al 2 divort ?

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Citat:
citat din mesajul lui flexi

Scuze ptr intarzierea raspunsurilor. Am fost ocupata in ultimele zile , sau mi-am facut de lucru.Vesti nu prea sunt. Nici bune , nici rele. Fiecare isi vede de treaba lui. Eu cu ale mele, el cu ale lui. A mai trecut un sfarsit de saptamana. Fara lacrimi, fara discutii.Multumesc de urari de ziua mea , dar probabil am scris eu gresit. In 25.01 este ziua mea.Oricum urarile sunt valabile 7 zile inainte si 7 dupa.De ce nu ma revolt? Nu mai am putere. Si ptr ce? Cui i-ar ajuta tipetele si zvarlitul de boarfe pe geam, ori ...Nimanui. In nici un caz mie. Plang destul si ma descarc, sufletul a inceput sa se linisteasca. Oare? Asa simt acum. Poate maine nu va mai fi la fel. Dar azi am o zi buna , sau asa vreau sa fie, in care el nu conteaza. Merge la spital, vine acasa.Asta e. Nu o tine spitalul asta la nesfarsit si atunci el va pleca. Trebuie sa aiba grija de ea, nu? Vrau un divort curat, fara mizerii. Sunt suficiente mizeriile din ultimele luni. Nu mai vreau altele.Incerc sa ma regasesc, sa stau din nou in picioare. E tot ce vreau. Sa fiu eu cea de dinainte de aceasta poveste. un om plin de viata, cu zambetul pe buze intotdeauna. Probabil ca va veni din nou si ziua aceea, dar acum vreau sa ma ridic, sa ma scutur si sa merg mai departe. Mizeria de pe mine se va spala mai greu , dar se va spala. Tot ce conteaza acum este fiul meu. Ptr el trebuie sa trec si sa merg mai departe.



Frumos si intelept mesaj.Cred ca se instaureaza sentimentul de sila si mila,exact cum scria una din fete.Din pacate, atunci cind ajungi acolo ,nu se mai poate face nimic pentru relatie,in viata aceasta.Ajungi dupa ani de zile sa te intrebi oare ce ati avut in comun,in afara de copil. Va doresc multa sanatate si putere tie si baietelului tau.La multi ani!



Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Buna dimineata tututror. Problemele nu se mai opresc. Aseara EL mi-a mai dat o lovitura. Trebuie sa mearga azi la doctor. Se pare ca are probleme cu prostata. E adevarat ca de cateva luni se plange de dureri si altele , dar n-a vrut sa mearga la doctor. Aseara a fost si la trimis la ecograf azi. Tot azi iese si EA din spital si se va duce la matusa ei. Fara el. Acum problemele de sanatate ale lui au ramas pe umerii mei. Ce sa fac? Doamne da sa nu fie nimic grav! Era singura problema la care ma mai asteptam. De cand a intrat ea in viata noastra sunt numai probleme, necazuri, lacrimi.La ce sa ma mai astept oare? E doar inceputul de an si re;lele curg garla.Eu sunt bine. de 2 zile tonusul meu este excelent. Am reinvatat sa ma bucur de tot ce este frumos in jurul meu , iar cele urate sa nu le observ. Prietenii au obs acesta schimbare si-mi spun : wow ce transformare. Esti tu cea de dinainte. Razi, esti binedispusa, esti luminoasa din nou. Asta si vreau si vad ca este mult mai bine decat sa stau sa plang si sa sufar. De ce? Pentru cine? Daca as putea sa continui starea asta de liniste si bine din sufletul meu ar fi NEMAIPOMENIT. Dar asa trebuie sa fie . Si asa va fi. Nu stiu daca am mai facut-o , dar va multumesc tuturor celor care m-au citit , m-au inteles si m-au ajutat. Insemnati foarte mult ptr mine ptr tot sprijinul pe care mi l-ati acordat. Oameni care nu ma cunosc si pe care nu-i cunosc , dar pe care i-am simtit aproape de mine in fiecare secunda de lacrimi. Inca o data sunteti prietenii mei cei mai buni. Am sa continui sa scriu si poate la un moment dat voi deschide un alt topic despre fericire. Insa pana atunci raman Flexi de aici unde am prieteni multi si unde inca mai continui sa-mi deschid sufletul. O zi buna si tot binele din lume sa se reverse asupra voastra, voi PRIETENII mei de suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Flexi, hai ca nu moare al tau viitor ex sot dintr-o ecografie normala (majoritatea barbtailor la andropauza au pb cu prostata). Nu te gandi la ce-i mai rau! Sa se descurce si singur! La ce bun sa te impovareze pe tine cu astfel de vesti? Sa i le desarte amantei!!! Ah, si ma rog sa fie trimis la un anumit medic urolog, sa-i faca un tuseu rectal de sa-i mearga fulgii!

