Alaptatul-Help Line-(10)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns machus spune:

ilse,
Am citit in urma dupa ce am postat mesajul si am vazut sfaturile pentru colici. Ce sa zic, il alaptez ziua in aceasi pozitie ca si noaptea (am un scaun tip balansoar de alaptat). Astazi am reusit sa ii dau cate putin (3-4 minute) cu ridicare la verticala de fiecare data si plimbat prin camera, tinut cu burtica lipita de mine.
La 8 saptamani avea 5 kg si in 3 sapt a luat doar 300 grame (acum are 5,3 kg).
Am facut programare la pediatru pentru vineri. Din ce am mai citit ar putea fi reflux gastro esofagian. Plange, linge sfarcul, nu vrea sa-l apuce, se incordeaza.
sper sa fie bine.

In anul 2008 s-a intamplat
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

simodina multumesc mult
i-am transmis deja tot ce mi-ati scris, sper sa vedem rezultatele cat mai curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

am vesti super, sunt foarte bucuroasa:
i-a venit lapticul iar fetita suge bine - vreo 30 minute apoi doarme 3 ore!!! si apoi suge iar.
Mamica va multumeste mult pentru sfaturile voastre - ii sunt de mare ajutor.
Acum ea e instructata bine sa puna copilul la san cat mai des, se pare ca foloseste o pozitie corecta pentru ca nu a facut deloc rani.
Doamne ajuta sa isi pastreze lapticul cat mai mult timp!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamona

am vesti super, sunt foarte bucuroasa:
i-a venit lapticul iar fetita suge bine - vreo 30 minute apoi doarme 3 ore!!! si apoi suge iar.
Mamica va multumeste mult pentru sfaturile voastre - ii sunt de mare ajutor.
Acum ea e instructata bine sa puna copilul la san cat mai des, se pare ca foloseste o pozitie corecta pentru ca nu a facut deloc rani.

ma bucur sa citesc aceste randuri...
Citat:

Doamne ajuta sa isi pastreze lapticul cat mai mult timp!


cererea si oferta... daca bb cere mai mult (este pusa la san de fiecare data cand cere) sanul incepe sa produca mai mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Buna fetelor si felicitari pentru minunata treaba pe care o faceti acordind consultanta mamicilor care au nevoie !

M-am apucat si eu de ceva timp sa citesc capitol dupa capitol, dar ati scris multisor si...nu stiu daca apuc sa recuperez tot pina nasc. Asa ca as vrea sa va pun si eu niste intrebari.

1. Am citit ca La Leche League recomanda utilizarea in timpul alaptarii a lanolinei purificate pt protejarea sinilor. E adevarat?

2. De asemeni am citit la Odisee ca unii medici au recomandat deja viitoarelor mamici sa isi unga sinii cu Garmastan. Ce efect are acesta, in afara de...nu stiu, cicatrizant? este suficienta intinderea acestuia pe sini sau trebuie masat? Eu am mai avut contractii, am col scurtat etc, si nu as vrea sa fac mai mult rau decit bine.

3. VOI pentru ce ati opta intre aceste doua produse? Lanolina mie mi se pare mai...naturala, mai ales ca in prospectul Garmastanului am gasit niste produsi pe care sincer, eu i-as spala biiine de pe sini inainte de a-l "mufa" pe bebe, si stiu ca nu e indicata spalarea frecventa a sinilor cu sapunuri...

Va multumesc pentru ajutor!

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Anamona ma bucur pentru prietena ta. Sa aiba incredere in ea si va avea lapte cat trebuiee!

Pisigri eu nu am folosit nika pt sani inainte tot pentru ca am avut contractii timpurii si excitarea sanilor le amplifica. Si am mai citit pe diverse site-uri despre alaptare ca nu e necesara pregatirea sanilor inainte. Despre unguente mai exista in afara de Garmastan, care pe mine nu prea m-a ajutat produsele Bioclin Multi-mam din uleiuri vegetale si aloe parca in comprese, acestea din urma fiind excelente pentru ragade. Eu ti le-as recomanda, au fost incercate de mai multe prietene si cu rezultate la toate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Buna fetelor si felicitari pentru minunata treaba pe care o faceti acordind consultanta mamicilor care au nevoie !

M-am apucat si eu de ceva timp sa citesc capitol dupa capitol, dar ati scris multisor si...nu stiu daca apuc sa recuperez tot pina nasc. Asa ca as vrea sa va pun si eu niste intrebari.

1. Am citit ca La Leche League recomanda utilizarea in timpul alaptarii a lanolinei purificate pt protejarea sinilor. E adevarat?

sanilor? mameloanele eventual...

