Alaptatul-Help Line-(10)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Augmentinul este permis atat in sarcina cat si alaptare.

Mami de fetita si de baietel 33+ ( real 34 + )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Anuc eu ca sa-l stimulez pe "lenesul meu" il gadilam un pic cu degetele pe obrajior, si iar reinceapa sa suga...adormea la san, ei obosesc tragand din tatica, si unii adorm, nu toti...eu asa faceam si mai sugea dupa gadilat macar un pic.

Cu sanii, eu zic sa-i alternezi chiar daca el facand dintr-unul "favoritul" are acum tendinta sa-l prefere doar pe unul. Eu am patit-o cu mijlociul si ajunsesem la un moment dat sa produc doar intr-unul, ca doar ala primea "informatia" de cerere.
Stiu ca e greu, ca celalalt o sa fie mai golut un timp, nefiind stimulat, dar asa il vei "stimula" din nou si va fi interesant pentru el.Sanii mai plini sunt mai apetisanti ca trag ei mai usor din ei, jetul de lapte vine rapid.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Ilse, sa nu crezi ca n-am incercat faza cu gadilatul, trasul de barbita, masaj piciorute, manute...nimic. La Ioana imi reusea, asta mic e lemn tanase!...

Anuc cu Ioana mica si BB Filip


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Ilse, sa nu crezi ca n-am incercat cu gadilat obraji, masaj piciorute, manute, tras de barbita..si nimic. La Ioana imi reusea, dar asta mic e lemn tanase .

Uite, acum de ex s-a trezit dupa 45 de min de la ultima masa si a mai supt viguros cateva minute...n-ar trebui sa fie un minim de timp intre supturi?

Am mai tras o concluzie, cred ca vine prea mult lapte si se ineaca. cand suge se aude un zgomot ca de galgait, el gafaie si mai lasa sanul brusc si scuipa o gramada de lapte...

Anuc cu Ioana mica si BB Filip


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Anuc am auzit ca ar exista teoria asta dar daca exista alaptat la cerere, eu asa am facut...deci fara interval d-asta prestabilit, si la 30 de minute daca vroiau si la noi a fost super, nu tu probleme sau ceva.

Daca venea prea mult lapte si se ineca eu scoteam sanul din guritza si lasam sa curga pe un prosop pana se mai calma jetul.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anuc

Ilse, sa nu crezi ca n-am incercat cu gadilat obraji, masaj piciorute, manute, tras de barbita..si nimic. La Ioana imi reusea, dar asta mic e lemn tanase .

Uite, acum de ex s-a trezit dupa 45 de min de la ultima masa si a mai supt viguros cateva minute...n-ar trebui sa fie un minim de timp intre supturi?

Am mai tras o concluzie, cred ca vine prea mult lapte si se ineaca. cand suge se aude un zgomot ca de galgait, el gafaie si mai lasa sanul brusc si scuipa o gramada de lapte...

Anuc cu Ioana mica si BB Filip



tinand cont ca e asa mititel poate fi si de la bilirubina (daca este foarte ridicata se numeste icter, toti copii au asa ceva, dar depinde cat de repede reuseste organismul sa o elimine, aceasta eliminare are loc la baza ficatului)... prezenta asteia in sange le provoaca somn... asa ca eu zic sa stai calma, mai ales tinand cont ca iti ia foarte bine in greutate (250gr pe saptamana este foarte bine!)... lasa-l sa doarma chiar si 3/4 ore... si incearca sa-l pui sa stea la lumina, langa geam. lumina si somnul ajuta la eliminarea bilirubinei... la lumina se produce vitamina D3 iar somnul ajuta la functionarea ficatului.

in ceea ce priveste sanul stang... incearca sa-l mulgi putin inainte de a i-l da, se poate sa fie foarte plin si el aracutul sa nu reuseasca sa prinda bine mamelonul... daca e un pic mai gol reuseste sa modeleze mamelonul cu gurita.

pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

uitasem sa zic... in jurul varstei de 2 saptamani are loc primul puseu de crestere, asa ca se poate intampla (mai mult ca sigur) sa-ti ceara sa suga foarte des, cu mesele foarte apropiate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

Madutz

atunci cand se infunda canalele, laptele ramane blocat acolo si nu mai iese. deci cu cat sanul produce mai mult, cu atat de infunda mai tare, probabil ai facut un inceput de matita. nu e nici o nenorocire.

