natura ta protectoare si spiritul tau de sacrificiu ,ca sa ajunga mai bine respectiv sa-l cicalesti sa termine facultatea( ca probabil sigur fara cicaleala ta nu ar fii reusit) apoi sa cumparati o locuinta , el sa platesca ratele in asa fel incat daca va ve-ti certa casa sa fie a lui si bineintes tu ai platit intretinerea lui si a ta. In momentul cand a venit pe lume bebe (sa ti traiasca) a considerat ca poate sa faca ce vrea din tine ca oricum te-ai legat de el si nu o sa l parasesti sau ca odata ce bebe a devenit pe primul plan pentru tine si ii oferea afectivitatea si timpul probabi ai devenit pentru el "inutila" caci in loc sa ai grija de el acum ai de altcineva care spre deosebire de el , copilul merita! Eu cand am fost in locul tau am preferat sa nu mai aud de respecivii , ca si acum dealtfel, indiferent cat de greu mi-ar fi fost sa ma detasez afectiv de relatie. Nu spun ca este bine ce am facut sau ca asa ar trebui sa faci si tu pentru ca nu imi place sa dau sfaturi , iar tu trebuie sa te gandesti din prisma relatiei tale si sa gasesti raspunsul in sufletul tau! caci doar tu stii ce este mai bine pentru tine si copilul tau. Nu pot decat sa ma dau cu parerea si sa ti ofer un sprijin moral si afectiv in decizia pe care o vei lua.
Iti urez mult noroc , multa fericire si sanatate tie si copilului tau si sa aveti parte de tot ce v-a doriti in viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Nu vreau sa zic decat un lucru: e foarte posibil ca el sa ramana pe langa voi datorita copilului, daca o iubeste pe fetita voastra suficient de mult ca sa isi doreasca sa fie prin preajma cand creste, iar acest lucru va poate apropia pe viitor, insa totul depinde de ceea ce-ti doresti tu, daca il mai vrei pe langa tine in vreun fel sau nu; si din moment ce a calcat o data stramb, e foarte posibil sa o mai faca inca o data... plus ca tu oricum nu ai mai avea incredere in el, pe orice s-ar jura el. Eu nu as mai avea daca as fi in locul tau si m-as intreba mereu unde e si daca e intr-adevar unde a spus ca este... daca te hotarasti sa renunti la el definitiv, iti va fi bine. Daca te hotarasti sa ii acorzi sansa sa fie tata penru copilul tau, asteapta-te si la posibilitatea de a va reapropia. Nu acum, ci in viitor. E foarte posibil, repet... nu 100%, dar e probabil si zic asta din experienta proprie...

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Citat:
citat din mesajul lui miruna82

Buna,

Eu sunt leu iar el este rac...

Puteam sa pariez ca e rac. Iar zice lumea ca eu cu prejudecatile mele referitoare la zodia asta (ca de-aia mi-a dat D-zeu si copil tot in zodia asta, ca sa incerc sa-mi repar prejudecatile), dar fostul meu sot si "mascariciul" tau, amandoi raci, au taaare multe in comun: imaturitate, iresponsabilitate, lasitate (sa te faca sa-l urasti ca sa fii tu "cel rau" in despartirea voastra, asa cum ai fost pentru el "cea rea" si in relatia voastra), tendinta de a da mereu vina pe altul, lipsa simtului realitatii, iloialitate, dorinta de a fi perceput drept ceea ce nu este (un barbat adevarat), refugierea de la o femeie la alta in speranta ca intotdeauna urmatoarea va fi "alfa si omega"...

Daca n-ar fi de plans, ar fi de ras... Ce personaj ridicol!

Vezi-ti de viata ta, fata draga, si lasa-l pe el cu tot alfabetul grecesc si cu desfacerea a enspe perechi de coapse, ca tot nu va fi fericit. Barbati ca asta gasesti la orice colt de strada. Tu meriti ceva mai bun.


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi

Povestea nasterii *** www.onetruemedia.com/shared?p=7248d8e682f97e03a2212a&skin_id=1602&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Slide show David
*********************
Cine nu poate vindeca nici cancerul, dar nici macar o simpla raceala, nu ar trebui sa pretinda ca poate preveni cancerul cu vaccinuri! Rusine mafiei farmaceutice din toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Miss, eu am un rac si este au contraire!

Nu tine de zodie, tine de crestere, de mamica, de educatia personala(daca si-a facut-o), de anturajul barbatesc... etc.
Cred ca sunt unii barbati care n-ar trebui sa se casatoreasca... decat cand le vine mintea la cap

Mergi la inceput