Hai, curaj! Problemele lui de sanatatate nu sunt ale tale!!!! Punct! Putin l-a interesat de tine (povestea cu sarcina, nu a fost langa tine cand ai fost nevoita sa faci chiuretajul). Nu-l ierta! Nu uita! Chiar daca are hiperplazie de prostata si mere la pp ma des pe noapte, asta este!!! Pe langa ce persoana de tot... este, exact asat ii lipsea! Este pb lui si a amantei, nu a ta! Sunt medicamente pt problema lui, insa pt tine ce "medicament" sa existe? Mai ales cum te-a tratat si cum ti-a tratat baiatul??? Deci... lasa-l in balta lui de ... pe prost si tine-ti cu mandrie capul sus! Cand mai vine sa se planga de pb lui (barbat este sau o carpa de om???), inchide-i usa in fata, pune-ti mainile la urechi, nu-l asculta!!! Sa se invete minte! sa-si duca singur crucea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

flexi, ar fi chiar culmea acum sa fi tu cea care te ocupi de sanatatea lui.Singura ai spus ca cealalta iese din spital, deci sa mearga la ea sa se oblojeasca reciproc.Dar daca tu dupa toate cele ce ti-a facut stai sa il faci bine sa se poata duce sanatos la ea, este chiar vina ta.Merita acum sa i se puna bocceluta la usa si trimis cu boala cu tot la duduia.Ca doar trebuie sa-l preia si cu rele nu numai cand e bun de giumbuslucuri.Veziti in continuare de refacerea ta si nu astepta sa se faca el bine acum ...ca sigur dupa va fi alt motiv...Sa-i spele ea acum pijamalele domnului sa i le duca. Si nu uita Dumnezeu nu bate cu paru, dar le aranjeaza de nici nu iti vine sa crezi.Acum e randul tau, sa ii arati ca poti si fara el.Gandeste-te la cat esti de norocoasa ca ai un serviciu , ai bani, nu depinzi de el, ai undse locui...deci si daca maine el nu ar mai fi tot ai putea sa traiesti si sa-ti cresti copilul.Sunt foarte multe femei care nu au toate astea si sunt in situatia ta.Ele ce ar face...

roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popescudora spune:

Mai da-l incolo cu prostata lui cu tot! Trimite-l la amanta sa stea cu ea si cu matusa si cu fetita ei sau cine o mai fi, ca nu esti datoare sa-l tii in casa ta! In cateva zile fara dumnealui pe cap sunt convinsa ca te vei simti mult mai bine! Iar de ziua ta asculta si un sfat prietenesc, cheama-ti una sau mai multe prietene, colegi, du-te in oras si distreaza-te la maxim! Pe domnul lasa-l acasa sa o sune pe madame si sa isi planga reciproc de mila. Iar daca indrazneste sa iti faca vreun repros nu-i spune nimic, zambeste-i in zeflemea si intoarce-i spatele.
Cred ca este imposibil sa mai ai vreun sentiment bun pentru cineva care te-a calcat in halul asta in picioare, ma mir ca nu te-a pus sa faceti cu schimbul la capataiul amantei, ca il cred in stare. Individul asta mi se pare ireal de nesimtit si asta in mare parte pentru ca l-ai incurajat cu atitudinea ta binevoitoare. Lasa-l sa vorbeasca singur, ignora-l, arata-i ca viata ta merge inainte si ti-e mai bine fara el, si, mai ales, nu-l mai lasa sa stea in casa ta! Spune-i pur si simplu ca te-ai saturat sa-i vezi mutra in fiecare dimineata si ca ti-e greata de el. Poate macar din orgoliu masculin o sa inteleaga ca nu mai are ce sa caute acolo. Nu-l mai gadila aratandu-i lacrimi si suferinta! Succes si sa auzim de bine in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

Eu ma regasesc in comportamentul lui flexi. Mi-am dorit atat de mult sa fie bine, incat am acceptat tot "ca el sa se planga". Da, o carpa cum spuneti. A plecat si acum se plange ca sufera fara copil si cat de norocoasa sunt eu.