Augumentinul e ok in alaptare.

Inainte sa il [pui la san incearca sa te relaxezi si sa pui o compresa calduta pe san, sa se relaxeze cat mai tare muschii (deci nu stai stresata!), si, in timp ce suge, masezi usor sanul, sa ajuti iesirea laptelui blocat din canale.
Dupa supt incerci sa mai mulgi, e f important sa il golesti cat poti de bine, sa incerci sa deblochezi canalele. Si pui apoi o compresa cu apa la temp camerei (va fi mai rece pe san) pentru a mai reduce productia de lapte (care sa nu vina si mai mult peste cel deja blocat acolo)

Un antiinflamator gen nurofen sau chiar paracetamol e mult mai sigur decat fastum gel sau orice alt gel (pt lapte)

Temperatura nu are treaba cu alaptatul in cazul asta. La mastita bacteriana (cand nu e canal infundat ci o bacterie care da febra-reactia organismului la o infectie) cand poti face si 40 febra este permis alaptatul!!

Eu am facut 3 (sau 4?) mastite in decurs de un an si inca alaptez :). Nu te mai gandi ca pierzi lapytele, ai grija de tine si da-i copilului sa suga normal. Succes, se poate :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anuc

Dragele mele,
Am un baietel de 9 zile si mi se pare ca nu mananca suficient. Eu am lapte de dau pe afara, ma mulg o data pe zi ptr ca el nu face fata. Filip mananca la san aprox 5-7 min dupa care adoarme. il schimb ca sa-l trezesc si mai ia titi in gurita, dar mai mult de forma, sau chiar o refuza. Doarme cateodata cate 3, 2 sau 1 ora si se trezeste.
I-am dat lapte muls sa vad cat papa si mai mult de 5o ml nu mananca. L-am mai pus la san un pic si a mai supt 4 min. Azi noapte, la fel a supt cateva minute de vreo 2 ori si in rest a dormit.
Are inca icter si asta cred ca-i influenteaza starea.

S-a nascut cu 3100, am iesit din maternitate cu 2900, iar la 5 zile de la externare luase deja 250gr (avea 3150 debracat). Eu zic ca a luat binisor, dar parca in primele zile sugea mai bine ca acum, nu stiu ce sa zic.

Mai mult, sanul drept il ia repede in gurita, dar cu stangul ne chinuim tare mult, nu-l poate apuca cum trebuie si nici eu nu sunt in stare sa-l pozitionez bine. Am decis sa nu-l mai obosesc (se enerveaza cateodata) si sa-l pun doar la dreptul, iar pe stangul sa-l mulg.-> e ok?

Tot de azi am zis sa nu-l mai las sa doarma decat 2 ore maximum si sa-l pun la san. Maine face 10 zile si-l cantarec iar.


Are si gaze o groaza, se schimonoseste la san pana le elimina, dar in rest doarme linistit. De azi ii dau bonisan.

Va rog mult sa-mi ziceti ce credeti despre situatia mea. Eu vreau alaptare 100% pana la 5-6 luni.

