Mamici si gravidute curajoase de Nov-Dec2008 (133)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Diamisha: Si am uitat sa zic esentialul: aici se recomanda sa scoti puiutzul afara pana la -12 grade, daca nu bate vantul. Iar eu il voi scoate cand voi prinde o zi mai buna (nu mai frig de -10), ca altfel nu-l mai scot pana in aprilie.

Andy 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Am vazut ca vorbeati de vizite...cred ca eu sunt un caz mai aparte!. Mie sincer mi-au facut mare placere vizitele. Am stabilit clar cu toata lumea zilele si orele cand pot veni...in functie de oboseala mea si de starea pe care o aveam. I-am chemat in asa fel incat sa nu se suprapuna si n-a venit nimeni dintre cei care erau bolnavi sau aveau un dubiu ca i-ar lua vreo raceala. M-am simtit tare mandra si fericita ca e dispusa atata lume sa vina sa vada un botz de om (si au venit de departe unii...din provincie...sau cumnata mea din Italia doar un weekend special pentru el ).
Nu s-a asteptat nimeni de la noi la cine stie ce tratatie..am luat convrigei, alune, napolitane si sucuri si aia a fost...toata lumea a fost fericita.
Repet, e cazul meu..si-mi aduc aminte ca asa am facut si la primul. Cu toate astea nu impun la nimeni sa fie asa...de exemplu pe fetita nashei copiilor am vazut-o la o luna, atunci cand au facut parintii invitatia de a trece pe la ei..nici prin cap nu mi-a trecut sa insist, de vreme ce ei aveau rezerve.


Ami, mamica lui David Alexandru (26 iulie 2001) bobocel de clasa 1
si Luca Gabriel (31 octombrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa.1983 spune:

babyzapui ce-mi plac povestile cu HAPPY END

Diamisha asa sunt si eu...turbata ...a venit cumnata-mea sa ne arate cum sa-i faca baie .....si dupa scandalul de rigoare cu SA NU VINA cu bebe ei de 1 an si 8 luni ,la care ei dupa 2 copii ma intrebau deja de doua zile "da de ce...ca noi cnd a fost bebe mik am avut musafiri....." de am cedat nervos de la " stii vreme rece,microbi, raceli, e mik are 2800 al tau a avut 5 kg la nastere" pana am dat-o p'aia cu " ca asa vreau EU...vii sa ne ajuti sau nu, e ok" ....cand am mai si vazut-o ca mi-a luat bibe din mana sa-i dea lui bebe si i-a facut baitza...si-l alinta...am zis manca-v-as ca o scuip, o bat, o musc, ii smulg parul din cap...si aveam asa fantezii de la distanta de pe canapea...ca daca ma apropiam sa vezi belea ce faceam...acum...A VENIT SOACRA-MEA LA ORA ASTA abia plecase mama ...si se uita la tv...cu ce sa ma ajuteeeeeeee?????????? ca NU au cu ce.....ca ma ajuta Adrian....aoleo se apleaca la beeebeeeee....ma duc s-o trantesc la podea..revin....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creatza spune:

Isabela, atat de tare m-a impresionat povestea ta... De fapt, am o marturisire sa-ti fac: eu la Medlife v-am vazut pe toti trei, pe tine, pe iubi al tau si pe bebe Raphael. Da' de tuta ce sunt, mi-a fost rusine sa vin la tine... M-am gandit ca am scris asa rar pe forum incat nici nu stii cine sunt.
In fiecare zi ma duceam la acvariu si ma uitam la 2 bebei: la al meu si la puiutul tau. Am fost acolo cand l-au scos de la incubator si l-au asezat in patut normal. Mi s-a umplut sufletul de bucurie!

Sa va traiasca micul luptator, sa fie fericit, sanatos, frumos si destept Ah, si sa stii ca sunteti o familie tare frumoasa voi trei!

pup mult de tot

creatza

mami de Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreyutza

eu am zis c-o sa-l scot afara in fiecare zi macar 5-10 minute, bineinteles din momentul in care o sa ne permita doctorul si daca n-o sa ninga. pai daca-l nasc in decembrie asta inseamna ca pana la primavara sa-l tin in casa?

Citat:
citat din mesajul lui diamisha
Am dezbateri majore cu diferite persoane despre acest lucru...Eu nu inteleg de ce nu pot sa scot copilul din casa, daca il imbrac bine, adecvat temperaturii de afara...inteleg sa nu il scot daca ploua, ninge, viscol, ceata, vant puternic...dar daca nu se intampla nimic din toate astea, ci este doar faptul ca afara sunt 4 grade Celsius, eu nu inteleg de ce sa nu o scot la plimbare...doarme dusa, e linistita toata ziua, e roz in obraji...dr pediatru de la spital a spus un lucru care mi s-a intiparit in minte: un copil sanatos este un copil scos la plimbare si imbaiat in fiecare zi!