Daca bb reuseste sa ia mamelonul corect in gurita de la bun inceput, nu ai nevoie decat de apa. e bine daca eviti sapunurile pentru zona mameloanelor, degreseaza si schimba mirosul pielii si bb se dezorienteaza).pe acelasi site zice in cazul ragadelor sa storci un pic de lapte dupa ce termina bb de supt si sa intinzi pe tot mamelonul lasandu-l cat mai mult la aer. daca vrei sa folosesti creme, lanolina este cea mai indicata, dar nu place la toate femeile... si indiferent de numele cremei, ca se spala sau nu, trebuie aplicata pe mamelon, nu pe san... pentru sani e bine sa folosesti creme hidratante, dar sunt pentru pielea de pe san, face sa nu apara vergeraturile, si se aplica prin masaj.
Citat:

2. De asemeni am citit la Odisee ca unii medici au recomandat deja viitoarelor mamici sa isi unga sinii cu Garmastan. Ce efect are acesta, in afara de...nu stiu, cicatrizant? este suficienta intinderea acestuia pe sini sau trebuie masat? Eu am mai avut contractii, am col scurtat etc, si nu as vrea sa fac mai mult rau decit bine.

sanii? poate mameloanele... mameloanele se pregatesc inainte in cazul celor sfarcurilor ombelicate (mai putin pentru cele plate)... sunt niste chestii din silicon ca o siringa unde pui mamelonul si tragi si asa iese in afara sfarcul. se poate face si prin masaj, dar cum ti-a zis cineva (nu mai stiu numele) poate provoca contractii. asa ca e mai bine daca eviti aceste lucruri... mai ales daca nu esti in saptmana 39-40...
Citat:

3. VOI pentru ce ati opta intre aceste doua produse? Lanolina mie mi se pare mai...naturala, mai ales ca in prospectul Garmastanului am gasit niste produsi pe care sincer, eu i-as spala biiine de pe sini inainte de a-l "mufa" pe bebe, si stiu ca nu e indicata spalarea frecventa a sinilor cu sapunuri...

nu conteaza ce am folosi noi, noi iti putem spune ce am folosit... la primul baietel am folost o crema de la avent... la al doilea nimic... eram deja experta si am stiut cum sa-i dau sa suga fara sa fac ragade... tu esti cea care trebuie sa decizi in functie de comoditatea ta (spalare sau nu; mai natural sau nu; ) in oprice caz amandoua se folosesc mai mult dupa nastere decat inainte...
din experienta multor femei pot sa-ti spun ca le-a fost mai bine cu garmastanul... in ceea ce priveste compozitia... de foarte multe ori sunt scrise denumirile chimice ale substantelor si par a fi daunatoare desi sunt ok.
Citat:

Va multumesc pentru ajutor!

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/


sper sa fi fost destul de explicita... daca mai ai intrebari noi suntem aici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

salut.

Am un bb de 9 luni jumatate, il alaptez inca (remember me?), dar am la sani niste rani, sub sfarc la dreptul, in stanga lui la stangul... Ranile astea se estompeaza daca dau cu lanolina, sunt rosii, nu curge sange, dar uneori ustura sau "ma mananca". Bebe are limbuta incarcata. Si cand/dupa ce suge tine sanul cu dintii, ca simt :(. Ce sa fac? Am incercat uneori sa dau cu Daktarin orale, adus de o prietena din Italia, ei i s-a recomandat pt candidoza bucala la bebe, parca s-a mai estompat... Voi merge si la medic, dar la care? Si cand? ca nu am timp deloc...

Multumesc.

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nicoleta

salut.

Am un bb de 9 luni jumatate, il alaptez inca (remember me?), dar am la sani niste rani, sub sfarc la dreptul, in stanga lui la stangul... Ranile astea se estompeaza daca dau cu lanolina, sunt rosii, nu curge sange, dar uneori ustura sau "ma mananca". Bebe are limbuta incarcata. Si cand/dupa ce suge tine sanul cu dintii, ca simt :(. Ce sa fac? Am incercat uneori sa dau cu Daktarin orale, adus de o prietena din Italia, ei i s-a recomandat pt candidoza bucala la bebe, parca s-a mai estompat... Voi merge si la medic, dar la care? Si cand? ca nu am timp deloc...

Multumesc.

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei


Daktarin gel are efect in caz de candidoza daca e aplicat la mama pe mamelon si in acelasi timp la bebe pe gingii. Tratamentul e destul de indelungat si diagnosticarea destul de greu de efectuat.
Cred ca ar trebui sa mergi la un dermatolog care sa identifice tipul de rani pe care le ai.
La bebelusi candidoza e mai usor de identificat, limba si gingiile sunt acoperite de o pelicula albicioasa, se vede ca nu e de la lapte caci la raspat cu o spatula nu se duce ca urmele albe de lapte. Chiar tu ti-ai putea da seama, spui ca are limba incarcata, ramane de vazut ce e.
Cred ca cel mai recomandabil ar fi sa te vada un dermatolog, daca ranile din cauza proastei pozitionari a bebelusui sunt excluse ( nu precizezi cand au aparut, sunt in zona areolara etc).
O sugestie de simt comun ar fi sa lasi sanii la aer cat mai mult timp, umiditatea si hainele nu favorizeaza afectiunile pielii, cu atat mai mult o zona atat de solicitata in momentul de fata. Incearca sa porti imbracaminte de bumbac si nu folosi produse medicale fara o recomandare individualizata si de specialitate.
Sa te faci bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

pentru a vedea ca bb are candidoze, cel mai indicat este pediatrul... restul nu stiu... nu ma bag!
pupici la toata lumea

Mergi la inceput