Scorpiutze dragi *63* Sarbatori minunate !

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Saluti fetelor,

Esme,incep cu tine,caci m-a uimit Lorelei,cat e de dulce si de frumoasa!Mi-au placut mult pozele si cele de dinainte,pe care le mai vazusem si cele de la botez si dupa.Din cate mi-am dat eu seama Lorelei este o fetita foarte cuminte,nu prea plange asa-i?
Sa inteleg ca micuta voastra merge la bazin?Ce fain!Aveam o prietena in Suedia care si-a dus fetita la bazin inca de cand era micuta ca Lorelei.
In alta ordine de idei,te rog stinge-mi curioazitatea:cine sunt doamnele din poza "concurs de carucioare"?Cumva fete de pe forum sau prietene de ale tale?Vorbesc de poza de cand ai fost in tara...
Una peste alta sunteti o familie tare reusita si frumoasa!Sa fiti sanatosi si veseli mereu si,mai ales,multa sanatate la Lorelei...sa isi revina din raceala si tu sa fi bucuroasa!

Dorina,ce bine de voi ca aveti si strabunicii...Eu una nu am mai tinut legatura cu rudele din partea mamei,de cand mama mea s-a dus...si sunt o tona de ani de atunci.Nu mai stiu nimic despre ei si banuiesc ca nici bunica mea nu mai este in viata...acuma ar trebui sa bata 100 de ani...

Ninocika,multumesc ca te-ai uitat in blog...e o fantezei de-a lui Marius,drept sa-ti spun,pe care ulteior am adoptat-o si eu...de fapt el m-a convins.Asa ca am zis hai sa fie si un lup mancat de-o oaie.Da,mai am doua surori gemene,ai retinut bine...numai ca suntem fiecare in toate colturile lumii,una in Italia,asteapta cel de-al treilea copilas,care va fi in sfarsit fetita,cealata se plimba prin Asia,ultima oara cand am vorbit cu ea era un Kualla Lumpur,tocmai vizitase turnurile Sears....si isi cauta bilet spre Singapore...si eu aici,asteptand mereu pe cei ce pleaca sa se intorca acasa.Asa e viata asta!

No,gata....e vreme de betie la Timisoara,ploua rau si cred eu ca si pe Luanuta si pe mine ne paste un pui sanatos de raceala...nu-i a buna!
Va pup si mai vorbim!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

Pupici pe toata linia si raspuns rapid :)

Intr-adevar Lorelei e un copil extrem de cuminte, plange rar si niciodata nu a plans fara motiv sau din dorinta de a fi luata in brate. Plange strict cand ii e foame (si te prinzi...ca aoleu ce plamani are atunci) cand ii e somn si nu se afla intr-un loc potrivit pentru asa ceva, cand o doare ceva asta pana acum a fost cel mai rar soi de plans si cand se sperie, pe asta l-a avut prima data in Romania, si inca de vreo 3-4 ori de atunci si d efiecare data s-a speriat de cate o persoana mai ciudata.

Fetele din poza cu carucioarele sunt niste prietene, de la odiseea/clubul suctecelor din care fac parte, din baia-mare. Din pacate nu am avut mult timp asa ca ne-am vazut doar o data dar a fost absolut inviorator dupa cat ghinion am avut cu excursia in Romania in acest an.

Da mergem la bazin, pozele sunt insa facute in baie cand ne obisnuiam cu colacul.

Ziceam eu de lipsa poftei de mancare...desi racita ieri la cresa a mancat dimineata la 9 san, la 12, 160g de legume si la 16, 170g de fructe si apoi cand am ajuns acasa iar san. Nu am avut cea mai fericita noapte, fiindca a tusit mult si desi ea nu s-a trezit de fiecare data eu am fost in alerta fiindca inainte cu o noapte a vomitat din cauza tusei (si a mea, ca nu m-am dus sa o ridic cand tusea...ca o idioata ce sunt). Azi noapte insa nu a mai vomitat (iar de plans nu a plans deloc) insa eu am fost mai mult treaza decat dormind. Acu' sa nu dau vina pe ea...e vina mea, adica si eu sunt racita cu un gat super inflamat, nas infundat, febra....stiti voi...nu e cel mai usor lucru din lume sa dormi in aceste conditii. Trebuia sa am mai multa grija de mine ca acu...sunt la ceaiuri si din astea..medicamente dupa cum stiti sunt destul de putine pentru cele care alapteaza. Colac peste pupaza de azi lucrez iar la anatomie unde fac experimente si e un frig aici ceva de speriat si nu, nu se poate face cald din cauza de material biologic...

gata ma reapuc de lucru.

va pup pe toate cu mare drag,

Esme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Sunt pe fuga, fetelor !
Ma asteapta sedinta cu invatatoarea si parintii fetitelor de cl. a IV-a la nepotica mai mica, pt. vaccinul contra cancerului de col uterin.
Am vazut toate pozele(Ana, Mira si Esme) de aseara, dar n-am apucat sa scriu.
O dupa-masa si o seara cat mai faine, fete minunate !
Revin cand pot ! [;0]





Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Diabet zaharat la copii, Copilasi din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Esme,insanatosire grabnica si tie si printesei Lorelei!

Ninocika,sper ca vei da pe semnatura ca sa NU-i faca nepoatei vaccinul...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

Am auzit si eu discutiile din Romania...Cred ca e mult de discutat, nu imi dau seama de ce e lumea de acolo asa impotriva vaccinului asta... Eu de cand eram gravida si am vazut folderul informativ la gionecolog i-am spus lui Cristi ca pe asta sigur i-l voi face fetei. Prefer un vaccin decat o chemioterapie...extirpare de aparat genital...etc.

