Alaptatul-Help Line-(10)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Dragelor, aveti dreptate. Sa stiti ca asa e, daca sanul stang e mai golut, se descurca mai bine cu el, azi i l-am tot dat.

Si eu zic ca e de la icter cu somnolenta asta, dar ideea cu trezitul mai des mi-a dat-o neonatoloaga din spital care m-a certat ca nu pun copilul mai mult la supt, sa-l pun la treaba si sa nu-l las sa doarma...in fine...sper din suflet sa trecem cu bine peste primele 2 luni, dupa aia e floare la ureche

Speram ca la al doilea copil sa fie mai usoara partea asta, dar se pare ca m-am inselat ...tot imi fac griji...sper eu inutile..

Va multumesc frumos si o sa va mai deranjez, ca asta e doar inceputul..

Anuc cu Ioana mica si BB Filip


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutz spune:

Elenuta, Ilse, Eseea - multumesc dragelor!

Dianocica! Nici nu stii cat de bine mi-a facut mesajul tau !
Sunt deja dupa 3 pastile de Augmentin 1g, nu mai am febra (ba chiar a scazut prea mult am 35.8 )!!! Sanul nu mai e dureros, dar mai are inca o portiune usor rosie (de la axila la mamelon) si simt si ceva tare pe acolo, pe dedesubt, dar sper ca sunt spre vindecare. Am retinut ideea cu Paracetamolul in loc de Fastum gel!

Ieri nu am putut sa alaptez (de abia ma tineam pe picioare din cauza febrei, seara facusem 38.8 ), m-am muls in tandem cu mesele fiica-mii, care a mancat din rezervele din congelator - a fost o cuminte, manca-o-ar mama - dar azi am reluat ritmul obisnuit! Am oprit si stimulentele de lactatie, ca sa nu agravez lucrurile!

Nu ma mai gandesc la mastita, merg pe mana dr care nu a vazut la eco nimic suspect, m-am inarmat cu optimism si-s sigura ca trec eu si peste asta!
Ce e nasol e ca s-a diminuat un pic productia la sanul respectiv, mi-e frica sa iau vreun stimulent deocamdata, pitica nu se mai satura si trebuie sa-i dau completare! Pana acum am avut lapte muls la congelator, dar zilele urmatoare va trebui sa apelez si la lapte praf!! Asta e, bine ca ma simt bine!!

Multumesc inca o data tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madutz

Elenuta, Ilse, Eseea - multumesc dragelor!

Dianocica! Nici nu stii cat de bine mi-a facut mesajul tau !
Sunt deja dupa 3 pastile de Augmentin 1g, nu mai am febra (ba chiar a scazut prea mult am 35.8 )!!! Sanul nu mai e dureros, dar mai are inca o portiune usor rosie (de la axila la mamelon) si simt si ceva tare pe acolo, pe dedesubt, dar sper ca sunt spre vindecare. Am retinut ideea cu Paracetamolul in loc de Fastum gel!

Ieri nu am putut sa alaptez (de abia ma tineam pe picioare din cauza febrei, seara facusem 38.8 ), m-am muls in tandem cu mesele fiica-mii, care a mancat din rezervele din congelator - a fost o cuminte, manca-o-ar mama - dar azi am reluat ritmul obisnuit! Am oprit si stimulentele de lactatie, ca sa nu agravez lucrurile!

Nu ma mai gandesc la mastita, merg pe mana dr care nu a vazut la eco nimic suspect, m-am inarmat cu optimism si-s sigura ca trec eu si peste asta!
Ce e nasol e ca s-a diminuat un pic productia la sanul respectiv, mi-e frica sa iau vreun stimulent deocamdata, pitica nu se mai satura si trebuie sa-i dau completare! Pana acum am avut lapte muls la congelator, dar zilele urmatoare va trebui sa apelez si la lapte praf!! Asta e, bine ca ma simt bine!!

Multumesc inca o data tuturor!