Nu merita nimeni atata suferinta, si mai ales PENTRU CE??

Noi suntem alaturi de tine pt ca o sa ai cu siguranta si momente mai putin bune, care trec.
Sa te ajute Dumnezeu sa fi echilibrata si sa iei decizia cea buna.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Ei si ce ? Foarte multi barbati au probleme cu prostata de pe la 45 de ani. Fiecare om are cate o problema de sanatate, iar tu tocmai de curand ai pierdut o sarcina.

Daca vrei sa fii sora de caritate, continua asa.

Flexi, eu cand spun ca e de mult cazul sa va separati ... Peste o saptamana va aparea alta problema, apoi alta, se tin lant.

Ii dai mai multa atentie acestui individ decat fiului tau. Chiar asa, ia spune-ne, ce parere are baiatul tau de toata tevatura asta, el - cel mai important om din viata ta - ce face ? Cum e viata lui, cum merge scoala ? Are prieteni ? Vreau sa mai aud si despre el, nu numai despre toanele individului si ale amantei lui.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu
[brDaca vrei sa fii sora de caritate, continua asa.

[Ii dai mai multa atentie acestui individ decat fiului tau. Chiar asa, ia spune-ne, ce parere are baiatul tau de toata tevatura asta, el - cel mai important om din viata ta - ce face ? Cum e viata lui, cum merge scoala ? Are prieteni ? Vreau sa mai aud si despre el, nu numai despre toanele individului si ale amantei lui.

Maria


Asa este, copilul e prioritatea, nu gandurile pt un mare nesimtit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:


Mariamunteanu, ai spus ce trebuia. Am impresia ca Flexi cu toate ca s-a dus la avocat pt.deschiderea procesului de divort, nu-si doreste acest lucru. Parerea mea Flexi este ca, atunci cand vezi din partea lui un "semn" care tu crezi ca ar putea sa aduca cat de cat inapoi relatia voastra, te prinzi de acest gand si numai atunci te simti mai bine, mai fericita, cum spui tu.
Imi permit sa spun asta, din proprie experienta, cu toate ca relatia mea nu a ajuns nici pe departe cum e a ta.
Si la fel, cand vezi ca lucrurile iau din nou o intorsatura urata, din nou te simti la fundul butoiului (cum se spune).
Fetele te-au tot sfatuit, dar vad ca tu nu vrei sa accepti realitatea. Unica solutie este sa te separi de el cat mai repede, nu te "mai prinde" de tot felul de scuze ale lui, crezand ca poate poate o sa vina inapoi la tine. Si s-a mai spus, problema lui cu prostata este chiar insignifianta. Ce-ti mai pasa? De ce spui "sper sa nu fie ceva grav?" Sa-si rezolve problema, cum a mai spus cineva aici, el s-a uitat la tine cand ai fost insarcinata sau cand ai pierdut sarcina din cauza lui? Eu nu vad cum tu inca il mai suporti dupa aceasta intamplare nefericita.
Ai sa vezi ca dupa acesete zile de "fericire si reantoarcere la normal" pt.tine, vor urma din nou acele zile groaznice si asta numai din cauza ta, ca inca il "tii" langa tine pe acest individ.
Daca tot divortezi de el, de ce nu-i spui sa plece?
Si eu am facut concesii, dar sa stii ca la un moment dat tot am spus "stop" (in alt sens, la mine este alta situatie).
Iti doresc sanatate tie si copilului si sa deschizi ochii cat mai larg si mai repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Aveti dreptate. Despre C ( baiatul meu ) nu am scris mai deloc. Ce sa faca? Deocamdata este prims cu scoala , este in cl a VI-a , asteapta vacanta sa plece in tabara de ski. Despre ce se intampla intre noi 2 nu prea are ce sa zica ptr ca nu vede scandaluri, certuri sau alt ceva. Cand discutam probl noastre nu o facem in fata lui , asa ca nu participa la aceasta mizerie.E un copil nemaipomenit si sunt fericita ca am un asemenea baiat.Va mai scriu mai multe mai tarziu ptr ca sunt la servici si am ceva de lucru.
Pupicuri.

Mergi la inceput