Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (232)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

buna si de la noi

Erina si Carpatina multumesc

noi suntem bine sanatosi, doar ca eu sunt in depresie din cauza jobului , mai nou o sa lucram si pe 1 decembrie, adica mai bine zis o sa stam degeaba la serviciu si pe 1, asa ca sunt plina de spume, m-am certat cu sefu ca e zi libera nationala si cica nu suntem bugetari si suntem in criza , asa ca urmeaza sa fac ceva .... nu stiu ce , dar trebuie sa rezolv problema asta cumva Urgent!!! ca altfel ma stric de cap

Sim cu mare placere, face bine la moral , ma mai relaxez si eu ....

va pupacesc pe toate

poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Citat:
citat din mesajul lui papanash
si da,i-am trimis si Carpatinei aia cu ursul din Brasov.


Papanasho.. ai imbatranit maica.. habar n-am de care urs vorbesti matale.. sau duduia cealalta...

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Papansh, sa-ti treaca durerea de cap.

Gh al meu ecam apatic, cam moale.
SDi e ziua in care dr nu poate veni la noi, si sotu nu vrea sa-l scoatem din casa.
dar daca nu se imbunatatesete situatia, ma duc io singura, da tot il duc.

Mada, iarta-ma, dar la mesajul nu pot sa spun decat raspicat:
ASA NU>
ai procedat cum se poate de gresit.
L-ai umilit cu sanul albastru, te chinui tu cu pietptul plin.
Il lasi sa planga...il intarci iarna.


deci te rog sa ma ierti, dar nu pot sa empatizez cu tine.

Si revin, copiii nostri nu sunt niste animalute! nu ii intarcam ca pe vitei.
dacavedem ca nu merge, ca plang, ca se simt speriati, nu se intarca!

ma doare foarte foarte rau o astfel de atitudine.

Si eu am intracat-o pe Sofia, adica am ghidat intarcarea, dar ea nu a suferit, am inceput la un an si 2 luni si am terminat la un an si 8 luni.
In conditiile in care mergeam la faclutate, imi faceam masterul., deci nu stateam doar acasa.

Dece nu ne respectam copiii??
Decand suntem noi prioritare?
eu nu zic , mamele care doresc sa intarce sunt libere sa incerce.Nu asta e problmea. Ci ,modul in care se face. Nu intarcati cu un astfel de pret! cu atatea chinuri de ambele parti!
cu suferinta!


deja imi vine sa plang, serios.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui rodicamaries
Darius mai nou ii tare dragostos, pana acuma nu te lasa sa-l pupi, aseara a ramas si sotu marcat, ca vorbea la telefon, si s-a dus Darius la el si la pupat pe buze, noi nu-l pupam pe gurita, de aia sotu nici nu s-a ferit ca n-a stiu ce vrea sa faca, poate ne-a vazut pe noi la fel si cu mine, vine ma strange si ma pupa.

Tot am vrut sa va cer si voua parerea. Darius mananca foarte multa paine, pur si simplu ii place, merge la sertarul cu paine si devoreaza o felie, asta se intampla intre mese, oare ii problema??? daca afla sertarul gol, urla sa-i dau "miam-miam". Si a doua nelamurire, doarme tare mult, spre exemplu aseara l-am culcat pe la 9, si s-a trezit azi la 11, sta putin treaz, adica o ora, max o ora jumate, si iar i somn, deja doarme.doarme cam 3 ore, si ami are un somn de 1-2 ore pana la somnul de noapte... I-am siz si la dr, o zis sda-l las sa-si faca programul de somn... io il las,da` nu-i prea mult???


Mey, Moroshanu-i dragastos! Pai ai vazut unu de nu-i?
Pana acum ceva timp, Tudor nu ma pupa decat pe mine, pupic din ala pe obraz sau unde nimereste el, cu gura deschisa si tone de bale! Acum cateva zile, s-a indurat de tac-su si l-a pupat si pe el pe obraz!

