Mamici si gravidute curajoase de Nov-Dec2008 (133)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Babyzapi: Ce frumoasa poveste si ce puiutz luptator ai... Cat despre ruptul apei, eu ma intreb ce ma fac daca curge mult pe podele? Daca se umfla podelele? Iti dai seama ce probleme am....

Cu nascutul, sa vedem, poate sta puiul acolo pana vine mama mea, ca nu-i concurs, care ajunge primul....

Diamisha: Si mie mi se pare normal sa reactionezi asa. Eu i-am cam avertizat pe oameni ca primele 2-3 saptamani nu vreau sa vad pe nimeni, ca sa avem timp sa ne obisnuim cu bebe si bebe cu noi.... Plus ca e sezon de raceli, plus a unii au copii mici care merg la gradi si aduc tot felul de virusei si uite ce a patit Diana cu Tudor...

Ati observat cati Andrei avem la odisee? Foarte multi! Dragii de ei...

Andy 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamisha spune:

Andy, ce temperatura este acum la voi? Si cum se procedeaza cu scosul copiilor afara? De fapt, oricum sunt scosi afara atunci cand ies din maternitate, nu? Indiferent de temperatura de afara, ca doar nu se opresc femeile din nascut iarna, daca sunt -20 de grade...Banuiesc ca nu iese nimeni la plimbare, totusi, cand este atat de frig, insa pana la 0 grade cred ca nu sunt probleme...

Am dezbateri majore cu diferite persoane despre acest lucru...Eu nu inteleg de ce nu pot sa scot copilul din casa, daca il imbrac bine, adecvat temperaturii de afara...inteleg sa nu il scot daca ploua, ninge, viscol, ceata, vant puternic...dar daca nu se intampla nimic din toate astea, ci este doar faptul ca afara sunt 4 grade Celsius, eu nu inteleg de ce sa nu o scot la plimbare...doarme dusa, e linistita toata ziua, e roz in obraji...dr pediatru de la spital a spus un lucru care mi s-a intiparit in minte: un copil sanatos este un copil scos la plimbare si imbaiat in fiecare zi!

Ca de obicei, cate capete, atatea pareri...doar ca eu m-am hotarat sa o scot afara intotdeauna cand voi considera ca este ok pentru ea...




Diana, mami de Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Andy intr-adevar mare problema cu umflatul podelelor ale mele nu s-au umflat...era iubi cu mopul in urma mea asta era grija lui ...il trimit pe iubi si la tine sa stearga podelele cand ti se rupa apa si gata ai scapat de griji.

Andreyutza iubita n-oi vrea tu in miezul noptii dar bebe Matei are ultimul cuvant. Si cand o vrea el sa vina, nu mai asteapta niciun minut in plus. Iar eu abia astept vestea cea mare. Cu bebeii nostri o sa fie cel mai super Craciun!

Isabela de Raphael Nicolas

Primul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

[red]babyzapi[/red[ frumoasa poveste... m-a miscat povestea ta... ..intr-adevar foarte frumoasa.. o poveste cu emotii mari ... in familia ta.. Doamne ajuta ca s-a terminat cu bine totul si acum bebe a luat in greutate.. ceea ce este bine si estre foarte mult rasfata de voi... va urez tot binele din lume si sa aveti parte numai de bucurii din partea lui. te

http://community.webshots.com/user/Bebitza_Iorgulescu
graviduta 36+
AMR 4 saptamani
http://bd.lilypie.com/dN6Wp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreyutza spune:

esti tare!

Citat:
citat din mesajul lui Andy08
Cat despre ruptul apei, eu ma intreb ce ma fac daca curge mult pe podele? Daca se umfla podelele? Iti dai seama ce probleme am....


Andy 37+


Minunea din viata noastra!!! Criss
http://bd.lilypie.com/nI8Fp3.png
35+ Matei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Spiridusul pai daca inteleg eu bine, astazi este ziua ta de nume! LA MULTI ANI si muuuulta sanatate! Sa-ti traiasca puiutii, sa fie sanatosi si sa va bucurati de ei!

[quote]citat din mesajul lui spiridusul

azi e sf stelian, ocrotitorul coppiilor
cine merge la biserica, sa aprinda un gand bun si pt noi


Mami de Cristian 26.10.2008 + Alexandru 02.02.2007
www.rodino.ro/" target="_blank"> jurnal de bebelus
www.rodino.ro/Blogs/BlogFamilyRO/tabid/128/EntryID/53/Default.aspx" target="_blank">repere in dezvoltarea bebelusului

Ami, mamica lui David Alexandru (26 iulie 2001) bobocel de clasa 1
si Luca Gabriel (31 octombrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreyutza spune:

si eu am aceesi parere. eu am inceput de pe acum sa le bat apropouri ca la inceput nu primesc pe nimeni. si i-am spus si mamei (sta cu noi) ca nu vreau sa vad nici o vecina pe la usa. inseamna ca eu sunt salbatica de pe acum.