Madalina, mami de Eva


nu pune mana pe lapte praf, daca ii dai faci mai mult rau decat bine...

la masa cand vezi ca nu se satura, schimba des sanul 10 minute 10 minute 10 minute si tot asa... ajuta mult mai mult la cresterea productiei decat sa-l lasi sa suga 20 minute la un san si apoi alte 20 minute la celalalt... eu zic minute, dar tu nu trebuie sa stai cu cronometrul... este asa aproximativ... si in 2-3 zile ai sa vezi ca isi revine productia de lapte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutz spune:

Ama! Asa am facut in general! Traiti !
Desi e taaare greu, mai ales la sanul cu "bucluc" la care fluxul de lapte inca nu e ok ! Pitica se enerveaza la culme dupa 5 minute, trage de el, da din picioare, o pun la celalalt, se calmeaza pentru 10 minute si apoi o luam de la capat !
Am scapat insa si la lapte praf!! Putin !

Azi a fost o zi foarte grea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Neata tuturor!
Fetelor, eu iar am probleme cu bebe, care ar sta la san toata ziua......iar am ajuns sa stam cate o ora si apoi tot sa cautam cu gurita si sa plangem... nu stiu ce sa-i mai fac...am incercat sa-i dau suzeta dupa ce manaca, ca m-am gandit ca poate de asta sta la san mult, poate ma tine pe mine pe post de suzeta....Nu cred ca nu-i ajunge laptele ca are perioade cand doarme si 6 ore dupa masa...Asta in special daca adoarme la san, si nu-l mai tin sa ragaie, ca altfel, daca il pun sa ragaie s-a dus sommunl lui....si apoi ne chinum ba cu suzi, ba cu ceiut...oof, ooff...Nu mai stiu ce sa mai fac, oofff

de 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Micola de la inceput o sa-ti spun ceva ce poate nu o sa-ti placa dar sper sa nu mi-o iei in nume de rau, copilul tau vad ca are aproape 3 saptamani, nu e posibil sa-i dai unui copil chiar si hranit cu lapte praf ceai, daca vreun doctor ti-a zis asta schimba-l rapid fara sa stai pe ganduri.
Un bebe la 3 saptamani mai ales alaptat are nevoie strict de san si atat.
Faptul ca sta atat de mult la san poate este si pentru comfort, exista o perioada "critica" o numesc aici cam pana la 1 luna jumatate doua cand bebe are nevoie de adaptarea cu lumea inconjuratoare si singurul confort este mama, de aceea s-a observat de multe ori ca in clipa in care mama lasa bebele care nu doareme evident singur in camera lui el incepe sa "scartaie" ei ne recunosc dupa miros, voce, atingere si asa mai departe.
Daca tu zici ca el doarme uneori si 6 ore mie una mi-e clar ca este satisfacut cu laptele tau.
Ce ti-as spune eu ca de la mama la mama este ca mai ales ca vad ca este primul copil este greu te inteleg, e un soi de disperare, ca poate nu faci bine, ca poate e groaznica senzatia ca depinde de tine 100%, ca nu stii sa-i "descifrezi" reactiile...Crede-ma, trece si va veni o vreme cand vei zice chiar ca a trecut prea repede.
O sa fac o comparatie tehnica, dar sper eu "ilustrativa"...sa zicem ca ei sunt ca un telefon mobil, pai cel mai bun "start" ca un telefon bun sa te tina vreme indelungata este sa-i "formatezi" bateria de cand il cumperi, cam asa si cu bebeii, daca le acordam o afectiune neconditionata de la inceput si le satisfacem cerintele, crede-ma ca mai tarziu nu vor deveni nici rasfatati, nici dependenti, ci doar fericiti si cu foarte multa incredere in ei.