E decizia fiecaruia e drept mi se pare ciudat insa ca tocmai in tara cu cea mai mare incidenta a cancerului de col (Romania) lumea refuza vaccinul care e pe piata deja de ceva ani si a fost testat pe alte natii. Desi sunt asa zise cazuri de mortatlitate la femei care au fost vaccinate cu Gardasil NU s-a dovedit explicit la nici un caz ca gardasilul e cauzatorul mortii.
La 16 milioane de vaccinari in USA, 9000 de cazuri au raportat efecte secundare (0.05625%) din acestea 600 au fost efecte secundare grave (0.00375%) din acestea 27 au fost decese care ins anu s-au dovedit a fi direct cauzate de vaccin (0.00016875%). Si acu asta comparat cu in lume sunt depistate anual 473,000 de cazuri de cancer de col si tot anul mor 253.000 de femei din aceasta cauza. Unde e riscul mai mare?

Ca sa nu mai spun ca rata mortalitatii din cauza cancerului cervical in Romania este cea mai mare din Europa...10.5 din 1000 de romance mor din cauza acestui cancer anual...Nu e mult?

Vreau sa precizez ca nu incerc sa conving pe nimeni de nimic, mi se pare doar ca nu este suficienta informatia in Romania pe marginea acestui vaccin daca reactia e asa de negativista. Noi il facem imediat ce ajungem la varsta potrivita! :)

o seara frumoasa,

Esme



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Buna minunatelor,
am sosit de la dr si "gaseala"cu BB2e ff miscator/oare(dr nu a putut spune cu siguranta roz sau albastru-a preferat sa nu spuna deocamdata)ca desi a insistat cu greu a miscat putin,o fractiune de sec picioarele.
In rest e totul ok cu cateva zile mai mare decat pe hartie.Greutatea mea ,dimensiunile bebelului,inima...totul sa dea DD sa fie totul asa pana dupa nastere





Blogul lui Bogdan-Andrei

Varsta lui Donu'Bodo

Varsta lui BB2

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

pe toate
ma bucur ca sunteti bine

monica

Prajituri si papa bun
Prajituri si Papa bun 1
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

gabi, ma bucur ca sunteti bine sanatoase amandoua

monica

Prajituri si papa bun
Prajituri si Papa bun 1
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

neata si de la noi.cam aglomerati un pic, dar tot imi fac timp si aici un pic.am vazut si eu toate pozele.frumoase ce sa zic.o minunatie.
nina, sper sa luati decizia corecta.eu nu am fata asa ca nu stiu ce as fi facut EU.desi si eu sunt de parere ca in Romania nu exista multe informatii in ceea ce priveste acest vaccin.probabil si din cauza asta 40% din mamici au spus NU.spuneau asta aseara la stiri.
va doresc o zi minunata.

adriana&razvan-mihai 01.11.2004
varsta lui razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Salutare fetelor,

La noi nimic nou sub soare...toate ca de obicei.

In Romania nu s-a facut o campanie de vaccinare cu acest vaccin contra cancerului de col uterin ,la modul corect,oamenii nu au fost informati asa cum trebuie...media a urlat sus si tare fara sa spuna concret ceea ce trebui referitor la beneficiile si reversul medaliei fata de acest vaccin,oamenii in masura sa dea lamuriri nu au dat.
Ceea ce eu nu am inteles (si aici vorbesc in necunostinta de domeniu si din ceea ce eu am reusit sa ma documentez si atat cat am inteles)este o intrebare:de ce acesta vaccin se face la o grupa de varsta atat de frageda,incepand cu 9 ani,la niste fetite care sigur nu-si vor incepe viata sexuala inainte de 13-15 ani....e o marja pe care ce-i ce fac lobby vaccinului o zic...si care ,unora din ele,poate nici macar ciclul nu le-a venit?S-a spus ca acest vaccin are o eficienta de 6 ani....la o socoteala 9 plus 6 inseamna 15,varsta la care,presupunem noi,o fata si-ar incepe viata sexuala...ok.Deci vaccinul isi termina eficienta atunci cand nu trebuie?Si intreb din nou:la ce bun sa intepi o fetita de 9 ani si sa ii introduci in corp cocostroci vii sau morti,nu conteaza....fara rost?Eu asta am inteles si d-asta nu vad rostul...Sub toata aceasta campanie a vaccinarii de cancer de col sta o intreaga industrie de scos bani,de spagi si turte trase pe spuzele unora si altora...Romania a primit din partea nu stiu cui 200 milioane euro cadou,cica sub forma de fonduri de nu stiu care,in ideea de a pune in aplicare vaccinarea.Oare chiar am ajuns un popor de cobai?
Zic numai,nu ma cert cu nimeni,cu atat mai putin cu tine,draga mea Esme...caci te pretuiesc si te admir.Insa ma simt folosita,ca parinte de fetita,in aceasta campanie.Repet:nu s-a facut o informare corecta a parintilor,nu s-a discutat nici de bine,nici de rau....pur si simplu intr-o buna zi s-a urlat la tembelizor "haideti la vaccinat cu fetele".Pai stai putin:de ce?Pentru ce?Cu ce scop?...Am exemplu clar de om pe care l-am cunoscut,care si-a facut un vaccin si in 6 luni s-a dus la cei drepti...si asta dupa ce a fost declarat clinic sanatos si apt din toate punctele de vedere sa fie vaccinat cu vaccin antigripal....Brrrrr!
Nu voi fi de acord cu vaccinarea Luanei,atata vreme cat nu cunosc nimic referitor la cest vaccin.
Scuze daca par prea patimasa,insa ma doare...

Fetelor,va pup cu drag pe toate si sa auzim numai de bine!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa




Mergi la inceput