Va multumesc mult



Anuc cu Ioana mica si BB Filip





Nu mai trezi copilul din somn, ai incredere in el, daca in prima saptamana a luat 250 grame cu tot cu icter e extraordinar! Uita de cantar, scoate-l o data pe luna si atat, uita de proba suptului, de bautul din biberon, de calculat, de cronometrat, de.... motive de stres...
Pentru sanul stang incearca si sa schimbi pozitia, si, cum au spus si fetele, incearca sa inmoi un pic mamelonul inainte mulgandu-l un pic. Majoritatea au un san preferat, dar asta nu inseamna ca nu vor suge din amandoi.
Relaxeaza-te, bucura-te cand doarme bebe bine, somnul e extrem de important la varsta lor, nu i strica aceasta placere :) si lasa-l sa manance cand si cat vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dianocica

Citat:
citat din mesajul lui Anuc

Dragele mele,
Am un baietel de 9 zile si mi se pare ca nu mananca suficient. Eu am lapte de dau pe afara, ma mulg o data pe zi ptr ca el nu face fata. Filip mananca la san aprox 5-7 min dupa care adoarme. il schimb ca sa-l trezesc si mai ia titi in gurita, dar mai mult de forma, sau chiar o refuza. Doarme cateodata cate 3, 2 sau 1 ora si se trezeste.
I-am dat lapte muls sa vad cat papa si mai mult de 5o ml nu mananca. L-am mai pus la san un pic si a mai supt 4 min. Azi noapte, la fel a supt cateva minute de vreo 2 ori si in rest a dormit.
Are inca icter si asta cred ca-i influenteaza starea.

S-a nascut cu 3100, am iesit din maternitate cu 2900, iar la 5 zile de la externare luase deja 250gr (avea 3150 debracat). Eu zic ca a luat binisor, dar parca in primele zile sugea mai bine ca acum, nu stiu ce sa zic.

Mai mult, sanul drept il ia repede in gurita, dar cu stangul ne chinuim tare mult, nu-l poate apuca cum trebuie si nici eu nu sunt in stare sa-l pozitionez bine. Am decis sa nu-l mai obosesc (se enerveaza cateodata) si sa-l pun doar la dreptul, iar pe stangul sa-l mulg.-> e ok?

Tot de azi am zis sa nu-l mai las sa doarma decat 2 ore maximum si sa-l pun la san. Maine face 10 zile si-l cantarec iar.


Are si gaze o groaza, se schimonoseste la san pana le elimina, dar in rest doarme linistit. De azi ii dau bonisan.

Va rog mult sa-mi ziceti ce credeti despre situatia mea. Eu vreau alaptare 100% pana la 5-6 luni.

Va multumesc mult



Anuc cu Ioana mica si BB Filip





Nu mai trezi copilul din somn, ai incredere in el, daca in prima saptamana a luat 250 grame cu tot cu icter e extraordinar! Uita de cantar, scoate-l o data pe luna si atat, uita de proba suptului, de bautul din biberon, de calculat, de cronometrat, de.... motive de stres...
Pentru sanul stang incearca si sa schimbi pozitia, si, cum au spus si fetele, incearca sa inmoi un pic mamelonul inainte mulgandu-l un pic. Majoritatea au un san preferat, dar asta nu inseamna ca nu vor suge din amandoi.
Relaxeaza-te, bucura-te cand doarme bebe bine, somnul e extrem de important la varsta lor, nu i strica aceasta placere :) si lasa-l sa manance cand si cat vrea.


Poarta-ma, mami!



AM SARIT PESTE MESAJUL CU ICTERUL... lasa copilul sa doarma, prin somn isi revine si la 250gr puse in prima saptamana as zice chiar ca nu ai de ce sa-ti faci probleme... si sa nu mai faci prostia sa-i dai cu biberonul laptele tau... daca e la sursa, lasa biberonul!!! in primul rand il deruteaza in miscarile pe care trebuie sa le faca ca sa manance... suptul la tzitzi este diferit decat cel la biberon... asa ca pana cand bb tau implineste frumoasa varsta de 6 luni poti arunca biberonul intr-un colt (chiar la gunoi) pana la 6 luni daca ii dai sa suga de fiecare data cand iti cere o sa fie perfect!

pupici la mari si mici

edit: copii cu icter sunt mai somnorosi chiar si 2 luni de la nastere... important este sa creasca bine... si gandeste-te cate mame isi doresc ca bb sa doarma si ei nimic...

Mergi la inceput