Alaptatul-Help Line-(10)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

la a doua intrebare... ai rabdare e inca micuta... are doar 3 saptamani, tinand cont ca acum isi formeaza muschii, mai are si vreun puseu de crestere... asa ca eu iti zic sa ai rabdare, oricum sa stii ca alaptand la cerere, nu trebuie sa te uiti la ceas... pana nu-l inveti sa citeasca ceasul, nu ii poti cere sa manance din 3 in ore (am transformat replica pediatrei mele in ceea ce priveste gramele pe saptamana)

si ai sa vezi ca mai tarziu in 10 minute va termina de mancat si va si adormi...

pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

deci il pot lasa si 1 ora la san? pare ca suge tot timpul, cu exceptia pauzelor pt respirat..

de 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns machus spune:

Dragele mele,
am si eu o problema. Nu stiu daca am ales topicul potrivit, dar sa va spun cu ce ma confrunt.
Bebe meu are 2,5 luni si il alaptez natural. (nascut 3600 grame, la 2 luni 5 kg) Ne luptam cu colicii inca. Aveam probeleme mai ales seara; la mesele de dupa amiaza si seara sugea 3-5 minute, dupa care urmau crize de plans isteric, si asa dura masa vreo ora. Un dr pediatru ne-a recomandat biotics baby; dupa ce i-am dat s-au mai ameliorat lucrurile; pe la 2 luni chiar manca la toate mesele bine, fara crize de burtica. Acum are aceste crize la toate mesele din zi ( noaptea e ok). Vazand ca nu reusesc sa il pun la san (cum il asezam- incepea sa planga), am muls lapte si i-am dat cu biberonul. Am testat chestia asta, si nu inteleg: daca sunt colici de ce din biberon bea? Ma ingrijoreaza pentru ca in ultima saptamana nu prea a luat in greutate.


In anul 2008 s-a intamplat
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui micola

deci il pot lasa si 1 ora la san? pare ca suge tot timpul, cu exceptia pauzelor pt respirat..

de 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!



Micola din pacate pentru tine dar bine pentru el da, daca tu spui ca pare ca suge tot timpul, deci simi tu ca trage din tatica, asta e...incearca sa faci ceva in timpul asta care sa te relaxeze, si nu te stresa, e doar inca foarte mic, 3 saptamani, nu o sa dureze o vesnicie asta.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui machus

Dragele mele,
am si eu o problema. Nu stiu daca am ales topicul potrivit, dar sa va spun cu ce ma confrunt.
Bebe meu are 2,5 luni si il alaptez natural. (nascut 3600 grame, la 2 luni 5 kg) Ne luptam cu colicii inca. Aveam probeleme mai ales seara; la mesele de dupa amiaza si seara sugea 3-5 minute, dupa care urmau crize de plans isteric, si asa dura masa vreo ora. Un dr pediatru ne-a recomandat biotics baby; dupa ce i-am dat s-au mai ameliorat lucrurile; pe la 2 luni chiar manca la toate mesele bine, fara crize de burtica. Acum are aceste crize la toate mesele din zi ( noaptea e ok). Vazand ca nu reusesc sa il pun la san (cum il asezam- incepea sa planga), am muls lapte si i-am dat cu biberonul. Am testat chestia asta, si nu inteleg: daca sunt colici de ce din biberon bea? Ma ingrijoreaza pentru ca in ultima saptamana nu prea a luat in greutate.