Cu painea, ce sa zic. Si lui Tudor ii place, dar nu abuzam, ii dam cand si cand. Ii pun doar in ciorba, altfel mai mananca paine doar daca el a mancat deja, mancam noi parintii si ii mai dam cate o bucatica sa stea cuminte in scaun cat mancam noi. Dar asta inseamna cam jumatate de felie de paine. Daca are piure de legume sau orez sau paste, nu ii dau si paine. Trebuie sa ai grija doar sa nu manance prea multa paine, ca nu e bine. Am o prietena care a avut ceva probleme cu fetita de 2 ani si ceva. Se ingrasase copila cam mult pt. ca daca vredea o bucatica de paine pe masa, imediat o manca. La un moment dat au ascuns tot. Le-a luat ceva timp, dar au dezvatat-o de obicei si acum arata ok. Incearca sa-i pui acolo paine integrala, sa vezi daca mai vrea. Aia e si mai sanatoasa, daca e sa-i placa la fel de mult!
In legatura cu somnul, eu una nu m-as plange! As vrea ca Tudor sa aiba programul lui Darius macar intr-un weekend, sa mai recuperez si eu cu somnul si cu treaba pe acasa. Da, doarme mult, dar daca nu e bolnav si e ritmul lui, asta e.

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mada28
Voi ce-ati mai facut in astfel de cazuri?


Mada, parerea mea e sa incerci sa-i dai si bibe noaptea, doar sa-l incerci cu el, chiar daca la inceput il refuza. Si sa nu aprinzi lumina, in niciun caz televizorul! Dar repet, parerea mea!
Iar legat de sani, ia un prosop mare de baie, uda-l cu apa cat suporti tu de rece si infasoara-l in jurul sanilor cat mai strans posibil. dupa cateva zile de operatiune 'prosopul', o sa scada lactatia. Si cand esti la birou poarta sutien cat ma stramt, sa-si revina sanii.
Precizez ca operatiunea prosopul e sfat de la raposata mea mama, la noi intarcarea nu a necesitat masuri de acest gen, a fost mult mai blanda.

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui carpatina

Citat:
citat din mesajul lui papanash
si da,i-am trimis si Carpatinei aia cu ursul din Brasov.


Papanasho.. ai imbatranit maica.. habar n-am de care urs vorbesti matale.. sau duduia cealalta...


Mailu', Duamna, mailu'! Verifica-ti mailu'!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui ANDREEA11

Adi bine ai revenit!!! Mi-era dor de postarile tale.
AAAAAA, eu eram aia cu medicamentul, urletul, zbatutul, datul in forta al siropurilor......

andreea

Alegeti viata! Avortul opreste o inima care bate plina de sperante...

http://community.webshots.com/user/andreeagogo


Andreea, . Acum totul e bine?!?

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yaia

Citat:
citat din mesajul lui adimercedes

Yaia, am vazut ca se discuta la un mom. dat pasiunea pt SF a sotului tau. Si eu sunt fascinata si avida de astfel de lecturi, di pacate mai mult am reusit sa vad filme decat sa lecturez (din motive intemeiate si binecunoscute ). Cand ai 1 sec poti sa imi dai si mie o lista de cativa autori "obligatorii", in afara de cei pe care deja i-ai mentionat? Merci mult de tot .

si delfinasul gradinarit. Cum mai e la piscina? Mai mergeti acum cu frigul afara?


Adimercedes, bine ati revenit! Ma bucur ca v-a priit vacanta, desi a fost obositoare si a avut si mici incidente, se simte in tonul...postarilor ca v-ati bucurat de rude! Asta e cel mai important lucru.
Referitor la pielea uscata, aceeasi problema cu mainile o am si eu in fiecare iarna, a aparut doar cand am venit aici, in tara nu am avut probleme NICIODATA, de aceea cred ca e si aerul de aici de vina. Si pe mine ma tratez cu o crema foarte buna de maini, Atrix se numeste. Dar Tudor bietul are problema asta pe spate si pe unul dintre picioare. Crema aste e doar de maini, nu il pot da cu ea. Si am incercat Weleda, dar nu e buna pt. problema asta, am acasa si laptele de corp, si crema de corp si crena de iarna de la Weleda...nu functioneaza. Din tara am obtinut o crema ce se cheama Elocom parca si ii dau in strat subtire si ii trec ranile de sange, dar ramane pielea uscata. Asta e, asteptam primavara cu nerabdare (iarna abia a inceput ).