Ca sfat practic ce ti-as putea spune este sa te folosesti de timpul ala in care el doarme sa umpli timpul tau cu activitatile pe care le faceai inainte, si asa vei avea cumva senzatia ca ai si putina "libertate"...sa constientizezi cumva ca asta nu e timp pierdut, ci e timp de "iubit" cu minunea ta...sau sa-ti creezi o atmosfera super in camera in care alaptezi...eu alaptez 99% culcat, eu pe o parte, bebe lipit de mine, ei bine pozitia asta favorita a mea imi lasa o mana libera folosita la citit tineam cate o carte in ea...dormitorul e camera de zi deja pentru mine, am laptopul acolo, am muzica pe el, uneori ascult muzica la casti...daca alaptezi in scaun, canapea cu copilul in brate, poti vedea un film siropos pe dvd...ma rog sugestii ar fi ca mamele sa nu vada "alaptatul" ca pe o povara.

Si da uneori bebelusii tin tatica in gura de drag, morfolitul ala, senzatia ca mai pot trage la un moment dat din tatica ii linisteste, pentru ei e relaxant, nu si pentru noi, te inteleg.

Insa stai sa mai creasca un pic si vine perioada cu bagatul in gurita a tuturor obiectelor si atunci ai scapat, ii poti da un inel din acela special pentru rontait sau o jucarie din material moale.



eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui micola

Neata tuturor!
Fetelor, eu iar am probleme cu bebe, care ar sta la san toata ziua......iar am ajuns sa stam cate o ora si apoi tot sa cautam cu gurita si sa plangem... nu stiu ce sa-i mai fac...am incercat sa-i dau suzeta dupa ce manaca, ca m-am gandit ca poate de asta sta la san mult, poate ma tine pe mine pe post de suzeta....Nu cred ca nu-i ajunge laptele ca are perioade cand doarme si 6 ore dupa masa...Asta in special daca adoarme la san, si nu-l mai tin sa ragaie, ca altfel, daca il pun sa ragaie s-a dus sommunl lui....si apoi ne chinum ba cu suzi, ba cu ceiut...oof, ooff...Nu mai stiu ce sa mai fac, oofff

de 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!



am vazut ca ilse ti-a dat sfaturi foarte bune...

eu vreau doar sa-ti spun ca pana la varsta de 6 luni copii alaptati la san nu au nevoie de ceai sau apa sau mai stiu eu ce alte sucuri...
laptele mamei in prima faza a suptului e mai apos si tine de sete, apoi devine tot mai consistent si gras (isi schimba si culoarea, devine tot mai alb) care tine de foame... daca tu ii dai ceai de sete, cand vine la san nu mai ajunge sa bea si laptele mai gras si uite asa ajunge sa nu ia in greutate cat trebuie...

daca adoarme la san nici eu nu il mai pun sa scoata aerul, tinand cont ca este foarte micut incearca sa-i pui capsorul pe o parte, astfel incat daca e sa iasa un pic de laptic sa i se prelinga pe pernuta sa nu se inece...

ilse zicea in timp ce bb doarme sa faci ceea ce iti place... eu la primul baietel, am dormit in rand cu el vreo 2 luni... nu reuseam sa ma odihnesc cum trebuie... dar la al doilea nu am mai avut aceasta problema...

pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Multumesc ilse si ama, m-ati facut sa inteleg faza cu ceaiul, dar mai am niste neclaritati:
1. daca il doare burtica de colici, ce-i dau? numai laptic? am inceput si cu picaturele sab simplex, desi nu stiu daca chiar au venit colicii, doar ca se strange de burtica si in somn scanceste rau de tot..:(;
2. ce sa fac sa nu mai stea atata la san? faza e ca suge intr-una...e posibil sa fie de la sanii mei? cand apas pe ei sa ma mulg cu mana vad ca vin vreo 4 jeturi, dar f subtiri...o fi din cauza asta, sau asa e normal? ma gandeam ca poate, fiind jetul subtire, vine lapticul cate putin si de asta sta mult..
Lapte eu zic ca e, ca atunci cand se trezeste bebe si plange de foame imi curg ambii sani, si pana il schimb ud de tot patul..Si cand suge din primul, celalalt curge..
Dra mi-a zis asa: sa-i dau sa suga din primul san 25 de minute, apoi din al doilea san inca 5 minute, cica sa-i tina de sete...voi cum faceti?