In anul 2008 s-a intamplat
Poze


Machus, recunosc nu stiu ce sunt biotics baby astea, sirop, alte nebunii, habar n-am n-am auzit de ele...dar ceva ce orice asistenta maternala iti va spune in olanda este ca siropurile de colici sunt apa de ploaie au mai degraba efectul placebo asupra mamelor, ca se linistesc ele gandindu-se ca "acel ceva" va linisti copilul.
Citeste macar ultimile 5 pagini, s-a vorbit foarte mult despre colici si ce ar putea sa-i ajute pe bebelusi, ca altfel ma repet.
El suge mai bine din biberon pentru ca nu trebuie sa depuna efort ca atunci cand trage din tatica, ai vazut cum se formeaza sanul dupa gurita lui bebe, cand lasa el sanul are o forma asa aerodinamica, alungita ca o para, fiindca umple toata gurita copilasului, ca el sa traga cu muschii obrajorilor, asa ca e mai simplu din biberon.
La 2 luni 5 kg e perfect, ei au diferite ritmuri de crestere...uda bine scutecul, atunci e bine, nu ai spus cat are acum, de ce te ingrijoreaza?
Poate sa planga cand il pui la san din mai multe motive, pozitie defectuoasa, are inca gaze in stomacel, vrea mai mult la san si e intrerupt.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

dragelor,

as avea nevoie de sfaturile voastre pentru a ajuta o prietena care a nsacut acum o saptamana: bebelina ei nu suge deloc

sa va spun mai multe despre ea - alegeti voi ce e relevant si ce nu

  • Ea a nascut prin cezariana la termen in Municipal (spital pro alaptare), a facut anestezie generala.

  • Copilul i-a fost adus relativ repede - la 2 ore dar a luat sanul o data in gurita si gata nu a mai vrut, s-a retras de la san

  • pune copilul la san tot timpul dar are acelasi comportament ca si in spital

  • il hraneste acum cu formula dar cu lingurita

  • se mulge dar intampina firesc problema pompelor - obtine doar un fund de cana de lapte dupa o ora de muls

  • are sani tari - deci se pare ca ar avea lapte

  • are mameloane ombilicate

  • copilul doarme mai tot timpul - dar si aici mi se pare normal - are icter - e abia iesita din spital



Dupa parerea mea, problemele ei in alaptare se datoreaza faptului ca nu poate determina bebelina sa suga. Ce recomandari as putea sa ii dau? (ea a incercat deja metodele de bun simt cum ar fi sa stimuleze copilul prin atingeri pe obrajori etc)

va multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Anamona te-as ajuta eu cu mare placere, dar sunt limitata de faptul ca nu am experienta cu cezariana, am nascut doar natural, deci nu stiu ce consecinte poate avea ea asupra alaptatului, nu stiu mai nimic despre mameloane ombilicate si iarasi nu stiu nimic despre icter, niciunul dintre ai mei nu a avut, deci la astea nu pot sa-ti raspund din pacate.
Dar cu siguranta or sa apara alte fete care vor raspunde la intrebarile tale.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilse

Anamona te-as ajuta eu cu mare placere, dar sunt limitata de faptul ca nu am experienta cu cezariana, am nascut doar natural, deci nu stiu ce consecinte poate avea ea asupra alaptatului, nu stiu mai nimic despre mameloane ombilicate si iarasi nu stiu nimic despre icter, niciunul dintre ai mei nu a avut, deci la astea nu pot sa-ti raspund din pacate.
Dar cu siguranta or sa apara alte fete care vor raspunde la intrebarile tale.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor


hai ca incerc eu...

tinand cont ca are mameloanele ombilicate e un pic mai greu... fetita nu reuseste sa ia bine sanul, trebuie sa munceasca mai mult fata de un mamelon fara aceasta "problema".
exista niste chestii din silicon care se sterilizeaza si se pun pe mamelon cand suge bb, asa reuseste sa suga mai bine si in curs de cateva zile (saptamani) are si sansa sa se formeze sfarcul in afara si asa i se va usura munca fetitei.

in ceea ce priveste diferenta dintre cezariana si natural... este anestezia... trebuie sa tineti cont ca anestezia are efect si asupra copilului nu numai asupra mamei, si ca urmare bb poate fi mai somnoros, unele mame ii considera "lenesi la supt", adorm repede la san... efectele pot trece si in curs de cateva saptamani

spune-i prietenei tale sa incerce cu mulsul manual, poate fi mai eficient decat pompa... eventual il roaga pe sot sa suga atat cat sa faca sa iasa sfarcul, dupa care poate trece bb la treaba.