Cu vacanta asa e, e rupere de ritm si rutina, ori copii iubesc rutina, se simt in siguranta cu ea. Noi incercam sa o respectam pe cat posibil chiar si cand plecam de acasa. Niciodata nimeni nu mi-a comentat deciziile legate de copil, poate le-am demonstrat ca am dreptate, urmand rutina Tudor a fost mai calm...sau poate doar le e teama de mine! Dar nu cred ca ai fi prea stricta cu Lisa.

Nu cred ca sunt in masura sa scriu lista cu autori 'obligatorii' de SF, dar iti pot spune ce i-a placut sotului meu si ce i-a placut mai putin, fac o lista azi si o postez. Si eu sunt mare amatoare de citit, si imi plac si SFurile, dar am ramas mult in urma fata de sot...stii tu motivul!

Mergem si pe frig la piscina. Tocmai am citit articolul de pe prima pagina cu otitele si trebuie sa spun ca Tudor nu a avut niciodata otita externa, ci numai medie...clar microbi, nimic legat de inot. Din pacate mai avem doar 2 sedinte pe anul asta. Sper sa prindem loc si anul viitor, miercuri incep inscrierile, mersi ca mi-ai amintit...tocmai mi-am pus reminder sa il inscriu printre primii, sa avem sanse mai mari!

pt. Lisa, calatoarea cuminte!
Inca o data ma bucur nespus ca ati revenit! Imi lipseati!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze


Yaia, multumesc de mii de ori pt lista de autori. Acum sa vad cand o sa am timp sa ma apuc e lecturat. Cu planul e usor, practica e mai dificila...

V-ati inscris la cursul de inot?

Imi pare tare rau de problemele de piele ale lui Tudor. Cred ca iarna sunt si mai predominante din cauza contactului cu apa de piscina care e mai clorurata decat cea de chiuveta si usuca mai tare pielea iarna decat vara. Cel putin la mine asa era. De Atrix am auzit si eu, am fazut aici in farmacii, dar nu am folosit. Am descoperit Nivea SOS si ma dau cu ea cand am probleme. Sincera sa fiu, eu daca as fi in locul tau as folosi la puiut crema care la mine functioneaza, bineinteles, prima data pe o suprafata mica si as fi f atenta la reactii. Dar s-ar putea sa ii ajute. Nu ai ce pierde. Sa stii ca doare ff tare si uneori si arde la contactul cu apa calda :( Va doresc sanatate.

Cu petele de "cafea cu lapte" ce ati mai facut???



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Buna ziulica. Eu sunt tare prinsa cu munca, alergaturile, treburi de birou si personale. Nici macar nu i-am luat un cadou pentru Bubu pentru duminica, dar cat e Alex la balet ma duc la un magazin cu jucarele din apropiere.

Ema, si Bubu musca intr-o vreme, dar vad ca a mai abandonat cauza.

Sim, daca ai stii ce injur eu zilele astea repetitiile lui peste. Felicitari vorbaretului si istetului de Stefan. Si eu care ma bucuram ca Bubu imi face cu mana la plecare si imi zice "aa aa".

Andreea11, probabil are colon iritabil, asta explica si constipatia si reactia extrema la laxative. Eu asa patesc mereu.




Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Sa dam si noi o mana de ajutor! http://www.updown.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Rodica, si Sara mananca paine, nu foarte multa, dar mananca. ACum ce sa zic, nu accepta substitute? biscuiti, pufuleti? Sa-i pui in sertarul cu pricina..Cu somnul, intr-adevar, doarme mult, dar daca asta e nevoia lui...Si Sara dormea mult, acum a renunatm doarme doar o data pe zi. Nu mi se pare nimik in regula! Te pup cu drag si pe tine si pe zambaretul sef!

Gabriela, mami de Sara (29.08.2007)

Mergi la inceput