Ca de obicei, cate capete, atatea pareri...doar ca eu m-am hotarat sa o scot afara intotdeauna cand voi considera ca este ok pentru ea...




Diana, mami de Sonia




Minunea din viata noastra!!! Criss
http://bd.lilypie.com/nI8Fp3.png
35+ Matei






poti sa il scoti pe bebe afara atata timp cat temp nu scade la -5 grade celsius....... crede-ma ca eu l-am scos pe Raul afara pe frig imbracat bine si a fost super rezistent la raceli pana la 1 an... si e copil alaptat doar o luna

Ank Raul 17.10.2007
si de care creste asa
Poze Raulito
AMR ..maxim 3 saptamani pana vine Cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Babyzapi ce peripetii la nastere, te cred ca ai avut emotii si doctorul te-a speriat si mai tare ca ai burta mica, ca nu isi asuma raspunderea. Auzi la ei sa nu te interneze, plus faza cu doctorul. Inteleg ca mai aveai putin si nasteai normal. Dar ce sa faci daca si-a ales scumpul tau ziua de nastere cum a vrut el.
M-ati distrat la faza cu apa si mopul .
Diamisha, pai ei au zis nu si nu dar am zis ca vin eu cu atingerea magica . Apropo eram 3 capricorni la impins in spate, crezi ca cedam vreunul, no way. Ei si uite ca nu am nascut, sunt buna de clocit. Acum pot spune ca a avut dreptate doctorul de aici ca poate am un col scurt de felul lui dar tine bine sarcina, caz dovedit lungimea nu conteaza ci asa cum mi-a spus el daca a tinut o sarcina 42 de saptamani sunt sanse mari ca asa sa reziste si la urmatoarea sarcina, evident se scot din discutie eventuale infectii, cauze mecanice.

Dragelor, din pacate, desi nu credeam, odata cu timpul am dezvoltat si diverse anxietati legate de copil, cu bona/bunici nu imi este teama sa o las pe Ana. Duminica de exemplu mi-a fost frica sa o las in masina cu prietena mea. In timpul noptii visasem ca o scoteam dintr-o masina rasturnata, numai ea supravietuise , ce cosmar. Numai spun cum e cu avionul, ma lupt grav cu mine. La gradinita nu am avut teama sa o las si tot a avut accidente. Ei si in curand se vor dubla motivele, sper sa-mi reziste inima.

Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Minunea din burtica 38+
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Isabela .... am asteptt cu sufletul la gura derularea povestii.. si cu lacrimi in ochi..

Ank Raul 17.10.2007
si de care creste asa
Poze Raulito
AMR ..maxim 3 saptamani pana vine Cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Creatza hai mey chiar asa ne-ai vazut live? si n-ai zis tu nimic, ne-ai observat asa din umbra...nt,nt, mare pacat. Mi-ar fi placut sa schimbam cateva impresii pe viu asa. Si ce daca nu ai scris asa des pe forum imi era cunoscut nick-ul tau...pe de-o parte inteleg retinerea ta...la inceput si eu aveam retineri si oarecum o jena, pana am spart gheata cu Andreyutza si cand am vazut ce bine m-am simtit stand de vorba cu ea live, am mai repetat experienta si cu alte fete. Dupa ce l-a scos pe bebe din incubator, a 2-a zi sambata am plecat acasa. Voi cand v-ati externat?

Monicus si AnKa multumesc . Va doresc si voua nasteri usoare si cu amintiri dintre cele mai frumoase. Sa va bucurati de bebelusii vostri.

Alexa ce facusi cu soacra? Mai traieste?

Isabela de Raphael Nicolas

Primul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Ginye, despre vaccin poti citi la pagina 66 in cursul doctoritei Culcer de pe contul comun. Reactia la BCG apare dupa 3 saptamani si pana la 3 luni.
Mickyyy, bine ca sunteti bine. Asteptam vesti!

Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Minunea din burtica 38+
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Da Otilia mai aveam un pic si nasteam normal...stii cum e D-zeu iti da atat cat poti duce, sunt eu foarte slaba dar un bebe de 1,700 puteam sa nasc si eu natural, daca nu erau pb mele de sanatate. pt tine si ici pt bebe si pt Ana

Isabela de Raphael Nicolas

Primul nostru

Mergi la inceput