ceea ce ti-am scris eu nu am experimentat pe propria piele, si eu am nascut natural si nu am avut sfarcurile ombelicate (eu le-am avut plate, dar dupa 2 luni la care bb supt, am si eu sfarcuri , nu ma mai pot plange ) am citit intr-o carte de la leche league...

rabdare si nervi de fier
pupici la mari si mici

am editat pentru a corecta cateva greseli de ortografie ... graba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Ilse multumesc mult de intentie - stiu sigur ca la un moment dat voi avea ceva de invatat din bogata ta experienta
ama1357 multumesc mult de raspuns - o sa ii transmit

Am apelat la ajutorul vostru pt ca nici eu nu pot sa ii dau o solutie concreta:
1. am experienta in alaptat doar de 3 luni - later edit
2. Desi am facut cezariana, am avut slava domnului lapte din prima iar bebelina mea a fost o mica fomista chiar din prima ora.

Stiu ca problema este usor delicata deoarece pe de-o parte bebelina nu are reflexul de a suge iar pe de cealalta parte mamica nu are foarte mult lapte la inceput (ma gandesc eu ca si canalele nu sunt desfundate).

Inca un amanunt legat de proaspata mamica: a patit la fel la primul copil si e usor deprimata ca nu ar avea lapte.

Eu sunt convinsa insa ca poate reusi cu putina vointa si cu ajutorul vostru.
Bineinteles ca o sa va tin la curent

later edit: experienta in alaptat de 3 luni deoarece atat are bebelina mea acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Anamona nici eu nupot sa spun ca am experienta ft mare in alaptat dar o sa-ti spun cateva lucruri care su mers la mine sau la prietenele mele. Fata o alaptez exclusiv, la baietel n-am reusit din diverse motive decat mixt pana la 4 luni dar daca as fi facut ce am facut la Mara probabil ar fi fost mult mai bine.

Sanii angorjati sunt ft dificil de prins mai ales daca bb nu deschide ft tare gurita, ceea ce am patit eu la ambii copii. De mameloane nu mai vorbesc, eu am avut plate dar am o prietena ce a avut un mamelon ombilicat. Ce am facut de fiecare data inainte de a pune fata la san in primele zile:

Pt sani angorjati: scufundare intr-un vas cu apa calda 2-3 minute inainte de supt, urmat de muls manual pana se moaie areola ( 4-5 mulsuri)

Pt mameloane: exista un dispozitiv de la avent care le formeaza dar acelasi efect il obtine daca taie o seringa la capatul in care se pune acul a.i. sa obtina un tub deschis in acel capat. Pune tubul pe mamelon si trage pistonul seringii de cateva ori ca sa scoat mamelonul inainte de supt.

Pozitionarea la san: asta stii cu siguranta si tu sa o sfatuiesti, dar trebuie obligatoriu sa preseze cu degetele areola cand o introduce in gurita fetei. Daduse cineva de curand un site romanesc cu alaptatul in acest capitol parca in care era ft bine explicata operatiunea.

Cand introduce sanul in gurita sa aiba ceva lapte pe mamelon ca fata sa simta gustul.

Sa stii ca nici eu n-am reusit neam sa scot cu pompa la primul copil iar la Mara scot mult mai putin decat suge ea ( am scos maxim 100 ml din 2 sani ). Daca sotul ei e dispus sa suga sa-i desfunde canalele cum spunea ama ar fi super, si eu am auzit ca merge de minune, al meu nu a vrut

Succes si spune-i sa nu se lase, perseverenta si increderea sunt esentiale dar trebuie sa fie pregatita sa se chinuie ceva cam o luna!



Mergi la inceput