Citat:
citat din mesajul lui diamisha

Am, insa, o alta problema...nu prea am incredere in altcineva...adica, singura persoana pe mana careia o dau linistita este Claudiu, dar nu-mi place deloc atunci cand e la altcineva in brate, chiar daca e mama mea, nu mai spun de cineva strain...si nu-mi place sa vad ca o pupa pe fata...de altfel, nici nu le permit sa faca asta, gandindu-ma la toate racelile, bronsiolitele sau laringitele pe care le-ar putea face...mi se rupe sufletul cand ma gandesc la bebei atat de mici prin spital, cum a fost bebe Tudor al Dianei...mama spune ca am devenit salbatica, ca nu mai socializez cu nimeni...adevarul e ca am amanat o multime de oameni care vroiau sa vina in vizita, dar fetitza mea este cea mai importanta acum...


O seara frumoasa va doresc!

Diana, mami de Sonia




Minunea din viata noastra!!! Criss
http://bd.lilypie.com/nI8Fp3.png
35+ Matei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreyutza spune:

eu am zis c-o sa-l scot afara in fiecare zi macar 5-10 minute, bineinteles din momentul in care o sa ne permita doctorul si daca n-o sa ninga. pai daca-l nasc in decembrie asta inseamna ca pana la primavara sa-l tin in casa?

Citat:
citat din mesajul lui diamisha
Am dezbateri majore cu diferite persoane despre acest lucru...Eu nu inteleg de ce nu pot sa scot copilul din casa, daca il imbrac bine, adecvat temperaturii de afara...inteleg sa nu il scot daca ploua, ninge, viscol, ceata, vant puternic...dar daca nu se intampla nimic din toate astea, ci este doar faptul ca afara sunt 4 grade Celsius, eu nu inteleg de ce sa nu o scot la plimbare...doarme dusa, e linistita toata ziua, e roz in obraji...dr pediatru de la spital a spus un lucru care mi s-a intiparit in minte: un copil sanatos este un copil scos la plimbare si imbaiat in fiecare zi!

Ca de obicei, cate capete, atatea pareri...doar ca eu m-am hotarat sa o scot afara intotdeauna cand voi considera ca este ok pentru ea...




Diana, mami de Sonia




Minunea din viata noastra!!! Criss
http://bd.lilypie.com/nI8Fp3.png
35+ Matei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Diamisha: Acum s-a mai incalzit, sunt vreo 3 grade. Acum 3 zile erau -7 (si se simteau -14 din cauza vantului), dar si asta e ok. In ianuarie, februarie, martie avem frecvent -20, -30 si daca mai adaugi si vantul....

Eu l-as scoate pe 3-4 grade (oricum, atat avem prin noiembrie si aprilie), daca mai sunt 3-4 grade pana se naste el, dar nu-l voi scoate pe -20 decat pt. drumurile strict necesare (adica din casa in masina inclazita, din masina inapoi). In rest, eu cred ca ii face bine statul la aer, cum zici, devine rumen in obrajiori si doarme dus. Oricum, mie iernile din Romania mi se par atat de blande acum, dupa 4 ierni de Canada, incat l-as scoate in fiecare zi fara vant sau ploaie....

Babyzapi: Sa vina, sa vina, sa-l ajute pe sotul meu la mopait.... Si eu o sa stau in vana pana nu mai curge, ca sa nu le stric munca...


Am mai pus si eu 2-3 poze cu burta. Urmatoarele vor fi cu bebe. [ :)]

Andy 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:


Mai rarut cu scrisul....lenea-i cam mare in ultima vreme, dar va citesc frecvent.
Mai ales ca am intrat pe ultima suta de metri, 39 de saptamani, vineri dimineata ar trebui sa nasc (adica peste vreo 36 de ore , am ajuns sa numar orele ), asta daca nu cumva imi face bebe vreo surpriza si nasc noaptea asta sau maine. Ca's treaza de azi dimineata de la 5, toata ziua am avut contractii, dar neregulate .
Bagajul e pregatit evident, iar eu fac 13-14 prin casa, pe forum...si pe oriunde mai pot pierde vremea.

Felicitari mamicilor care deja au nascut, nasteri usoare in continuare! Si chiar daca am trecut rar pe-aici si nu va stiu dupa nume decat pe foarte putine dintre voi, am citit niste povesti emotionante si haioase in acelasi timp , felicitari inca odata protagonistilor si mamicilor care au avut rabdare sa ne delecteze cu experientele lor.

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Mergi la inceput