Va rog sa ma ajutati, nu vreau sa trecem pe lapte praf! Mi-am dorit atat de mult sa pot sa alaptez si nu as vrea sa renunt...





de 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

1.pentru colici cel mai bine ar fi scosul gazelor bine de tot, ragait bine copilul dupa supt,daca a dormit nu-l trezesti pentru asta, dar ragait bine, pus pe umar si hopa...apoi mai este infasatul, stiu ca suna a sfat babesc, dar aici dupa nspe mii de studii s-a ajuns din nou la faza ca nou-nascutii, al tau are 3 saptamani ,deci se incadreaza, se simt mai bine in caldura aia de "cocon", nu strans legat cu nu stiu ce panglici, ci pus intr-un pled/paturica si impachetat ca o sarmaluta si pus in pat, eventual patut incalzit prealabil cu o buiota, s-a constatat ca de multe ori plansul bebeilor este ca fac brusc trecerea de la bratele calde ale mamei la patutul lor rece.

2.jeturile poate sa fie si in numar de 3-4 sau mai stiu eu cate. nu te speria, daca te uiti in sfarcul sanului vei vedea ca se deschid mai multe supape ca petalele unor flori, sau numai unul, nu e lege scrisa, depinde de natura...cat despre subtire, se poate sa traga mai mult, dar nu uita ei obosesc mai repede, e greu sa tragi dintr-un san asa ca uneori mai iau o "pauza"si pe urma iar trec la treaba, eu zic sa nu te impacientezi, stiu ca e frustrant pentru tine, dar in rest e ok pentru el.
Cu chestia asta cu masuratul minutelor pe ceas sunt contra, sa-ti explic de ce: copii nu au notiunea timpului, nu? nici ceas nu stiu ce inseamna...natura nu ne-a creat iarasi dupa ceas, ca trebuie sa faci aia in 5 minute, ailalta in nu stiu cat, asa ca nici alaptatul dupa ceas, n-are sens, ca ii dai acum doar dintr-un san, a doua oara din celalalt, ca ii dai din ambii sani acuma, din ambii sani a doua oara, iarasi e perfect...cum iti convine tie si arunca ceasul ca te stresezi de pomana, copiii nu cunosc ce e ala ceas sau program...alta chestie este ca un copil satul lasa singur tatica.
Poate sa-i tina de sete si un singur san, a citit ea ceva dar nu total, laptele de ïnceput" e mai apos, deci tine de sete, laptele "de la sfarsit" e mai caloric deci tine de foame...daca tu ii dai la o masa doar dintr-un san ai rezolvat si setea si foamea...Nu e rau nici cum ti-a zis ea, deci fa cum simti tu ca este mai bine, dar nu te stresa te rog eu cu ceasul.
Bafta


eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

nu vreau sa o repet pe ilse, dar vreau sa-ti spun ca pentru colici pe langa ragait il pui la san si atunci cu sanul in gura bb reuseste sa se concentreze mai bine si reusete sa scoata aer si pe partea cealalta :)

la baietelul meu functiona si faza cu baita... puneam apa in chiuveta si il puneam cu fundul in apa... ii mai treceau...

am citit de curand undeva ca impotriva colicilor sunt buni niste fermenti lactici... reuflor parca, s-ar putea sa nu fi retinut bine numele... oricum eu nu am incercat... nu am fost foarte stresati de asta... primul baietel a avut doar pentru o luna iar al doilea a avut doar 2-3 crize razlete (am mancat eu mazare si varza , dar mi-era pofta )
pupici la mari si mici

Mergi la inceput